N° 2099, Donderdag 31 October 1907. 21" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. MEDISCHE POLI F IE. De Burgemeester der Gemeente Texel Overwegende, dat zich in deze Gemeente enkele gevallen van „Mond- en Klauwzeer" onder het rundvee voordoen; dat het gebruik van ongekookte melk zooals herhaalde malen gebleken is, gevaar oplevert voor besmetting, ook bij menschen; WAARSCHUWT de ingezetenen ten dringendste tegen het gebruik van ongekookte melk en noodigt hen uit, melk niet anders te gebruiken, dat nadat zij minstens 10 minuten goed heeft gekookt. Texel, den 25 October 1907. De Burgemeester voornoemd. HIDDINGH. MOND- en KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat blijkens ontvangen beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het verboden is herkauwende dieren en varkens o m. naar Texel te vervoeren, wanneer deze dieren afkomstig zijn uit de provinciën Noord-Holland (nitgezonderd de eilanden Vlieland en Terschelling), Zuid- Holland (uitgezonderd de eilanden Goe dereede, Overflakkee en Tiengemeten), Utrecht en het gedeelte van de provincie Gelderland, liggende ten Westen van de lijn, loopende langs de Oostelijke grenzen van de gemeenten Appeltern, Horssen, Druten, IJsendoorn en Kesteren; dat het vorenstaande verbod geen be trekking heeft op den doorvoer van uit sluitend voor de slachtbank bestemde her kauwende dieren en varkens per spoor, zonder overlading, in afzonderlijke, geslo ten en verzegelde wagens en dat voor den invoer van slachtvee en in bijzondere ge vallen mede van ander vee afwijking van voornoemd verbod kan worden toegestaan door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, onder de door den di- trict-veearts te bepalen voorwaarden. Texel, den 28 October 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 19 Oct. 26 Oct. Door de Regeering is bij de Tweede Kamer het wetsontworp inzake ouderdoms- verzekering ingediend. Dit ontwerp schrift iederen werkman voor zich en zyn weduwe te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom. Onder werkman verstaat de wet iedere man of vrouw die na het bereiken van den 16-jarigen leeftijd tegen loon van niet meer dan f 1000 per jaar binnen het rijk in dienstbetrekking is, waar onder niet begrepen is een militaire dienst betrekking. Is de werkman in dienst van een publiek rechterlijk lichaam waardoor hy bij veror dening pensioengerechtigd is dan is hij niet verzekeringsplichtig. Kleine ondernemers, die in de beteekenis van het woord geen werklieden zijn kun nen zich vrijwillig by de ouderdomsrente- bank verzekeren als hij den leeftijd van 21 jaren nog niet heeft bereikt on een inkomon heeft van niet meer dan f 1000. Ook minderjarigen on gehuwde vrouwen kunnen zich verzekeren. Te 's Gravcnhage wordt de Ouderdoms- rontobank gevestigd en is een rijksinstel ling, terwijl de postkantoren kantoren der Bank zijn. De werklieden worden in 5 klassen inge deeld le klasse jaarloon beneden f 240 2e klasse van f 240—f 400; 3e klasse van f 400-f 600; 4e klasse van f 600-f 800; 5e klasse f 800 en hooger. Over elke week wordt voor de verschillende loonklassen een premie geheven van resp. 20, 24, 32, 40 en 48 ct. Het Rijk stort in het ouder- domsfonds voor het tegenwoordig geslacht gedurende 75 jaren de som van f 6.400.000 per jaar. t De premièn worden betaald: a. Voor den werkman, die zijn loon niet uitsluitend van derden ontvangt, noch bevoegd is, dit voor het geheel af te hou den van hetgeen hij ten behoeve van zijn werkgever van derden ontvangt. b. In alle overige gevallen door den verzekerde. Het ontwerp verbiedt aan den werkgever de door hem betaalde of ver schuldigde premie geheel noch gedeeltelijk op eenigerlei wijze op den werkman te verhalen, voor zoover hem dit niet door de wet is toegestaan. Voor het betalen der rente worden rente- kaarten afgegeven, waarop rente zegels worden geplakt. Wordt iemand blijvend invaliede ver klaard, dan is hij vry gesteld verder premie te betalen. De ouderdomsrente die bij de wet wor den toegekend loopen tot f 260 per jaar. Ze zijn onvervreembaar, kunnen niet verpand of beleend worden en zijn niet vatbaar voor executoraal of conservatoir beslag noch voor faillissementsbeslag. De rent6 wordt uitbetaald ten kantore der posteryen ter woonplaats van de recht hebbende, iedereen Dinsdag. De termijnen die niet ingevorderd zijn binnen een jaar na den eersten dag der betaalbaarstelling, worden niet meer uit gekeerd. De weduwenrente bedraagt f 104 per jaar. Ieder weduwe heeft recht op de rente, indien zij bij het overlijden van haar man den leeftijd van 65 jaren bereikt heeft, of indien zy na dat overlijden dien leeftijd bereikt. Aan de weduwe wordt geen rente toe gekend als ze in het huwelijk trad nadat haar man zijn 60e levensjaar ingetreden was of indien ze van tafel en bed geschei den was. Over mogelijke geschillen beslissen de raden van beroep en in hoogste ressort de Centrale raad van beroep, bedoeld in artikel 1 der beroepswet. Zie hier de voornaamste bepalingen van het jongste wetsontwerp. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor het al af niet gewijzigd in het „Staatsblad" afgekondigd kan worden en zelfs zal het nog zeer do vraag zijn of het tegenwoordig Kabinet wel dat tijdstip zal beleven, maar dat de ouderdomsverzekering een stap nader is gekomen is zonder twyfel. Maar ook zal er nog wel heel wat overgepraat worden in ons parlement als het eenmaal aan do orde komt want om alle partijen te bevredigen is altyd nog een moeilijke zaak gebleken. Pas zijn alle zetels in onze Tweede Kamer weer bezet—zooals den lezers bekend zal zijn werd voor 't district Schiedam de chr. historische heer de Geer afgevaardigd of de plotselinge dood van den heer Mr. H. Okma, afgevaardigde voor het district Sneek heeft opnieuw een vacanten zetel gebracht. De overledene, die den leeftijd van 41 jaren bereikte en bij zijn leven advokaat en procureur te Sneek was, behoorde tot de anti-revolutionaire partij en werd in 1901 naar de Kamer afge vaardigd. Het aantal leden der rechterijde in de Kamer is door dit overlijden van 49 op 48 gebracht, maar toch alleen tijdelijk, daar Sneek ongetwijfeld wel voor de anti-revo lutionairen behouden zal blijven. Bij de herstemming in 1905 won de heer Okma het met bijna 700 stemmen meer van zijn liberalen tegencandidaateen bewijs dat het district voor de rechterzijde zoo goed als vast is. In 1901 toen de heer Okma gekozen werd behaalde hij zelfs ruim 1200 stemmen meer dan zijn beide tegen can- didaten te samen. Van het buitenland was het wel inzon derheid Duitschland die onze aandacht in de voorbije week kwam vragen. Te Berlijn n. 1. werd het zeer opzienbarend proces Von Moltke contra Harden gevoerd. Men kent de aanleiding tot dit proces. Maximiliaan Harden, de bekende redacteur van „die Zukunft" had in zijn blad onthullingen gedaan over een vriendenkring van den Keizer, die hem zooveel mogelijk trachtte te beheerschen en in 't geheim intrigeerde tegen de regeering. En dat was niet het eenige maar Harden wist ook zijn lezers te vertellen van zeer vieze abnormale neigingen die in dien kring bot gevierd werden. Harden bond den strijd tegen deze hofkliek aan en de Kroonprins kwam in de officierencasino met zijne artikels in kennis en lichtte zijn vader over diens onwaardige vrienden in, wat tengevolge had dat de Keizer met forsche hand ingreep en een aantal hooggeplaatste oomes uit hun hooge ambten werden ontzet. Onder dezen behoorde ook Graaf Kuno von Moltke die tot nu toe militair gouverneur van Berlijn was en deze zond woedend zijn getuigen aan Harden. Maar deze paste voor een duel en Von Moltke diende tegen hem een aanklacht wegens laster in. Het proces daaromtrent begon in de vorige week en het is in waarheid een sensatieproces. Niet alleen dat er getuigen opgeroepen zijn uit de allerhoogste kringen maar de onthullingen die gedaan werden brachten heel wat dingen aan het licht waarover men niet anders dan met afkeer kan spreken. En wat Von Moltke zelf betreft, de man had stellig beter gedaan maar de zaak blauw blauw te laten, want wat er zoo over zijn gedrag aan het licht kwam was allerminst in staat om hem te rechtvaardigen. En de onthullingen com- promitteeren niet hem alleen maar ook tal van zijn hooggeplaatste vrienden, die zich eens in de bijzondere gunst en het ver trouwen van den Keizer mochten verheugen, 't Staat dan ook vrij zeker vast dat de aangeklaagde Harden vrij uit zal kunnen gaan en Von Moltke den oisch tot schade vergoeding zal worden ontzegd. Op het oogenblik dat we dit schrijven is het proces nog gaande. —o—o—o— Sensationeele berichten maar van anderen aard komen er uit het land van den dollar. Werden de gemoederen in ons klein landje in den laatsten tijd reeds in beroering gebracht door verschillende catastrophen op financieel gebied, in Amerika is de toe stand nog aanmerkelijk erger. Tal van de grootste financieele ondernemingen gaan er op de flesch, de eene groote bank springt na de andere. Er heerscht op financieel gebied een volslagen crisis. De kantoren der financiers worden bestormd door men schen die hun geld komen opvragen en daar velen op zoo'n plotselinge aandrang niet gerekend hebben moeten ze sluiten en neemt de opgewondenheid onder het publiek onrustbarend toe. 't Is zelfs zoo ernstig geworden dat de Secretaris der schatkist tusschenbeide is moeten komen en groote sommen ter beschikking der bankiers heeft moeten stellen om erger dingen te voor komen. Ook enkele groote geldmannen hebben hun miljoentjes beschikbaar gesteld en mag men de laatste berichten gelooven dan begint er eenige verademing te komen. Intusschen trachten de tegenstanders van president Roosevelt politieke munt uit deze kwestie te slaan. Zij schrijven den toestand toe aan het optreden van den president tegen de trust, waardoor het volk het vertrouwen in de groote financieele onder nemingen verloren heeft. Roosevelt zelf zal zich daar echter wel weinig aan storen, daar hij toch voor een volgende herkiezing niet in aanmerking wil komen. oo—o Na een vacantie van ruim drie maanden heeft de Pransche Kamer j.l. Dinsdag haar werkzaamheden hervat. En al dadelijk hebben de heeren het ministerie het vuur aan de scheenen gelegd. Donderdag toch kwam er een interpellatie aan de orde van de leden Lasier en Gauthur over de nationale verdediging. Deze interpellatie was het gevolg van een onlangs verschenen boek van den ex-kapitein tevens kamerlid Charles Humbert getiteld „Worden wij verdedigd" en waarin de ongeloofelijkste staaltjes van verzuim en gebreken ten opzichte van 's lands verdediging, de grootste wanorde en misbruiken in het leger werden blootgelegd. Tegelijkertijd verscheen in een militair tijdschrift van de hand van den senator generaal Lengloie een artikel waarin on geveer hetzelfde werd gezegd en de schrijver tot de slotsom kwam „Neen, Frankrijk is niet in staat van verdediging," Bij de interpellatie werden de zaken niet minder donker voorgesteld en Humbert die zelf aan de besprekingen deelnam bleef bij zijn critiek en stelde dienovereenkomstig een resolutie voor, die de president echter weigerde in stemming te brengen. De minister van oorlog, generaal Piquart bestreed de beweringen der sprekers en volgens hem was er geen wolkje aan de lucht. Over den morelen. toestand van het leger had de minister niets dan lof en hij verklaarde dat het doel bereikt was n. 1. om de militaire eischen in overeen, stemming te brengen met het democratisch regime. 't Slot van de zaak was dat een dagorde, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken dat de regeering voort zal gaan de her vorming van de nationale verdediging op de gevolgde wijze voort te zetten, werd aangenomen. De interpellanten kregen dus nul op 't rekwest. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Yoor den Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Tot zoovor de Overzichtschrijver. Wij merken op dat de kleine ondernemer, die den leeftijd van 21 jaren reeds heeft bereikt onjeon inkomen van minder dan f 1000 heeft (en zoo zijn er legio) door deze wet in zeor ongunstigo positie komt; hij zal genoodzaakt zijn voor zij no werklieden de aangegeven premie te betalen en zal tol de f 6.400.000 jaarlijks ook nog wel iets moeten bijdragen. Voor hom zelve is evenwel iedere verzekering bij de ouderdomsrentebank uitgesloten. Die bepaling is niet billijk en verdient onder de oogen te worden gezien. (Red.) —O—O—O— —o—o—o—

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1