Binnenland. Buitenland. TEXEL, 30 OCTOBER 1907. Maandag werden ter markt aan gevoerd 2 Paarden f 110 a 160. 15 Koeien f 135 a 200. 12 Pinken f 120 a 135. 3 Graskalveren f 40 a 50. 3 N. kalveren f 13 a 15. 3 Schapen 16 Lammeren f 13. 2 Geiten 84 Biggen f 6 a 8 Kippen (4 korven) f 1,15 a 1,35. Handel onbeduidend Maandag had de aanbesteding plaats van de beharding van een viertal wegen in deze gemeente, te zamen lang pl.m. 9307 M. Ingeschreven was door A. Krijnen, Helder f 38982.— Anth. van der Pelt, H elder 34200. Geb. A. en K. de Groot, te Woude 34170. C. G. Doeksen en I. C. Kooyman, Terschelling 33882.— Jan Dekker, Texel 33432.— perceel I f 9888, II f 8049 Hl f 6953, IV f 8542, (afzonderlijk) L. v. d. Ylies, Texel 31900.— Jan Burger Wz. 31780.— Leendert Bruin 31639.— Jan Roeper Dz. voor perceel IV Spangerweg voor f 6920.32. Nog niet gegund. Dienstregeling Boot. Wij maken den lezers attent op de veranderde dienstregeling de boot betref fende, welke Vrijdag 1 November in werking treedt. Men zie de advertentie. Door den Kerkeraad der Herv. Gem. te Zijpe is tot predikant voor Zuid-Zijpe beroepen ds. C. Met te Oudeschild. Maandagavond hield het „Nut" alhier zijn eerste buitengewone verga dering in dit seizoen. Door bijzondere omstandigheden had deze niet kunnen plaats hebben in het gewone lokaal, doch was de zaal van het hotel „de Linde boom" er voor aangewezen. Als voorzitter fungeerde thans de heer de Braai, die aangezien het de eerste buitengewone vergadering was in het seizoen, mededeeling deed van de ver anderingen die sedert de vorige buitenge wone vergadering in het bestuur hadden plaats gehad. Spr. heette het nieuw benoemde bestuurslid de heer Wagema- ker welkom, terwijl hij een woord van lof bracht aan het afgetreden lid van 't bestuur den heer Kuperus, welke spr. hoopte spoedig weder in het bestuur terug te zullen zien. Dit zou, zooals spr. verder opmerkte, helaas niet het geval mogen zijn met het lid van het bestuur den heer de Boer, nog onlangs met algemeene stemmen tot lid van bestuur en penningmeester herkozen, daar die het „Nut" door den dood was ontvallen. In enkele woorden werd de afgestorvene daarop door den voorz. herdacht, om daarna het welkom toe te roepen aan den spr. van dien avond den heer Van Kleeff, die zich tot sprekers en zeker tot aller genoegen bereid had verklaard, alhier weder een spreekbeurt te vervullen, waar ZEd. sedert 10 jaar niet was opgetreden. Toen de heer Van Kleeff nog voor ons optrad, vervolgde spr. bloeide het „Nut", na dien tijd kwam het in verval, moge thans ook weder een tijdperk van bloei er voor aanbreken. De heer Van Kleeff thans het woord verkrijgende deelde mede als onderwerp voor zijn rede te hebben gekozen „De wandelende Jood", volgens de opvatting van prof. Max Haushoven uitMunchen. De legende van de Wandelende Jood zegt spr. is ontstaan in de middeleeuwen. Volgens die legende zou Jezys van ver moeidheid zijn neergevallen op een bank voor de woning van een Joodsche schoen maker en zou deze hem hebben verjaagd met het gezegde: dat hij voort moest gaan, waarop dan de groote Meester zou hebben gezegd, dat deze zelf eeuwig voort zou moeten gaan en nergens rust zou kunnen vinden. In de legende hebben de Christenen uit dien tijd al hun haat en onverdraag zaamheid tegenover het Joodsche volk willen nederleggen. De legende heeft aanleiding gegeven tot tal van uitleggingen. Eugene Sue schreef er een boek over van niet min der dan 5 deelen, doch laat in strijd met de legende Ahasverus (de wande lende jood), ten slotte toch sterven. Veel hooger dan het werk van Sue staat het werk van Robert Hamerling, Ahas verus in Rome. Ahasverus wordt hier voorgesteld als Kaïn de eerste broedermoordenaar. Spr. wijst verder op eene nieuwe voorstelling van Ahasverus, welke we verschuldigd zijn aan prof. Max. Haus hoven en waarmee hij zijn gehoor in kennis wenscht te brengen. Naar aanleiding van de legende werd door genoemden professor een drama tisch gedicht samengesteld. Volgens dat gedicht heeft Ahasverus geen belijdenis, het is de verpersoonlijking van de on sterfelijke menschheid. Het gedicht zelf bestaat uit een voorrede, een voorspel en drie deelen. In de voorrede wordt medegedeeld, wat de aanleiding was van het maken van het gedicht, n.l. het maken van een tooneelspel waarin de Wandelende jood wordt voorgesteld. In het voorspel wordt voorgesteld het strand en een wrak van een schip met den eenigen nog van de bemanning in leven geblevene, Ahasverus. Deze Ahas verus moet op bevel van een stem uit den Hooge worden gespaard door den dood en deze roept alle demonen op, om hen dit bevel mede te deelen. In het stuk zelf wordt Ahasverus (de menschheid; voorgesteld in de verschil lende tijdperken der geschiedenis. Was ten tijde der volksverhuizing Ahasverus de robuste, krachtige man en kwam de godedienst toen meer op den achtergrond, langzamerhand verloor Ahasverus in lichaamskracht en kwam de liefde en zelfverloochening meer op den voorgrond. In het slot van het gedicht wordt eindelijk medegedeeld, dat het stuk niet voor opvoering geschikt was en werden verschillende uitspraken weergegeven van personen die allen beweren te weten wat gedaan moet worden, voor het wel zijn der menschheid. Uitspraken, die echter dikwijls geheel met elkaar in strijd zijn. Met grooten aandacht werd spr. door de aanwezigen gevolgd, dit, en luid applaus na afloop, was zeker het bewijs van de groote tevredenheid der opge- komenen. Hoewel het al 10 uur had geslagen, werd door spr. toch nog een bijdrage van zeer comischen aard ten beste gegeven, waarmede ZEd. zeker niet minder bijval inoogstte. Op schoone wijze werd door hem n.l. voorgelezen de novelle van wijlen Justus van Maurik getiteld: „Twee Jantjes." Door den Voorz. werd den spr. dank gebracht voor zijn schoone rede en een tot weerziens toegeroepen, binnen een niet te lang tijdsverloop, waarmede zeker allen zullen hebben ingestemd, terwijl ten slotte werd medegedeeld, dat de volgende vergadering zou plaats hebben op 18 November a. s. tot welke vergadering alle aanwezigen werden uitgenoodigd. Als spreker zal alsdan optreden de heer mr. H. Smeenge, lid van de 2e Kamer, te Amsterdam. Oudeschild, 29 Oct. Bij het drukke verkeer van voertuigen op den dijk voor 't dorp, is 't inderdaad te verwonderen, dat niet meer ongelukken voorkomen, omdat er altoos troepen spelende kinderen bezig zijn en er menigmaal verschillende dieren dooreen krioelen. Gisteren toen de diligence passeerde, was 't weer heel druk op den dijk. Eensklaps klonk er een luid geroep er was er een onder de diligence geraakt. De voerman had 't onmogelijk kunnen vermijden. Vao alle kanten snelde men toe, doch de ramp was niet meer te vermijden, 't Wiel was vlak over het hoofd gegaan, 't zware achterwiel. Zieltogend lag daar 't offer van eigen onvoorzichtigheid op den weg, na weinige oogenblikken dood als een pier. De om gekomene was nog niet oud en behoorde thuis in de familie der eenden. Tot plaatsvervangend bootsman voor de reddingboot te de Koog, is aan gewezen schipper J. Boon Jbz. Door onze voormalige plaatsgenoot .T. Duinker Cz. werd te Haarlem de akte behaald voor de vrije- en orde oefeningen. De Cocksdobp, 28 Oct. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werden gekozen de HH. J. Barends (vacature S. Peper) en G. Bakker (vac. J. Kortenhoeve.) Bij dezelfde gemeente werd tot pred. beroepen de heer J. Jebbink, candidaat tot den H. D. te Doetinchem. De opvoering van het tooneelspel „Het verloren Document," door de too- neelvereeniging „Eensgezindheid," op Zaterdag j. 1. is weder goed geslaagd. De dilettanten konden zich echter niet verheugen over eene ruime opkomst slechts 25 personen toonden belang stelling. Oosterend, 29 October. Ongeveer 150 personen waren Zondagavond jl. aan wezig in het kerkgebouw der Doopsgez. gemeente, waar de afdeeling „Oosterend op Texel" van den Ned. Protestantenb. eene bijeenkomst hield, ter herdenking van haar tienjarig bestaan. Was de heer Ds. M. van Kleeff, Evang. Luth. pred. te Leiden, die voor tien jaar door een nimmer te vergeten rede de afdeeling inwijdde; 't was dezelfde ge vierde spreker, die ook heden met een keurig woord een terugblik wierp op het vaak moeielijk verleden van de afd. en een bemoedigend woord gaf voor haar toekomstig leven. In ieders leven zijn rustpunten, een verjaring, een Oudejaarsavond, een jubi leum zijn rustpunten; zoo is het lOjarig bestaan voor de afdeeling een rustpunt, waarbij men terug en vooruitziet. In gloedvolle bewoordingen gaf de gevierde spreker daarna een prediking naar aanleiding van de woorden „Wat is waarheid?" (Joh. 18: 38.) Bij afwisseling werden uit den bundel van den Ned. Protestantenbond gezongen de liederen Ns. 185, 84 en 27. 6 blazerschuiten van hier hebben in de vorige week deelgenomen aan het bergingswerk bij de afgebrachte stoom boot Cygnus, die in de Eierlandsche gronden was gestrand. Meer belasting als koopprijs Bij den verkoop van strandgoederen werd te IJmuiden iemand kooper van een fust Algierschen wijn, inhoudende 500 liter, voor f 11. Hij moest evenwel een bagatel van f 117 accijnsrechten bijbetalen. Be termijn zoo spoedig Een biljartmaker te Haarlem had aan een kastelein een biljart geleverd, op voorwaarde f 150 contant en derestee- rende f 200 „zoo spoedig" dit den kooper convenieerde. In twee jaar werd geen cent afbetaald, vandaar een vervolging. De kantonrechter besliste nu, dat het „zoo spoedig" verstreken was en dus betaling moest volgen. Uitbreiding van thypus. Naar door verschillende bladen wordt gemeld breidt te Zuidscharwoude de thyphus op onrustbarende wijze zich uit. De vorige week werden bij den burge meester weer acht aangiften gedaan, waardoor het aantal ziektegevallen is gestegen tot niet minder dan 50. In de aangrenzende gemeente Broek op Lange- dijk kwamen acht gevallen voor. De nachtroep rustverstoring. De nachtwaker te Scheemda, die des nacht naar oude gewoonte 't „twaalf uur heit de klok" met luider stemme door de buurten deed weergalmen werd door den veldwachter verbaliseerd wegens 't maken van nachtrumoer. De recht bank veroordeelde hem tot f 1 boete en thans is door den Hoogen Raad het daartegen ingestelde beroep verworpen. Dus al weer een poëzie minder voor de Scheemdaërs, doch een rustige nacht meer. Bedenkelijke nieuioigheid. Buiten aan zijn winkel heeft de schoenleverancier L. Paanacker in de Groote Houtstraat te Haarlem, een kastje gehecht, waarin op een Ijjst tal van namen van wanbetalers zijn geplaatst. Deze nieuwerwetsche manier van geld binnen krijgen trekt zeer de aandacht. (Sp. Bode.) Maar in den nacht van Zaterdag op Zondag is dit kastje afgerukt en door de spiegelruit in den winkel gegooid. Zeker door een der wanbetalers Ook in kennelijlcen slaat. In een adres van den Verlofhouders- bond aan de Tweede Kamer wordt een motie vermeld, die aandringt op wijziging van de Drankwet. In deze motie komt de volgende curieuse zinsnede voor„dat de Drankwet verkeert in den meest ken- neljjken staat yan onduidelijkheid." Over voedingsmiddelen. De aardappel is in de huishouding van vele Europeesche volken een voedings middel, dat een eerste plaats bekleedt, vooral bij de minder met aardsche goederen gezegenden. Dezelfde rol speelt de rijst in de huishouding van Chineezen Japanners en Indiërs. Op de vraag, wie er nu het beste aan toe zjjn, is het antwoord niet moeielijk te geven. De rijstverbruikers winnen het; de reden vindt men in het volgende Een werkman moet namelijk bij ge wonen arbeid minstens in den loop van een dag 500 gram zetmeelachtige stoffen gebruiken om aan het lichaam het krachtverlies te herstellen. Wanneer hij nu in deze behoefte alleen door aardappelen zou moeten voorzien dan had hij dagelijks 5 pond daarvan noodig, of in 28 dagen een hectoliter. Nu heeft een pond aardappelen onge veer 100 gram zetmeel, terwijl een pond rijst 380 gram heeft. Men behoeft dus bijna viermaal minder rijst te gebruiken om toch in dezelfde behoefte te voorzien. Het gebruik van veel aardappelen is ook daarom minder gewenscht, omdat daar door de maag te veel verzwaard en daarbij uitgezet wordt. Vooral bij de Ieren wordt dit waargenomen, daar toch bestaat het voedsel voor velen uitsluitend uit aardappelen. De rijst heeft bovendien het voordeel zeer goed op het organisme van het lichaam te werken; de kosten eener rijstvoeding zijn, vergeleken met de hooge voedingswaarde, gering te noemen. Wanneer één pond rijst driemaal zoo veel zou kosten als één pond aardappelen dan is zijn voedingswaarde zeker vier maal zoo groot. Alles te zamen genomen zou het wel wenschelijk zijn, dat het rijstgebruik meer in toepassing gebracht word. Men behoeft de aardappelen niet af te schaffen maar wel het gebruik wat verminderen, daardoor zal niet alleen het lichaam er beter bij varen, maar ook veel nagelaten worden, wat wei eens terecht de kanker der maatschappij wordt genoemd en zeer zeker ook is; dus meer rijst en wat minder aardappelee. Over den financieelen toestand. In een rede over „den bankzwendel" door den heer mr. P. Troelstra te Arnhem gehouden, zeide de spreker o. a. volgens de „Arnh. Crt." uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat op het oogenblik te Amsterdam drie der grootste firma's feitelijk in de war zijn, doch dat zij zelfs door hun concurrenten op de been worden gehouden, omdat deze wel begrijpen, dat wanneer enkele pijlers vallen, het geheele gebouw in elkaar zal storten! Een courant voor dooven. Verschenen is onder redactie van den heer Ott Bultman te Aalsmeer „het Ge hoor", een maandelijks verschijnend tijd schrift voor dooven en hardhoorenden. Het blad stelt zich voor om de belangen der dooven te bepleiten en tevens een bron van uitspanning te vormen. Slapte in de zaken. De smokkelhandel in vee heeft tegen woordig aan de Belgische grenzen weinig te beteekenen. De reden hiervan is, dat de Vlaamsche landbouwer met het oog op het veelvuldig voorkomen van mond en klauwzeer geeD Hollandsch vee durven koopen dat zonder de minste keuring ingevoerd wordt. Ook door Belgische landbouwleeraars en veeartsen wordt voortdurend tegen het aankoopen van gesmokkeld Nederl. vee gewaarschuwd. Een veelbelovend jongmensch. Een zeventienjarig student, Marcel Laurent genaamd, die te Parjjs by zijn oom woonde, verkeerde in groote geld verlegenheid, en besloot, op aanraden vau eenige bekende oplichters, met wie hjj in aaniaking kwam, tot de volgende truc. Toen de oom eenige dagen van huis was, liet Laurent een zjjner vrienden gegrimeerd als grysaard, bij zich komen. Deze logde zich in het bed van den ouden man, waarop de student een notaris deed roepen. Oom voelde zich niet al te wol en wilde daarom neef lief volmacht verschaffen voor het opne men der effecten. 't Zaakje liet zich niot in één avond afwikkelen, dus kwam de notaris nog eenige koeren terug. Steeds werd hjj in de slaapkamer ontvanjen, doch ein-

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2