Buitenland men mag van de in of buiten territoriale wateren opgevisehte goederen alleen die behouden, waaraan duidelijk te zien is, dat zij aan niemand toebehooren of zijn weggeworpen, b. v. een anker, dat een jaartal draagt van een eeuw geleden, of een onbruikbaar geworden kleeding- stuk, of een vernield voorwerp. Alle andere voorwerpen, waaraan niet te zien is, of zij een eigenaar hebben, of wie de eigenaar is, hetzij ze opge- vischt worden in of buiten de territoriale wateren, moeten aan de bevoegde auto riteit worden afgedragen. Degeen, die ze behoudt, maakt zich schuldig aan verduistering. Dit volgt uit de artikelen 550 tot 558 Wetboek van Koophandel, 638 en 640 van het Burgerlijk Wetboek en de arti kelen 3 en 321 van het Wetboek van Strafrecht, en is buitendien de opvatting van den Hoogen Raad. De bevoegde autoriteit, aan wien men de voorwerpen moet afdragen, is in de Hollandsche havens de Strandvonder. 5 Nov. Heden werd door het dochtertje van den heer M. Kikkert, Hoofd der o. 1. school, alhier, de eerste steen gelegd voor de nieuwe onder wijzerswoning. De Cockseorp, 4 Nov. Om aan het verlangen van een aantal jongelieden te voldoen is hier een teekencursus op gericht. De lessen zullen worden gegeven in de O. L. School te de Cocksdorp door den heer W. Heeroma en aanvangen Woensdag 6 Nov. Oudeschild, 5 Nov. Gisterenavond vergaderde in de „Zeven Provinciën de Schippers- en Visschersbond, ter bespre king van het te verzenden adres, in zake vrijstelling van den zoutaccijns voor het bedrijf der garnalen visschers. Nadat de Secretaris alle punten had genoteerd, welke in 't adres aan den Minister kun nen worden aangevoerd, werd besloten een afschrift te doen toekomen aan de Visscherij-vereenigingen te Oosterend en te Wieringen, met verzoek in gelijken geest te willen requègtreeren. Door het lid, schipper W. Dijker, wordt opgemerkt, dat de merken der wrakken of heften, waarvan opruiming wordt verzocht, niet geheel juist zijn opgegeven. De noodige verandering wordt alsnog opgenomen. Daarna kwam in behandeling een reglement voor eene op te richten onder linge verzekeringmaatschappij voor vis- schersvaartuigen. Het laatste reglement der onlangs ontbonden vereeniging „Helpt Elkander" wordt daartoe artikelsgewijze behandeld. Enkele bepalingen werden geschrapt, andere gewijzigd en ten slotte een voor- loopig reglement aangenomen, om zoo mogelijk in een nader te houden verga dering vast te stellen. Aan een zevental schippers werd verder de uitwerking der zaak opgedragen, omdat de op te richten vereeniging toch zelfstandig zal moeten optreden. Tot zoolang zegt het bestuur van den S. V. bond zijn medewerking toe. Te ongeveer half elf werd de vergadering gesloten. Vlieland. In de maand October werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1079,38; terugbetaald f 205,17. Het laatst uitgegeven boekje was n* 306. Het blijvend gedeelte. Naar gemeld wordt is thans door den minister van Oorlog aan de betrokken militaire autoriteiten medegedeeld, dat, aangezien op het wet worden van het regeeringsontwerp betreffende het blij vend gedeelte vóór 1 December Diet meer kan worden gerekend, maatregelen moeten genomen wordt n om het blijvend gedeelte voor 1908 op den gewonen voet onder de wapens te houden. Dit veroorzaakt in de bestaande om standigheden niet geringe moeielijkheden en verwarring. Immers de viermaanders van de lichtiDg 1907, die reeds met groot verlof naar huis zijn gestuurd zonder voor het blijvend gedeelte te hebben geloot, zullen nu opgeroepen moeten worden om alsnog aan de loting daarvoor deel te nemen En zij, die krachtens die loting voor den dienst bij het blijvend gedeelte worden aangewezen, zullen slechts onder de wapens kunnen geroepen worden bij een koninklijk besluit, dat dan volgens art. 110 Militiewet binnen 6 weken de goedkeuring vanden wetgever zal behoeven. Ouderdomsverzekering. Kritiek. Het wetsontwerp op de ouderdoms- verzekering is dan nu eindelijk verïcbenen aldus de „Standaard" nadat twee jaren noodig zijn geweest om er de ïnvaliditeitsregeling uit te lichten. Gelijk het nu voor ons ligt, vertoont dit ontwerp een hoogst bedenkelijk ka rakter. Het zet een theorie van fictiën op, maar rekent Diet met het leven. Te zorgen viel voor den nood, die opkomt, als de werkman niet meer in staat is van zijn arbeid te leven. Dit oogenblik nu treedt in het reëele leven op allerlei wijs en op allerlei leeftijd in. Bij den één reeds op 50jarigen leeftijd, bij den ander nog zelfs niet als hij 70 jaar is. Mits de soort van het bedrijf geen hinderpaal in den weg legge, zijn er krachtige mannen van 70 jaar, die nog hun volle loon trekken, maar ook anderen, die reeds op 55jarigen leeftijd hun loon sterk zien dalen. Een invalide van den arbeid is niet een zieke, een kranke, maar soms een man, wiens bedrijf scherpe zintuigen, jeugdige durf, frissche beweging eischt, en die deze eigenschappen allengs dalen zag. Vandaar dat de eenige juiste weg hier is, een invaliditeitsverzekering in het leven te roepen, die den man steunt zoodra hij invalide wordt, onverschillig van wat leeftijd hij zij. Maar juist dezen eisch van het leven zet dit ontwerp geheel ter zij, om er een fictie voor in de plaats te stellen, de geheel onware fictie dat alle werk lieden op 65jarigeu leeftijd op zijn. Aan deze fictie zal nu het landsgeld ten offer worden gebracht, en in den wezenlijken nood zal niet worden voorzien. „De Nederlander" spreekt in gelijken geest en zegt: „Waar het op aankomt is niet, of iemand een zekeren leeftijd bereikt heeft, maar of iemand „oud wordt," d. w. z. of zijn krachten verbruikt zijn en hij niet meer werken kan. Geen voordeelige zaken. De vogelaars in Gaasterland hebben een slechten herfst. De ongunstige windrichting houdt het trekwild uit de bosschen, waarde muizen den baas spelen. Deze lastige gasten bijten de lijsterbesjes af en verhinderen daardoor de vangst. De meeste strikkers hebben de kosten die dit jaar vrij hoog waren, nog niet besomd. Ongustig is ook de toestand voor de snippenflouwers. Het is thans in het hartje van het seizoen toch blijft de vangst onbeteekenend. Men vreest dat ook dit bedrijf dezen herfst zal mislukken. (L. Ct.) Wat 'n gekke kwestie. De klok, die in den toren hangt, die bij de Herv. kerk te Krimpen a. d. Lek staat, is het eigendom van die kerk. Het touw, waarmede geluid wordt, is echter eigendom van de burgerlijke ge meente. Nu heeft de Raad besloten, dat de kerk f 30 per jaar moet betalen voor het gebruik van dat touw bij het luiden der godsdienstoefeningen. Zonder touw kan niet geluid worden, maar zonder klok nog minder. Men wil du, dat de kerk zelf een touw zal aanschaffen en de burgerlijke gemeente dan f 30 per jaar laten betalen voor het gebruik van dat touw. Vergeetachtig. Te Eimelo stapte dezer dagen eene vrouw uit den treintoen ze weder in beweging' was, bemerkte zij pas, dat ze haar zoontje met een halfjarig zusjo had achtergelaten. De trein moest weer retireeren om moeder en kinderen te vereenigen. Vogelvangst in 't groot. Honderden vogels worden tegenwoordig het slachtoffer van het nieuwe electrische kunstlicht op de „Brandaris" (Terschel ling.) Aangetrokken door de verblindende stralen, welke dit bliksemlicht onophou delijk uitzendt, zwermen tallooze trek vogels onder angstig geschreeuw om de hun verderfelijke lichtbron heen. Klei nere, maar dikwijls ook grootere soorten zooals ganzen, rotganzen, wulpen enz verwonden zich tegen de glazen kap en vallen óf op het plat van den toren óf in de nabijheid daarvan op den grond, vanwaar zij doorgaans belanden jn de zakken van verschillende liefheb bers, die halve en soms wel heele nachten aan de vogeljacht opofferen. De voordeeligste vangst is hierbij echter verzekerd aan den torenwachter, die zonder eeniga moeite de geheel ver blinde, maar overigens ongekwetste dieren bij groote menigte met de hand kan grijpen. Drie personen gedood. Zaterdagavond zijn te Hilversum drie personen onder een trein geraakt en werden op slag gedood, n.l. een man, een vrouw en een kind. De afsluit- boomen schijnen te vroeg te zijn opge haald, waardoor het publiek op den weg was, toen juist een trein passeerde. Ook werd nog een persoon gewond. Invoer van Zwitsersclie fokgeiten. Zooals reeds vroeger in de couranten werd medegedeeld, bestaat het voornemen de geitenfokkerij hier te lande te bevor deren door den invoer van zuiver gefokte dieren van de Zwitsersche rassen. Reeds voor eenige jaren werden enkele exemplaren direct uit Zwitserland inge voerd, voor zoover bekend, met goede uitkomsten, doch door de hooge kosten, zoowel van aankoop als van transport, bleef dit aantal gering. Nu is het bekend, dat in sommige streken van Duitschland reeds sedert geruimen tijd fokgeiten in grooten getale uit Zwitserland worden ingevoerd. Vooral in de provinciën Rheinhessen, staat, volgens inlichtingen, ingewonnen door de directie van den Landbouw de fokkerij van Zwitsersche geiten op hoogen trap en heoft men reeds talrijke geitenfok- vereenigingen en een stamboek voor zuiver gefokte Zwitsersche geiten opge richt. Hier biedt zich dus de gelegenheid om, tegen veel minder hooge prijzen dan in Zwitserland zelf, zuiver gefokte Zwit sersche geiten te betrekkeD, welke boven dien het voordeel hebben eenigermate geacclimatiseerd te zijn. In verband daar mede, zullen de heeren J. Zuurbier te Beemster en R. Visser te Berkhout zich in den loop der maand December van dit jaar naar Rheinhessen begeven, ten einde, bij genoegzame deelname, voor hen die zich daarvoor opgeven een aantal geiten aan te koopen. De prijs van eene geit zal de som van f 45 niet te boven gaan, transport kosten inbegrepen. Met het oog op het jaargetijde acht men het gewenscht slechts drachtige geiten en jonge bokken aan te koopen. Landbouwvereenigingen of particuliere personen wenschen in te voeren, kunnen zich weDden tot den heer J. Zuurbier te Beemster. Goede geldbelegging. Met een uitroepteeken er achter plaat ste de anti rev. „Rotterdammer" het volgend hoogst belangrijk bericht „Dr. Kuyper's geboortehuis te koop of te huur I De woning, waarin dr. A. Kuyper nu 70 jaren geleden te Maassluis werd ge boren, is thans uit de hand te koop of te huur!" Over 300 jaar, als er een Kuypersver- eeniging komt, zfjn er met zoo'n huis zaken te doen. (Tel.) Slechte tijden. Kennis is macht, kennis is rijkdom, kennis baant u een weg door het leven alles goed en wel, maar in eene adver tentie in de „N. R. Crt." smacht „een energiek joDgmensch" met einddiploma gymnasium in den zak, naar een betrek king, „onverschillig van welken aard," en hij looft f 100 belooning uit, plus 20 pet. van het eerst te verdienen jaarloon, aan wie hem aan een baantje helpt. In 't laken knelt het soms nog wel zoo erg als in het pilow. Wat stelt ons volk een belo.ng in de politiek 1 De Haagsche Sprokkelaar van het Ut- rechtsche Dagdlad deelt mede, dat van het rapport der staatscommissie, waarin een half dozijn eerste manneD hun studie van het onderwerp neerlegden en dat sinds een jaar voor enkele stuivers voor ieder verkrijgbaar ,s, de gansche oplaag op een paar dozijn exemplaren na, nog onverkocht op zolder ligt Een klucht. Op een verkoopdag te Joure werd een kanarievogel met kooi ten verkoop aan geboden. Hierop werd geboden door een man en ook -door zijn vrouw, die zich op eenigen afstand onder het talrijke publiek bevond en niet wist dat ook door haar man werd geboden. Beiden schenen veel te stellen in den kanarie en boden aanhoudend tegen elkander op, totdat de man eindelijk tegen een hoogen prijs kooper werd. Het verwekte onder het publiek groote hilariteit. De ouders zoek. Dezer dagen werd door een agent van politie achter het Rijksmuseum een knaapje van ongeveer vier jaar aange troffen. Ondervraagd kon hij naam noch adres opgeven. Het ventje werd aan het posthuis onder het Rijksmuseum gebracht en vandaar uit werd onderzoek naar de ouders gedaan. Doch tevergeefs niemand heeft zich om het kind aange meld, zoodat men vermoeden krijgt, dat het kind daar met opzet is neergezet en verlaten. Belangrijk voor de toekomst. Thomas A. Edison heeft in eene ver gadering van 300 leden der „American Electro Chemical Society" te New-York, de belangrijke mededeeling gedaan, dat hij na jarenlangen arbeid eindelijk het vraagstuk omtrent het vergaren van groote hoeveelheden electriciteit zonder belangrijke gewichtsvermeerdering heeft opgelost en een „compact storage bat terij" heeft gevonden, die een algeheelen ommekeer zal te weeg brengen in het vervoerwezen. Tot dusverre was hot groote bezwaar tegen electricitet als drijfkracht voor het veryoer over groote afstanden, dat men geen groote hoeveel heden electriciteit in voorraad kon hebben zonder het gewicht der voertuigen aan merkelijk te vermeerderen. Maar dat bezwaar verklaart de „toovenaar van Menlo-Park" nu uit den weg geruimd. Er zullen weldra geen paarden meer als trekdieren worden gebruikt en de auto mobielen zullen zóó goedkoop worden, dat ieder, die een huis kan bezitten, ook een auto in eigeDdom hebben kan. De vergadering juichte den uitvinder hartelijk toe, maar verklaarde wijselijk, dat men eerst na een grondig onderzoek over den vollen omvang van het gewicht zijner uitvinding zal kunnen oordeelen. Edison heeft vooits nog eene uitvinding gedaan voor het maken van goedkoope arbeiderswoningen, door het gieten van cement in ijzeren vormen. Zoo zou men, zegt hij, in nog geen twaalf uren een huis gereed kunnen hebben en een huis van 25 bij 45 voet zou niet meer dan f 2400 kosten. In een dag of zes zal het cement hard en onvernielbaar zijn. Edison zal als proef zulk een huis laten maken. BEMESTING, n Eenige wenken bij het aanwenden van Chilisalpeter in den tuinbouw. Het is algemeen bekend, dat de stikstof voeding der plant bijna uitsluitend geschiedt door de opname van Balpeter. Proeven hebben dat herhaaldelijk duidelijk aange toond en de waarheid bovengenoemd is zoo algemeen doorgedrongen dat het gebruik van salpeter zeer is toegenomen. In 1880 225,559 ton en in 1906 2,116,000 ton (Een ton is 1000 Kg.) Meermalen gebeurt het, dat na enkele dagen de werking van het salpeter wordt bespeurd, waardoor het ge bruik bij verschillende groenten, waarover later nog eens in bijzonderheden, kan wor den aanbevolen, omdat vroeg klaar zijn mot groenten belangrijke voordeden kan geven. Over de vraagmoet het salpeter in eens of in eenige keeren worden gegeven—zul len wij ons niet op een bepaald standpunt plaatsen. Toch meenon wij, dat in den tuin het achtereenvolgens toedienen bij gedeelten aanbevelenswaardig is, en dan liefst 1 a 2 Kg. per A.re 2 tot Smaal, met een tusschon- ruimte van 1428 dagen. Bladgewassen zijn iuzonderheid zeer dank baar voor dezen most, doch men passo er voor op do stof niet uit to strooien, uls de bladoren vochtig zijn dauw en er oen droge dag op volgt. In dat geval zouden allicht korreltjes oplossen in de druppels on de bla deren geheel of gedeeltelijk gedood worden (vorbrandou Moermalen wordt de eerste gift toegodiend bij hot uitzaaien, soms zelfs vóór dien tijd. Het kan gewenscht zijn hot salpeter een weinig ondor do oppervlakte van don grond te brengon, opdat de jonge wortelB dor nog kleine planton do stof in do onmiddellijke nabijheid hebben. Ook bij jonge koolpluutou komt ons dit goed voor, om den groei zoo

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2