N°. 2103. Donderdag 14 November 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester der Gemeente Texel; Overwegende, dat zich in deze Gemeente enkele gevallen van Mond- en Klauwzeer* onder het rundvee voordoen; dat het gebruik van ongekookte melk zooals herhaalde malen gebleken is, gevaar oplevert voor besmetting, ook bij menschen; WAARSCHUWT de ingezetenen t"n dringendste tegen het gebruik van ongekookte melk en noodigt hen uit, melk niet anders te gebruiken, dat nadat zij minstens 10 minuten goed heeft gekookt. Texel, den 25 October 1907. De Burgemeester voornoemd. HIDDINGH. 2 Nov. 9 Nov. Waar we ons nederzetten om ons weke- lijksch overzicht te schreven is dit nog eenigszins onder den indruk van het ver schrikkelijke ongeluk dat in de voorbije week een der eerste familien van ons land in rouw dompelde. De lezer begrijpt dat we bedoelen het diep-tragische voorval dat Woensdagavond in de nabijheid van de hoofdstad derprov. Groningen aan vfif menschen het leven kostte, van welke vijf er vier behoorden tot het vermaarde geslacht van Panhuyjs, nl. Jhr. Mr. J.vE. A. van Panhuys, oud-comm. der Koningin in Groningen en Overijssel, oud-vicepresident van den Raad van State en diens zoon Jhr. H. van Panhuijs, burge meester der gemeente Leek en lid der Prov. Staten zijner provincie, benevens beider echtgenooten. Het jammerlijk einde van den oud-commissaris, grijs geworden in den dienst der Koningin, rustend van zijn veel omvattenden en gewichtigen arbeid en dat van den jeugdigen zoon, die nog zoo 'n schitterende en gewichtige toekomst scheen te wachten, heeft in den lande overal diepe deernis gewekt en inzonderheid in dat deel van ons land waar ze in hun leven zooveel harten tot waardeering en hoogachting hebben weten te stemmen, door bun open baar leven. 'tls niet onze bedoeling hier de by zonder heden van het droevig ongeluk te vermelden we vertrouwen dat ze onze lezers bekend zullen zijn maar enkel om ook van onze deernis te doen blijken in het lot van hen ten opzichte van wien de dood opnieuw weer heeft bewezen hoe vreeselijk wreed hij wel kan zijn. Terwyl in de Hofstad de vertegenwoor digers van het Nederlandsche volk bijeen kwamen om naar aanleiding van de Indische begrooting het lot onzer bruine broeders in het verre Insulinde te bespreken, maakte de Hoofdstad zich gereed om hoog bezoek te ontvangen op de voor Amsterdam waardige wijze. Men weet dat de Duitsche Keizer het voornemen had onze Vorstin eene beleefdheidsvisite te brengen, voor welk bezoek onze Hoofdstad uitgekozen werd. Als een donderslag aan den helderen hemel kwam plotseling evenwel het offl- cieele bericht dat dit vorstelijk bezoek niet zoude plaats hebbon en daar in dat eerste bericht omtrent de oorzaak van een en ander niets gezegd werd, bracht het niet alleen begrijpelijke teleurstelling maar wekte het eveneens bevreemding en 't spreekt van zelf dat al dadelijk verschillende gissingen gemaakt werden, die laten we 'tmaar dadelyk bij voorbaat zeggen evenveel vergissingen bleken te zyn. Er waren er die het geval maar dadelijk toeschreven aan alles behalve onschuldige oorzaken. De Amsterdamsche berichtgever van het Parjjsche blad de „Temps" wist o. a. te vertellen dat de Keizer niet kwam omdat hij verstoord was over de Nederlandsch Belgische conferentie de voorbije week gehouden die ten doel had te komen tot een tolverbond en postunie terwijl Neder land van zulk een verbond met Duitschland niets had willen weten. Verder zou de Keizer zich geërgerd hebben aan de wyze waarop de Hollandsche pérs over het proces Harden Von Moltke had geschreven en inzonderheid aan de spotprent van Braaken- siek, waarin Harden voorgesteld werd schuddende de muren van het paleis waaruit enkel een aantal varkens weg vluchtten. M. a. w. zou Z. M. alles behalve vriendelyk gestemd zijn jegens ons Hol landers. Intusschen is aan deze beweringen, die niets anders dan kroegpraatjes blijken te zijn een einde gemaakt, door de officieele bekendmaking dat de Keizer eenige dagen op Whigt wenscht door te brengen om van zijn rheumatiek verlost te worden en eerbiedig onze Koningin gevraagd heeft of hij eenige weken later dan eerst bepaald was mocht komen, 't Bezoek zal nu in December plaats hebben. De wolken die sommigen reeds aan den politieken hemel zagen zyn dus weggevaagd en we kunnen derhalve zeggen: „Lieb Vaterland kannst ruhig sein." -o—o—o— Boven maakten we met een enkel woord melding van de Nederlandsch Belgische conferentie en deze gebeurtenis lijkt ons belangrijk genoeg hier enkele regels aan te wyden. Zooals onzen lezers bekend is bestaat er sedert eenigen tyd een commissie van een aantal op staatkundig gebied bekende per sonen uit Belgie en ons land, die zich gevormd heeft met het doel eene toenadering te bevorderen tusschen beide rijken op economisch gebied. Dinsdag j.l. kwam deze commissie onder leiding van het Belgische- parlementslid Bernaerdt bijeen en werd besloten haar te continueeren. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van sub commissies, die tot taak zullen hebben de bestudeering van het vraagstuk der unifi catie der tarieven op het gebied van posterijen, telegrafie, telefoon, transport, de douane-formaliteiten, de arbeidswet en 't uitvoeren van vonnissen, de erkenning van diploma's, de kwestie betreffende zee vaart, middenstand en landbouw. Er worden op deze conferentie verschil lende redevoeringen gehouden o. a. eene door den heer Bernaerdt, die er op wees, dat de gemeenschappelijke bestudeering over 't geheel kans van slagen zal hebben omdat de algemeeno opinie er voor is. Nederland en Belgie hebben gemeenschap pelijke hulpbronnen en behoeften en een onafhankelijk Belgie kan niet zonder een onafhankelijk Holland bestaan. Wanneer de beide landen meer op elkander steunden, zouden ze wederkeerig de algemeen ge drukte markt kunnen opheffen en zoodoende tot grootere kracht, rijkdom en invloed geraken. Ook werd er een feestdiner gegeven waarop over en weer heel wat vriendelijk heden werden gewisseld. Het Nederlandsche deel dezer commissie staat onder leiding van ons Tweede Kamerlid van Amsterdam, de heer Heemskerk. Of er iets van belang door de commissie tot stand komt moet de tijd leeren, maar onwaarschijnlijk is dit geenszins. Nog maar nauwelijks was het schandaal proces tusschen Harden en Von Moltke bij onze Duitsche buren beslist of een ander proces van dergelijken aard trok er al weer de aandacht. En niemand minder dan de rijkskanselier, "Von Bulow zelf was er in betrokken, die door den schrijver Braud uitgemaakt was voor een duisterling, die er ook al homo-sexueele neigingen op na zou houden en waarvoor Von Bulow hem voor de vierschaar had gedaagd, De zaak liep voor den beklaagde minder goed af dan voor zijn college Harden, want hij werd tot een flinke gevangenisstraf veroordeeld, 't Bleek dat Braud ter wille van zijn vrienden den rijkskanselier een „hak" wilde zetten, wat hem heel slecht bekwam, temeer daar zijn vrienden ook al heel weinig ingenomen bleken te zijn met de wijze waarop hy hun belangen meende te dienen. o o—o Nog een ander opzienbarend proces bracht de voorbije week. We bedoelen dat hetwelk in Italië gevoerd wordt tegen den oud minister Nasi, die nu vyf jaar geleden zitting had in het ministerie Zanardelli, eerst voor onderwijs en later voor poste rijen. Deze staatsman wordt van ni6ts minder dan van diefstal op groote schaal beschuldigd en nog wel diefstal in zijn kwaliteit als minister en ten nadeele van zijn rijk. Als het alles waar is wat van zijn misdrijven wordt verteld, dan heeft hij al op een brutale diefachtig wijze met de Staatsgelden omgesprongen, waarin hij getrouw ter zijde werd gestaan door zijn secretaris Lombardo. Om maar eens iets te noemen: Aan visitekaarten gebruikten de heeren voor eenige duizende liren per jaar. Op inspectiereizen wierp hij het Staatsgeld met handen vol weg. Onder wijzers, die arm waren doch tot zijn poli tieke voorstanders behoorden gaf hij groote geldelijke presentjes, die hij door middel van valsche kwitanties verantwoordde. Menschen, die goed bij hem in de pas stonden kregen van hem zoo maar subsidies uit de Staatskas en alles werd geboekt als subsidies ten bate van het onderwijs. Zoo gingen aan verschillende subsidies meer dan 300000 lire verloren. In 9 maanden tjjds bracht Zijne exellentie niet minder dan 73000 lire aan reiskosten ten laste van het rijk. En dat was nog niet het eenige. Kostbaarheden en schil derijen verhuisden uit de Staatsmusea naar 's ministers woning en nieuwe kunstwerken voor rekening van het rijk aangekocht gingen denzelfden weg. En toen hij af moe9t treden nam hij nog zooveel mee als er maar te halen viel, o.a. boeken uit zijn werkkabinet, horloges, rijwielen, een tele foontoestel, een kachel, enz. Toen deze misdrijven aan het licht waren gebracht poetste de oud-minister de plaat en ging naar het buitenland, maar had toch nog de brutaliteit zich zoo nu en dan te Rome of elders te vertoonen. En steeds bleef hij ontkennen schuldig te zijn, wat geloof vond in zyn woonplaats, die hem dan ook telkens tot lid van de Kamer koos. Zoo ook dezen zomer en Nasi trok de stoute schoenen aau en keerde in zijn land terug om zijn zetel in de Kamer te bezetten. De Senaat echter, die hem nog steeds de hand boven 't hoofd had gehouden, bezweek toen evenwel voor den aandrang van Nasi's tegenstanders en daagde hem voor de vier schaar om zich tegenover zijn beschuldigers te verantwoorden. Het proces is thans nog in vollen gang en over den afloop is nog weinig te zeggen. Wel staat Nasi bekend als een uitstekend advokaat en wellicht dat het hem gelukt de rechters een rad voor de oogen te draaien. Althans volgens de laatste berichten moet het hem reeds gelukt zijn de meening veld te doen winnen dat hij weliswaar wat roekeloos met de staatsgelden heeft omge sprongen maar in geen geval zich zelf daarmee heeft bevoordeeld. Yoor 't Italiaansche publiek is het intus schen een intressant zaakje zooals men dat noemt. TEXEL, 13 NOVEMBER 1907. Voor dit jaar is Dinsdag de laatste markt alhier gehouden; de zoogenaamde Scheimarkt is in den regel van niet veel beteekenis, zoojwas het ook nu. Aangevoerd werden 1 Stier f 125. 20 Koeien f 115 a 185. 10 Graskalveren f 45 a 55. 3 N. kalveren f 12 a 15. 11 Lammeren f 13. 3 Schrammen f 12 a 13 105 Biggen f 6 a 8,50 Volgens bericht in de St.-Cour. is benoemd; totf broeder in de orde van den Ned. Leeuw, de heer W. Mets Tzte Oudeschild oud-gezagv., postconducteur van den Stoombootd. Texel—Nieuwediep. Oudeschild12 Nov. Herkozen tot notabel bij de H. G. alhier, de heer C. de Wijn Sr. en geko zen de heer C. C. Backer, in plaats van den heer D. C. Vlas, die verzocht had niet weer in aanmerking te komen. Oosterend12 Nov. De Weleerw. heer ds. C. Met van Oudeschild, die nog deze maand naar zijn nieuwe standplaats te Zijpe vertrekt, hoopt Zondagavond a. s. ook een woord van afscheid te spreken tot de afdeeling Oosterend van den Nederlandschen Protestantenbond, voor welke afdeeling Z. Eerw. meermalen optrad. Enkele garnalenvisschers maken zich reeds weder gereed voor het vangen en koken van garnalen. De vereeniging „Wilhelmina" zal dezen winter weder met 40 schuiten kunnen werken. De Cocks dorp, 11 Nov. Gisteren morgen strandde tijdens den dikken mist in de Eierlandsche gronden het met steenkool geladen EDgelsche stoomschip „City of Oporto" van Dublin, bestemd naar Hamburg. Onmiddellijk na ontvangst van telephonisch bericht van den vuurtoren vertrokken visschers- lieden van hier ter assistentie. Er werd door hen een anker uitgebracht, doch het mocht niet gelukken het schip af te brengen. Later verschenen de sleep- booten „Atlas," „Neptunus," „Hercules" en „Terschelling," welke des avonds te 7 uur het schip in vlot water trokken, doch niet dan nadat een gedeelte der lading in schuiten was overgeladen. Daarna werd het stoomschip naar Nieuwediep opgesleept. De gestrande stoomboot, welke vanaf de kust goed te zien was, had nogal wat bekijks. Veel wandelaars en fiets rijders waren, door het fraaie weder uitgelokt, naar- het strand getogen om het niet alledaagsche schouwspel gade te slaan. TEXELSCHE COURANT. —o—o—o— —o—o—o—o—

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1