N°, 2105, Donderdag 21 November 1907. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat door zijn ambtgenoot te Terschelling de navolgende bekendmaking is gedaan „Op Woensdag 13 dezer, is van de loodskotter Terschelling no. 1 in de Noordzee in de buurt van het lichtschip „Terschellingerbank" overboord geslagen, de Zeeloods ANE RUIG. Wiens signalement is als volgt Ouderdom 42 jaar, lengte 1 M. 73 c.M. aangezicht plat, voorhoofd breed, oogen blauw, neus gewoon, kin rond. haarkort, donker, met wit vlokje boven 't voorhoofd, wenkbrauwen donker, snor klein, donkerblond. Kleedingbovenkleeren: oliejas, olie broek, zuidwester en klomplaarzen, alles zwart geverfd, blauwe jomper met ver gulde knoopen, waarop staaneen anker en het woord „Loodswezen" onderkleeren lichte jsegerhemd, ge breide grijswollen borstrok, over de borstrok een trico jaeger (licht giijs,) hoogstwaarschijnlijk een grijs jaeger baaien onderbroek met kousenbanden, blauwe kousen en een donkeie bovenbroek. Op het vinden van het lijk wordt eene premie gesteld van f 20, ingeval van herkenning te ontvangen bij den Burge meester van Terschelliug, door wien zoo noodig, telegrafisch mededeeling wordt verzocht." Texel, den 18 November 1907, De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat het verzoek van de firma C. R. Keijser Co. te den Burg op Texel om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D. no. 2270 eene graanmalerij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Texel, den 18 November 1907. Burgem. en Weth. voorn., HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade, of hinder kunnen veroorzaken. Bnrgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen namens het bestuur van den Prins-Hen drikpolder op Texel, om vergunning tot het veranderen van de zuiggasmotor in een petroleummotor, in den watermolen te Prins Hendrikpolder, kadastraal bekend in Sectie F. No. 878. Op Dinsdag, den 3en December 1907, des middags te 12 uren. zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schiiftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schritturen. Texel, den 19 November 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. 9 Nov. 16 Nov. De hoogmogende heeren in den Haag hebben het druk. De begrootingsdebatten zijn in vollen gang en dan valt er heel wat te beredeneeren, te debatteeren, te protes teeren soms zelfs en ook te besluiten. Ook de voorbije week heeft weer heel wat kolommen druks over de Kamerzittingen gebracht. Tal van heeren sprekers hebben zich vergast aan do Indische begrooting en thans knnnen ze aan de Staatsbegroo- ting hun hart ophalen. Er is dus heel wat verhandeld in ons parlement in de voorbije week, maar tot eer onzer vertegenwoordi gers dient gezegd dat ze toch eenigszins thans een blijk hebben gegeven van zelf beperking. Vlugger dan de gewoonte was hebben zij zich door de Indische begrooting heengeslagen en 't is zeker met eenige vol doening dat we zulks mogen kronieken omdat als het zoo doorgaat het gevaar geringer is dan anders dat straks de be grootingen moeten worden afgedaan met kunst- en vliegwerk en belangrijke kwesties op de lange baan behoeven te worden geschoven. Het bericht van onlangs, dat de 7 partij leiders overeengekomen waren om de praat zucht der Kamer wat in te toornen heeft zich bewaarheid, voorloopig althans en daarvoor past een woord van hulde. Inderdaad, er is in dit opzicht veel te verbeteren. Het scheen zoo langzamerhand gewoonte te worden de Kamerdebatten die uit den aard der zaak eigenlijk niets anders behooren te zijn dan besprekingen over aan de orde zijnde onderwerpen aan te grijpen als een middel om over ver schillende principieele vraagstukken den volke toe te spreken. Zeer terecht werd in een dagbladartikel voor eenige dagen opgemerkt, dat het debat zich niet beperkt tot de beginselen van het aanhangige vraagstuk, neen, het gansche vraagstuk moet in den breede behandeld, ver buiten de grenzen van het ontwerp, ja zoo mogelijk worden nog meer aanverwante onderwerpen in urenlange redevoeringen behandeld en dikwijls niet door één lid van elke partij, maar soms door twee of drie. Dat de heeren zich nu van de dwaling huns weg blijken te willen bekeeren is daarom toe te juichen, temeer daar er nog zooveel belangrijks op het programma staat. Want het lijstje van werkzaamheden is nog lang niet af en de Regeering zorgt wel dat er werk aan den winkel blijft al is er dan naar het oordeel van sommigen ook veel bij van wat door een vorig Kabinet klaar gemaakt werd. Behalve de belangrijke voorstellen tot Grondwetsherziening en in zake de ouderdoms- en invaliditeitsverze kering is er dezer dagen nog een nieuw ontwerp van de Regeeringstafel verschenen, n. 1. dat betreffende gedeeltelijke droogleg ging der Zuiderzee. In ons vorig nummer deden wjj reeds eenige mededeelingen hieromtrent. Blijken de uitkomsten van dit plan aan de verwachtingen te beantwoorden, dan heeft de Regeering het oog gevestigd op een nog grootscher voornemen n. 1. met uitzondering v. h. IJselmeer in het midden de geheele Zuiderzee droog te leggen. Zonder het plan vooruit te loopen wil de Regeering toch vasthouden aan de grond gedachte van de Staatscommissie die het Zuiderzeevraagstuk onderzocht n. 1. den afsluitdijk tusschen Wieringen en N.Holland zoo te maken dat h\j later kan worden aangesloten aan den grooten dijk, dwars door de Zuiderzee van Wieringen naar Friesland. Waarschijnlijk zal het nog wel eenigen tijd duren vooraleer waar nu de baren der Zuiderzee lustig kabbelen het gouden graan golft en ruischt, maar het Zuiderzeevraag stuk komt toch nader tot zijn oplossing, —o—o—o—o— De voorbije week bracht het bericht dat Koning Leopold van Belgie van plan moet zijn van den troon afstand te doen. Hoewel dit bericht tot nog toe niet officieel be vestigd is behoeft het nog niet als geheel onwaarschijnlijk ter zijde te worden gelegd. En dat nu juist niet omdat de Koning reeds een 76-tai jaren telt, maar vooral omdat er in den laatsten tijd berichten verspreid werden dat Z. M. heel wat anders dan regeeringszaken in zijn hoofd schijnt te hebben. De Koning heeft in de laatste maanden hoofdzakelijk in het buitenland verblijf gehouden, naar het heet in zijn kasteel van Lormoy en hij scheen zich van de landszaken weinig aan te trekken. En nu worden er wonderlijke dingen van den grijzen vorst verteld, n.l. dat in dat kasteel een jeugdige Vorstin verblijf houdt en deze den Koning voor enkele weken een Hinken zoon geschonken heeft. Deze dame moet de wettige echtgenoote van Koning Leopold zijn, want naar het socialistische blad „Le Peuple" onlangs wist te vertellen, heeft de Koning weinige weken slechts na het ster ven van Belgisch Koningin zich in het huwelijk laten verbinden met een vrouw uit de galante wereld, een zekere Caroline en zulks wel te Laeken in bijwezen van den toenmaligen minister-president, graaf De Smet de Naeyer. Het kasteel van Lormoy waar Z. M, in den laatsten tijd verblijf hield moet iets fabelachtigs wezen. En dat paleis is nog niet het eenige waarover madame Caroline te beschikken heeft. Ook het Kon. domein te Villefranche, aan de Middellandsche Zee heeft de Koning voor haar tot een wezenlijk paradijs laten inrichten. Zoo werd er maar eventjes een heele scheepslading van de zeldzaamste planten en bloemen aange bracht om de heerlijkheid te volmaken. Nu heet het dat de grijze vorst maar het liefst bij zijn jong vrouwtje vertoeft en de bekoorlijkheden van den nieuwen huiselijken haard hem meer aantrekken dan schepter en kroon. En dat is nog niet het eenige, maar wat zoozeer bij onze zuidelijke naburen met verbazing werd vernomen was de tijding dat de Koning aan madame Caroline een cadeautje gegeven heeft van niet minder dan dertig millioen aan Kongoleesche fondsen. Ook dit laatste heeft weliswaar nog geen bevestiging gekregen maar toch lijkt het zoo onwaarschijnlijk niet na alles wat er in den laatsten tijd van den Koning ver teld wordt. Waarschijnlijk dat we er binnenkort wel meer van hooren, want de Belgische Kamer is in de afgeloopen week weer geopend en de Congokwestie staat op het programma van werkzaamheden. Hoe het zij, het blijft intusschen een vreemde „Geschichte" en er kunnen in Belgie nog wel eens vreemder dingen voor de deur staan. —o—o—o— Londen verkeert in een feestroes, want het heeft de eer thans een aantal gekroonde hoofden gastvrijheid te mogen verleenen die hefemEngelsche hof een visite brengen. En van deze hooge gasten is stellig wel het Duitsche Keizerspaar het voornaamste en 'tis dan ook te begrijpen dat de publieke aandacht zich hoofdzakelijk bezig houdt met de ontmoeting tusschen oom Eduard en neef Wilhelm. Nu die ontmoeting, men mag haar al in verband brengen met som mige internationale vraagstukken of niet, ze is zeker niet van groot belang ontbloot. Het geldt hier het samenkomen van de hoofden van twee der belangrijkste Euro- peesche rijken en waar de ontmoeting zoo in allen deele vriendschappelijk was is dit ongetwijfeld ter geruststelling van velen die meenden dat het tusschen Duitschland en Groot-Brittanië lang niet alles koek en ei was in den laatsten tijd. Zooals gebruikelijk is werden er weer een aantal feestmaaltijden gegeven waarbij oom en neef elkander wederkeerig heel wat pluimen op den hoed staken en waaruit ook kan blijken dat het met de gezondheid van Keizer Wilhelm nog zoo heel slecht niet staat als wel gemeld werd. Of deze ontmoeting niets anders te betee- kenen heeft dan een familiebezoek dan wel een politieken achtergrond heeft wagen we vooreerst nog niet uit te maken. —o—o—o Over de andere buitenlandsche gebeur tenissen die in de voorbije week onze aan dacht vroegen kunnen we kort zijn. Het proces-Nasi, waarover we de vorige week spraken is nog gaande en dreigt grooter afmetingen te zullen aannemen, daar het blijkt dat Nasi niet alléén verkeerde dingen deed maar er meer „hooge oomes" in de zaak betrokken blijken te zijn. Als de uitspraak in het geding bekend is zal er waarschijnlijk aanleiding bestaan daarop nader terug te komen. Verder dienen we nog even melding te maken van de opening der Russische Doema. De Czaar had er voor bedankt de heeren persoonlijk aan den parlementairen arbeid te zetten en na de ontmoedigende resultaten met de beide vorige Doema's is dat geen wonder. De Doema is intusschen bijeengekomen en heeft een voorzitter ge kozen. Als deze straks aan den Czaar voorgesteld is zal de parlementaire machine aan den gang worden gezet. Of de nieuw gekozen heeren het er beter zullen afbren gen als hun voorgangers is een vraag die voorshands moeilijk te beantwoorden valt. Rusland is een zonderling land en niets is daar onmogelijk. Intusschen willen we gaarne hopen dat de nieuwe Doema wat nieuw leven in de dorre Russische doods beenderen brengt. Want dat is wel noodig ook. TEXEL, 20 NOVEMBER 1907. Holl. Maatscli. van Landbouw. Geheel volgens de agenda had in de vergadering welke Zaterdagavond werd gehouden, de mededeeling en behandeling plaats van het programma voor de ten toonstelling in het volgend jaar. Ongeveer 40 a 50 personen woonden de vergadering bij, welke door den Voorz. vrij wel op tijd werd geopend. De daarna gelezen notulen werden goedgekeurd. Als ingekomen vermelden wij eene missive van de afd. Bodegraven, bedoe lende om door bijdragen van de afdee- lingen, aan den heer Korteweg, Secr.- Penningm. der Maatsch., een aandenken te vereeren, nu hij als zoodanig wenscht aftetreden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- goot den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1