Voor *Kof en JCnis. Predikbeurten De Nieuwe Boot. Gisteravond werd, naar men ons mededeelt, het contract geteekend voor de bestelling van de nieuwe boot voor „Texels Eigen Stoombootonder neming. Een belangrijk feit mag dit genoemd worden in de aanhangige bootkwestie. Oudeschild, 6 Dec. De gewone maskerade op den Sint Nicolaasavond bad gisteren vele kyk- lustigen op de been gebracht, doch 't aantal personen, die bet gewone gebruik in eere moesten houden, was gering. Ook de kleintjes deden er in den voor avond niet druk aan. Tot den best geslaagden groep mag gerekend worden eene nabootsing van het stoomschip „Baron Rengers," heel aardig op eenj flets weergegeven. Op den avond van 6 Dec. was 't feest voor de kleintjes der Kon. "Wilhelmina Bewaarschool; de meisjes van den naaikians hadden daarvoor een klein tooneelstukje ingestudeerd, betrekking hebbende op het teest van den dag; dank zij het ijverig damescomité en het per soneel der K. W. B. slaagde alles naar wensch. Hulde aan de velen, die door eene geldelijke bijdrage zooveel kinderen een genoegen bereid hebben, maar bovenal lof aan de meisjeskrans, welke onder het bestuur van de flinke leidsters, tijd en geld offerden voor het goede doel. Waal, 6 December. Door een 4 tal dames en 2 heeren is hier eene commissie gevormd, met het doel aan de kinderen van elke gezind heid, een passend feest aan te bieden bij gelegenheid van het a.s. Kerstfeest Het oprichten van een sierlijken kerst boom het aanbieden van geschenken en versnaperingen enz. staan op het pro gramma. Aan de ouders der kinderen en verdere belangstellenden zal eene inteekenlijst worden aangeboden tot het bestrijden der kosten. Van het bedrag der inteekening zal het afhangen, in hoeverre het programma kan worden uitgevoerd Naar men ons mededeelt, zal het feest plaats hebben op Dinsdag 24 Dec. des avonds vóór het Kerstfeest. Koog, 6 Dec. De goede Sint heeft de arme school kinderen alhier ook niet vergeten. Hem wordt daarvoor oprechte dank toegebracht van de betrokken kinderen, ouders en onderwijzers. De Cocksdorp, 6 Dec. Het Sint-Nieolaasfeest is hier gisteren avond met alle opgewektheid gevierd. Tal van gemaskerden, waarvan het aantal op veertig wordt geschat, ver toonden zich langs de dorpsstraat en in vele woningen om ten slotte in de cafe's de pret voort te zetten. Slechts enkelen hadden evenwel veel werk van het costuum gemaakt. Met voldoening kan gezegd worden, dat geen enkele wanklank werd vernomen. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand November ingelegd f 878,98 terugbetaald f356,— Het laatst uitgegeven boekje was no. 307. Bedankt voor het beroep naar Oost-Vlieland door den Heer H, W. Bosch te Limmen. Tragisch. Dinsdagmorgen om ongeveer 8 uur had in hot dorp Geesteren (gemeente Borculo) een diep treurig ongeval plaats, aldus wordt gemeld. Twee kinderen van den arbeider E. R. vertoefden gedu rende den tijd, dat bun moeder de open bare school schoonmaakte, ten huize van den rijksveldwachter d. G. Diens 13- jarige zoon kreeg het jachtgeweer van zijn vader in handen plotseling ging een schot af en het jongste der kinderen een jongetje van bijna 6 jaar, stortte dood neerde volle lading hagel had het in het hoofdje getroffen. Hoewel een paar hagelkorrels door haar kleeren waren gegaan, bracht het 10 jarig meisje, dat nabij het broertje stond het er zonder eenig letsel af. Goochelwerk. Wie heeft niet verbaasd gestaan, als hij op het tooneel van een Variété een handig goochelaar welke heeren zich liever pretidigitateur noemen uit een hoed, waarin een ei stukgeklopt was, een eend of een konijn te voorschijn zag tooveren. Een heel wat sterker staaltje op dat gebied is door heel gewone menschen geleverd op de rivier de Maas te Rot terdam. Daar is een handwagen te water gereden en werd opgedregd een Brennabor rijwiel. Het stuk speelde aan de Persoonshaven aan de aanleg plaats van het IJselmondesche bootje. De handwagen moest aan boord, doch reed te water en een poosje later haalde men een fiets op. Het tooverachtige van het geval verdwijnt echter bij het feit, dat later ook de handwagen is op gehaald, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de flets daar door gauwdieven, die er geen raad meer mee wisten, ingesmeten is. (R. N.) Voorcleelig en niet voorcleelig, 't is maar naar men 't beziet. Een landbouwer te Hooghalen zou een winterkoetje slachten en deed daarvoor bij den ontvanger der belastingen de vereischte aangifte, de waaide van zijn beestje aangevend op f 135. Nu was het dier dik en rond en vet, maar daarbij bezat het een zeer slechte eigenschap, het was namelijk zoo kwaad, dat nie mand het kon leiden. Terecht oordeelde de man, dat deze eigenschap de waarde van het beest verminderde. Drie rijksambtenaren (twee uit Beilen en één uit Assen) kwamen het beestje keuren en ze vonden, niettegenstaande de mededeeling van den boer dat de koe kwaad was, de aangifte te laag. Dus werd het dier benaderd en den man uitbetaald naar zijn opgegeven waarde van f 135 plus de wettelijk toegevoegde 7 pet. Het beest werd geblinddoekt en stevig vastgebonden, doch niet zoodra was het buiten, of het gooide den kop in de wind en rende er van door. Door dik en dun ging het. Voorop de koe en daarachter de 3 eigenaren. De door het jagen opgeschrikte en dol gemaakte koe bedreigde ieder die haar ontmoette met de horens. Eindelijk kwam het beest, na de jacht over velden en landen weer in Hooghalen; maar ofschoon benaderd yiel aan naderen niet te denken. Wat te doen De Rijksambtenaren overlegden en kozen de wijste partij. Zij gaven den vroegeren eigenaar f 25 rouwkoop en het beestje behoorde hem weder toe. Met drie zijner koeien wist de man de vluchteling met het grootste gemak te vangen en op stal te brengen, waar zijn aanmerkelijk goedkooper geworden beestje nog steeds zeer goedmoedig staat te kijken. (Ass Ct.) Ook o.l solidair. Voor eenige weken geleden werden te Wageningen door de marechaussees een drietal koeion in beslag genomen, die door den eigenaar van de op Utrechtsch gebied gelegen weide naar den nabij Bennekom gelegen stal werden gehaald, zulks terwijl de grenzen van Gelderland wegens het heerschen van mond- en klauwzeer voor uit Utrecht komend vee gesloten waren. Dezer dagen werden deze koeien door den burgemeester van Wageningen in het openbaar verkocht. Er waren zeer vele landbouwers voor het stadhuis ver zameld, maar niemand bood 1 De geheele verkoop bracht f 58 op, waarvoor de oorspronkelijke eigenaar, die telkens f 1 boven den inzet van den burgemeester bood, zijn beestjes terug kreeg. Of dat een voordeelig zaakje voor het Rijk zal zijn geweest 1 Daar komen de gendarmes 1 Een herbergier te Nieuwenhagen had een varken geslacht. Dit wisten eenige opgeschoten jongelingen, die ook zeker van een lekker hapje hielden. Allen tegelijk begaven ze zich naar de woning van den resterauteur. Eén bleef buiten staan en riep plotse ling: „daar komen de gendarmes." De lichten werden nu binnen uitgedaan en van de algemeene verwarring werd gebruik gemaakt om in den kelder te sluipen en zich de ribben enz. van hot geslachte zwijn toe te eigenen. Met den buit werd nu gegaan naar een andere herberg. De pan werd er op het vuur gezet en onder gelach en gejubel werden de heerlijke braadjes naar binnen gewerkt. Of die zaak echter geen staartje zal krijgen, valt te betwijfelen 1 (R. Nbl.) Een slimme baas Uit Hardenberg schrijft men aan de „Zw. Crt.": Het volgende aardige tooneeltje werd Vrijdag j.l. even over onze grenzen afgespeeld Twee Pruisische ambtenaren waren in de nabijheid van Emlicheim op surveil lance, toen ze iemand zagen naderen met een zakje koffieboonen op den rug. De smokkelaar zich ontdekt ziende, gaat op de vlucht, gevolgd door de twee beambten. Eindelijk kan hij niet meer volhouden, struikelt en valt. Een dei- ambtenaren valt ook en komt boven op den smokkelaar te liggen. Roerloos blijft onze smokkelaar liggen en welke moeite de kommiezen ook aanwenden, er is geen leyen in hem te krijgen. Een der ambtenaren houdt de wacht, terwijl de andere naar de naastbij gelegen boerderij loopt om hulp te halen. Spoedig is bij terng met ,een wagen met twee paarden, om den bewusteloozen of misschien dooden man naar Emlichheim te vervoeren. Daar aangekomen wordt hij in een kamer van een herberg neer gelegd, terwijl men alle mogelijke mid delen aanwendt, den man tot bewustzijn te brengen. Nadat alle middelen te vergeefs zijn beproefd, gaat een der ambtenaren een dokter halen. Daar deze wat lang wegblijft, verlaat de andere ambtenaar ook even de kamer. Van dit gunstig oogenblik weet onze smokkelaar partij te trekken en vlucht zoo spoedig hij kan door het opgeschoven raam, den zak met koffieboonen, ongeveer 10 kilo medenemende. Toen de kommiezen met den dokter in de kamer waren gekomen, was onze smokkelaar met de koffie verdwenen. Men kan begrijpen, dat ze leelijkophun neus stonden te kijken! Mooi beschot van aardappelen. De heer M. Vos, te Aartswoud (Noord- Holland,) heeft verbouwd de variëteit van aardappel„Wonder van de Anna- Paulowna". De opbrengst bedroeg per H. A. 550 mud tegen 350 mud blauwe aardappelen van hetzelfde land. Een slimme klant. Achter pand no. 50 in de Baan te Rotterdam, bevindt zich een plaats, waar eenige afgekeurde woningen staan, die nogal eensgebruikt worden door personen, wier dak meestentijds is het hemelge welf. De buren van die onbewoonbaar verklaarde panden bemerkten in een der nachten onraad; zij dachten dat er dieven op dak waren en waarschuwden de politie. Den agenten bleek het, dat de onbewoonde huisjes gasten herbergden, die er wel niet met goede bedoelingen in zullen vertoefd hebben, want zij be gonnen de politie met stukken glas te bombardeeren. Alsnu gingen de agenten het buis binnen, doch een der gasten trok er uit; door een ruit kwam hij in een gang terecht en van daar in het pakhuis van een brandstoffenhandelaar, waar men hem te pakken kreeg; dat pakken ging op een aardige manier: de snuiter vond geen uitweg aan de voorzijde van het pakhuis, waarop hij weer pardoes door een ruit vloog aan de achterzijde. Hij had er echter niet op gerekend, dat het raam met gaas was afgespannen en zat zoo als een muis in de val. Intusschen bevond zich nog een andere persoon in het eerste pand en toen de politie zijn makker achterna ging, verliet hij kalm het huis; de burgers die het heele zaakje aangezien hadden, wilden den man grijpen, maar deze zei heel kalmMenschen, brand je niet, ik ben een stille diender 1 Dit imponeerde zoodanig, dat men den slimmen klant liet gaan, die eigenlijk ook wel verdiende dat hij niet te pakken werd genomen. Verdacht. In de studentensociëteit, te Amsterdam aldus verneemt de „Tel" werd dezer dagen een brandje ontdekt in een vertrek waar niemand met vuur aanwezig was ge weest. Een gaskraantje werd openge vonden. Maandag vond men weder een gaskraan geopend, de piccole bewusteloos terwijl zich ook in het vertrek een bran denden kaars bevond. Bij streng onder zoek, dat word ingesteld, viel de piccolo door de mand en bekende de brand te hebben gesticht, om den boel de lucht in te laten vliegen, teneinde, naar hij zeide een dienstmeisje te verjagen. Het ongerijmde van deze verklaring werd hem onder het oog g9bracht, waarop hij bekende dat eenige studenten hem geld zouden geven als hij het gebouw in de lucht liet vliegen. Namen kon hij niet noemen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 30 Nov. tot en met 6 Dec. 1907. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Geboren: Anna Hendrica, dochter van Simon Gomes en Neeltje Dijt (d. Burg) Overleden: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 2 sleutels, gevonden in de Nieuwstraat. Uit enkele plaatsen komen berichten van hoendercholera, waarom we de volgende voorbehoedmiddelen onder de aandacht onzers lezers brengen - 1 - Geen pluimgedierte koopen gedurende het heerschen van besmettelijke ziekten, of tenminste aan dit gevogelte een „quaran taine" van 10 dagen te doen ondergaan in een afgezondord lokaal, aleer het te laten rondloopen. - 2 - Onmiddellijk alle pluimgedierte afzonde ren, dat er ziek of verdacht uitziet. - 3 - Alle doode dieren te verbranden of in den grond te begraven in verschgebluschte kalk. - 4 - De besmette lokalen en gronden ontsmet ten, door ze diep te reinigen, daarna den bodem, de legnesten, rekken, enz. begieten met kokend water, dat per liter 50 Gram (Va ons) zwavelzuur bevat. De mesthoopen worden met kalkmelk overgoten. - 5 De hokken en terreinen, waarop de kip pen loopen, zoo droog mogelijk houden, door er haardasch, zand, enz. te strooien. - 6 - Het eten, inplaats van het op den grond te werpen, in goed ontsmette en zuivere bakken aan de kippen geven. Het drink water vermengen met 5 gram ijzersulfaat of salicylzuur per liter. - 7 - Na het ontsmetten der hokken kalkmelk vóór den ingang te storten (5 Kg. onge- bluschte kalk op 100 L. water) teneinde de ziekte-kiemen te dooden, welke zich aan de pooten der gezonde dieren zouden kunnen bevinden. - 8 - Wanneer een groote uitgestrektheid grond door de hoenders beloopen wordt, is het meestal ondoenlijk al dezen grond te ont smetten. Soms verdient het aanbeveling alsdan ook de gezonde dieren onmiddellijk van de hand te doen en eerst geruimen tijd daarna nieuw pluimvee aan te schaffen. Gedurende dien tijd kan men dan door ontsmetting, reiniging, enz. de hokken in orde brengen voor de nieuwe dieren. Het is aan te bevelen, in het begin slechts een beperkt getal aan te koopen. Wanneer in uw buurt hot mond- en klauwzeer heerscht, houd dan het hoender volkje binnen, want kwam het op plaatsen waar het zieke vee vertoefde, of op de mest vaalten, dan zou het ook aangetast kunnen worden. Wel passeert deze ziekte gewoon lijk van zelf, maar de eieropbrengst lijdt er toch onder. OBSERVATOR. Zondag 8 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne, in het gebouw der Doopsgez. Gem. Waal. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Nam. half drie ds. Visser. Cocksdorp. Vm. 10 uur de hr. Boeke. Cand. tot den II. Dienst, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Roosoboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Burg. 's Av. half zeven ds. Kuperus. DenHoorn. Vm. lOuur ds.Schorponhuyson. Woensdag 11 December. Hervormde Gemoonte, Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne i 'h. gebouw der Doopsgez. Gem.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2