BIJBLAD van de TEXELSCHE COURANT van Donderdag 12 December 1907. VERGADERING van Hoofdingelanden 30 Gem. Polders op exel. Dinsdag 3 Dec. 1907, O Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opent do vergadering de notulen dor vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde I. Onderzoek geloofsbrieven herkozen leden K Roeper en D J Bruin. Aangezien dit onderzoeK geen aanleiding geeft tot bet maken van op- of aanmerkingen wordt met algemeeno stemmen tot toelating van genoemde heeren besloten. De Voorz. feliciteert de heeren en spreekt den wensch uit dat zij hunne beste krachten zullen wijden aan het belang van het Waterschap. II. Ingekomen stukken a. Uittreksel uit het K, B. houdende be noeming van den heer Joh. S Keyser Rzn., tot heemraad van het Waterschap. De heer Joh. Keijser dankt de vergadering voor het opnieuw in hem gestolde vertrouwen en hoopt dat vertrouwen waardig te blijven. b. Missive's van den Min. van Waterstaat en van Gedeputeerde Staten, houdonde mede deel ing dat zij geen bezwaar hebben tegen de gunning van de beharding van de 4 wegen. De Voorz. deelt mede, dat het werk is gegund aan L. Bruin Jzn. te den Burg voor f 31039, lu verband hiermede wordt tot Dagelijksch Opzichter bij vorenbedoelde werken aange wezen Gerrit Schoenmaker te den Burg. c. Een schrijven van Ged. Staten waarbij vergunning wordt verleend onder daartoe gestelde voorwaarden tot verlaging van den overtoom over den ouden Noorderdijk(Gente- weg.) d. Het proces-verbaal van kasverificatie aanwijzende in ontvangst f5G07S,/3ö en in uitgaaf f4G7G7.095. e. Een schrijven van den Min. van Finan ciën, houdende mededechng, dut do voor het registreeren der volmachten, betaalde gelden, niet terugbetaald kunnen worden. In verband hiermede stelt de heer W A Eelman voor, die z.i. ten onrechte betaalde registratierechten uit de kas van het Water schap aan belanghebbenden terug te betalen Recht en billijkheid eischen dit volgens spr. De heer Jb. Sz. Koijsor is daar niet voor. Het Bestuur toch werd gedwongen registratie te eischen. Uit zich zelf is het daartr.o niet overgegaan, zoodat de billijkheid hier niet te pas kan worden gebracht. De Voorz. en de heer Roeper sluiten zich hierbij aan terwijl do heer C B Bakker zegt, wel iels te gevoelen voor het voorstel Eelmau De heer Eelman geeft toe, dat het bestuur gedwongen werd registratie te vragen, doch er is verschil gemaakt. Ongeregistreerde zoowel als geregistreerde volmachten zijn tot de stem ming toegelaten. Nadat do voorz. nog eens heeft uitgelegd wat daarvan de rede is geweest, en de heer Koning heeft te kennen gegeven, dat waar het bestunr geen schuld heeft en er van teruggaaf geen sprake kan zijn, wordt het voorstel van den heer Eelman in stemming gebracht en verworpen met 4 vóór en 14J stemmen tegen. Vóór stemmen de heeren Bruin, Eelman, C B Bakker en KI T Bakker. III. Voorlezing wordt daarna gedaan van een schrijven van den heer W Mets Tz., te Oudescliild, houdende het verzoek den termiju gesteld voor de ontruiming van het perceel Sectie D, no 1971 te Oudescliild te willen verlengen. Een gelijkluidend verzoek van de Maat schappij Alkinaar-Packet wordt voorgelezen. De heer H J Koijser zegt, dat de heer Mets hem ter teekeniüg heeft aangeboden een schrijven waarin werd uitgedrukt, dat geen bezwaar tegen die verlenging bestaat. Waar genoemde lieer Mets zeide, dat te doen op aanraden van den dijkgraaf en den heer C B Bakker, heeft spreker geen bezwaar gemaakt te teekenen, vooral omdat eerstge noemde had gezegd, volgens den heer Mets, tegen die verlenging geen bezwaar te hebben. Andere heeren laten zich in denzelfden geest uit. De voorz. zegt daarop, dat de heer Mets hem dan niet goed heeft begrepen. Over die verlenging heeft spreker zich niet uitgelaten. Doch toen de heer Mets hem zijn verzoek ter hand stelde, heeft hij gezegd, dat daarvoor geen vergaderiug werd gehouden, doch wilde de heer Mets voor zich de zekerheid hebben na 1 Dec. 1907 in de woning te kunnen blijven, hij daartoe aan de meerderheid van de leden van het bestuur moest vragen of zij daartegen bezwaar haddeD. Mocht dan blijken van niet, dan kon hij vrij gerust zijn, omdat zijn verzoek dan een gewillig oorzoudenjvinden Spreker stelt daarna voor het verzoek van den heer Mets in te willigen, doch onder voorwaarde dat de maatschappij „Alkmaar Packet" aan liet bestuur ter hand stelt een gezegelde verklaring houdende, dat zij zal zorg dragon, dat het bewuste perceel vóór 15 Mei 1903 is ontruimd, eu dat het bestuur bij nalatigheid gemachtigd is op kosten dier maatschappij tot ontruiming over te gaan, wolke verklaring voor 20 Jee, a.s. moet worden afgegeven. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met op één na algemeeno stemmen, die van den heer J D Witte. III Komt ter tafel het schrijven van het gemeentebestuur van Texel, houdende hot verzoek te willen meiledeelen of het Water schap bereid is een bijdrage te verleeuen in de kosten van bestrating van de dorpsstraat te de Koog als de gemeente hot later onder houd voor hare rekening neemt. flct dagelijksch Bestuur stolt voor ecne bijdrage te verleunen van f 1,30 per strekkende meter ongeveer gelijkstaande mat de tcgon- woordige kosten van onderhoud. De heer C B Bakker, het nut der bestra ting niet inziende, wil in geen geval meer geven dan het thans aan onderhoud kost. De heer Roeper meent dat het verzoek hier niet op zijne plaats ia. Met straten in de kom der dorpen bemoeit het Waterschap zich niet. De Voorz. is van gevoelen, dat de toekomst van de Koog in het oog moet worden ge houden, de opmerking van den heer Roeper acht spreker niet juist, het bestuur zal de straat niet leggen, zij draagt enkel een ge deelte weg in onderhoud aaa de gemeente over. Het voorstel daarna in stemming gebracht wordt aangenomen met 14 tegen J stemmen, die van de heeren Eelman on J D Witte, In verband hiermede wordt besloten de brik bestemd voor het paardenpad in den weg door het dorp, aaD te wenden op een ander deel van den weg. Daarna vraagt de voorz. waar de brik-afval van den Koogerweg moet blijven. Spreker stelt voor hem te brengen op den Pypersdijk, De heer C. B. Bakker gelooft, dat de Pijpersdijk in eigendom behoort aan de ge meente, weshalve hij er voor :s den afval te brengen naar het Gerritslanderdijkje. De heer Roeper sluit zich daarbij aan, omdat de gemeente doorgaans dezelfde ge- dragslyn volgt. De voorz. wil in dezen de eigendomskwestie niet te veel laten wegen, doch vragen, wat is in het belang van de ingelanden, De heer H J Keijser stelt de vraag of het Gcrritslanderdijkje het noodig heeft? Hierop repliceert de heer C B Bakker dat zyu voorstel is gegrond op de aanwezig heid van den afval. Was dit niet het geval, dan had hij het voorstel niet gedaan. De voorz. voegt aan zijn voorstel nog toe, dat belanghebbenden kosteloos alle materialen moeten rijden. De heer C B Bakker is in principe tegeD het werken op een anders eigendom en stelt voor daarom dit punt aan te houden om te onder zoeken aan wien de Pijpersdijk in eigendom behoort Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 7 tegen 9 stemmen, Tegen stemmen de heeren Lap, G P Witte, KI T Bakker, Veeger, Kikkert, H J Keijser, Jb Keijser, Joh Keyser en de voorzitter, Na nog eenige discussie wordt daarna in stemming gebracht het voorstel van de voorz hetwelk wordt verworpen met 4 tegen 11 stemmen en 1 stem blanco, die van den heer Lap Voor stemmen de heeren G P Witte, Koning, Kikkert en de voorz. Het voorstel tot het brengen van dien afval naar liet Gerritslanderdijkje, aangevuld zooals de voorzitter heeft voorgesteld wordt daarmede geacht te ziju aangenomen. De lieer Eelman brengt daarna ter sprake het gedeelte weg van Oost erend naar den schuur Vau Sijbr Dijksen, hetgeen z.i, noodig verbeterd moeten worden, Spr. wil daarvoor besteden afval Oosterender weg. De heer Jb, Keijser meent dat dit gedeelte weg behoort tot de kom van het dorp, en en dus niet tot het Waterschap. Hierover bestaat verschil van gevoelen. Een bepaald voorstel wordt niet gedaan. De Voorz. vraagt daarna of het goedge vonden kan worden den afval van den Ooste ren derweg te besteden aan den Genteweg, mits belanghebbenden de materialen kosteloos willen rijden, Ook hiertegen bestaan gecne bezwaren De heer Roeper brengt daarna weer ter sprake de beharding vae een gedeelte weg tusschen Waal en Oudeschild. Eertijds was reeds in beginsel overeenge komen met het gementebestuur van Texel te overleggen of daarvoor gebruikt kan worden de afval van den Waalderweg. De voorz, zegt gaarne zijne medewerking te willen verleenen om de beharding van p.ra, 110 M tot stand te brengen. Indertijd heeft de gemeente toegezegd f 80 in de kosten te willen bydragea. De heer Roeper stelt daarna voor tot die beharding over te gaan met afval van den Oosterenderweg mits de gemeente een bij drage van f 80 geeft. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna deelt de voorz, mede. dat de til in den Genteweg gerepareerd is en dat het werk aan den dijk tusschen Schans-Ceres gereed is en zal worden geschouwd. De heer H, J Keijser had verwacht in deze vergadering een verzoekschrift aan te treffen van J. B Bakker om een nieuwe tocht te maken bylangs den Spangerweg naar den St. Ni colaas weg en zoo verder. Bij de tot standkoming van dien tocht verwacht spreker veel verbetering, De voorz. zegt dat bedoeld verzoekschrift is ingekomen een onderzoek ter plaatse zal worden ingesteld daarna zal de vergadering een voorstel worden gedaan, Nog b.engt de voorz, ter sprake, dat door het vergraven van een sloot door voornoemden Bakker, nabij den Overtoom by den driesprong verzakking plaats heeft van weg en berm, waardoor een min of meer gevaarlijke toestand is ontstaan. Hierin dieDt te worden voorzien en spreker zal eens Dagaan op welke wijze. De heer Roeper beaambt deze meening, en vraagt of de weg misschien iets verlengd kan worden. De heer Eelman geeft daarna in overweging de eigendommen in het Noorden evenals een paar perceelen dijk te bemesten met het oog op de in 19U8 to houden verhuring. De heer KI T Bakker heeft gehoord, dat D Dros te Tienhoven eigenmachtig een sloot heeft gedempt, waarop de voorz, voorstelt daarvan voorloopig geen nota te nemen, doch daartoe een klacht af te wachten. Sluiting,

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 3