Gemeenteraad van Texel. 3,60°/o en voor voorschotten 4,507» 's jaars ingaande 1 Jan. a.s. In de daarop gehouden gecombineerde vergadering van het Bestuur en Raad van Toezicht werd tot vooizitter v/d Raad van Toezicht gekozen de heer dr. H. Over en tot vice-voorzitter de heer Roeloffs. De heer W. Heeroma, hoofd dei- school te Midden-Eierland is in gelijke betrekking benoemd te Huisduinen. Vlieland19 Dec. Heden strandde in de Westergronden een 2 mast stoomschip, met zwarte schoorsteen gemerkt R. Naam en natie nog onbekend; sleepbooten vei trokken derwaarts In Stortemelk drijft veel hout (battings, gemerkt K.R. met kroon) vermoedelijk van de geworpen deklast. 20 Dec. De gestrande boot is hedennacht zonder assistentie vlot ge komen. Nooit te oud om te leer en I Aan den cursus in de tuinbouwleer te Oostdijk, gemeente Kruinigenn (Zeel.) wordt ook deelgenomen door een leerliDg van69 jaren I Een goed plekje.. Een bevoorrecht plekje van Nederland is de Inlaagpolder onder Haarlemmerlied9; Daar heeft men niet alleen geen polder- lasten te betalen, maar wordt elk jaar nog een bedrag per H.A. aan ingelanden betaald. Voor 3 hectaren land is daar dezer dagen in publieke veiling f 10,885 besteed. Hij hield zicli royaal. Dezer dagen bezochf een Brabantsch boertje een museum te Amsterdam. De bewaarder ontnam hem zijn parapluie en gaf hem No. 32. Het boertje keek eerst wat zuinig, doch een boertje dat de stad bezoeken komt laat zich niet licht en althans niet voor langen tijd uit zijn humeur brengen. Hij haalde een groote en goedgespekte portemonnaie te voorschijn en legde een kwartje en een dubbeltje op de bank en zei lachend „Als gij 32 cents moet hebben, houdt gij die drie cents dan ook maar" Wat 'n reclame! Een Rotterdamsche bakker, zoo lazen we, looft f 2,50 uit voor ieder zijner klanten waar het gezin met een kind wordt vermeerdert, terwijl hij bij de vie ring van een zilveren huwelijksfeest een heerlijken tulband offreert en voor het recommandeeren van een ander gezin tot klant, 50 cents uitbetaalt. Een onaangename positie. Een niet alledaagsch avontuur over kwam een J2jarigen jongen te Aalburg. Bij 't boompjeklimmen zakte de jongen in een holle knotwilg en kon er niet meer uitkomen. Een drietal personeD, die te hulp geroepen werden, konden hem evenmin omhoog tillen, en zoo zat er ten slotte niets op dan een stuk uit den stam te zagen, waarna hij uit zijn enge gevangenis werd bevrijd. Een gevaarlijk spelletje. Te Krimpen a. d. Lek wilden enkele schooljongens eens echt oorlogje spelen en nu hadden ze een jongen gevangen genomen, die bij algemeen besluit werd veroordeeld tot den strop. De jongens brachten het werkelijk zoo ver, dat zij den jongen ophingen; gelukkig werd dit verkeerde spel opgemerkt door een schip persknecht, die nog intijds den jongen kon lossnijden. □°-°n Waal19 December. Gisteravond werd in het lokaal van A. P. Eelman, de tweede bijeenkomst gehouden van „Nut en Genoegen." Ook nu weer was het aantal aanwezigen groot. De Yoorz. (de heer de Jongh) trad als spreker op en hield eene lezing over„De vroolijkheid en eene vroolijke levens beschouwing." Spr. had met deze voor dracht veel succes. Na de pauze volgden nog 2 bijdragen, „Huisbezoek" door ds. E. Laurrillard en „Al te goed is buurmans gek" door Willem van Zuylen. De aanwezigen juichten den spr. aan het einde hartelijk toe, vooral de luim in de bijdragen viel bijzonder in den smaak. De volgende bijeenkomst werd bepaald op Dinsdag 14 Januari 1908. Heden middag werd aan den ingang van ons dorp, tegenover „de Bellevue" door den Tex. Wielrijdersbond een hand wijzer geplaatst metBurg, Oosterend en Cocksdorp en met vermelding van den afstand in kilometers. Nu de Bond zoo goed zorgt voor zijne leden, is het te verwachten, dat het aantal van hen in de toekomst grooter worden zal, dan het nu reeds is. Oudeschild20 Dec. De velen, die gisterenavond waren opgegaan naar de „Zeven Provinciën", om te profiteeren van den derden lees- avond, aangeboden door het dorpsnut „Neptunus", hebben met volle teugen kannen genieten. Als eerste spreker trad op de heer J. Daalder Dz. van Oosterend, die eene keurige lezing ten beste gaf over het onderwerp „Naastenliefde". Op gevoel volle wijze vertolkte spreker wat daar over door een drietal beroemde schrij vers en dichters was gezegd. De schoone lezing werd onder ademlooze stilte aan gehoord en na het eindigen daverend toegejuicht. Groot sueces behaalden zeven jonge dames, in keurig toilet voor het voetlicht komende, met het zang spelletje „De Kweekschool". Niet minder was het succes dat zij verwierven met het zangspelletje„O, die Vrijgezellen" Deze jonge dames voor een deel van Oosterend en anderdeels uit Eierland, zal men hier gaarne later weer zien optreden. Aan de komische voordrach ten „Fantasie en Werkelijkheid", ten gehoore gebracht door den heer J. Daalder Dz.en „Het spraakgebrek van Mijnheer Hummel", voorgedragen door den heer IJ Koppen, viel mede een luid applaus ten deel. Beide heeren hadden, in ver- eeniging met Mej. Koppen - Buis, een uitbundig succes met het vertolken van 't aardig kamerstukje „De Fluitziekte". Ook de beide dames die met den heer Garritsen uit Eierland, het prettige tooneelstukje „Een gezellige overbuur zoo recht verdienstelijk opvoerden, ver wierven veel bijval. De heer IJ Koppen en echtgenoote voerden ten slotte nog op, het kamer stukje, no. 999, dat recht kranig gespeeld werd en een uitbundig lachsucces ver wierf. Ter eere van het gezelschap, dat aan de aanwezigen zulk een genoe- gelijk avondje had bezorgd, werd bij de sluiting een driewerf „hoera" aangeheven. sL Woensdag 18 Dec. 1907, voorns. half 11. Voorzitter de heer Hiddingh, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notu len der vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd; daarna aoet de voorz. mede- deeling dat is ingekomen een schrijven van Mej. J. W. Dros dat zij hare benoeming als onderwijzeres in leervak k aan de herh. school te Oudeschild aanneemt; missive van HH. Ged. Staten, behelzende goed keuring raadsbesluit voor het geven van f 6000 subsidie aan de 30 Gem. Polders voor verharding wegen; van het aangaan eener geldleening groot f 1650 voor bouw onaerwijzerswoning te Oosterend; van het raadsbesluit aangaan tijdelijke geldl. groot f 5000 voor kasgeld; goedkeuring begrooting 1908, totaal der inkom sten en uitgaven 1 74483,61. Worden voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een verzoek van L. Daalder te Koog behelzende het verzoek zijn jaarwedde als telefonist aldaar te verhoogen met het oog op de meerdere werkzaamheden nu de Koog badplaats wordt. In bedoeld adres wijst adress. er verder op dat zijn jaarwedde slechts f 25 bedraagt en die der andere telefonisten f 50 a f 75, terwijl het aantal kantooruren gelijk is. Wordt gesteld in handen van B en W om preadvies. 2. Verzoek mej. A. C. Verweel om eeruol ontslag als onderwijzer te de Waal. Wordt verleend. 3. Idem mej. f). Rab om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak k. te den Burg. Wordt verleend. 4. Goedkeuringbegrooting Armbestuur. Volgens advies der desbetreffende commissie, die geen aanleiding vond tot op of aanmerking, wordt die bcgrootirig goedgekeurd met als eind cijfer van ontvangsten en uitgaven van f 4854.47. Naar aanleiding van die bcgrooting zegt de hr. Dros dat men gemeend heeft er in op te merken dat er plan bestaat een nieuw gebouw er voor te maken. Spr. vraagt of dit zoo is. De voorz. antwoordt dat werkelijk dal plan be staat en dat B en W in een volgende vergade ring met een voorstel dienaangaande wcnschtcn te komen. 5. Benoeming leden en regentes Alge meen Armbestuur. Met algemeenc stemmen werden de aftredenden zijnde de heeren C. Blom Gz., C. Slot en mej. G. JluinkerKikkert, herkozen. Mede op de voordracht stonden de heeren Jan Roeper Wz., W. de Graaf en mej. A. PlensMoojen. 6. Idem regenten en regentes Algemeen Weeshuis. Als regent weid herkozen de heer G. D. Kik kert met 6 stemmen, terwijl 4 stemmen waren uitgebracht op den heer Jb. Nz. Kikkert en 1 op den heer Groenewold, welke heeren mede op de voordracht voorkwamen. Als regentes werd met algem. stemmen herko zen mej. T. DaalderBakker. Mede op de voor dracht stonden de dames A. PlensMoojen en P. DalmeijerDekker. 7. Verzoek Heeroma om subsidie tee kencursus te de Cocksdorp en ge bruik schoollokaal. Overeenkomstig het advies van B en W wordt besloten die subsidie te verleenen en wel van f 3 per leerling voor hoogstens 10 leerlingen en ver der het schoollokaal voor dat doel in gebruik te geven. 8. Benoeming onderwijzeres leeruak k. te den Burg. Op de voordracht stonden de dames T. C. Keijser en C. J. Rab. Door den voorz. wordt verklaard, dat eerstgen. had acte voor nuttige en fraaie handwer ken en laatstgen. acte voor nuttige handwerken. Benoemd werd mej. Keijser met 6 stemmen, terwijl 5 stemmen waren uitgebracht op mej. Rab. 9. Idem onderwijzeres te de Waal. De voordracht bsstond uit het volgende drietal: 1 Maria Adriana Visser van Amersfoort. 2 Aaltje Dousma van Zuid-Bierland Texel 3 Jannette Bakker van den Burg Texel Door den heer Over wordt opgemerkt dat het nu ook wel krap zal gaan en spr. had naar hot bleek gelijk, want bij eerste stemming kreeg mej- Visser 4, mej. Dousma 5 en mej. Bakker 2 stem men, terwijl bij de tweede vrije stemming mej. Visser 6 en mej. Dousma 5 stemmen verkreeg. Gekozen was alzoo mej. Visser. 10. Voorstel tot bestrating weg door de Koog. Naar aanleiding van het verzoek om bestrating hadden B. en W. aan het bestuur der 30 gem. polders gevraagd of deze genegen waren subsidie te verleenen voor die bestrating van nun weg aangezien zij het zelf toch wel niet zouden willen doen als zijnde daarbij geen Waterschap betrokken. Van genoemd bestuur was bericht ontvangen dat het Waterschap genegen is eene subsidie te verleenen van f 1,80 per strekkende meter, mits de gemeente het verder onderhoud voor haar rekening neemt. Aangezien de straat ongeveer 250 M. lang zal worden, bedraagt die subsidie dan ongeveer f 450. Volgens raming van den emeente-opziehter zal do aanleg van de straat ij eene breedte van 3 M. en bij gebruik van mondsteen ongeveer f 1025 bedragen, zoodat de gemeente dus zelf zal moeten bijpassen pl.m. 575, B. en W. stellen voor tot de bestrating te besluiten. De heer Zijm merkt op, dat voor deze bestrating veel meer te zeggen is, dan voor die van de Dikkersstraat, die maar bij verrassing en zonder voorkennis van de leden van den raad is bestraat, de heer Zijm zou er voor zijn nog verder te gaan en ook plantsoen er aan te leggen. De voorz. belooft den wenk van den neer Zijm zoo mogelijk ter harte te nemen als de tijd daar is. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten de Koog te bestraten. 11. Voorstel op aanuraag subsidie etc. tentoonstelling 1908. Door de afd. Texel en Pierland was gevraagd eene subsidie van f 15U0 en een aandeel in het waarborgfonds van f 2500. B. en W. meenen, dat die tentoonstelling in het belang der gemeente kan zijn ook in den toekomst. Een der leden van hun College had er zich echter over verwonderd, dat men eerst nu hun college in de zaak moeit en het niet eerder er in is gekend. Als het aankomt op de behartiging der belangen van de gemeente is toch zeker het gemeentebestuur in de voorste gelederen om daarvoor te strijden, Nu wordt men maar voor een fait accompli gezet, terwijl toch zeker van het begin af reeds op steun der gemeente was gerekend. Verder wijzen B. en W. er op, dat als het gevraagde werd verleend en alles tegensloeg dit voor de gemeente f 4000 zou kosten of een vierde deel van den Hoofd. Omslag. Den Haag gaf slechts f 2000 en Hoorn wilde f 4000 geven doch heeft als ontvangsten voor H.O. ruim f 40000. B. en W. zijn tegen verleening van subsidie voor dat doel, aangezien dit bij slaging in de kassen der 2 afdeelingen zou vloeien. Als er winst is behoeft die niet te bestaan uit gemeen tegeld. Wel wenschen B. en W. bij te dragen voor het waarborgfonds en daarvoor achtten zij f 2000 of '/s dee' dcr H.O. al ruim voldoende. B. en W. stellen dus voor, voor het waarborg kapitaal f 2000 toe te staan en verder 3 gouden medailles. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dat advies besloten. De lieer Kccsom houdt zien buiten stemming. 12. Verzoeken afschrijuing hoofdelijken omslag etc. Ingekomen was een verzoek van afschr. van H.O. van den heer C. Met te Oudeschild wegens vertrek naar de Zijpe. Wordt toegestaan zijnde Vu Tan 47,60 of f 3,96' Eveneens werd toegestaan het verzoek om vrij stelling van betaling van schoolgeld ingekomen van B. Raven arbeider in den P. II. Polder. De agenda thans afgehandeld zijnde volgde de gewone rondvraag. Do heer Dros wijst er op, dat do dijk bij vOra et Laboratengevolge van het gravon eener diepe sloot zeer aan 't verzakken is en de weg op dat punt gevaarlijk begint te worden. De heer Over verwondert zich er over dat dit punt opnieuw ter sprake moest worden gebracht, daar hy er in de vorige verg. reeds op gewezen heeft en de voorz. het toen in zijn boekje beeft opgeschreven De voorz. zegt dat de weg van liet poldcrbcst. is, waarop de heer Dijt zegt, dat dit geen enkel middel heeft om Bakker het. graven van de sluot te verbieden. Spr. meent dat het op den weg van B en W of van de politie ligt voor do veiligheid aldaar te zorgen. De heer Dikkers meent dat dit niet het geval is en dat het polderbestuur den bedrijver van het kwaad een proces moet aandoen voor het ver nielen van den dijk. De zaak zal nader worden onderzocht. De heer Zijm geeft het hoofd der politie in overweging de naohtwaehts af te schaffen. De heer Dikkers meent, dat als die wachten moeten worden afgeschaft, liet daarvoor zeker nu een goede tijd is, aangezien er 3 moeten worden benoemd. Er zal ongeveer f 1000 per jaar mede worden uitgewonnen. De heer Mets zou het wel goed vinden dit te doen, doch voorloopig als proef. De Voorz. merkt op, dat het geheel thuis behoort bij hot hoofd der politie, doch dat hij het in overweging zal nemen. De heer Langeveld zegt dat het vele burgers en ook hem getroffen heeft, dat B en W de straat langs de gasfabriek maar hebben laten aanleggen zonder den raad daarin te kennen en zonder zich dus te storen aan art. 13 en 14 der bouwverord. die beslist voorschrijft dat de raad bij het leggen van nieuwe straten en wegen moet worden ge hoord en ook de rooilijn moet bepalen. Spr. noemt dit miskenning van de rechten van den raad en stelt de volgende motie voor iiDe Raad, van oordeel, dat in zake den aanleg van den verbindingsiveg tusschm Schildereind en Hallerweg door Burgemeester en Wethouders geheel onbevoegd, en met totale miskenning van de rechten van den Raad is gehandeld, keurt in deze het beleid van genoemd College ten strengste af." Spr. vraagt het oordeel van den Voorzitter. De heer Over verheugt er zich over dat dit punt eens ter sprake wordt gebracht en herinnert dat toen indertijd werd besloten, dat die weg zou worden bestraat als er woningen stonden, de toenmalige wethouder Keijser nog had opgemerkt, dat er nu niet bepaald moest worden gedacht dat 2 huizen reed3 voldoende waren om den aanleg te wettigen, en nu gingen B en W zonder mach tiging van den Raad dadelijk nadat er 2 hnizen stonden maar over tot bestrating. Nog een eigen aardigheid was er bij op te merken, n.l. dat de steen, die, zooals de Voorz. in een vorige verg. zeide toen er bepaald naar gevraagd werd, bestemd was voor paardenpaden, gebruikt werd voor die straat. Spr. noemt dat misleiding van den Raad en mis kenning van diens rechten en eischt, dat er later beter zal worden gedacht aan die verplichtingen tegenover den Raad. De heer Dikkers zegt, er zijn altijd lieden die van mopperen houden. Door den Raad echter was besloten tot aanleg van die straat ook dat die 6 M. breed zou zijn. De richting van die straat was reeds bepaald door den concessionaris van de tram. In Mei was door B en W besloten tot aan koop van 84000 steenen, later was het besluit enomen tot aanleg der paardenpaden. Wanneer o burgemeester zich nu heeft vergist, kan dit volgens spr. nog geen gegronde aanleiding zijn op onkiescho wijze dit te berde te brengen. De heer Dijt sprak over die zaak in de vergaderingen van B en W reeds op dezelfde wijze, maar heeft na lezing der besluiten, opgenomen in de notulen der vergaderingen van B en W, daarmee opgehouden. Ook de leden v,d. Raad mogen die notulen inzien. De heer Langeveld zegt dat de weg tendeelo was uitgebakend, doch alleen tot aan het hek, verder hadspr. geen bakens gezien. In den Raad werd er niet over gesproken. Spr. aeht de richting, zooals die nu wordt aangegeven niet goed en do bouwver. bepaalt dat bij aanleg van nieuwe wegen de raad toestemming moet verleenen ook wat hoogte enz. aangaat. De beer Dikkers zegt dat de verdere richting nog gewijzigd kan worden en wijst er op dat die straat hem 10 are grond en f 300 kost en de gemeente al bedroefd weinig er aan geeft. De heer Dijt merkt op dat de heer Langeveld een aanval op het dagelyksch bestuur doet die lang niet voor de poes is. Spr. wenscht niet in het debat te komen, omdat bij van B W heeft gehoord, dat het zaken zijn, gedaan voordat hij wethouder was. De heer Dikkers zegt dat de heer Dijt er geheel buiten staat. De heer Dros zou wenschen dat alles zoo vlug werd gedaan als het maken van de zg Dikkersstraat; de straat te Cocksdorp zou reeds een half jaar gele den zijn gemaakt en men 'wacht nog steeds. De heer Dikkers zegt dat geen geschikt werkman er voor was te krijgen. De heer Langeveld zegt blij Ie zijn, dat de zaak nu eens besproken is en neemt zijn motie terug; het doet spr. leed dat alles zoo geloopenis. Spr.zegt thans nog gezien te hebben dat de Hollerweg bij den Burg wordt behard- De voorz. zegt dat deze zaak bij B&W thuisbehoort; de heer Dikkers verklaart do zaak door mede te deelen dat B en W nog wat puin en steen over liad en dit nu ging gebruiken voor verharding der wegen by het dorp. De hr. Langeveld meent dat er wel wegen waren, die eerder in aanmerking kwamen voor verharding als juist de Hallerweg, waar toch weinig passage is. De beer Dijt merkt op dat do heer Dikkers spreekt van B en W, mnar dat hem van die zaak niets bekend is; deze mcdcdceling doet de heer Üvor do opmerking makon dat do verhouding in het dag. bestuur zoor eigenaardig is. De heer Dros vraagt hoe de toestand der wegen is, spr. rekent van uilstckend omdat hy nog geen bekendmaking van B en W verscheen dat de vrach ten verminderd moesten worden. De heer Dikkers zegt dat dit alleen isingeval van dooi weer en het nu niet ligt op den weg van B &W Do heor Over wyst op den slechten toestand van den weg op den dyk tussohen //Ora et Labors// en Kors Lisl. Het loon uitbetaald voor het onderhoud is veel te laag om iets goeds te kunnen verwachten; do heer Dros zegt dat er zeker een voet water op staat. De heer Zijm en ook de heer Lap wyzen er op dat er van de bestrating of herstelling der straten respcctievclyk te Oudeschild en den Hoorn, ook r.icts kwam tot heden; do heer Dikkers vcrkl >r'. zulks als ontslaan uit gebrek aan steen tcngevolgo van de lage waterstand op de rivieren en ook dat do een op den ander moot wachten. Do heer Over bogrijpt niet dat de goineonto geen steen heeft en het polderbestuur wel, waarop de hr. Dikkers antwoordt, dat do hr O niet roil begrijpori.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2