2116, Woensdag 1 Januari 1908, 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Oudejaars-herinnering. BiBnenlantL Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. A A DS VERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag den 3 Januari 1908, des voormiddags te HB/j ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuïze dezer Ge meente. Texel, den 30 December 1907. De Burgemeester van Texel, W. P. BIDDINGS. Te behandelen onderwerpen Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Donderdag, den 16en Januari 1908, des voormiddags te 9,45 uren in ie infanterie-kazerne binnen het fort Erfprinste Helder. Texel, den 30 December 1907. De Burgemeester voornoemd. HIDDINGH. Aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van wie het aangaat, en meer bijzonder van de in het jaar 1889 geboren mannelijke personen, dat in de maand Januari 1908 voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven a. Ieder minderjarig mannelijk Neder lander die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie verblyt houdt, of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft; b. Ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die in het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woon plaats heeft c. ieder mannelijk ingezetene niet- Nederlanderzoo hij op 1 Januari 1908 het 19e levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 der Militiewet 1901 omschreven gevallen. De aangifte behoort te geschieden by hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeente-secretarie waartoe meer bepaald zitting zal worden gehouden op Maandag den 6 Januari 1908, des voormiddags te 10 uur. Voor verdere mededeelingen wordt verwezen naar de op de aanplakborden aangeplakte bekendmakingen, Texel, den 6 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. Zoo zijn we weldra weder aan het einde van een jaarkring: nog slechts weinige uren en de klok van twaalf verkondigt ons dat 1907 heeft afgedaan en een nieuw jaar daarmede zijn intrede doet. Men noemt dat een mijlpaal op den levensweg, waarbij men, zoo al niet even stiltestaan, toch een terugblik werpt op den jaarkring welke voorbij is, om zich te herinneren wat dat jaar voor ons is geweest. Velerlei zullen de gedachten wezen welke op den Oudejaarsavond bij zoo menigeen opkomen: waar de een zich mag ver heugen over blijde gebeurtenissen, buigt een ander het hoofd ter neder, droef te moede over het lot dat hem beschoren was. Zoo ook nu weder; wanneer we ons indenken hoe naamloos wreed het jaar 1907 voor velen is geweest, dan kunnen we ons voorstellen dat menige droeve zucht zal worden geslaakt. 1907 mag velen hebben verblijd en ver rast, met zegeningen hebben bedacht, er was ook wee I zeer veel wee 1 Herinneren we ons maar de vreeselfjke ramp met de Berlin" in het laatst van Februari, waarbij zoovele menschenlevens zijn gebleven, en meer andere zeerampen; de brand welke te Amsterdam een zevental menschenlevens eischte; het droevig geval nabij Groningen's hoofdstad; de slachtoffers welke door de spoor werden gemaakt en nog zooveel meer treurige voorvallen welke in het afgeloopen jaar zijn voorgevallen dat alles stemt tot weemoedige gedachte. De teleurstellingen en geldelijke verliezen welke weder anderen moesten ondervinden door misbruikt vertrouwen door mannen van naam, tengevolge waarvan zuurver diende en met zorg bespaarde penningskes verloren gingen, waren in het afgeloopen jaar niet weinigen en zullen op den Oude jaarsavond zeker met bitterheid worden herdacht. Bij die kwade trouw, moesten we tal van keeren hooren gewagen van diefstal, aanranding en moord, en dat wel op eene wijze welke alle geloof aan het goede in den mensch ,aan het wankelen bracht. Voeg daarbfj n°g de werkeloosheid welke in menige groote plaats duizenden tot hongerlijden doemt en ge hebt een zwak beeld van het geschiedboek van 1907. O zeker, er zijn lichtpunten ookwan neer we vernamen van de doodsverachting door zoovelen aan den dag gelegd waar hulp werd geëischt, zelfs ten koste van eigen leven, (gelijk d.d. te Terschelling), dan was dat een glinsterende ster tusschon de droeve herinneringen, en zoo zou er meer zijn te noemen; maar toch, het wee was zoo naamloos veel, dat het zoker over wegend is geweest. Gelukkig mogen wij, eilandbewoners, ons in velerlei opzicht bevoorrecht achten. Wel zal in meer dan een gezin eene ledige plaats zijn, doch voor groote rampen bleven we bewaard. 'tWas voor velen onzer medebewoners een goeden tijd, een tyd zelfs van welvaart zooals werd getuigd, en daarover mogen we ons zeker verheugen. Het particulier initiatief deed zich in het afgeloopen jaar op Texel krachtig gelden we hebben daartoe slechts te herinneren aan de oprichting van een Badhotel, de stichting van een Gasfabriek en de nieuwe Stoombootonderneming, waarbij wij nog kunnen noemen het optrekken of verfraaien van vele gebouwen. De verbetering van wegen wordt met krachtigen hand aangevat en belooft voor den komenden tijd veel gemak en genot. En voor het komend jaar is dat zeer gewenscht: eene belangrijke gebeurtenis staat ons eiland te wachten door de alhier te houden Algemeene Vergadering van de Holl. Maatsch. van Landbouw, tot opluiste ring waarvan groote plannen worden voor bereid, welke, om naar wensch te slagen, de medewerking en steun van allen zullen vereischen. In zake het bestuur onzer Gemeente beleefden we dit jaar vreemde dingen nam voor eenige maanden geleden de heer F. Keijser ontslag als Wethouder en als lid van den Gemeenteraad, in ons voor laatste nummer moesten wij er melding van maken dat door den heer Dikkers evenzoo ontslag als Wethouder werd ge nomen. Die beide feiten zijn van beteekenis en geen zaken welke het algemeen belang ten goede komen; 't stemt tot nadenken; zeker is het te betreuren dat beide heeren termen moesten vinden om zich van hunne gewich tige betrekking los te maken; er hapert iets aan de machine. Aan den raad zij de noodige wijsheid toegewenscht om tot eene zoo mogelijk bevredigende oplossing te geraken. Op meer ander gebied bracht 1907 ver anderingen in ambten en betrekkingen, tengevolge vertrek of overlijden van ver schillende functionarissen. Terecht zegt de dichter: Immer rust'loos, als de golving In den wijden Oceaan, Is 't gewoel der menschenkindren Altijd komen en weer gaan! 'tls ontmoeting en 'tis scheiding, Welkom! is het en Vaarwel! Vele tochtgenooten heden, Morgen schier niet één gezel. Die gedachte wordt vooral bij ons levendig op den Oudejaarsavond; velen, die met blijden moed en goede verwachting het jaar met ons zijn ingetreden, mochten den tocht niet tot het einde volbrengen; ze zijn niet meer, ze werden ontijdig weggerukt; in de maatschappij werden hunne plaatsen door anderen ingenomen, doch in de huis kamer is een ledige plaats, in misnig harte een wondeplek. Doch, zegt dezelfde dichter: B\j 't nieuwe jaar weer nieuwe hope, Nog altijd wordt onze aarde groen, Weêr zal in Maart de leeuw'rik' zingen, In Mei de roos uit 't knopje dri ngen, Veel zal ons weer genieten doen»- Bij 't nieuwe jaar weer nieuwe h ope; Nog alt yd wordt onze aarde groen. Bemoedige deze woorden een iede r onzer op den Oudejaarsavond, make zij i noedig en krachtig voor de tijden welk e ons wachten. Zoo gaan wij dan met moet den nie uwen jaarkring in en klinkt tot allen onzen wensch VEEL ZEGEN IN HET NIEUWEJAi kR. TEXEL, 31 DECEMBER 1907. Nog eer het jaar ten einde was, heeft de wintervorst zijne heerschappij doen gevoelen. Leenden de Kerstdagen zich niet voor het ijsvermaak, al zeer spoedig daarop veranderde zulks en stolde de vorst de wateren, zoodat de liefhebbers van schaatsenrijden het er Zaterdag al op waagden om op onder- geloopen vlakten te gaan rijden. De slooten zelve waren nog wel gevaarlijk en als een waaghals er zich op waagde liep hij gevaar van een onvrijwillig bad, dat dan ook voor 'n enkele niet uitbleef. Wanneer het daar nu maar bij blijft en het ijs geen menschenlevens eischt. Oudeschild, 29 Dec. Voor de kust dreef heden een flinke ijsstrook, die voor de stoombooten nog weinig belemmering opleverde. Op het middaguur was 't een eigenaardige be drijvigheid, toen de stoombooten „Minis ter Havelaar" „Ada van Holland" en „Texelstroom", zich een weg baanden door het ijs. Indien de vorst aanhoudt, zijn de garnalenvisschers tot werkeloosheid ver oordeeld. Oosterend, 30 Dec. Toen het terrein achter Oost nog niet verpacht was aan de oesterhandelaars kwamen meermalen vreemde visschers een bezoek brengen aan de bedden, aldaar. Ook voor eenige dagen naderde eer: schuit, stellig met het doel, om daar oesters weg te nemen. De nummers waren bedekt. Toen de wacht zich vertoonde, kozen de brutale personen spoedig het hazenpad Vlieland, 27 Dec. Kerstmis bracht blijde, lichte dagen voor oud en jong. De avond-godsdienstoefening werd op den eersten Kerstdag opgeluisterd door den zang van een gemengd koor, waar naar in de overvolle kerk met stille aandacht werd geluisterd. Het kerstfeest voor de kinderen werd als ieder jaar in de Bewaarschool gevierd. Daar prijkte een prachtig versierde kerstboom, stralend van licht, dat weer kaatste op zooveel gelukkige kinder gezichten. En voor de „heele kleintjes" schit terde hetzelfde licht heden nog eens weer, deelden ook zij in de vreugde op hunne wijze. Alle kindervi ienden, die met den heer van Rossum samenwerkten om de kin deren gelukkig te maken, gevoelden gewis, welk een goed werk zij verricht hebben te zamen. Een goed werk verrichtten ook voor zeker de dames en heeren, welke op 26 Dec. eene tooneelvoorstelling gaven ten bate van het Ondersteuningsfonds. In de zaal van het logement Cupido was een zeer talrijk publiek aanwezig. Naar we vernemen was de avond zeer genoegelijk. Men genoot van het goede spel der acteurs en actrices; ze behaalden als de kroon op haar streven, veel succes. En de kas van het Ondersteuninsfonds plukt van het goede werk de vruchten. 28 Dec. Hedennacht strandde in de Noordergronden de Zweedsche stoom boot Sophie, kapitein Johansen, komende van Dieppe met bestemming naar Stettin. Het schip was geladen met grint. De bemanning werd door de sleepboot Nep- tunus van boord gehaald. De boot is vol water en wordt als verloren beschouwd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 'is. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Benoeming Wethouder. III. Opmaking suppletoir kohier uan den Noofdelijken Omslag ouer 1907. <£38©»°- O 't Leven alleen is de school van het leven, Levenservaring het heilige boek God door Uw wijzenden vinger geschreven, Daar ik niet vruchtloos de waarheid in zoek. (De Gen.)

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1