N° 2118. Donderdag 9 Januari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek (of week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. Burgem. en Wethouders van Texel Gelet op art. 116 der Politieverordening; Brengen ter algemeene kennis, dat bij mogelijk invallend dooiweder, het bij ge noemd artikel bepaalde maximum tot op de helft moet worden verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente met geene vrachtwagens mag worden gereden welke met meer dan 625 KG. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aangespannen, zal de achterste met niet meer dan 500 KG. mogen zijn belast. Dit verbod is van kracht gedurende de eerste acht dagen na het invallen van dooiweder. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste f 10, Texel, den 4 Januari 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. 28 Dec. 4 Jan. Zoo ligt dan het oude jaar met al zijn lief en leed weder achter ons. We hebben even mogen stilstaan op onzen weg, even rusten van het drukke rustelooze leven, om met de Oudejaarsavondklokken het stervende jaar een afscheidsgroet te brengen en in weemoedige stemming te overdenken wat in het voorbije jaar onzen levensweg had gekruist. Nu schrijden we al weer voort den nieuw begonnen jaarkring in en onze blik die op den laatsten avond van het jaar achterwaarts gericht was is reeds weder vooruitgericht en de vraag die Oudejaarsavond in ons hart legdeWat heeft het oude jaar ons gebracht is vervangen door een andere n.l. „Wat zal het nieuwe ons brengen „Wat zal het nieuwe jaar ons brengen?" Een vraag waarop niemand onzer het antwoord vermag te geven en die we toch onwillekeurig eiken Nieuwjaarsdag weer stellen en die we ook steeds vergezeld doen gaan van den wensch dat het maar enkel goeds moge zijn wat de nieuwe jaarkring ons toegedacht heeft. Een wensch die we niet alleen koesteren voor onszelf maar ook voor allen van wie we houden en die in onze gelukwenschen op den eersten dag des jaars uiting vindt. En waar uw overzichtschrijver zich neer zet om zijn eerste overzicht in dit nieuw- begonnen jaar te schrijven, daar wil ook hij dit niet doen vóór hjj bij de vele heil- wenschen die zijn lezers mochten ontvangen ook de zijne heeft gevoegd, n.l. dat 1908 voor allen een jaar van heel veel zegen moge zijn. —o—o—o— De klokken van Oudejaar hebben 1907 uitgeluid en, zooals verwacht was na het voorgevallene in ons parlement, ook het huidige Kabinet. Hot ministerie-de Meester heeft zijn ontslag aan de Koningin aange boden en de eerste vraag die het nieuwe jaar omtrent het staatkundig loven in ons land bracht was„Wat nu Wat nu Een vraag waarop ook al heel moeieljjk een antwoord is te geven op dit oogenblik en die weer tot andere vragen aanleiding geeft, zooals „zal de Koningin het ontslag aanvaarden en zal er nu een ministerie van rechts komen. Waarschijnlijk zal de Koningin het aan gevraagde ontslag niet weigeren, maar of de rechterzijde bereid zal worden bevonden het commando over te nemen op het schip vanstaat is nog niet zoo dadelijk met waar schijnlijk te beantwoorden. In de eerste plaats niet omdat de rechterzijde beweert dat haar verzet niet tegen het geheele Kabinet doch enkel tegen één der ministers was gericht en zij in haar verzet door ver schillende leden der linkerzijde gesteund werd. En in de tweede plaats kan er naar het ons voorkomt, weinig lust bj) rechts bestaan om onder de huidige samen stelling der Tweede Kamer het roer in handen te nemen. Want al moge de rech terzijde hecht aaneengesloten zijn, ze vormt met haar 49 leden toch een minderheid, al is het een talrijke, tegenover de 51 leden de linksche partijen. Een mogelijk Chris telijk kabinet zou dus moeten optreden met een programma van geven en nemen en van een positieve Christelijke staatkunde zou o.i. geen sprake kunnen zijn. En of rechts onder die eischen bereid zal worden gevonden staat te bezien. Een kabinet van de linkerzijde is nog minder te verwachten. In de eerste plaats omdat zij de rechterzijde aansprakelijk stelt voor dezen crisis en in de tweede plaats omdat na de ervaringen die het aftredend kabinet opdeed er bp de linker partijen wel weinig lust overgebleven zal zijn. De onderlinge verdeeldheid aan de linkerzijde maakt het onmogelijk een ministerie samen te stellen dat zijn eigen weg kan afbakenen. Het zal rekening dienen t6 houden met de wenschen der sociaal-democraten en tevens ook met die der oud-liberalen en Nationaal historischen partijen wier grondbeginselen zeer ver uiteenloopen. Het niet rekening houden met die grondbeginselen kan de afstemming der oorlogsbegrooting heeft het opnieuw bewezen noodlottig zijn voor het Kabinet. Aldus voortredeneerende moet men tot de slotsom komen, dat de zaak thans op het doode punt gekomen is; rechts kan niet en links evenmin. Naar het ons voor komt blijven er nu nog twee wegen open tot oplossing der crisis. De eerste is dat we een cabinet d'affaires, een zakenkabinet krijgen, samengesteld uit personen van linker- en rechterzijde beide. Deze oplossing zou waarschijnlijk het meest aan te bevelen zijn, ware het niet dat de groote moeielijk- heid blijft bestaan dat rechts en links het wel niet zoo heel gemakkelijk eens zullen worden over den inhoud van een regeeringsprogram Want niet alleen dat er tusschen beide coalities verschil in beginsel bestaat, maar ook omtrent de zaken bestaat weinig over eenstemming. De andere oplossing zou kunnen ver kregen worden door de Kamer te ontbinden. Het kiezerscorps kan dan uitspraak doen of het geregeerd wenscht te worden naar de grondbeginselen van rechts of van links. Wellicht dat de stembus dan aan de eene of andere zijde een zoo groote meerderheid brengt, dat daarmede het regeeren moge lijk is. De koningin is reeds druk bezig met de voorbereidingen van de oplossing der crisis, eneenige partijleiders zijn reeds door Haar gehoord, maar het wil ons voorkomen, dat we er ons op kunnen voorbereiden, dat het nieuwe ministerie nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. o—o o Het buitenland bracht in de voorbije dagen weinig belangrijke gebeurtenissen die ons stof geven voor ons overzicht. Al leen Rusland vroeg nogal om onze aandacht. Voor we daarover het een en ander kro nieken brengen we nog even den uitslag van het tweede proces-Moltke-Harden in herinnering. Harden, die na het eerste proces vrij kon uitgaan is thans veroordeeld geworden. Door het herroepen van hare eerste verklaringen door de hoofdgetuige Frau von Elbe, de gewezen gemalin van graaf Moltke is het Harden niet mogelijk geweest zijn beschuldigingen staande te houden en een veroordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf wegens eenvoudige belee- diging werd zijn deel. Verder dienen we, na hetgeen door ons in een der vorige overzichten geschreven werd over de beweging in Perzië, niet onvermeld te laten, dat in het land van den Sjah de rust spoedig hersteld is. Tot een heusche revolutie is het daar niet gekomen, waarschijnlijk tengevolge van de verklaring van den Vorst, dat hij de Grondwet zal eerbiedigen en het hem geenszins om de souvereine heerschappij te doen is In hoeverre deze verklaring gemeend is, moet de tijd leeren. En nu over Rusland. In het land van Vadertje, dat zich voor de derde maal in het bezit van een Doema „verheugen" mag zijn een tweetal processen gaande die in 't bijzonder onze aandacht vroegen. Het eerste proces betreft den oud-bevel hebber Stössel, die naar luid der beschul digingen Port Arthur tijdens den oorlog met Japan aan de vijand in handen speelde. Uit dit proces blijkt opnieuw dat het Russische leger destijds een rechte warboel was. Nog is niet vastgesteld kunnen worden wie nu eigenlijk bevelhebber van de vesting was, Stössel of generaal Smirnof. Beide generaals hebben gedurende het beleg steeds om de heerschappij gevochten en Stössel schijnt daarbij de sterkste te zijn gebleken, wat tengevolge heeft gehad, dat Smirnof thans de ernstigste aanklager is. Tal van bewijzen moet hij tegen Stössel hebben verzameld, maar het eigenaardige van het geval is, dat de bescheiden dezer dagen spoorloos verdwenen en waarschijnlijk gestolen zjjn. In tusschen heet het dat Stössel in vele opzichten in gebreke is gebleken te zijn en het laat zich aanzien dat hij er dan ook niet zoo gemakkelijk af zal komen. Het andere opzienbarend proces is dat tegen de 169 onderteekenaren van het Wyborgsche manifest, allen leden van de eerste Doema. Het feit zelf is reeds ander, half jaar oud, maar de lezers zullen zich nog wel de bijzonderheden herinneren. Toen de eerste Doema ontbonden was, vereenigden zich 169 leden te Wyborg, om tegen deze gewelddaad te protesteeren. In het vuur van hun verontwaardiging stelden zij een manifest op, waarin het Russische volk werd opgewekt geen belasting meer te betalen en geen krijgsdienst meer te verrichten voor de schending van het eens gegeven recht, ongedaan W3s gemaakt. Onder de 169 onderteekenaars bevonden zich 103 kadetten of constitutioneel-demo- craten, waaronder de uitnemenste leiders dier intellectueele partij. Het manifest echter werkte niet uit wat de opstellers verwacht hadden. Het volk bleef zuchtend bjj de pakken neerzittenen lijdelijk den gang van zaken aanzien. Het gevolg was allereerst een scheuring in de partij der kadetten en wat het ergste is een strafvervolging tegen de ondertee kenaars. Het proces moet wel een neerslachtigen indruk maken op allen, die gemeend hebbenj dat de zon der vrijheid over Rusland op gegaan was. De onschendbaarheid der af gevaardigden wordt met voeten getreden en de reactie zegeviert. Van verschillende zijden is er in de bladen, meerendeels van vooruitstrevende richting, dan ook tegen deze rechtzaak geprotesteerd. Wat echter niet heeft kunnen voorkomen, dat op twee na al de onderteekenaars van het manifest veroordeeld werden tot 9 maanden gevan genisstraf. Waar we zoo het een ander van het donkere Czarenrijk schrijven, willen we ook nog even aanstippen dat de tegenwoordige Doema met het oog op de Russische feest dagen op recès is gegaan. Een zestal weken heeft zij thans vergaderd maar nog weinig kunnen uitrichten. Het belangrijkste wat ze besloot was wel om 15 miljoen roebels toe te staan voor de noodlijdende districten, maar eerst na langdurige discussie. Wat geen wonder kan heeten; want het bleek dat de Regeering maar credieten vroeg zonder dat ze zelfs de moeite had genomen om den omvang van de ramp behoorlijk na te gaan. Duidelijk trad weer aan het licht op hoe slordige wijze de bureacratie in Rusland alles behandelt en zelfs deze zoozeer regee. ringsgezinde Doema zag zich genoodzaakt daarover haar afkeuring uit te spreken Toch werden de 15 miljoen roebels toege staan, doch onder voorwaarde dat de Re geering in den loop dezer maand, volledige inlichtingen zal geven over den nood die in verschillende districten heerscht. TEXEL, 8 JANUARI 1907. Zaterdag, tijdens het afdrukken van ons vorig nummer had op de Ilmert een wedstrijd op het ijs plaats door kinderen beneden den leeftijd van 13 jaren. 't Was een wedstrijd met hindernissen zoogenaamdde meisjes moesten op schaatsen een slede achter zich aan trekken waarop een bal lag, die er na tuurlijk niet mocht afrollen. De jongens maakten de tocht op prik sleden en moesten op hun tocht de op het ijs verspreide turven verzamelen. Bij de meisjesafdeeling won Chr. Langeveld, le prijs, 2 boeken. Gerb. Koorn, 2e prijs, 1 paar schaatsen. Jo Groenewold, 3e prijs, 2 boeken. Bij de jongensafdeeling: G. Kikkert, lepr. Stereoscoop met platen. E. Vlessing, 2e prijs, een paar Schaatsen. C. Room, 3e prijs, 2 boeken. Er was veel deelneming en de wed strijd lokte vele kijkers. Het ijsvermaak is voorloopig thans weder geëindigd. Zondag werd er in ruime mate gebruik van gemaakt, 't Was een éenig mooie dag voor het ijsvermaak. Dooiend weer, regen en wind, welke Maandag volgde, heeft zeker vele plannen verijdeld. Vergadering Boot. Wij willen er aan herinneren dat heden avond, Woensdag, te 7 uur, eene vergadering van aandeelhouders van „Texels Eigen Stoombootonderneming" wordt gehouden, tot benoeming van een Raad van Advies. De vergadering zal worden gehouden in de zaal van de „Vergulde Kikkert." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1