N°. 2120. Donderdag 16 Januari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. 4 Jan. 11 Jan. Crisis und kein Ende. Er is maar één onderwerp dat zich in deze dagen in de algemeene belangstelling mag verheugen en dat is de Kabinetscrisis. Geen krant komt er uit of ze brengt weer het een of ander nieuwtje over het onderwerp van den dag. Nu eens heet het dat Mr. Heemskerk, de leider der Anti-revolutionaire Kamerleden aan wien H. M. de Koningin de vorming van een nieuw ministerie moet hebben opgedragen, met die opdracht al gereed is, dan weer dat hij er nooit gereed mee zal komen, af en toe worden reeds de namen van toekomstige ministers genoemd enzoo- voort, enzoovoort, maar tot op het oogenblik dat we dit schrijven is het nog steeds bij een groot aantal nieuwtjes gebleven, doch het eigenlijke nieuws, het groote nieuws, dat H. M. nieuwe bewindsmannen benoemd heeft laat nog op zich wachten. Hoe lang nog? 'tls moeielijk uit te maken. In ons vorig overzicht hebben we voorspeld, dat we nog wel eenigen tijd in de crisis-misère zouden kunnen zitten maar als men alles in aanmerking neemt, wat in de voorbije week blijkbaar werd gedaan om een einde aan de crisis te maken, het druk confereeren van Mr. Heemskerk met verschillende heeren, zijn bezoek, eenige malen, aan de Koningin etc. dan kan het niet zoo heel lang meer duren of een nieuw Kabinet is er. Zal het dus toch een Kabinet van rechts worden Die vraag wordt natuurlijk veel gehoord en bijna zonder uitzondering toe stemmend beantwoord. Mag men gelooven wat enkele bladen verkondigen, dan moet het voornemen bestaan een Christelijk mi nisterie te vormen, dat in afwachting van wat de Kamerverkiezingen in 1909 zullen brengen zonder principieele laken aan de orde te stellen kalmpjes het gewone werk zal afdoen. Bezorgt de stembus in 1909 aan rechts een flinke Kamermeerderheid, wat men aan de Rechterzijde verwacht, dan is voor het Kabinet de zaak gezond. Evenwel afwachten blijft nog voor- loopig de boodschap. Wat stellig niet dikwijls voorkomt is het feit dat het Kabinet, dat reeds zijn ontslag aanvrage inzond aan de Koningin, na die aanvrage nogmaals in de Kamers verschijnt om aan den parlementairen arbeid deel te nemen. Dit geschiedde in de afgeloopen week toen minister de Meester en enkele zijner ambtgenooten in de Kamer versche nen om met deze het wetsontwerp inzake de suikerconventie af te handelen. Ook de Eerste Kamer heeft, hoewel het Kabinet demissionair is, met zijne medewerking verschillende kleine wetsontwerpen afge daan in de voorbije week en naar verluidt moet het ministerie zelfs bereid zijn, ook nog de behandeling der Staatsbegrooting mee te maken wanneer by die behandeling geen politieke beschouwingen worden ge houden. Ongetwyfeld een goede manier om de loopende zaken af te doen. In onzen Senaat ontstond toch nog eenige stribbeling in deze kwestio. Toen Vrydag de beraadslaging over een 17 tal kleine wetsontwerpen zou aanvangen, kwam mi nister de Meester vertellen dat het Kabinet bereid was zijne medewerking te verloenen, als de Kamor daartoe het verlangen kenbaar maakte. M. a. w. voor den arbeid aan te vangen moest een desbetreffend verzoek aan het Kabinet gedaan worden. De Kamer was daarvoor maar niet zoo een-twee-drie te vinden en deelde bij monde van een harer leden mede, dat zij bereid was de wetsontwerpen af te doen als de Ministers dit wenschten. Nu zat de zaak feitelijk vast, maar de Voorzitter wist beide partijen tevreden te stellen en zoo konden de werk zaamheden afgedaan worden alsof er geen ministerieels crisis was. De Pruisische Landdag is geopend in de voorby'e week en wat reeds voor eenigen tyd voorspeld werd is inderdaad juist ge bleken n 1. dat het er met de Pruisische schatkist niet erg rooskleurig uitziet. De „millioenenrede" van den minister van Financiën Von Rheinhaben, begon al dadelijk met de minder opwekkende mededeeling, dat het overschot van het jaar 1906 geen 30 37 miljoen bedroeg als geraamd werd, maar slechts 1473 miljoen. En daar tegen over staat een tekort over 1907 van 45 tot 55 miljoen, een gevolg van de hoogere spoorwegkosten bij lagere ontvangsten dan geraamd werden, 'n Gevolg van een en ander is dat 1908 eeD vermoedelijk tekort van 242 miljoen zal opleveren. Inderdaad geen peulschilletje. De Minister stelt zich voor dit tekort te dekken door het aangaan van leeningen en verhooging van belas tingen. Misschien dat er nog wat op de begrooting besnoeid kan worden, die 172 miljoen hooger is dan die van 1907, voor verschillende noodige gebleken verbeterin gen der spoorwegen, tractementen etc., doch anderB zullen de Pruisische belasting betalers wel wat zuur kyken straks. —o—o—o—o— De Fransche Minister van buitenlandsche zaken, de heer Pichon heeft metzynecht- genoote een uitstapje naar Madrid gemaakt, is daar door koning Alfonsus en koningin Victoria vriendelyk aan het paleis ontvan gen en heeft vervolgens met zijn Spaan- schen ambtgenoot een onderhoud gehad, dat naar luid der officieele berichten niets anders moet geweest zyn dan een vriend- schappeiy'k onderonsje, maar waaraan in waarheid wel een heel andere beteekenis zal behooren te worden gehecht. Spanje en Frankrijk zitten beide zoo'n beetje te zweten met het cadeautje dat de mogendheden hun hebben vereerd in de opdracht ten opzichtte van Marokko. Die opdracht werd nu zoowat anderhalf jaar geleden gegeven en hield o.m. in dat Spanje en Frankryk de orde in Marokko zouden herstellen, zoodat het land in het handelsverkeer kon worden opgenoAen. In de havensteden zou voor dat doel een politiemacht in het leven worden geroepen. Zooals men weet is tot dusver noch van het een noch van het ander iets gekomen. De toestand van het land is slechter dan voor de conferentie te Algericas. Verschil lende volksstammen zijn in verzet, af en toe wordt er gevochten en naar gemeld wordt moeten eenige sterke stammen ge dreigd hebben met moord en plundering als de politie wordt ingesteld. Niets is dus meer waarschijnlijker dan dat Pichon eens met zijn collega Maura den Spaanschen minister, de zaakjes heeft willen bespreken. Zooals het nu gaat komt men in Marokko niet klaar en er zullen uitgebreider maatregelen noodig zijn. En daar Spanje tot nog toe nog niet met wa pengeweld in Marokko optrad en dit aan Frankrijk overliet, ligt de gevolgtrekking voor de hand dat Pichon bezig is geweest een meer daadwerkelyke medewerking van Spanje in te roepen. Hoewel de Spansche bladen over het algemeen de regeering voor verder inmen ging waarschuwden schijnt toch het bezpek van Pichon niet geheel zonder gevolg te zullen blijven. De Spaansche regeering heeft reeds een troepenmacht van 6000 man in het Zuiden gereed staan om naar Marokko te vertrekken. Waarschijnlijk is dus dat in het land van den Sultan belangrijke gebeurtenissen voor de deur staan en 't is te begrijpen dat niet zonder eenige belangstelling de komende dagen tegemoet worden gezien, —o—o—o— Het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Japan is voorloopig vredelievend opge lost. De overeenkomst omtrent de emigratie is tot stand gekomen, zoodat een conflict van wapenen voorkomen is. Eenigen tijd geleden reeds werd bericht dat de afloop zoo zou zijn, eenvoudig omdat Japan niet in staat was oorlog te voeren. En of dat nu werkelijk de reden mag zijn of niet, dat Japan een oorlog thans zeer ongelegen zou komen staat boven alles vast. Japan toch heeft gebrek aan geld en wat baten moed en krijgskunde, een goed gedrild leger en een slagvaardige vloot als de schatkist leeg is. Geldnood, economische stilstand, moedeloosheid—zie daar in drie woorden den toestand van Japan uitgedrukt aldus wordt aan de „Köln Zeitung" geschreven. Nog één jaar zal de Staat met de voor handen geldmiddelen uitkomen, tengevolge van de Russche schadevergoeding voor de krijgsgevangenen, tijdens den oorlog. Maar wat dan De Regeering verkeert nu reeds in den grootsten nood, om hare verplichtingen na te komen en die toestand drukt het geheele economische leven. De openbare schuld is gestegen tot 2217,722,753 yen zoodat op de begrooting voor het 31 Maart a.s. eindigende dienstjaar een bedrag van niet minder dan 166,102,641 yen voorkomt aan rente en aflossing. Als men hierbij optelt de 87,078,483 yen voor leger en marine, dan heeft men reeds het 6/s deel der totale uitgaven en kan men begrijpen dat er voor de belangrykste factoren voor de economische ontwikkeling van het ryk, als onderwijs, landbouw, koophandel en openbare werken maar een gering bedrag disponibel blijft. Een leening sluiten zal voor Japan nog wel gaan, maar daar wordt de toestand weinig beter door en zoo moet de regeering dan ook maar besloten hebben zooveel mogelijk te bezuinigen. Dat er dus bij Japan weinig animo bestond om zich met het sterkere Amerika te meten, ligt wel voor de hand. Als inderdaad de zaak zoo gelegen is, dan moet men wel tot de conclusie komen dat geldnood ook nog zijn verdienste heeft. TEXEL, 15 JANUARI 1908. Texel's Belang. De vergadering van de afd. Burg van Texel's Belang, Maandagavond in het hotel de Oranjeboom gehouden was door 25 van de 82 leden, welke die afdeeling telt, bezocht, er was dus bij het vorig jaar toen er van de 81 leden slechts 14 opkwamen, eenige beterschap te constateeren. Nadat de vergadering door den voorz. was geopend met een welkom tot allen en met het uitspreken van eeu heil- wensch in 't bijzonder voor de vereeni- ging en hare leden werden de notulen der vorige vergadering gelezen en on veranderd goedgekeurd. Uit de rekening van den penning meester hierop ter tafel gebracht bleek, dat totaal was ontvangen aan contributie van leden en donateurs f 382,04, terwijl nog moest worden ontvangen f 6,38 van de leden en f 1 van een donateur. De uitgaven bestonden uit 44 weke- lijksche uitkeeringen a f 2,50 aan de weduwe van een lid, totaal dus f 110, verder zaalhuur f 2,25 en bodeloon enz. f 16,50, terwijl de restant zijnde f 253,29 was afgedragen aan den penningmeester van het hoofdbestuur. Rekening en bescheiden werden door een drietal leden daartoe door den voorz. aangewezen nagezien en in orde bevonden. De voorz. bracht genoemde leden een woord van dank in deze. Overgegaan werd hierop tot het ver kiezen van 2 leden van 't bestuur, in plaats van de aftredende leden de heeren M. Dalmeijer en F. Kalis, die volgens reglement niet direct herkiesbaar waren. Na herhaalde stemmingen werd ge kozen de heer J. Wegman Gz., die echter beslist bedankte. Weder volgde thans eenige stemmingen en herstemming waarvan ten slotte de uitslag was, dat gekozen werden de heer J. Kalf Az. en Alb. Kikkert JHz, welke de benoeming aannamen. Nadat bij de rondvraag niemand het woord had verlangd, nam de voorz. het wooid om de aftredende leden van het bestuur te danken voor al hetgeen door deze was gedaan in het belang der ver- eeniging en sluit daarop de vergadering met den wensch, dat een volgende ver gadering weder beter zal worden bezocht als deze, evenals deze dit was in ver gelijking met de vorige. Na afloop der vergadering werden door het bestuur de functie's onderling verdeeld als volgt IJ. Brouwer, voorzitter, W. Lap, Secre taris, I. Moerbeek, penningmeester, Jn. Kalf en Alb. Kikkert, Commissarissen. Als men de wet niet naleeft. Als een afschrikwekkend voorbeeld voor anderen zal zeker kunnen dienen het feit, dat binnen enkele dagen weder een schaap alhier zal worden verkocht, dat in beslag werd genomen, omdat door den eigenaar niet de vereischte opgave was gedaan, dat het lijdende was aan rotkreupel. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht en de wet kan maar niet straffeloos worden verkracht, ieder bedenke dit wel. Oosterend14 Jan. Het reglement van de IJsclub te Eier- land zegt, dat de vereeniging zich ten doel stelt de bevordering van de ijssport en de behartiging van de belangen der schaatsenrijders, en dat zij dit doel tracht te bereiken door het in orde maken en houden van ijsbanen het openbaar maken van den ijstoe stand, in de eerste plaats op het Eier- landsche kanaal samenwerking met vereenigingen met overeenkomstig doel het organiseeren van wintervermake lijkheden. Dit is ons j.l. Zaterdag duidelijk ge maakt door den heer H. Visser, voor zitter van bedoelde club, die hier met den heer C. Stoepker eene vergadering had belegd. Jammer, dat zoo weinigen aanwezig waren. Deze begrepen even wel het belang vau het lidmaatschap dier club, die ook de toegangen door het Noorden naar de Eierlandsche banen in orde wil maken, zoodat ze allen lid TEZELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts- Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. —o—o—o— o-o o o

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1