N°. 2123, Zondag 26 Januari 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN wordea aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize 1 ceintuur, gevonden in de Molenstraat, handschoen, gevonden in de Wever straat en 1 jas, gevonden in de Molen straat. KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het 2e aanvullingskobier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1907, gedurendejvyfmaanden van den 24 Januari 1908 tot en met den 23 Juni 1908, ter Gemeente-secre tarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 24 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. TEXEL, 25 JANUARI 1908. Oproep aan de Haisvrouwen. In ons voorlaatste nummer plaatsten wij ODder het opschrift „Wie durft het aan?" een kort stukje, waarin wij be spraken de wenschelijkheid van het op richten van eene waschfabriek of wasch- inrichting alhier, tot welk schrijven wij werden gebracht naar aanleiding van hetgeen ons door eene bezoekster was gezegd. Heeft het bedoeld artikeltje naar wij ontdekten nog al de aandacht gotrokken. het daarin besprokene schijnt nog al instemming te hebben gevonden, vooral bij die huisvrouwen welke in het geval verkeeren dat zij voor de behandeling van de wasch nog al met moeielijkheden hebben te kampen. Doch ook van andere zijde heeft het bedoelde stukje de aandacht getrokken. Dit mocht ons blijken uit het bezoek van iemand, die ons mededeelde, dat hij over de daarstelling van zulk eene in richting meermalen had gedacht niet alleen, doch ook in allen ernst bereids inlichtingen had ingewonnen bij der zake kundige personen; zelfs zou een perceel land daarvoor zijn aangewezen en het daar beschikbare water zijn beoordeeld. De kosten, verbonden aan de daar stelling van eene goede inrichting, als bedoeld, zijn echter niet onbeteekenend, een groote deelname zou alzoo noodig zijn om zulk een zaakje te kunnen doen bestaan en onze bezoeker vreesde dat zulk een deelname wellicht niet zou kunnen worden verwacht. 't Zou toch 's mans bedoeling zijn om niet enkel voor den Burg doch voor geheel Texel zulk eene inrichting ten dienste te stellen; de wasschen ge regeld optehalen en weder tehuis te be zorgen, zooals dat by een goed geordende inrichting behoort. En of tot goede uit werking van deze plannen voldoende deelname zou zijn te verwachten, werd door hem in twijfel getrokken. Wy konden ook daaromtrent geen zekerheid geven, doch komen tot deze conclusie Er zijn twee partjjen: de eene partij wenscht eene goede gelegenheid voor de waschde andere party wil die gelegenheid aan de hand doen, wanneer op genoegzame deelname zal mogen worden gerekend. En nu dunkt ons geen beter middel dan dat de huisvrouwen, die van zulk eene gelegenheid gebruik zouden willen maken en het toejuichen, zich daarover eens uitspreken. Bijv. op deze wijze Iedere huisvrouwdie met het plan is ingenomen, zend aan ons adres een briefkaart met haar naamof een naamlcaartje; dit verbind direct nog tot niets. Die namen worden door ons aan niemand medegedeeld, ze blijven geheim, doch in het volgend Zondagsnummer maken wij dan bekend door hoeveel personen met dit plan instemming is betuigd, naar de ingekomen adreskaartjes. Een eventueele ondernemer zal dan kunnen beoordeelen of de deelname groot genoeg zal zijn om de zaak aan te vatten. Is dat wel het geval dan zullen we er zeker wel meer van hooren en bestaat er veel kans dat iets tot stand zal komen; zou het getal die zich melden weinigen zijn, dan komt er vrij zeker niets van zulk een zaak. Laten dus nu de huisvrouwen van geheel Texel, die hierbij belang hebben, zich eens uitspreken of zij met zulk eene inrichting gediend zouden zijn. Het zenden van een naamkaartje is niet zoo'n kostbare geschiedenis: men bindt zich daardoor nog tot niets en we herhalen de namen blijven geheim. Zou echter de zaak tot stand komen, dan rekent de ondernemer op der huisvrouwen steun. Als adres op de kaartjes schrijve men Oproep. Texelsche Courant, Parkstraat, Burg. Talme nu niemand er mede, alleen groote toezegging biedt kans van slagen. o In de Zuiderhaaksgronden is ge strand het Engelsche stoomschip „Ben- cliff", doch door de sleepbooten Atlas, Titan, HerculesenNeptunus vlotgebracht. Waal22 Januari. De hier bestaande vereeniging „het Ziekenfonds" hield dezer dagen hare jaarlijksche huishoudelijke vergadering in het lokaal van A. Eelman. Opgekomen waren 29 leden. De voorzitter, de heer K. Roeper, mocht constateeren, dat het jaar 1907 voor de vereeniging een gunstig jaar was geweest. Het aantal leden was met 3 vermeerderd en bedraagt thans 43. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat in 1907 geen ernstige ziektegevallen hadden plaats gehad, dat weinig uitkeeringen waren noodig geweest en dat dus de rekening sloot met een batig saldo. De heer P. Roeper Jz. die aftreden moest als lid van 't bestuur, werd als zoodanig herkozen en nam de benoeming aan. Hierna sluiting met de beste wenschen voor de bloei der vereeniging. Oosterend21 Jan. Mej. N Kuijter-Bakker, van hier, heeft met goed gevolg den Bakercursus te Alkmaar gevolgd. Gisteren werd haar door den Neder- landschen Bond voor Ziekenverpleging het Diploma als Baker uitgereikt. Eenige vaartuigen van hier hebben mais geladen uit het op de Zuiderhaaks gestrande en later afgebrachte stoomschip „Bencliff". Een der schuiten geraakte op strand en moest de lading uitwerpen, waardoor ze evenwel nog met vlot kwam. (Volgens het „Held. Dagbl." is het de blazerschuit T.X. 181, schipper Van der Vis.) Red. De Cocksdorp, 22 Jan. Door het onklaar raken van de machine in de zoo geroemde, nieuwe motorboot van den heer Bosman, welke de postge- meenschap tusschen Vlieland en de post boot van Terschelling op Harlingen moet onderhouden, geraakte het post- en pas sagiersvervoer aldaar in het ongereede. De motorboot lag als met lamheid geslagen in de Vliesloot. Toevallig pas seerde eene loodsschuit, welke de pas sagiers weer naar Vlieland bracht, daar de postboot, het waehten moede, was doorgestoomd. Twee der reizigers waren met dezen terugkeer allerminst gebaat, daar zij in Den Haag zich aan het examen voor de posterijen moesten onderwerpen. Om toch op tijd te zijn telegrafeerden ze den postschipper Buijs alhier om hen met zijne schuit van de Vliehors te halen, aan welk verlangen werd voldaan. Verder werd de reis zonder tegenspoed volbracht. Mistig weder. Aanvaring. Het dikke, grijze, mistige weder, dat in deze week eenige dagen aaneen ons deel was, dat 'n mensch deed huiveren en zeer onaangenaam is, biedt voor de scheepvaart groot gevaar. Een bewijs daarvan is de aanvaring van het S.s. „Amsterdam" van de Har- wichlijn, met het Eng. S.s. „Axminster," in de nabijheid der Hollandsche kust, nabij Hoek van Holland, in den morgen van Woensdag jl. Een der reizigers aan boord van dien bodem vertelde daarvan aan den verslag gever der N. R. Ct. het volgende „Het was Dinsdagavond mooi, helder weer, toen wij in EDgeland aan boord gingen, en we trokken dus allen weldra rustig te kooi. Woensdagochtend toen ik om vier uur aan dek kwam, was het dik van mist. Er stonden twee mannen op den uitkijk. Een oogenblik later zat ik in het salon te ontbijten, toen we een stoot voelden. Dit gebeurde op 5 Eng. mijl van de kust. En weinige seconden later volgde een tweede schok onheilspellend hevig, met het geluid van een dikke glasruit, die wordt ingeslagen. Wij kregen den indruk, dat er tot dit oogenblik niet langzamer werd gevaren dan anders. Gelijk met dien tweeden stoot ontstond er onder de opvarenden hevige beroering. We hoorden schreeuwen en jammeren, ieder dacht dat zijn laatste oogenblik was geslagen. En alles vloog naar dek. Ook het personeel scheen van streek; op vra gen werd niet geantwoord, of met een „don't know" Maar toch gingen een paar bedienden de hutten af om de slapenden te wekken, die ten deele in nachtgewaad naar boven vluchtten. We zochten zwemgordels, deden die aan, en drongen op naar de reddingbooten. Maar sommigen, die deze booten in hun zenuwachtigheid niet konden vinden, wer den niet op weg geholpen. Het hoogere gezag echter scheen rustig het hoofd er bij te houden. Bovendien bleef het schip drijven en ook het electri- sche licht bleef aan. Wat er gebeurd was, zagen wij niet, zóó als het mistte. Maar nu vernamen we dat we geloopen waren op het Engelsche s.s. „Axminster" van New-York op weg naar Rotterdam, met vrachtgoed, dat daar voor anker lag wegens het dikke weer. Er lagen tal van schepen voor anker. De kapitein liet onderzoeken en ver nam dat het schip water nam. Bij de reddingbooten was het een hevig gedrang. Vier of vijf menschen sprongen er reeds in, voor ze neergelaten waren; doch zij moesten er weer uit. En het kostte heel wat overreding om gedaan te krijgen: ladies first. Er waren 56 passagiers, met verscheidene dames. Een zuigeling werd van hand tot hand in de boot gelaten. Inmiddels kalmeerden de menschen. Met onze zwemgordels aan werden we overgeroeid naar de „Axminster." Het was een kalme zee. Maar aan boord van de „Axminster" beduidde men ons, onze zwemgordels om te houden, wijl het ook daar „not quite safe" was. Toch schenen de waterdichte schotten het water buiten te houden. Het bleef dik van mist. Dej kapitein besloot nu echter voorzichtig op te stoo- men, de omstandigheden in aanmerking genomen. Dat gebeurde een drie, mijl. De „Axminster" durfde echter niet bin nengaan. Toen hoorden wo het signaal van de loodsboot „Jan Spanjaard." Pie kwam langs zij, zette een loods over om de „Axminster" binnen te brengen. En wij gingen over. Het is een hevige schrik geweest, maar we zijn er gezegend afgekomen." Helaas niet alle opvarenden zijn er met den schrik afgekomen; van de 66 waarop het aantal der passagiers geschat wordt, worden er nog 21 vermist. Met die 21 bevinden zich in de sloep, over het lot waarvan men zich bezorgd maakt, één matroos, drie stewardessen, de chief-steward en twee stokers, dus van minstens acht en twintig menschen wacht men in spanning bericht. Was aanvankelijk de hoop groot en gewettigd, dat de vermisten zouden zijn overgenomen op een der vele schepen die in de nabijheid van den Hoek ten anker lagen, die hoop werd minder toen de sleepboot „Gouwzee" van een onder zoekingstocht in den dikken mist terug keerende moest rapporteeren dat een twaalftal schepen gepraaid waren, maar men nergens iets van de sloep gezien had. 't Is een vreeselijke gedachte, dat daar op den wijden Oceaan, met dit ijzige weer een sloep ronddobbert, reeds drie etmalen, hulpeloos, bevracht met een groot aantal menschen, die wellicht ten prooi zijn aan honger en ellende. Wie zal zeggen welke akelige tooneelen daar worden afgespeeld? Oplichterij per telefoon. In „De Nieuwe Ct." vertelt de predi kant A. Junod te 's-Gravenhage het volgende Een bemiddeld en van reputatie wel dadig man opgebeld, quasi door een zijner vrienden of kennissen. „Och amice, doe mij een plezier. Ik heb hier X. bij me gehad, een arme drommel, maar een goede jongen. Hij moet vijftig gulden hebben. Ik heb hem vijf-en-twintig gegeven. Kun jij hem verder helpen „Nu goed, stuur hem dan maar bij mij". X. verschijnt, ontvangt f25 en de wel doener zal vroeger of later vernemen, Jat geen zijner vrienden hem ooit voor dien persoon heeft aangezocht, 't individu zelfs niet eens kent. De belanghebbende zelf, of een kornuit, heeft veilig en vlug de telefoon gehanteerd. Daar gaat het vreemd toe. Tijdens de laatste hevige koude is te Tegelen zekere H. T. op rechterlijk bevel op straat gezet. Eenige dronken kerels staken den inboedel van de ongelukkige menschen in brand. Geen begeerlijke woonplaats. Te Oost Stellingen werf (Friesland) moet dit jaar 6 pCt. aan den Hoofdelijken Omslag betaald worden. Dat winnen de Ooststeüngenwerfers nog van de Amsterdammers en Rotterdam mers 1 TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer G Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1