Uitslag van gehouden Moopinp. M ar kt he richten* Advertentiën Predikbeurten ADVERTENTIËN. Het Onweder. Groote schrik en ontsteltenis greep menigeen aan, toen gisteren in den na middag te half zes ongeveer, geheel onverwacht een felle bliksemstraal de lucht doorkliefde, gevolgd door een hevige donderslag. Een onweersbui scheen tot uitbarsting te zijn gekomen in het midden van den Burg, althans naar werd medegedeeld had men op het dak der Herv. Kerk zien nederkomen een vuurbol, die daarop uiteenspatte en een vonkenregen ver spreidde, Wij namen zelve waar van uit onze werkplaats, alsof als 't ware een wolk van vonken door het geboomte van het Park werd gejaagd. Volgens anderen zou de vuurbol van af den toren op de kerk zijn gevallen, hetgeen ons zeer geloofwaardig voorkomt, omdat bij onderzoek is gebleken dat het hemelvuur den toren heeft getroffen en aan het metselwerk schade aanrichtte. Ook moet de bliksem zijn geslagen in het molentje van den heer Keijser, nabij de haven, naar ons van daar wordt bericht Een persoon sloeg tegen den grond, doch kreeg geen letsel. In de schuur van de hofstede „Ceres" werd een paard gedood door den bliksem en brak tevens brand uit; door haastig toegeschoten buren en te hulp gesnelde voorbijgangers, gelukte 't om nog in tijds den brand te blusschen. Gelukkig bedaarde het onweder nog al spoedig en bekwam men van den schrik doch het buiige weer en sneeuwvlagen, maakte het verre van aangenaam om buitenshuis te vertoeven. Zóó eindigde de eerste maand van 1908 Oudeschild, 81 Jan. Op de gisteren in de „Zeven Provin ciën" gehouden vergadering der afd. van „Texels Belang" waren slechts 10 per sonen tegenwoordig. De voorzitter, da heer C. Schaap, opende met een pak kende toespraak de bijeenkomst en wees op 't groote nut en 't schoone doel van „Texels Belang." De heer T. C. de Wijn penningm. deed daarna verslag, waaruit bleek, dat in 't afgeloopen jaar was ont vangen f 420,93 uitgegeven ruim f 39, zoodat aan den algem. penningm. kon worden afgedragen f 386.70. Met dank zegging aan den peDningm. voor zijn accuraat beheer, werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. Medege deeld werd nog, dat de afileeling hier 89 leden en 18 donateurs telt. De heer J. G. Kuijper, werd op nieuw voor een jaar tot bode benoemd en nam deze benoeming aan. Na nog eenige bespre kingen van huishoudelijken aard, slcot de voorz. de verg. met de beste wenschen voor Tex. Belang. Bij de rederijkerskamer „T A.V.EN.U. alhier is in studie „Op Hoop van Zegen" door Heijermans. üe opvoering zal mis schien niet voor Maart plaats hebben. Den Hoorn31 Januari. Het bestuur van de afd. „Den Hoorn" heeft de heer J. de Jongh uitgeDOodigd hier een voordrachtenavond ten voordeele van de kas der vereeniging te houden. De heer De Jongh heeft deze uitnoodi- ging welwillend aangenomen. De Cocksdorp, 31 Jan. De tooneelvereeniging „Eensgezind heid" alhier is voornemens over enkele weken eene uitvoering te geven in het lokaal van den hr. Buijs, waarvan de opbrengt ten bate van „Texels Belang" zal komen. Ten einde meer kans van slagen te hebben, zullen eenige dames den inge zetenen kaarten aanbieden, welke 30 cent per stuk kosten en het recht geven de uitvoering bij te wonen. Dat velen de goede zaak steunen Oosterend, 31 Jan. De heer R. D. Bouma, vroeger alhier, thans onderwijzer te Batavia, behaalde aldaar acte voor de Eng lsche taal. De cursus in den wapenhandel is hier weder voor dit saizoen geëindigd en werd besloten met een wedstrijd in het schieten. De prijzen, bestaande in kistjes sigaren, werden gewonnen door J.an Jbz. Brouwer, Corn. Bas, A. Timmer en G>rn. Timmer, in volgorde der behaalde punten. Acht maanden op een onbewoond eiland. Wij ontleenen aan het „Rott. Nbld." Uit Lyttelton, Nieuw-Zeeland, wordt d.d. 30 Nov. geschreven Het is ongeveer 10 maanden geleden dat de „Dundonaldeen der mooiste vier- mastbarken welke ooit Sydney bezochten, met een volle lading graan van Port-Jack- son naar het Kanaal voor orders vertrok. Men verwachtte haar einde Mei of begin Juni te Queenstown of Falmouth, maar maanden gingen voorbij en er werd niets van den viermaster gehoord De herverze keringspremie steeg tot 90 pCt., daarna werd het schip hopeloos over tijd beschouvfd als onverzekerbaar aan de markt onttrokken en begin Oct. door Lloyds als vermist ge boekt. Maar de geheimzinnigheid, die het uit blijven van nieuws omgaf, is nu opgehel-' derd. Het NieuwZeelandsche gouverne mentsstoomschip „Hinemoa" keerde terug van zijn kruistocht naar de eilanden ten zuiden van Nieuw-Zeeland en bracht de overlevenden mede van den „Dundonald", welke in den nacht van 6 Maart op het eilandje Teleurstelling ten westen van de Aucklandgroep, was vergaan. Van de 28 opvarenden bereikten 16 het land, maar een dezer, de le stuurman, stierf van el lende op den twaalfden dag na de landing. De „Hinemoa" ondernam 14 Nov. haar periodieke inspectiereis naar de proviand depots voor schipbreukelingen, welke door het gouvernement van Nieuw-Zeeland op de zuidelijke eilanden zijn geplaatst. Groot was de ontroering aan boord toen men, 16 Nov. te Port Roes op de Aucklandeilanden aankomende, ontdekte, dat van het gouver nementsdepot een witte vlag woei, half stok, als teeken dat er schipbreukelingen aanwezig waren. Kapitein Bollons liet on- middelijk een boot strijken en toen hij het depot naderde steeg uit de kelen van min stens een dozijn mannen een luid en lang durig gejuich op. Het waren de overle venden van de ongelukkige „Dundonald". Dit is wel een der merkwaardigste schipbreuken die op rotsachtige kusten der onherbergzame Aucklandeilanden heb ben plaats gehad. Met veel heldenmoed stonden de schipbreukelingen elkaar bij en veel vindingrijkheid en energie werd door hen getoond bij het verblijf op het eiland en later bij het opsporen van het provianddepot op het eiland Auckland. Dat zoovelen, waaronder ook de kapi tein en diens zoon, omkwamen, is te be treuren, maar groote vreugde geeft toch het goede nieuws dat de helft der beman ning van een door Lloyds als vermist ge boekt schip nog leeft en gezond is, na acht maanden op een eenzaam," verlaten eiland doorgebracht te hebben. Een der overlevenden, deed, na een ver haal van de schipbreuk, de volgende ver telling van het verblijf op het eiland Moeielijke dagen. Wij leefden van rauwe zeevogels. De weinige lucifers die wij bezaten, waren nat en het duurde drie dagen eer wij ze droog konden krijgen. Toen wij er eindelijk in geslaagd waren vuur aan te maken, dam den wij het in en hielden het gedurende zeven maanden brandend. Als bedekking voor ons zeiven hadden wij slechts zeil doek, dat wij van het wrak borgen vóór het geheel uit elkaar sloeg, doch eenige sneeuw- en hagelbuien deden zien, dat ons koud weer wachtte. Wij groeven daar om met onze handen holen in den grond, ongeveer zes voet lang en vier voet wijd, bouwden daaromheen en daarboven een heining van stokken en bedekten die met zoden. Zoo kwamen wij door den winter heen, levende van zeehonden en vogels. Wij namen het besluit een boot te bou wen, en drie man slaagden er in van zeil doek en stokken een vaartuig te vervaar digen. Voor dit doel moesten wfi stukken van onze kleederen en dekens aan elkaar naaien en de taak was des te moeielijker daar de zeilmaker en timmerman bij de schipbreuk waren omgekomen. Als naald gebruikte wij een fijn been van een der vogels, waarin een gat werd geboord. Op 31 Juli werd door eenigen in de boot een tocht ondernomen naar 't hoofdeiland, dat ook gelukkig werd bereikt, doch de mannen konden het depot niet vinden en keerden 9 Aug. terug. Zij hadden zes lu cifers meegenomen en er vier van gebruikt. In September werd een tweede boot ge bouwd, doch deze werd door een zware zee vernield nog eer ze van land was. Wfj bouwden in October een 3de en trokken er met 4 man opnieuw op uit. Wij bereikten behouden 't hoofdeiland en den 4den mor gen na onze landing aldaar gingen wij op marsch om naar het depot te zoeken. Na het eiland dwars doorloopen en ons over een afstand van 15 mfjlen een weg gebaand te hebben door boseh- en struikgewas, von den wij eindelijk het lang gezochte depot. Er was een goede boot in, doch zonder zeilen. Van onze kleeren maakten wjj eeD zeil om naar het eiland Teleurstelling terug te keeren en de anderen te halen. Den volgenden dag deden wij daartoe een poging, maar het weer was te slecht en slechts met veel moeite bereikten wij weer het depót. Den volgenden dag slaagden wfj beter en kwamen bij onze lotgenooten terug. Wfi hadden in het depót kleeren gevonden en die verwisseld voor wat wij aanhadden ook hadden wij eikaars haar geknipt en elkaar geschoren, waardoor wij zoodanig veranderd waren, dat onze kameraden ons eerst niet herkenden, doch dachten wal- vischvaarders voor zich te zien. „Gij kunt u ons genot, onze heerlijke vreugde voorstellen, toon de „Hinnemoa" in het gezicht kwam. Ten spijt van het moeielijke leven, dat zjj hadden doorgemaakt, zagen alle schip breukelingen er sterk, gezond en goed uit. Het eerste, dat bij de landing de attentie van de bemanning der „Hinemoa" trok, was het geraamte van de zoogenaamde boot, waarmee de schipbreukelingen naar het hoofdeiland waren gevaren. Verbazing lag op de gezichten bij het aanschouwen van dit brooze geraamte, gebouwd van de ruwe takken en twijgen der Veronica, welke groeit langs de kust der eilanden. Het scheen onmogelijk, dat zulk een brooze notedop, welke bijna in stukken viel als ze werd opgetild, ooit menschen vervoerd kon hebben over een Oceaanweg van 5 mijlen lang. Het vaartuig was enkel ellebogen en knieën, maar als men bedenkt, dat het werd samengesteld van Veronica elliptica, dat zelden twee voet recht hout bevat, is het een wonder, dat menschen voldoende geduld en vindingrijkheid hadden om het te bouwen. Hoe zulk een boot de bestemming bereikte, voortgestuwd door op vorken geljj kende stokken, waaromheen zeildoek gebonden was, is een mirakel. Hoe kinderen zich vermaken. Te Barger Compascuum, nabij de grens, hebben kinderen van den arbeider Wolters, naar de „Emmer Crt." meldt, een varkentje leeren schaatsenrijden. Het beest werden schoentjes aangedaan, hieronder de schaatsen gebonden en nu was de vreugde ten tophet varken begint te glijden en glijdt maar door tot dat het pardoes kopje onder in een bijt raakte. Nu was de vreugde uit, op het geschreeuw der kinderen kwamen de ouders toeloopen en met vereende kracht werd het varkentje op 't droge gebracht, maar het was reeds verdronken. Men vermoedt, dat het met de edele sport in schaatsenrijden voor varkens aldaar gedaan is. Voor 400 gulden ratten. De afd. Zuidscharwoude van de Landb. en Handelsvereeniging heeft in 1907 voor de verdelging van ratten f 406,— uitbetaald (10 ct. per rat.) De kosten worden gedekt door een heffing van 2 ct. per snees. Een lief dienstmeisje. In een der woningen aan de Suezkade te 's Gravenhage heeft zich dezer dagen het volgende tafereel afgespeeld. Twee daar vredig wonende dames hadden een nieuwe dienstbode aangenomen, „van goede getuigen voorzien," en die ran- vankelijk ook zeer wel voldeed. Kaatje was blijkbaar goed in haar vak onderlegd, daarbij handig en zeer voorkomend. De dames waren zelfs zeer tevreden over haar koken en kamer-doen. Zij hadden nog nooit een meid gehad, diezooijvrig elk stofdeelte achtervolgde. Kortom men had het nu eens getroffen. Op een morgen wordt er gebeld en vraagt een heer de dames te spreken. Het blijkt een politiebeambte zijn, die de dames inlicht wie ze vermoedelijk in huis hebben. De beambte verzoekt de dames hem even den weg te willen wijzen naar de dienstboden kamer. Daar doet of breekt hij de koffer van de meid open en haalt voor den dageen compleet stel inbrekerswerktuigen. Kaatje wordt nu ontmaskerd, in haar ware gedaante aan de dames voorgesteld en met behulp van nog een tweetal politebeambten, die in de buurt hebben staan wachten, uit haar nieuwen „dienst" naar het politiebureau geleid. Vroeg soldaat. „Het Volk" meldt, dat dezer dagen de achtjarige J. F. Oosterbaan, te Arn hem, die op 22 December 1899 werd geboren, een oproep ontving van B. en W. te Arnhem, om zich te doen inschrij ven voor de Nat. Militie. De jongen moet dus al vroeg zijn vaderland dienen. Een duur paard. Lord Marcus Beresford heeft zijnen hengst „Cyflene" voor drie honderddui zend gulden naar Argentinië verkocht. Mag men al een gogeven paard niet in den bek kijken, de nieuwe eigenaar zal dit wel terdege in den bek hebben gekeken. Mond- en klauwzeer. De directeur-generaal van den Land bouw brengt ter kennis van belangheb benden, dat aan de Rijksseruminrichting thans serum tegen mond- en klauwzeer bereid en in voorraad gehouden wordt. Woensdag 29 Januari, aan den Hoorn. Plaatsverv. Notaris G. C. HOLLANDER. 1 77 56 Schuur met Weiland, „de Stolp." Kooper C. P. Kok voor ƒ2375,— 1 01 60 Weiland „Trapjesland." 95 75 Weiland „Koeweidje." Kooper C. Rab te Amsterdam, 2800,— 1 12 46 Weiland bij de Sluissloot, Kooper A. A. Lap voor 1455, - 95 56 Weiland metbloembollentuin. Opgehouden voor f 600. 1 32 60 Weiland „de Bl'eekweel," Kooper A. J. Bruin voor 910,— 1 74 70 Hooiland „Steenkoog." Uit de hand verkocht. 48 30 Weiland „Geestje." Diaconie der Nederlandsche Herv. Gem. den Hoorn voor 1435, 5 90 Schuur en Erf op het Klif. Opgehouden voor f 600. 1 25 90 Weiland „Turkenkuil." Kooper J. P. Bakker voor 1850,— 95 50 Hooiland „Het Kuiltje." Kooper J. Witte JDz. voor 1090, 9 17 Woon- en Winkelhuis. Opgehouden voor f 4500. f 11915,- Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 25 Jan. tot en met 31 Jan. '08. Ondertro u*w d Getrouwd: Geene" Geboren: Jacob, zoon van Hendrik Kuip en Marijtje Groot, Koogerweg. Jan, zoon van Pieter Anthonie van der Vis en Aafje Brouwer, Oost, Johannes Nicolaas, z.v'. Jan Witte en Marretje Bakker, Everstekoog, Anna Guurt.je, dochter van Sijbrand Cornelis Eelman en Guurtje Keijser den Burg. Overleden: Jacoba Martha Eelman, oud 7 maanden, Koogerveld. Antje Boon oud 57 jaar, gehuwd met Willem Boon, den Hoorn. Zondag 2 Febrnari 190.8. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 de. Kijne (Maandelijksche Kerkcollecte.) Waal. Voorin. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds Kijoe. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser, Oostermd. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Nam. half drie ds. Kramer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Dm Hoorn. Vm. 10 uur ds.Scherpenhuysen Woensdag 5 Februari. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne Leiden, 31 Jan. Ter markt worden heden aangevoerd 19 Stieren f122,— a f257,—; 96 Kalf- en Melkkoeien f 158 a f 308; 242 Varekoeien f 114 a f 265; 185 Vette Ossen en Koeien f 180af 315; 41 Kalveren (vette) f 48 a f 102; 57 Kalveren (magere) f 5a f 12, Graskalveren faf 619 Schapen (vette) f 19,— a f 30. 112 Schapen jweide) f 18 a f 29; 346 Magere Varkens f 19- - af 36, 156 Biggen f 4,50 k f 8,00; Schagen, 30 Jan. Aangevoerd: 0 Paarden f af Veulens f —0,— a f 0, 9 Kaltkoeien f 165,a f 230 2 Stieren f 170 a 200, 40 Vette Koeion f 170 a f 330; 0 Geldekoeien f 0 a f —0 20 Nuchtere Kalveren f 9 a f21, 200 O verhouders f 17,00 a f 24,00, Schapen (vette) t a f .00; 55 Vette Varkens 44 a 47 cent per Kg. 5 Varkens f 13,— a f 16,—; 53 Biggen f 6,a f 12,—; Boter f 1,30 a f 1,40 per K.G. Kipeieren f 4,75 a f 5.25 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texeische Courant, in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Bevallen van een meisje G. EELMANKeijser. Burg, 31 Jan. 08.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2