Buitenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. STREMMING PASSAGE. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de passage (voor rij- en voei tuigen) over den Westerweg tusschen Gebr. Witte en het wegje naar C. Eelman Pz., op 27 en 28 Februari a. s. zal zijn gestremd. Texel, den 26 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Kostelooze Vaccinatie, Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Ben Burg, in de O. L. School, op Woensdag 4 Maart, 's middags 12 uur; te De Cocksdorp, ten huize van Jb. Buijs op Dinsdag 3 Maart, voorm. II1/» uur; te Den Hoorn, in de O. L. School, op Woensdag 4 Maart, ramiddags 3 uur; te De Koog, in de O. L. School, op Donderdag 5 Maart, namiddags 2'/i uur; te Oosterend, ten huize van IJ. Koppen, op Woensdag 4 Maart, voormidd. lluur en op Zaterdag 7 Maart, namiddags 4 uur; te Oudeschild, in de O. L. School, op Woensdag 4 Maart, namiddags 5 uur, of te De Waal, ten huize van den genees heer Van der Vegt, op Woensdag den 4 Maart 1908, des namiddags 7 uur. Texel, den 26 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W F. HIDDINGH. Gisteravond trad in 't Nut alhier als spreker op de heer Mr. H. Smeenge van Amsterdam, met het onderwerp „Volkswelvaart." Een verslag van het door spreker medegedeelde volgt in ons volgend nummer. Oudeschild, 25 Febr. Welk een vernielende kracht het drijfïjs in zee kan uitoefenen, blijkt aan de zware schuurpalen aan 't eind van den havenmond. Deze eikenhouten palen zijn door de ijsvelden in den afgeloopen winter zeer gehavend, op sommige plaat sen geheel afgeknapt. Eenige schuur palen moeten zelfs door nieuwe worden vervangen. Dat het havenhoofd door de bedoelde palen 's winters zeer be schermd wordt, ligt voor de hand. Onze voormalige plaatsgenoote, Mej. T. C. Mets, gediplomeerd verpleeg ster in het Wilhelmina gasthuis, te Am sterdam, behaalde bij het dezer dagen gehouden examen diploma voor psychiatrie (zenuwlijdersverpleging.) Oosterend, 25 Febr. Vele kinderen worden hier tegenwoor dig geplaagd door den bof. Gelukkig draagt de ziekte een goedaardig karakter doch op de scholen stijgt het procent verzuimen er zeer door. De garnalenvisschers konden de vorige week geene goede zaken maken, ofschoon de prijzen hoog waren. 'tWeer was ruw en de vangsten waren klein, ook door het vele vuil, dat zich in het vischwater bevond. Ook heden zet de week zich door het slechte weer niet best in. De Cocksdorp, 22 Febr. De tooneelvereeniging Eensgezindheid, welke heden avond in het lokaal van den heer Buijs eene uitvoering gaf ten voordeele van „Texels Belang", had succes met haar werk. Blijkens het applaus vielen de beide stukken bet tooneelspel „De twee ringen" door A. Ruysch en het blijspel „Een minnaar zonder jas" door F. W. Büchner zeer in den smaak van het talrijk opge komen publiek. Eene collecte, in de pauze gehouden, bracht f 7,43 op. Na aftrek van eenige kosten kan de vereeniging ongeveer f 40 aan den al- gemeenen penningmeester afdragen. Een woord van dank aan de dames, die met de kaarten liepen, en aan de leden van „Eensgezindheid" die in twee ërlei opzicht het nuttige aan het aan gename wisten te verbinden, is hier zeker niet misplaatst. Vlieland, '21 Febr. „Nut en Genoegen" hield in 't hotel Meijer haar laatste leziDg-avond in dit seizoen. Ook ditmaal een zeer talrijk publiek. Als spreker trad, nadat de ver gadering door den vooizitter was geopend de heer H. Kansel op. De spreker droeg eenige gedeelten voor uit het geestig verhaal der „Avon turen als straatmuzikant" van de heeren Pisuisse en Blokzijl, redacteuren van het Handelsblad. Dankbaar applaus viel den heer Kansel na 't eindigen zijner lezing ten deel. Veel bijval oogstten na de pauze Mej. C. Visser en de heeren Wels en IJsbrandy met de voordracht eener dramatische schets „Jean Marie." En de heer IJsbrandy vermaakte allen ten slotte nog met een voordracht van komischen aard. De heer Klippus sloot de vergadering met eenige woorden van dank aan allen die hadden medegewerkt. Het bal hield velen nog eenige uren genoegelijk bijeen. Heldenmoed en naastenliefde. Aan den schipper der Heldersche reddings boot, Th. Rijkers, is toegekend de zilveren medaille voor heldenmoed en naastenliefde door H. M de Koningin Moeder ingesteld, wegens de redding der bemanningen van de in de Haaksgronden verongelukte stoomschepen „Ninian Paton" en „Turbo." De mannen die bij beide reddingen deel uitmaakten van de bemanning der reddingsboot, ontvingen als bewijs van erkentelijkheid de zilveren medaille van de N. en Z.H. Reddingsmaatschappij met eene gratificatie. De verleende onderscheidingen werden dezer dagen door de Plaatselijke Reddings commissie uitgereikt. Een kleine vergissing. Te Gouda werd deze week aanbesteed het bouwen van een Ziekenhuis. De hoogste inschrijver had ingeschieven voor f 152,500 de laagste voor f 47,000 Ten aanzien van deze laatste inschrijving vermoedt men, dat de inschrijver zich een ton vergist h6eft. Een duur zaakje. De gebraden duiven vliegen iemand niet in den mondmen moet zelf ook wat doen. Toen daarom de colporteur van het weekblad „Buiten" eens te Rot terdam bij een koopman ging aanhooren of deze misschien ook een advertentie in zijn blad zou plaatsen, maar nul op 't request kreeg, vulde hij zelf ten name van den koopman een advertentiebiljet in en onderteekende het met diens naam. De advertentie werd geplaatstde col porteur kreeg van den uitgever z'n procenten maar toen de rekening bij den koopman kv. am, weigerde deze te betalen, en diende een klacht in. Thans is tegen den colporteur een jaar gevangenisstraf geëischt. Duur adver- teeren geweest voor hem. De nieuwste truc. De laatste avonden heeft zich in ver schillende stille straten van Arnhem een persoon opgehouden, die de voorbijgangers aanspreekt. Hij deelt hun mede, dat hij daar juist een ring gevonden heeft, daarbij tevens wijzende op een in dien ring vooikomend teekéntje. Hij wil daarmee natuurlijk te kennen geven hoewel bij zich houdt alsof hem dit niet bekend is dat dit een gouden ring is. Gaat de aangesprokene op het verhaal in, dan biedt hij den ring voor een kleinigheid te koop aan, omdat hij zelf er toch niets aan heeft. De kooper wordt dan natuur lijk de dupe, daar de ring geen vijf cent waard is. Een werkman, meldt de „Arnh. Ct.," die een koopje dacht te hebben, kocht op deze wijze twee ringen voor f 3. Een vreemde passagier. Toen een der laatsten nachten een boot van Amsterdam op Rotterdam in de sluis te Gouda lag, sprong plotseling een der mannelijke passagiers over boord. Hem werden haken toegestoken en tou wen toegeworpen, doch hij weigerde deze te grijpen en men had groote moeite hem op den wal te krijgen. Eenmaal op het droge weigerde hij iedere inlichting te verschaffen, zoodat men niet wist wat met den man te beginnen, daar men hem aan boord niet meer vertrouwde. De politie werd gewaarschuwd en deze brachtden vreemdeling naar het gasthuis. De ware mensch. Dezer dager deelde de „N. Ct." een aardigheid mede over de kleur van den mensch. Volgens een Chinees was de huidkleur der negers zwart, der Euro peanen wit en had een Chinees de kleur van een mensch. Naar aanleiding daarvan deelde een lezer aan dat blad mede, hetgeen hij eenige jaren geleden door een Javaan hoorde vertellen „Toen Allah de wereld had geschapen, wilde hij die ook door een hooger wezen' dan de dieren doen bewonen en wilde daarom een mensch maken hij kneedde eu vormde zulk een wezen uit klei en legde dit om gaar te worden in een vulkaan. Nadat het daar eenige dagen aan groote hitte was blootgesteld geweest nam Allah het er uit, maar hij was met zijn werk niet tevredende nieuw geschapen mensch was aangebrand, zwart, was een neger. Toen kneedde hij een tweeden vorm, legde dien behoedzaam in den vulkaan en nam zich voor er goed voor te zorgen dat deze niet aanbranddena eenige uren nam bij het er uit, maar nog was hij niet tevreden de tweede mensch was niet gaar, te bleek, was een Euro peaan. En Allah maakte voor de derde maal een mensch uit klei, legde hem weer in den vulkaan, bleef er bij waken en kijken of den juisten graad van gaarheid was gekomen en toen hij daarvan over tuigd was, nam hij hem er uit en was tevreden. Met trots bekeek hij zijn werk hij had nu een mensch, zooals hij dien gewenscht had een mooien, licht-bruinen Javaan." De Chinees en de Javaan betwisten elkaar dus de eer van de ware mensch te zijn. Rijksverzekeringsbank. Onder No. 24 is in het „Staatsblad" opgenomen een wet van den 13den Januari 1908, waarbij onder meer eeoige wijzigingen zijn aangebracht in artikel 45 der Ongevallenwet. Daarvaa is voor alle werkgevers in verzekeringsplichtige ondernemingen vooral van belang de volgende wijziging. Bepaalde bedoeld artikel zich er vroe ger toe aan den werkgever de verplich ting op te leggen loonlijsten aan te houden zonder nadere omschrijving van doze verplichting, thans is meer nauwkeurig aangewezen, op welke wijze zich de werkgever ten aanzien van de aanhou ding der loonlijsten zal hebben te gedragen. Naast de verplichting om loonlijsten aan te houden is namelijk het geregeld bijhouden daarvan voorgeschreven. Voor zoover het aan den werkman uitgekeerde loon geldloon is, bepaalt het gewijzigde artikel, wat onder geregelde bijhouding is te verstaan. Een zoodanige uitkeering moet namelijk uiterlijk binnen zeven dagen nadat zij aan den werkman heeft plaats gehad, op de loonlijsten worden vermeld. Alleen met schriftelijke ver gunning van het bestuur der Rijksver zekeringsbank is verlenging van dezen termijn mogelijk, welke vergunning ten allen tijde weder kan worden ingetrokken. Het ligt voor de hand, dat zoodanige vergunning alleen om overwegende redenen, ontleend aan aard of omvang van het bedrijf, zal worden verleend. Als regel geldt dus, dat de werkgever zorgen moet, dat na een betalingsdag alle werklieden, aan wie betaling is geschied, binnen zeven dagen op de loonlijst worden vermeld met opgave van het uitbetaalde bedrag. Het niet of niet tijdig nakomen dezer verplichting is bij artikel 98 der Onge vallen wet strafbaar gesteld met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Een leelijk ongeval. Een landbouwer te Peelo zou eens een oud jachtgeweer beproeven. Met geladen geweer toog hij toen op weg. Hoe 't kwam, weet hij niet, maar het schot ging overwacht af en de schroot- lading verspreidde zich in de beenen, handen en buik van zijn knecht, die op ongeveer 15 meter afstands van hem stond. De hagelkorrels konden gelukkiig spoedig verwijderd worden. Zij wisten raad. Een eigenaardige kwestie doet zich te Rotterdam voor. Eenige jaren geleden werd door de rechtbank een huwelijk door echtschei ding ontbonden verklaard. De man ging naar zee, de vrouw begun een koffiehuis. Dezer dagen is de man teruggekeerd en zocht dadelijk zijn gewezen vrouw weder op. Na heen en weer praten werd besloten van die echtscheiding geen notitie te nemen en maar weer als man en vrouw te gaan samenwonen. Ze kwamen nu in botsing met de verordening, die voorschrijft, dat dq inrichting dos avonds te 12 uur moest gesloten zijn en er dan geen bezoekers meer mogen aanwezig zijn, maar ook daarvoor wisten zij raad, want de vrouw heeft nu haar gewezen man als vasten huisknecht in dienst genomen. Wat 'n peutenoerk! Voor eenigen tijd, adverteerde te Hen gelo, een firma in manufacturen, dat zij het bij haar op een bepaalden datum bestede geld aan de koopers zou terug betalen. Die datum was alleen aan de firma bekend en in een verzegeld cou vert bij een notaris gedeponeerd. Op den van te voren bepaalden dag opende deze de enveloppe, waarna de gelukkige koo; pers van den bekenden datum hun geld kregen terugbetaald. Hierin zag de burgemeester der gemeente een over treding der loterijwet, en nu zijn de firma en een uitgever, die in zijn blad de des betreffende advertentie opnam, gedag vaard voor het kantongerecht te Ensshedé. De invloed der vrouw. De invloed der vrouw is overal dezelfde. Haar toestand werkt in alle landen op de zeden, de manieren en het karakter van een volk. Waar de vrouw zich verlaagd heeft zinkt het volkwaar zij zedelijk, rein en beschaafd is, verheft zich de maatschappij. Want elk volk ontspringt uit het gezin, alle volken stammen van moeders af. Een wet in Amerika. Het gemeentebestuur van Nieuw-York heeft plotseling, zonder eenige vooraf gaande waarschuwing een besluit uit gevaardigd, waarbij aan dames het rooken in het openbaar wordt verboden. Die brutale mannen, zelf misschien de meest geduchte rookers, misgunnen de vrouwen zelfs het onschuldigste sigaretje na het diner. En een dame, die den den eersten dag na de afkondiging van het verbod de vermetelheid had in een restaurant ouder gewoonte een sigaret aan te steken, zag zich met een boete van twaalf gulden gestraft. Al beweerde zij ook tegen den rechter: „Ik heb evenveel recht om in het openbaar te rooken, als gij zelf," het mocht niet baten. Het gebod was uitgevaardigd en gehoorzamen plicht. De dames echter zijn niet gezind, zich zoo maar aan het besluit van den „Board of alderman" te onderwerpen. Zij zullen het hoogerop zoeken en eens gaan be proeven of zulk een college van mannen het recht zou hebben een dergelijke inbreuk te maken op individueele vrijheid van de Amerikaansche burgeres. BEMESTING. IX Vrijdag 21 Februari 1908. o Afwezig de h.b. K. R. Bakker en C. Swart. Voorzitter de heer J. Molenaar, burgem. De notulen der vergadering van 1 Febr, jl worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Door B. en W. wordt den raad aange boden het verslag over den toestand der gemeente over 1907; idem door de Comm. van toezicht de verslagen over het lager en het zeevaartkundig onderwijs. Een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van do verordening op de heffing van Schoolgelden, wordt voor ken nisgeving aangenomen, benevens eene mis sive waarbij inlichtingen gevraagd worden over de niet-heffing dier gelden voor het herh.-onderwijs. Naar aanleiding van een schrijven van den Ontvanger der Registratie, enz omtrent het verpachten der duin- en buitenvelden aan de gemeente, wordt besloten het loo- pende pachtcontract een jaar te verlengen. Aan den Raad wordt aangeboden de door B. en W. opgemaakte kohieren van den Hoofd. Omslag en de hondenbelasting. Na eene korte zitting met gesloten deuren wordt na heropening hot koh. v.d. Hoold. Omslag op f 1242,62' en dat der honden belasting op f 57,vastgesteld. Bij de gebruikelijke rondvraag doen eenige raadsleden het voorstel om de jaarwedde van den Burgemeester-secretaris te ver- hoogen resp. met f 100 en f 200 en alzoo te brengen van f 700 op f 1000. Op voorstel van den voorzitter wordt dit punt aangehouden tot de volgende zit ting, waarna de vergadering wordt gesloten. Onder do plantenfamiliën is er 66n, die het vermogen heeft in afwijking met de overige om

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2