„Het Witte Kruis" Arts J. VAN YEEN BOUWLAND. een solied Woonhuis, G.J. O. D. DIKKERS V. P. N. Een Schildersknecht Een Woning te huur 20 Beste Lamschapen. 8 stuks Enterlingen. 29 teste Lamschapen, sen partijtje bestgewonnen klaverhooi Predikbeurten. vl ar kt berichten. ADVERTENTIËN. „De strijd tegen de Tuberculose", Koningdwarsstraat 27. Een beste Heerenfiets met toebe- hooren, een nieuwe Carbid-lan- taarn en een kast van een naai machine. Luid applaus volgde op de gloedvolle rede van den spr. en was zeker voor hem een bewijs dat het gesprokene in goede aarde was gevallen. Door den Voorz. werd daarop de verg. gesloten met een woord van dank en tot weerziens aan den spreker, en met de mededeeling dat op 16 Maart a. s. voor het departement zal optreden de heer Bax, van Wieringen. Wijziging in cle spoordienst. Naar aanleiding van de voorgestelde Zomerdienst voor de spoorwegen, waarbij wordt aangegeven de trein 's avonds 7,11 van Helder naar Amsterdam (sneltrein) te doen vervallen, en nog andere wijzi gingen, heeft de Kamer van Koophandel te Helder en het bestuur der vereeniging „Helders Belang" aldaar, zich tot den Minister van Waterstaat gewend, met verzoek dat die trein behouden zal blijven. Het bestuur van „Texels Eigen Stoom bootonderneming werd uitgenoodigd dit verzoek te ondersteunen, waaraan werd voldaan. Zou in het belang der postverzending van hier de eerste trein van Helder ook des Zondags blijven rijden en in het belang van het reizend publiek evenzoo de eerst aankomende trein te Helder, 8,26, ook des Zondags blijven bestaan, 'tzou zeker velen tot genoegen wezen. Een onzer plaatsgenooten deelde ons mede, dat door hem een verzoek was ontvangen om onder de aandacht van anderen te brengen, dat Zondag 8 Maart door het Capelle koor, onder directie van den heer Ant. Haverkamp een concert zal worden gegeven in de Hervormde Kerk te Schagen. Ter wille van hen die gebruik zouden willen maken van de gelegenheid om dit koor te gam hooren, maken wij hiervan melding; naar wij vernemen is de aanvang 's mid dags te 2 uur. Waal, 27 Februari. De aangekondigde wedstrijd in het dammen (ronddammen) bad gisteravond plaats in „de Rijzende Maan". Er was wel veel belangstelling, doch mededingers waren er slechts 7. De prijs—een keurig rookstel werd gewonnen door den heer J. Witte met 11 punten. De premie een kistje si garen werd behaald met 8 punten door den heer K. Roeper. Algemeen wenscht men, dat dergelijke wedstrijden meer zullen plaats hebben. Oosterend28 Febr. Aan het oostelijk gedeelte van het dorp begint het er heel anders uit te zien dan te voren. Niet alleen geeft de nieuwe weg een geheel ander aanzieD, maar ook is er een terrein ingericht voor bloembollen- en groententeelt. Eenige visschers van hier zijn maan den lang aan het wulken-korren geweest. Yoor deze slakken werd in het buiten land een goede prijs gegeveD. Thans heeft men evenwel dat werk moeten staken, omdat er geen geld meer voor gegeven wordt. De garnalenvloot zal dus weer versterkt worden. Vlieland27 Febr. Met zekerheid kan thans gemeld wor den dat in het begin der volgende maand door de Staatscommissie tot onderzoek van het Reddingswezen een bezoek aan ons eiland zal worden gebracht. Zal Prins Hendrik, eere-voorzitter dezer commissie, haar vergezellen? Een bezoek van Z. K. H. op Terschelling schijnt zeker te zijn. Geen goede moeder. De politie te Amsterdam heeft een 12-jarig knaapje aangehouden, dat zich aan tal van diefstallen schuldig maakte. Het bleek, dat hij dit in samenwerking met zijn moeder deed. Dit kwam uit bij een huisbezoeking. Toen de recher cheurs ten huize van de „moeder" kwa men, vonden zij daar een vrouw en een meisje, maar van den voorraad gestolen stukjes zeep, kammen, huishoudelijke artikelen enz. geen spoor. „Wilt u de kleine even verbedden," vroeg de oudste der rechercheurs, zoo droogjes weg En toen de vrouw zich heftig daartegen verzette, deed hij het zelf met zijn collega. Toen bleek, dat zich onder het bed van de kleine een stapelplaats van door den knaap op last van de moeder gestolen voorwerpen be vond. De vrouw wonende iü de Rusten burgerstraat, had voor haar kind een instrumentje vervaardigd, dat op de volgende wijze werkte. De jongen had looze jaszakken. In het gat van den zak kwam een touw uit, dat door den jongen naar willekeur op en neer getrok ken kan worden. Aan het einde bevond zich. een scherpe vischhaak Nu bukte onze kleine argeloos, even kijkend naar een étalage, liet het haakje zooveel mogelijk zakken, zoodat het greep in het een of andere artikel, dat daarna fluks werd opgehaald en onder de jas verborgen werd. Moeder en kind bevinden zich thans in arrest. De vader van het gezin is niet werkeloos, hij verdient ongeveer f 14 per week. (Hbld Boor den storm. Men meldt uit Tiel aan het „Hbld" Een noodlottig ongeluk met doodelijken afloop had Zaterdag even vijf uren op de rivier voor deze stad plaats. Twee jonge lieden van ongeveer 18 jaren begaven zich omstreeks vier uren per zeilboot op de rivier om met den hevigen Noord westenwind, die woedde, zich met zeilen te amuseeren. Nauwelijks midden op de rivier zijnde, deed een rukwind de boot omslaan. De jongelieden hadden de tegenwoordigheid van geest zich aan de boot vast le klemmen en dreven ongeveer 1000 meter naar beneden. De boot dook echter telkens onder water en met haar de twee in doodangst ver- keerondo jongelui. Het werd hun echter op het laatst door uitputting en het binuenkrijgen van water te machtig zich langer aan de boot vast te klemmen. Ter hoogte van het inundatie kanaal verdwenen zij in de diepte. Een visscher, die hen bemerkt [had, was hen echter reeds nageioeid, en het gelukte hem een der jongelieden, Valk geheeten, van een anders wissen dood te redden. Zijn makker, C., uit Utrecht, kwam echter niet meer boven en moest zijn roekeloosheid met den dood bekoopen. Generaal Booth in Nederland. Een der grootste mannen der heden- daagsche samenleving Generaal Booth, de stichter en leider van het Leger des Heils, zal binnenkort ons land bezoeken, zoowel tot het houden van eenige open bare samenkomsten als om zijn „eigen volk" de Heilsoldaten in verschil lende plaatsen te ontmoeten en hen aan te vuren en te onderrichten in hun werk. Men kan veilig aannemen, dat de naam van geen enkel persoon meer en beter bekend is over de geheele wereld, dan de naam van dezen man, die twee en veertig jaar geleden den grondslag legde van de machtige beweging het Leger des Heils, dat thans in 54 landen door middel van 28 talen arbeidt onder allerlei menschen, en niet het minst onder en ten behoeve van de aller- slechtsten. Hoe men ook moge denken over de Godsdienstige richting van den Generaal, die onomwonden in al den arbeid van het Leger des Heils op den voorgrond wordt gpbracht, toch kan men niet anders dan met verbazing en bewonderiDg dien arbeid gadeslaan. De Generaal zal slechts een viertal plaatsen in Nederland bezoeken. Het feest hort overleefd Te Hopel, Kerkrade, vierde het echt paar Frischen-Ritzen Zaterdag onder feestelijke deelneming der gansche ge meente zijn gouden bruiloft, 1.1 Dinsdag zoo meldt de „L. K zijn beide ecbt- genooten overleden, de man 's morgens, de vrouw 's middags. Gebrek aan turf. In de veenkolonie Haulerwijk (Fris in menig gezin gebrek aan turf. Er is verleden herfst zooveel verscheept, dat er geen voorraad meer is. Hier in 't veen ziet men dus wèl op een turfje. Z<m 't waar zijn? Een Engelsch geneesheer noemt dit het influenza-seizoen. Waarom Omdat dit maanden zijn van angst vallig gesloten ramen. Vlug recht I In een civiele zaak bepaalde de 2e Kamer der Rechtbank te Amsterdam de pleidooien op 18 Maart19( '9. Dit is wel het record van deze Kamer. Tot dusver bleef men er bij de bepaling der pleidooien binnen het jaar. (Hdbl.) Een waardia raadslid. Men schrijft uit Joureaan het „Volk." Bij de begiate'van een 84 jarig arbeider kwam diens .oegere patroon, het raadslid A. K., direct bjj het kerkhof uit de kroeg en plaatste zich in den stoet. Op het kerkhof bleek hij zoo beschonken, dal hij op de graven rolde en met hoo- gen hoed en al in den toren moest worden gelegd om zijn roes uit te slapen. TELEGRAFISCH meldt men ons van Nieuwediop „Zooeven kwam hier binnen „Atlas" mei bemanning van gestrand schip (En- gelsche boot) van West-Afrika, 2000 ton palmpitten." GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize 1 portemonnaie, gev. op den Koogerweg; 1 zilveren ring, I slot en 1 mes, gevonden te den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 22 Febr. tot 28 Febr. '08. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Martinus de Graaf (Eier- land) en Heintje Dijt (den Burg.) Gerrit Bertus Wakker (Helder) en Alberdina de Boer (den Burg) Juniaan M. H, Kromhout van der Meer (Helder) en Catharine Maria van der V is (Oudescbild) GEBORENSimon, zoon van Pieter Daalder en Jannetje Cornelia Dros, (Oosterend.) Nanne, z.v. Gerrit Weijdt en Anna Tuinder (Oudeschild.) Anna Marie, d.v. Dirk Lagerveld en Afina Pieternella Bakker, (Eierland.) Jan, z.v. Johan Vlas en Johanna Magdalena Weijdt, (Oudeschild) Dirkje, d.v. Willem Kuijper en Antje Kuijper, (Oudeschild.) OVERLEDEN: Albertus van der Schans oud 9 dagen, z.v. A. van der Schans en A. M. Bas, (Oudeschild.) Klaas Jacob Boon, oud 18 maanden, z.v. A. Boon en E. Dogger, (Oudeschild) Gerrit Witte, oud 66 jaar, gehuwd met Cor nelia Hin, (Westermient.) Zondag 1 Maart 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Den Hoorn. Nam. halt drie ds. Visser, Dankzegging. Oosterend. Voorm 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm, 10 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Doop. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds.Scherpenhuysen. Woensdag 4 Maart. Hervormde Gemeente. Burg. 's avonds 7 uur, Ds. Kijne. Leiden, 28 Febr. Ter markt werden heden aangevoerd 8 Stieren f 92|— a f225,—; 172 Kalf- en Melkkoeien f 158 a i 328; 231 Varekoeien f 108 a f 243; 205 Vette Ossen en Koeien 1167 a f 307 22 Kalveren (vette) f 56 a f 108; 119 Kalveren (magere) f4a 19, Graskalveren f af 591 Schapen (vette) f 19,— a f 30. 112 Schapen jweide) f 18 a 1 29; 468 Magere Varkens f 20- - a f 41, 388 Biggen f 6,k f 11,00; Schagen, 27 Febr. Aangevoerd: 6 Paarden f 80,a f 200,—; Veulens f 0,a f 0,— 2 Stieren f 170 a 225, 25 Kaltkoeien f 170,a f 240 54 Vette Koeien t 160 a f310; 10 Geldekoeien f 130 a f 215 100 Nuchtere Kalveren f 9 a f 21, 640 Overhouders f 17,00 a t 25,50, Schapen (vette) f a f —.00; 70 Vette Varkens 46 a 49 cent per Kg. 12 Varkens f 9,— a f 14,—; 100 Biggen f 7,— a f 12, Boter f 1,50 a f 1,60 per K.G. Kipeieren f 2,90 a f 3,40 per 100; V.P: N. EIEREN VEILING. 28 Febr. 1908 f 1,85 tot f 5,05 per 100 stuks. ayigiR*- Allen die iets te vorderen heb- hen van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mej. Trijntje Bruin overleden te den Hoorn op Texel den 11 Jnnuari 1908, worden verzocht daarvan voor 10 Maart 1908 opgave te doen ten huize van K. JONKER, Hoorn op Texel. XJit de Hand te koop van alle gemakken voorzien. Te bevragen b(j W. J. EELMAN, koogerstr. Lezing te houden door den Heer ADR. WAGEMAKER op Vrijdag 0 Maart a.s., '8 avonds acht uur in het Hotel „Texel". Toegankelijk voor leden en voor hen, die zich uls lid aanmelden. Onderwerp: Opgeluisterd door lichtbeelden. HET BESTUUR. Notaris te Texel, zal, op DONDERDAG 13 MAART 1908, des morgens 10 uur, bij de boet van den Heer JAN KOOIJ beoosten den Burg, ten verzoeke van Mej de wed. JAC. LIPS publiek verkoopen 90 LAMSCHAPEN. 25 ENTERLINGEN. één 5-jarig drachtig blauw Merriepaard, 1 bruin HENGSTVEULEN, 1 Boerenwagen, driewielde Kar, 1 Kar voor hit, Kribben, Ruiven, Voerbakken en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. TeD einde het ras der hoenders te ver beteren z(jn door het Prov. Bestuur bij den Secretaris alhier, bons beschikbaar gesteld voor eieren der volgende soorten: Wit en patrijs Leghorn, zwart Minorca, Plymouth Rock, wit en zilver Wyandotte en Buff Orpington. Deze eieren komen van erkende kwee kers en zijn afkomstig van raszuivere kip pen. Iedere bon is goed voor 25 eieren, die tegen den verminderden prijs van 5 cent per stuk, uitsluitend aan leden worden geleverd. Homoeop. Geneesheer, is te DEN HELDER te consulteeren eiken Donderdag van 12—2 uur uitsluitend voor Homoeopathische behandeling. Bij C. HUISMAN Pz. te Burg op Texel zijn nog te koop: H. FLENS, te Den Burg, vraagt spoedigst aanbieding voor het bewerken van onge veer 5 Hectaren Bouwland, gelegen aan den postweg achter de landen van „Werk lust" in Eijerland. Bedoelde perceelen z(jn ook voor ééne schoof te huur, of desverlangd te koop, op zeer gunstige voorwaarden. gevraagd bij Z. GRAAF. te de Waal. A. DALMEIJER. TE KOOP Adres R. J. WITTE, den Burg, Warmoeestraat. TE KOOP A. VISSER. Everstckoog. TE KOOP vroeg lammende, ook bij gedeelten te koop, loopende a.d. 8childerweg. Spr. C. EELM AAI. TE KOOP Diverse soorten Boomen, Vruchtboomen, Vruchtstruiken, Sierheesters, enz. GEBRS. SGHlIMAKi I

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2