Predikbeurten. In Februari werden van hier uitge voerd: 139 Varkens, 19 Koeien, 23 Schapen, 5 Paarden en 1 Veulen. Oxideschild, 9 Maart. De scheepvaart naar en van deze haven neemt ieder jaar toe, zoodat er dikwijls geen ruimte is voor .de vrachtschepen tot lossen en laden. JEen en ander onder vindt daardoor dikwijls groote vertraging. Ook in Februari bleek dit, toen niet minder dan 119 vaartuigen van de haven gebruik maakten tot het lossen en laden Heden, 9 Maart, lagen 12 vrachtschepen langs de havenkaai gemeerd. Het lossen en laden ondervond niet weinig belem- meiing. Ook de havenmond schijnt aan de schipperij nog al last te veroorzaken. Eigenaardige opvatting. In de gemeente Weststellingwerf werd voor eenigen tijd een bed, waarop een lijder aan tuberculose overleden was, pu bliek verkocht. Een raadslid wees daarop in de Raads vergadering, z. i. was dit de besmetting in de hand werken. De burgemeester antwoordde, dat tuberculose niet in de wet onder de besmettelijke ziekten wordt genoemd. Levende reclame. De Amsterdammers profiteeren thans ook van de nieuwste reclame. Twee net-gekleede heeren lange regenjassen, glacé handschoenen, wandel stokjes flaneert avond aan avond door de winkelstraten. Van tijd tot tijd verschijnt, door een druk op een in den zak gedragen electrisch knopje, op hun rug in vurig schrift een belangwekkende mededeeling omtrent de voortreffelijke eigenschappen van het door een Engel- sche ffrma vervaardigde schoensmeer. Dat trekt het publiek. De heeren ver oorzaken een volksoploop en gewoonlijk is het slot dat de politie verschijnt en ze een half uurtje onderdak bezorgt om ze van hun gevolg te bevrijden. Waarna het spelletje 7an voren af aan begint. Een goed werk geweest. Dezer dagen was het? 25 jaar geleden dat Friesche dorpen Paesens en Modder gat getroffen werden door een zware ramp, die nog in ieders herinnering voortleeft. Van de 22 schepeD, waaruit de visschers- vloot dier dorpen bestond, zijn in den nacht van 4 op 5 Maart 17 met man en muis door de golven verzwolgen. Niet minder dan 83 mannen allen nog in de kracht van hun leven, kwamen daarbij om. Een 50 tal huisgezinnen, samen 2u0 leden tellende, verloren hun kostwinners 60 weduwen en 132 kinderen werden van hun mannen en vaders beroofd. Een bedrag van 130.000 werd uit alle deelen des lands bijeengebracht om de nagelaten betrekkingen te steunen en het uitrusten van nieuwe schepen te bevorderen. In den loop der jaren ver minderde het getal te ondersteunen we duwen van 60 tot 34, tengevolge van huwelijk en overlijden te onderhouden weezen zijn er niet meer. Het kapitaal bedraagt thans nog f 40.783.177, zoodat nog gedurende verscheidene jaren onder steuning kan worden verleend Van een behaarden neus. Uit Venrai wordt aan „De Geld." ge schreven Verleden jaar schreef ik u, hoe de kleine Jean Kemps door prof. Narrath in het bezit was gekomen van een nieuwe neus, toen eigen voor-deel door oen paard was afgebeten. De geheele operatie is een kunststuk geweest van chirurgische vaardigheid. —Maar... de kleine Jean is van een echt stevig ras, van een soort, wier huid door weelderigen haartooi de gehardheid verraadt. De nieuwe neus is ongelukkig genoeg moeten gesneden worden uit één der armspieren van den kleinen patiënt. en nu vertoont het aangezette stuk een prachtige begroeiing van donkerbruine haren en het is te voorzien, dat binnen een paar jaar menige dandy zou wenschen onder den neus te hebben wat, Jean erop heeft. Past op je centen.! Iemand te Gennep ging met een hit naar de Wijchener jaarmarkt. Al spoedig kwam iemand op hem af, die een kooper wist. Kijk, daar kwam juist de mijnheer aan, dien bij hebben moestMen werd but over den prjjs eens en het dier ging voor f 150 in an dere handen over. Mijnheer was echter al zoo dikwijls beetgenomen, hij moest dus eerst weten, of de hit mak was en zou alvast f 75 vooruitbeti len, de rest zou dan volgen. De verkooper ging op het accoord in en mag naar zijn dubbeltjes fluiten. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat kooper en handlanger elkander niet vreemd zijn, de een te 's Bosch, de ander te Culebmorg woont en de heeren gewoon zijn meer dergelijke winstgevende zaakjes te drijven. Een geheel huis gestolen. Dit buitengewone stuk hebben dieven te Londen uitgehaald. De bewoners van een villa in de voorstad St. Johns Wood hadden gedurende de wintermaanden een reis door het Zuiden van Europa gemaakt en toen zij dezer dagen terugkeerden vondeD zij hun geheele huis niet meei. Eerst waren mannen gekomen, die op klaarlichten dag met verhuiswagens het meubilair weghaalden en daarna had men het huis afgebroken en de afbraak ver kocht. Niemand was op de gedachte gekomen, dat hier de dieven aan het „werk" waren. Al weer eenheid van tijd. Naar de „Tel." verneemt, zal door den Nederl. Middenstandsbond, bij gelegenheid van het optreden der nieuwe Regeering, een hernieuwde actie worden begonnen voor de invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd. De medewerking zal daartoe door den Bond worden ingeroepen van alle gemeen tebesturen alle Kamers van Koophandel en alle vereenigingen. De Middenstands bond ziet in de invoering van den M.-E T. een nationaal belang bij uitnemendheid, een groot voordeel voor alle standen, en zal al zijn krachten inspannen, om tot eenheid van tijd door invoering van den M.-E. T. te geraken. Te vroeg geboren. Dat de vogels ook niet altijd goede weerprofeten zijn kan uit het volgende blijken. Door een jongen werd te Zwolle in een haag het nest van een basterde nachtenaal gevonden met 4 jongen. De- diertjes waren evenwel alle bezweken, zeker tengevolge van de koude der Maart- sche buien. Inktvegen Vreemd Te Grijpskerk heeft zich Woensdag middag in de vorige week een eigenaardig verschijnsel voorgedaan: De lucht werd verbazend donker, zoodat het bijna duister was; het stroomde van den regen en dat water was bijna zwart en is thans nog zwart; aldus wordt in de bladen verteld en we schrijven nog geen April 1 Nieuwe praktijken. De „Haagsche Ct." vernam van een behendige poging tot oplichting, die te 's Gravenhage in practijk wordt gebracht. Iemand ontving van een effectenkantoor!?) eenigen tijd geleden een brief, waarin hem werd meegedeeld dat 't kantoor] op zijn naam een speculatiezaak had gedaan in laten we zeggen Steels, en hem nu de afrekening zond met het saldo van f 400, in goed Nederlandsch bankpapier, met verzoek om de bijgevoegde quitantie onderteekend terug te zenden. De bevoorrechte in zijn schik, behield de f 400. Maar na eenigen tijd volgde een tweede brief, hem berichtende dat het kantoor in zijn stilzwijgend toestemmen en toe zenden van de quitantie het bewijs had gevonden, dat de kimt aan die wijze van zakendoen zijn goedkeuring had verleend en daarom een tweede affaire had gedaan, ditmaal laten we zeggen in Intern. Roemeensche petroleum, maar daar nu f 780 op bad verloren, blijkens de weer bijgevoegde nota en nu verzocht, dat verliessaldo bij te passen. Weigering van den klant bedreiging met rechtsver volging door het kantoor; sommatie per deurwaarder. De „Haagsche Ct." voegt hieraan toe: De kans dat de rechter dien eisch zal toewijzen lijkt ons niet groot. Maar men kan nooit wetc n; w ant de onderteekende quitantie is een leelijk nummer in deze zaak. Over de influenza. De influenza, die in de laatste maan den, in de laatste maand vooral, zoovele slachtoffers maakte, schijnt haar hoogte punt achter den rug te hebben: genees kundigen en apothekers in Den Haag verklaren, dat de epidemie aan het af nemen is. Voor zoover na te gaan, is bet aantal zieken grooter geweest, dan in het influ- enzajaar 1895, niet alleen in Den Haag, maar in geheel Noord-Westelijk-Europa. Vergeleken bij 1890 is de influenza van 1908 een zeer onschuldige. Doodelijke afloop kwam nagenoeg niet voor en de eenige complicaties, die zich nogal eens voordeed, was ernstige oorontsteking. Dat een infectie ziekte als influenza wanneer zij vele jaren achtereen heerscht in virulentie afneemt, is een vaak waar genomen verschijnsel. Het lichaam wordt zoo niet geheel immuun voor de bacte- rië, dan toch eenigzins gewend aan de ongenoode gasten. De gastheer malgré lui houdt ze beter onder den duim en met grond mag worden verwacht, dat over eenigen tijd de influenza, die ons immers van 1843 tot 1890 met rust liet, weer verdwijnen gaat. Herhaalt zij dan weer na vele jaren haar bezoek, dan is te verwachten, dat zij opnieuw haar gevaarlijk karakter zal dragen. (Vad.) Dorpsverdraagzaamheid. Men schrijft uit Voorburg aan het „Vad" In het vorig jaar werd in deze gemeente een vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den opgericht. Men vatte het plan op, namens deze vereeniging, godsdienstoe feningen op viijzinnigen grondslag te houden Een uitnemend gebouw hiervoor meende men te vinden in de kerk van de Waalsche Gemeente, welke gedurende de wintermaanden nimmer door deze gebruikt wordt. Een verzoek hiertoe werd bij den kerkeraad ingediend, doch deze weigerde met algemeene stemmen en dwong daarmee de oefeningengen te houden in de bovenzaal van een koffie huis, waar klotsende biljartballen e. d. de stemming verhoogen. Een leegstaande kerk en godsdienst oefeningen in een herberg 1 Gelukkig zijn er ook nog verdraagzamer gemeenten Verzoek om oudheden. Naar aanleiding van het verschijnen van den katalogus van het Rijksmuseum vau oudheden te Leidon bevat de N. R. Ct. onder meer het volgende uit de voorrede gelijk ook deze catalogus duidelijk doet zien, is geen voorwerp te gering, om niet toch zijn historische waarde te heb ben wanneer het publiek hiervan door drongen was en men algemeen het voor beeld volgde van die reeds velen, wier namen het ons onmogelijk is hier te vermelden, die steeds als ze ook maar iets tegenkomen, wat mogelijk belangrijk zijn kan, er ons van in kennis stellen of het ons opzenden, dan zou onze collec tie, die thans reeds een waardige plaats te minden harer zusteren in Europa inneemt, eene volkomen weerspiegeling kunnen worden van het leven onzer vroege voorouders, waarover alle historie zwijgt. Onnoodige hulp. Wij lezen in „Moleschot" Voor eenige weken was een kind door het ijs gezakt. Een meisje van nauwelijks 12 jaar dat zeer juist wist, wat ze doen moest kroop op haar buik lig gend, over het ijs naar den drenkeling. Daar een volwassen man, die niet op de hoogte scheen van het verleenen van eerste hulp bij dergelijke ongevallen naast het meisje ging loepen, brak het ijs en geraakten zij met hun beiden te water. De drie drenkelingen kwamen daarna spoedig op het droge en werden ergens „binnen gebracht" zooals het heet. Toen een onzer medewerkers ter plaatse kwam, was men bezig op het meisje kunstmatige ademhaling toe te passen, ofschoon zij luinkeels lag te roepen, dat zij geen hulp van noode had. Blinde ijver dus kunst matige ademhaling behoort alleen toege past te worden op hen, die geen adem meer halen en dat is met hen, die kun nen schreeuwen, niet het geval. Een gelukkig mensch. Ergens in Zwitserland woont een zekere Johann Schmidt, die volmondig „ja" antwoordt op de vraag of er een vol komen gelukkig mensch in deze wereld leeftJ Hij bevveert dit ideaal bereikt te hebben. Boven zijn huisdeur staat met groote letters „Hier woont de gelukkigste mensch ter wereld. Dit unicum is 55 jaar oud, heeft nooit gewerkt, is nooit getrouwd, is nooit ziek geweest en heeft zich nooit om de toe komst bekommerd. Hij eet goed drinkt goed en slaapt goed. Zéér jong bleef Schmidt als wees achter, met een wekelijksche rente van 25 francs, en een kleine woning, die hij nooit verlaten heeft. Moraalom gelukkig te zijn, moet men moet men zich met weinig weten te vreden te stellen. Ook een opvatting. Twee Engelsche mijnwerkers, in Dur ham, zouden een veete uitvechten met den vuist. Er waren getuigen en alles ging volgens de regelen der kunst. De strijd duurde lang, dertig ronden, Toen was de een dood. Met zes getuigen verscheen Donderdag de overlevende bokser voor den rechter. In zijn vonnis zeide deze, dat hij 't onmenschelijk vond het gevecht zoo lang te laten duren. Maar hij moest toch zeggen, dat het goed was, dat de mannen hun grieven op die manier uitvechten. Dezelfde moed en vastberadenheid, die mannen tot zulke bokspartijen bracht, leidde mannen tot moed in een betere zaak op het slagveld en op zee, ook in de mijnen als er een ramp gebeurt en de menschen voor el kaar hun leven wagen. De straf zou later meegedeeld worden maar na die toespraak kon die straf moeilijk zwaar zijn. Een frissche opvatting voor een rechter! 't Gaat toch niet. Zij trouwde voor het eerst in 1882. Zij waren beiden uit de groote wereld van Engeland. Maar hun huwelijk was zeer ongelukkig en werd zes jaar later door echtscheiding ontbonden. De man hertrouwde en zijn tweede vrouw stierf in 1900. Om de drie zonen uit het eerste huwelijk, die bij de moeder wa ren gebleven, in hun wereld een goede positie te hergeveD, hertrouwden daarop de gescheiden echtgenooten, drie maanden nadat de tweede echtgenoote overleden was, dat tweede (of derde) huwelijk was even ongelukkig als het eerste en nu willen de twee weer scheiden. BEMESTING. X In ons vorig stukje haalden wij een zin aan uit een jaarboekje der G. A. v. Swieten school te Frederiksoord. In dat van 1904 lezen wij over een proef op bieten „Op het nieuwe stuk zijn eveneens twee evenwijdig loopende proefnemingen geno men. Bij deze bemestingsproeven is het alleen er om te doen om na te gaan de uitwerking van Chilisalpeter. Tweemaal zes stukken van 50 M. lengte en 1 M. breedte waren daarvoor beschik baar. De eerste zes werden bezaaid met vijf rijen bieten „non plus ultra, half lange," later gedund tot op een onderlingen afstand van 20 cM." In den beginne werd aan ieder bed toe gevoegd een bemesting met Thomasslakken- meel en Patentkali-magnesia. Verder ont ving het le bed geen Chilisalpeter, het 2e. 3e, 4e, 5e en 6e achtereenvolgens 200, 300, 400, 600, 800 en 1000 KG. per HA. De Chili werd aan de bieten in twee giften toegediend, n.l. de eerste rnéal, toen de plantjes goed boven den grond waien (18 Mei) en den tweeden keer den 23 Juni. De opbrengst der bieten was op het onbe- meste deel 280 kg., op de andere resp. 297, 323, 340, 375 en 404 kg. of per H.A. berekend: 56,000, 59,400, 64,600, 68,000, 75,000 en 80,800 KG. Door Dr. Sjollema, directeur van het Rijksproefstation te Groningen zijn de wor tels van enkele bedden onderzocht op suiker gehalte, waarvan de uitkomsten waren Bed 1 (onbemest) 10,2%; bed 3 400 KG. Chilisalp.) 10,4%; bed 5 (800 KG. Chili) 10%, bed 6 (1000 KG. Chili) 9,9%. Ondanks de zeer zware bemesting met stikstof was het procent suiker op het laatste bed slechts Va gedaald; op het bed 3 zelfs gestegen. Uit deze proef blijkt, dat de meer opbrengst van bed 6 14,800 KG. bedroeg, waarvoor oen uitgave aan mest werd vereischt van (toen) f 125, zoodat 1000 KG. bieten daar door kwamen op f 5. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat in yele gevallen een bemesting van 1000 kg. Chili te hoog is en dat men met minder op goeden grond volstaan kan. G. P. Zondag 15 Maart 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. aal. Nam. half drie ds. Smits. Oudeschild. 's avonds 7 uur ds. Kramer. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser, Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Coclcsdorp. Voorm, 10 uur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. .3 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Vtn. 10 uur ds.Scherpenhuysou. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. II. Bax, van Wieringon.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2