N°. 2137. Zondag 15 Maart 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiDg der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg- op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 want, gevonden op den Koogerweg, 2 wanten, gevonden te Oudeschild, 1 dasje, gevonden te den Burg. COLLECTE voor den gewapenden dienst over het dienstjaar 1907. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat hoven- bedoelde collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen" in deze Gemeente zal worden ge houden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om dat gene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze over- zeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen met het oog op de steeds toenemende be hoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstel ling in het lot der gekwetsten. Texel, den 13 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIDDINGS, RUIBING, Secretaris. TEXEL, 14 MAART 1908. Vergadering II. M. v. L. Belangstelling, oftewel nieuwsgierigheid naar de dingen die wachtende zijn, was niet onmogelijk oorzaak dat de vergade ring der H. M. v. L. afd. Texel, Donder dagavond, meer dan we gewoon zijn, was bezocht. We waren zoo met ongeveer 50 a 60 personen bijeen. Laten we maar dadelijk hieraan toe voegen dat zij, die waren opgekomen om iets van de grrroote dingen te ver nemen, zeker teleurgesteld naar huis zijn gegaan, want we vernamen lekker tjes niemendal. Trouwens, de vergade ring was ook niet voor dat doel belegd, 't was een vergadering als gewoon in het begin van 't jaar, tot het doen van rekening en meer andere zaken welke het reglement aangeeft. De Voorz. opende met een welkom aan de aanwezigen deze eerste verga dering in het jaar, daarbij den wensch uitsprekende dat het een goed jaar zal mogen zijn wat betreft de prijs der aftezetten producten;— ook opzichtens de te wachten tentoonstelling spoorde hij aan dat ieder door inzending het beste beentje voor zal zetten, opdat deze tentoonstelling belangrijk zal mogen zijn voor de geschiedenis van Texel. Daarna werden de notulen van de vorige vergadering gelezen, welke werden goedgekeurd, en waarvoor den secretaris werd dank gezegd. Als ingekomen werden vermeld eonige missives van het dep. van landbouw en rijkslandbouwproefstation, omtrent zaken op den landbouw betrekking hebbende, als de beschikbaarstelling van Serum tegen mond- en klauwzeer, en anderzins. Ook nog de mededeeling dat de heer de Zaaijer is benoemd tot lid van het hoofd bestuur, enz. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was vervolgens het doen van rekening. Als commissie van onder zoek werden uitgenoodigd de heeren C. S. Keijser, Arn. Langeveld, Jb. Pz. Kik kert. Tijdens dat onderzoek werd aan de aanwezigen ter bezichtiging geboden een groote zilveren medaille door H. M. de Koningin Moeder voor de tentoonstelling beschikbaar gesteld. De rekening door den Penningmeester voorgelezen, wees aan voor den hengst eene ontvangst van f 630. uitgaaf f 693.08, alzoo een tekort van f 63.08 Wij vermelden hierbij dat 47 paarden tot den hengst werden toe gelaten voor de afdeeling wees de rekening als opbrengst aan f 268,50, voor uitgaaf f 1186,32 (waaronder begrepen het na- deelig saldo des vorigen jaars f 823,70) tekort alzoo f 917,82. Het geheele tekort bedraagt alzoo f 980,90, waarvoor als waarborg staat het bezit van den hengst. Bij monde van den heer Langeveld rapporteert de comm. tot goedkeuring der rekening, waartoe werd besloten, wor den] penningmeester en comm. van onder zoek dank gezegd. Daarna volgde de rondvraag, waarbij de heer Dikkers de vraag deed of de Voorz. niet eenige mededeelingen had te doen over de tentoonstelling en de te verwachten feestelijkheden, want dat we niet alleen gekomen waren om enkel te vernemen een nadeelig saldo dei- rekening. De Voorz. zegt dat in de eerste plaats deze vergadering de gew. verg. is in het begin van het jaar en hij dus de vraag steltheeft iemand iets voor te stellen in het belang der afdeeling. Zulks bleek niet het geval te zijn. Daarop doet de Voorz. mededeeling dat in de vorige week de vice-Voorz. van het Hoofdbestuur, de heer Breebaart, hier is geweest om het terrein voor de tentoonstelling en de zaal voor de ver gadering te zien en over een en ander wel tevreden was, waaruit we mogen afleiden dat de sulsidie van het Hoofd bestuur ons niet zal ontgaan. De heer F. Keijser zegt dat hij het programma heeft ontvangen en dat dit door het bestuur wel goed zal zijn inge richt. Bij het nazien der verschillende commissiön, meende hij evenwel dat nog eene commissie ontbrak, n.l. eene voor vervoer, en wel voor tentoonstellingsbe zoekers. Spr. zegt, dat, als gelijk men verwacht, een stroom van reizigers naar hier zal komen, voor dezen de gelegen heid moet bestaan om naar den Burg te kunnen rijden. We hebben wel een deligence en mogelijk nog een, en wellicht zullen rijtuigverhuurders ook wel de gelegen heid bieden om naar den Burg te rijden, doch spr. acht dit niet voldoende. En wanneer nu aan de haven komen een groot aantal reizigers, voor wien geen gelegenheid is om naar den Burg te rijden, dan is het al mis, zegt spr., dan krijgt de goede verwachting al dadelijk een knak en zal de indruk welke men van bier mede neemt niet gunstig zijn. t Is tegenwoordig maar steeds solidair, welnu laten de Texelsche boeren ook hierin zich solidair betoonen en hun gerjj beschikbaar stellen, waartoe ook spr. het zijne wil bijbrengen. De vreemdeling wil wel naar hier, we staan niet ongun stig bekend, doch laten we dan ook allen samenspannen om het de menschen zoo aangenaam mogelijk te maken. Dit voorstel lokte natuurlijk eenige bespreking uit. De Voorz. vindt het idee prachtig en neemt de wenk in dank aan, hij zal dit met hot bestuur bespreken. Spr. merkt op dat men toch reeds een beroep zal moeten doen op de leden om rijtuigen beschikbaar te stellen, ten einde uitvoering te kunnen geven aan het voornemen om den afgevaardigden een rijtoer over Texel aantebieden. (Dit plan vinden we zoo recht aardig, dat we er wel „bravo" voor hadden willen roepen; dat is nu iets éénig, echt Texelsch.) Vervolgens hebben we een paar kwartiertjes gepraat over de gelegenheid om lid te worden van de afd. voor zoons van leden, (wat het regl. al aangeeft), of beter gezegd om de zonen en dochteren van leden de gelegenheid te bieden zonder te groote onkosten de tentoon stelling te kunnen bezoeken. Terecht werd door het bestuurslid R. Keijser Johz. opgemerkt, dat we ook wel degelijk rekeniDg dienen te houden metniet-leden, waaronder er zijn die voor een goed bedrag hebben geteekend. We hebben de zaak eindelijk in dezen zin opgelost, dat aan het bestuur zal worden overgelaten door het uitgeven van abonnemenstkaarten hierin te voor zien. En we stellen ons daarmede te vreden, ons houdende aan de woorden van den Voorz.: dat de bedoeling is alle Texelaars in de gelegenheid te stellen, om zoo geschikt mogelijk, de tentoonstelling te bezoeken. Goed zoo Toen kregen we, naar aanleiding van een vraag van den Voorz. der feest commissie „welke comm. voor de terrein verlichting zal zorgen" eene gedachten- wisseling tusschen dezen eu den Voorz., waarmede o. i. de vergadering niets te maken had, ook niet het publiek, en waarover we dus maar zullen zwijgen. De heer J. Flens brengt daarop ter sprake de verpachting van de restauratie; spr. weuscht dat daartoe eene oproeping zal worden gedaan, met bepaling van tijd waarop aanbiedingen bij gesloten briefjes moeten worden ingeleverd en den tijd wanneer deze zullen worden geopend. De Voorz. zegt dat alreeds eene op roeping is gedaan, (dit schijnt den heer Flens te zijn ontgaan), dat aanbiedingen zijn ingekomen, doch nog geen beslissing is genomen. Tot in den treure hebben we aan dit onderwerp zeer veel tijd gewijd en zoek gebracht, (eigen expl. werd ook genoemd); en we zijn hiermede geëindigd dat eene hernieuwde oproeping zal worden gedaan. Zoo was het intusschen elf uur ge worden, en hadden we al niet zoo veel spijkers met koppen geslagen en zijn we weinig wijzer geworden wat betreft de grrroote dingen welke ras komende zijn, we kunnen de voldoening hebben er ge- ruimen tijd voor bijeen te zijn geweest. De vergadering werd daarop gesloten met dankzegging voor de opkomst en met de toezegging dat in de volgende vergadering nadere mededeelingen om trent tentoonstelling en feestelijkheden kunnen worden verwacht. Dat luwt! Vlieland. De heer G. Doeksen, commies bij 's Rijks belastingen alhier, is met 1 Juni a. s. overgeplaatst als stuurman op het douanevaartuigZeemeeuw te Nieuwediep Vier menschen in brand. Donderdagmorgen had in de Ned. Stoom- kistenfabriek aan den Oostzeedijk te Rotterdam een ernstig ongeval plaats. In de stookplaats, grenzend aan het zaagselpau en krullenhok, bevonden zich de machinist P. J. Stelten, de stoker C. Beersman en de krullenjongens G. Ver muth en D. la Iley. Beersman wilde in den stoomketel het vuur aanleggen en wierp brandende krullen naar binnen op de vuurplaat, toen plotseling de vlam naar buiten sloeg en zich mededeelde aan een hoeveelheid krullen en spaanders, die nabij den stoomketel lagen en waardoor ook de vlam sloeg in een aangrenzend krul lenhok. Alle vier de personen, die zich te midden van de brandende krullen en zaagsel bevonden, geraakten in brand, terwijl de vlammen optrokken naar de werkplaats op de eerste verdieping. Drie der mannen snelden brandende de fabriek in, waar werklieden de vlam men doofden, terwijl G. Vrijmuth bran dende in het Boerengat sprong, dat aan de achterzijde der fabriek uitkomt. Spoe dig werd hij gered Allen hadden brandwonden aan hoofd en handen bekomen. Van geen der vier personen is echter de toestand levens gevaarlijk. Nederland in rijp. De uitgever van bovenbedoeld werkje verzoekt ons de opname van het volgende, waaraan wij gaarne voldoen „H.H. M.M. de Koningin, de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins der Neder landen, hebben dezer dagen ieder bij af zonderlijk schrijven aan den uitgever S. Bakker Jz Koog-Zaandijk Hunne Hooge ingenomenheid betuigd met het door hem uitgegeven Prachtalbum Neder land in Rijp, dat in 200 foto-reproducties den indruk levendig houdt van de won- derschoone natuurtafereelen in de dagen van 18 25 Januari van dit jaar. Dit album heeft alom een welverdiende bijval gevonden, zoodat binnenkort, een derde oplaag ter perse gaat. (De eerste oplaag verscheen 15 Febr. en was toen reeds niet voldoende om aan de vraag te voldoen." Wij herinneren dat bedoeld werkje, 50 cents kostend, bij ons kan worden besteld. Wat 'n liefhebberij. In het begin dezer week was bij een collecteur der Staatsloterij, te Haarlem, politie noodig om de orde te bewaren, zóó verschrikkelijk was het gedrang van liefhebbers om loten te koopen. Even daarna kon men geen twintigste lot meer krijgen. En dan spreekt men er nog van om de Staatsloterij af te schaffen Vreeselijke keuze Bij een in aanbouw zijnd heerenhuis te Bolsward zag een metselaar zich op eens door een losschuivende steenmassa be dreigd. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest te verliezen, waagde hij den vree- selijken sprong van een 12 M. hooge stel lage, met gunstig gevolg, dat niets ge broken werd, en een rust van enkele weken volkomen herstelling kan aanbren gen. Wonder boven wonder is de man van een schijnbaar wissen dood gered. Ned. De bakens verzet. Onze varkenshandelaars weten ook van een verzetten der bakens als het getij verloopt. Tot voor korte jaren gingen de meeste onzer varkentjes naar Engeland. Toen dat minder werd, ging men op Duitschland handelen en nu de Pruisische Regeering onhandelbaar blijkt, heeft men in Frankrijk en Zwitserland een afzet gebied gevonden, terwijl er tevens weer meer naar Groot Brittannië gaat. Arme kleine. Bij den landbouwer S. te Aalten heeft de politie, naar de „Arnk. Crt." meldt, een 6-jarig dochtertje in een hok gevon den. Het kind, dat niet erg snugger is, zag er geheel verwaarloosd en vervuild uit. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1