N°„ 2139 Zondag 22 Maart 1908 21st6 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONN EME N T E N en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. HONDERD Ei\ TWINTIG GULDEN PRE MIE voor vier maanden vrijwillig verblijf onder de wapenen. Honderd en twintig Gulden (f 120), TEXEL, 21 MAART 1908. Herinnering. Wij verwijzen naar eene in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij wordt aangekondigd dat Zondag en M tandag in de Alg. bewaarschool alhier eene ten toonstelling zal worden gehouden van voorwerpen door de leerlingen in den afgeloopen winter vervaardigd. Men spanne de verwachting echter niet te hoog door een kinderhand wordt geen grootsch werk tot stand gebracht; men beschouwe deze gelegenheid alzoo enkel om eens te zien op welke wijze de kleinen worden bezig gehouden. En het kan goed zijn zich daarvan eens te overtuigen, om zich een oordeel te kunnen vormen. De geringe entreeprijs zal voor niemand een beletsel zijn, laten wij daarom mogen aansporen tot bezoek. Nog willen wij herinneren dat heden avond, (Zaterdag), de Rederijkerskamer U. d. I. hare laatste voorstelling zal geven voor dit saizoen. Te verwachten is dat hiermede de rei der wintervermaken zal zijn geëindigd. Nu, de liefhebbers van deze vermaken, hebben dezen winter geen reden tot klagen. Vrouwen in de Tweede Kamer. Door een „zij" wordt aan het „Hbl." geschreven 'kHeb eens gelezen, dat vrouwen daarom een juister, een meer bezonken oordeel hebben dan mannen, doordat zij, bij het meer machinale handwerken, zooveel gelegenheid hebben, haar gedach ten te laten gaan en vraagstukken van alle kanten te bekijken. Nu, dat kan wel zijn Het breien vooral leent er zich toe den gedachten vrij spel te laten. Niet voor niets hebben goede, ouder- wetsche huisvrouwen de gewoonte bij het ontbijt te breien. Je kunt dan de werkzaamheden van den dag regelen, Verzinnen wat er gegeten moet worden, en zoo meer. Nu het dragen van wollen gebreide onderkleeren, vooral voor kinderen, weer meer en meer in zwang komt ('t is warm, poreus en rekbaar) moet het verstande lijke nut van 't breien niet onderschat worden. Zou de breinaald niet een wapen in de handen der feministen kunnen worden? Een kiezer, die vóór zij ter stembus ging, een uurtje hadden zitten breien, deed stellig geen ondoordachte keus t En stol u bet dorado voor van een breiende Tweede Kamer I Geen vermorste tijdElke urenlange rede omgezet in hemdjes kousen en mofjes. Zóó kon een huisvrouw haar maat schappelijke en huismoederlijke plichten vereenigen, t Alleen vrees voor over-productie Men kon echter afspreken, dat, als een rede voering al te langdradig werd, de toe hoorders hardop steken mochten tellen 't Verdient overweging. De breikous in plaats van de zeurkouserij. Over het harden. Wie zich herinnert, wat de heer D. de Clerck uit Bloemendaal, in vroegere tijden over het harden schreef zal ver wonderd zijn over hetgeen nu in de „Vegetarische Bode" van hem te lezen is. Hij schrijft daarinDe verharding der huid wordt in den winter beslist niet verkregen door koud water, wel door warm of heet. Wie last heeft van sprin gende handen, zorge ze steeds met warm water te wasschen en door bedekking met poreuze handschoenen te zorgen, ze nooit koud te doen worden. „Ikzelf heb dit jaar een flinke proef op dit gebied genomen. „Veileden jaar sponsde ik mij eiken morgen met koud water af. Resultaat tweemaal verkouden Dit jaar nam ik van halt November af eiken avond een zoo heet mogelijke afsponsing. Resultaat tot nu (18 Februari) toe geen enkelen keer verkouden. Daarenboven kon ik mij nog dunner kleeden." Nog al meer van de baan. Naar het „Centr." vsn doorgaans wel ingelichte zijde verneemt, is het zeer onwaarschijnlijk, dat de regeering het wetsontwerp tot afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking der Wieriu- germeer zal handhaven. Werkeloosheid te Amsterdam. In het geheel zijn giften, ingekomen ten bedrage van ongeveer f 207,000. In deze week had de laatste uitkeering plaats aan de werkeloozen. Het saldo zal de op te richten emigratievereeniging ten goede komen. Het emigratiewerk kostte het comité tot dusver ruim f 4000, waartegen ongeveer 200 personen, vrou wen en kinderen inbegrepen, naar het Roergebied werden gezonden. Slechts enkelen kwamen terug, allen werden door den vertegenwoordiger aldaar, on middellijk af n werk geholpen ensommigen lieten reeds verwanten of vrienden over komen omdat daar voor hen ook plaats was. Een nieuwe vereeniging Schrikt niet, waarde lezers, er is in ons vrij Holland een „bond van inbrekers en aanverwante vaklieden" opgericht. Dat de vingervlugge gapvirtuosen 't zeer ernstig met hun organisatie meenen, blijkt wel uit hun streng-doorgevoerd reglement waarin o.m. de volgende be langrijke punten voorkomen Lid kunnen slechts zij zijn, die zich aan het vak willen wijden de voorkeur genieten de werk tuigkundigen, smeden, timmerlieden en soortgelijke personen, die zakenkennis hebben en op de hoogte zijn van woning inrichtingen door den bond zal jaar lijks in de maand April een examen worden afgenomen ter beoordeeling of de leden inderdaad wel voldoende vak kennis bezitten en op de hoogte zijn van het Wetboek van Strafrecht; de gedi plomeerde heeft het recht tot deelname aan de meest voordeelbelovende affaires. Of de Bondsstatuten de Koninklijke Goedkeuring zullen verkrijgen, valt zeer te betwijfelen. Zelcer merkwaardig. Overweldigend moet het Maandagnacht te den Haag hebben gesneeuwd. Dit is des te opmerkelijker, daar het juist op dien dag in de meeste andere plaatsen van ons wateriandje zoo zomersch weer was. 't Heeft in de residentie zelfs zoo hevig gesneeuwd, dat in vele stadsge deelten het verkeer doodeenvoudig stil stond Brood kon niet bezorgd worden, melkboer staakte zijn melkrondbrengen, telefoon- en telegraafdraden geknapt. Kinderen bleven thuis, dorsten niet door de éénvoet-hooge sneeuwlaag te waden, tramkoetsiers hadden een vrijen ochtend, kantoorheeren genoeg, den Haag ge leek een witte sprookjesstad. Naar we in het „N. v. d. D." lezen werd door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een tochtje met de arreslede gemaakt. Waarschuwend voorbeeld. Een onaangename verrassing onder vond Woensdagmiddag de veehouder H. Boxum te Baarlo, onder de gemeente Zwartsluis. Toen hij in den stal kwam om te melken, vond hij in de goot de tong van een der koeien liggen. Zij was zeker met dat lichaamsdeel bekneld geraakt tusschen den ring en den paal waaraan zij vaststond en heeft het toen afgerukt. Het beest, dat pas voor 14 dagen gekalfd had, moest worden afgemaakt, zoodat het voor hem een leelijk schade- postje opleverde. Verdwaasd oudje. Een bekend type te Hoorn, een oud vrouwtje, nog op het laatst van haar leven hard werkende bij vrienden en trekkende van de bedeeling, is overleden. Na haar dood vond men o.a. een spaar bankboekje met f 1900. Neefjes en nichtjes kunnen daar nu van proüteeren. Veel te leeren. Een professor, die z'n stndenten behalve over de wetenschappelijke dingen uit zijn vak ook wel eens onderhield over algemeene levenswaarheden, zeide eens op zijn college het volgende tot hen. Hoogstwaarschijnlijk zult gij, als gij straks uw plaats in de maatschappij gaat innemen, ook gaan trouwen. Behandel uw vrouw vriendelijk. Heb wat geduld met haar. Als gij naar den schouwburg gaat, wind u dan niet op als uw vrouw niet op tijd met het kleeden gereed is. Zorg dat gij een handboek gereed hebt liggen en lees dat terwijl gij wachtende zijt. En ik verzeker u, hoeren, ging de professor met fijne ironie voort, dat gij versteld zult staan van het vele dat gij leeren kunt op deze wijze. Moderne tijd. Een jonge koopman had met 't schaat senrijden koude gevat. Toen de dokter ontboden was en hem aanraadde kamillen en vlier te drinken, om in bed flink te kunnen transpireeren, zeide de koopman —Als ik transpireeren wil, behoef ik geen kamillen of vlier te gebruiken, dan kijk ik nu tegen Nieuwjaar mijn groot boeken maar eens in, dan transpireer ik genoeg De eieren laag in prijs. Uit Fr. Zuidoosthoek wordt aan de „L. Crt." gemeldZelden was in de laatste jaren da winkelprijs der eieren zoo laag als nu. In de laatste weken zijn ze hier afgezet tegen 45 cent het snees, zoodat enkele boeren ze gebruiken als veevoeder en er jonge varkens op vergasten. Andere heerenandere wetten De Minister van Binnenl. Zaken, mr. Heemskerk, heeft, naar het „Vad." ver neemt, in afwachting van nader vastte stellen algemeene regelen, reeds thans doen weten, dat aan nieuw aan te stellen vrouwelijk personeel ingeval van huwelijk eervol ontslag uit den dienst zal worden gegeven. Ten aanzien van de in dienst zijnde vrouwelijke ambtenaren luidde de mede- deeling, dat „vermoedelijk" bij huwelijk eervol ontslag zal volgen. Een duur landhuis. Men meldt uit Haarlem In den Aerdenhout wordt thans een landhuis gebouwd, dat kant en klaar met parkaanleg mee, pl.m. f 1.000.000 zal kosten. Alleen het aanleggen van het park zal eene uitgave van f 300.000 vorderen. Toch schatter. Een schatter bij de personeele belasting in een Friesche gemeente heeft proces verbaal gekregen, omdat hij in zijn wo ning een schoorsteen gebruikte, die hij niet had aangegeven. Gevaarlijk speeltuig. In de Saxen Weymarstraat te Amster dam schoot een opgeschoten bengel zijn flobertpistooltje „uit aardigheid" op een dienstmeisje af. Het kogeltje trof het meisje in het dijbeen en moest in het Gasthuis verwijderd worden. Als meester soldaatje moet spelen. Te Diepenveen kreeg een onderwijzer verlof om als soldaat zijn dienstplichten te kunnen vervullen. Men zocht toen een tijdelijken leerkracht echter zonder resultaat En om nu stagnatie in het onderwijs te voorkomen is thans bepaald dat aan de beide hoogste klassen (het 5e en 6e leerjaar), om den anderen dag vacantie zal worden gegeven. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester van Texel, ten deze hande lende op verzoek van den Minister van Oorlog van 4 Maart 1908, afd. Militie en Schutterij (M) No. 112; Brengt bij deze ter algemeene kennis 1. dat voor de verlofgangers der militie van het wapen der Infanterie, om het even tot welke lichting zij behooren, gelegenheid bestaat om van 27 Maart tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de wapenen te komea tegen eene premie van Komt vdór 25 J uli 190S door omstandigheden van hun wil onafüanKelijk (bijv. door ziekte) eer. einde aan hun verblijf onder de wapenen, dan bedraagt de premie een gulden (f 1) voor eiken dag van hun vrijwillig verblijf. 2. De premie wordt in eens uitbetaald bij vertrek met groot verlof of, bij voortgezet verblijf onder de wapenen, op 25 Juli 1908. 3. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalings oefeningen worden opgeroepen en die tot het hiervoren bedoeld vrijwillig verblijf zijn toege laten, mogen voor bet volbrengen dier oefe ningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4. In het geheel kunnen tot bedoeld vrijwillig verblijf worden toegelaten ten hoogste 2200 man. Melden zieh meer dan het vereischte getal aan, dan hebben zij, die zich het eerst aanmelden, don voorrang boven hen die later komen. 5. De aanmelding van verlofgangers, die zich tot bedoeld vrijwillig verblijf bereid verklaren geschiedt bij den korpscommandant per brief, waarin hun volledig adres duidelijk is vermeld en waarbij is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat ter Gemeentesecretarie moet worden gevraagd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hiervoren bedoeld vrijwillig verblijf alleen dan kan geschieden, indien het wetsontwerp, waarbij de voor de premie benoodigde gelden zijn aan gevraagd, is aangenomen. Gegadigden ontvangen van of namens den Korpscommandaut bericht, of zij tot bet vrijwillig verblijf worden toegelaten. Ieder die zoodanig bericht ontvangt, heeft recht op de premie. Gegadigden zullen goed doen zich vooral spoedig aan te melden; die zich het eerst aan meldt, heeft de meeste kans genomen te worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter Ge- moentesccretntie, waar voor gegadigden een bewijs van goed gedrag verkrijgbaar is en waar desge- wenscht tevens zorg wordt gedragen voor de opzending van den brief van aanmelding aan den Korpscommandant. Melden zieh geen genoegzame manschappen voor het vrijwillig verblijf aan, dau zullen, bij aanneming van het wetsontwerp hierboven bedoeld, van hen, die in 1907 voor eerste oefening onder de wapenen zijn geweest en niet zijn aangewezen voor de eerste of tweede ploeg van het blijvend gedeelte, zooveel manschappen worden opgeroepen als noodig is om in do behoefte to voorzien. Texel, den 16 Maart 1908. De Burgemeester, W.F. BIDDINGS.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1