N°k 2142. Donderdag 2 April 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- eu Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bürö op Texel. Schietoefeningen bij Neeltjesnol. Texel, den 24 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, ninniNGH. 21 28 Maart. De Tweede Kamer heeft 't ontwerp om trent het blijvend gedeelte aangenomen, zooals verwacht kon worden, al gebeurde het dan ook na heftigen tegenstand, lang durige debatten en met een betrekkelijk kleine meerderheid. Minister van Oorlog te wezen in ons land waar men naar het schjjnt niet recht weet welke richting men uitmoet is zeker niet het aangenaamste ambt. Minister Sabron heeft dat wel erva ren in de afgeloopon week, waar de oppo sitie tegen zijn ontwerp zoo sterk op den voorgrond trad. 'n Lastige kwestie, die betreffende het blijvend gedeelte. Minister Staal heeft zich er dood tegen aangeloopen en zijn opvolger heeft er zich heel wat moeieljjkheden mee op den hals gehaald om er ten slotte over te struikelen. Dat generaal Sabron dan ook als eerste maatregel de zaak weer aan de orde bracht was wel wat gewaagd en heeft hem vooral bij de vooruitstrevende partijen in een slecht blaadje gebracht. Intusschen hij heeft gezegevierd, de Kamer gaf hem de beschikking over de mannetjes en de daarvoor benoodigde half miljoen. Toch scheen het een enkel oogen- blik dat het nog niet zoo gemakkelijk zou gaan, maar door terugneming van de be paling, dat wanneer zich niet een voldoend aantal vrijwilligers aanbood, het tekort op de gewone wijze zal worden opgeroepen, heeft do regeering waarschijnlijk enkele weife laars haar zijde doen kiezen. Zooals to verwachten was hebben de oud-liberalen op een drietal na de regeering gosteund. Toch komt hun niet de eer toe dat zij het ontwerp hebben gered. De uitslag was 64 tegen 41. Hadden de 6 liberalen nu tegen gestemd dan zoude het ontwerp toch nog met een stem meerder heid zijn aangenomen, dank zij de omstan digheid dat drie leden der linkerzijde niet aanwezig konden zijn en de rechterzijde schouder aan schouder stond. In de Kamer blijkt de eenheid tusschen de rechtsche groepen nog hecht te zijn. De stemming over het noodwetje bewijst dit. Buiten de Kamer evenwel schijnt dit in den laatsten tijd Diet- zoo zeer het geval te zijn. Niet alleen dat er tusschen de anti-revolutionairen en christ. historischen krakeel is maar zelfs in den boezem der anti-revolutionaire partij is het niet recht zooals het behoort. Opmerkelijk is het wat dienaangaande een anti-revolutionair blad dezer dagen schreef „Nederland en Oranje" het orgaan der Centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Loosduinen liet zich n.l. als volgt hooren „Er broeit wat in de boezem onzer A. R. partij. De athmospheer is gedrukt, als voor een on- weder. Nog is onze kracht naar buiten onver zwakt, getuige Rotterdam, Sliedrecht en Tietjerksteradeel. Maar inwendig is er een strijd met ver dachtmaking cn speldeprikken tusschen „Standaard" en „Rotterdammer" tusschen Dr. Kuyper en Dr. Fabius tusschen Ds. van Lummel en Dr. Fabius; tusschen „Standaard" en Ministerieen eindelijk tusschen A.R. kamerclub en Ministerie tusschen Dr. Kuyper en onze geheele partij. „Standaard" en „Rotterdammer" twisten erkennen over het al of niet erkennen van de leiding in onze partij. Dr. Kuyper en Dr. Fabius bestrijden elkaar op het punt van verplichte verzekering. Ds. van Lummel en Dr. Fabius over het huismanskiesrecht. Ds. van Lummel vergelijkt Dr. Fabius met een auto, die wel stof opjaagt maar geen blijvend spoor nalaat eD spreekt ten opzichte van het ministerie geheimzinnig van den invloed van de Haagsche kringen. Dr. Fabius zegt, dat Ds. van Lummel de menschen voorliegt. De leider der A.R. bamerclub, de heer de Waal Malefijt dringt in de Kamer aan op het noemen van den naam Christelijke beginselen, terwijl minister Heemskerk spreekt van rechtsche beginselen. De „Standaard" toont zich maar matig ingenomen met het Kabinet-Heemskerk. Dr. Kuyper eindelijk veroordeeld de ver werping der Oorlogsbegrooting en weigert volstandig iedere candidatuur. Tot zoover het blad, dat de Yraag doet of het Centraal Comité niet aangewezen is de zaak eens in 't reine te brengen. Er wordt derhalve in de A.R. kringen gevoeld, dat er gevaar voor verwijdering bestaat en dat niemand zal het ontken nen zou op dit oogtnblik voor de rech terzijde wel zeer ongelegen komen. Het zal voor de party intusschen wel'n gerust stelling zyn, dat het in de Kamer nog alles koek en ei is, maar wie geeft de waarborg dat dit op den duur zoo zal blijven en daarbuiten allerlei veeten worden uitgevochten —o—o—o— Prins Hendrik heeft een bezoek gebracht aan Terschelling en Vlieland en is daar op een wijze ontvangen en met vriendelijkheden overladen, die alleszins geestdriftig genoemd kan worden. Ieder die liefde voor ons Vorstenhuis heeft zal dit zeker met inge nomenheid hebben gelezen en gehoord. De Prins, die sedert zijn komst in ons land niets onbeproefd heeft gelaten zich de liefde van het Nederlandscho volk waardig te maken, li6eft voor de zooveelste maal in den laatsten tyd mogen ervaren, dat dat volk, al geeft het niet dadelyk zijn aangeboren achterhoudendheid prijs, als het eenmaal vertrouwen in iemand stelt, ook weet daarvan op ondubbelzinnige wijze de blijken te geven. De tocht van den Prins door het eiland was een ware zegetocht en met de aange naamste indrukken zal hij naar de resi dentie zijn teruggekeerd. —o—o—o— De Duitsche Rijkskanselier Von Bulow heeft weer eens geredevoerd en nu over de buitenlandsche staatkunde, 't Spreekt van zelf dat als de eerste man naast den Keizer uit het Duitsche Rijk over de vraag stukken van den dag aan het praten raakt hij de belangstelling heeft van byna geheel Europa. Over verschillende onderwerpen heeft de Rijkskanselier eens zijn meening gezegd. Zoo ook over de Marokkaansche kwestie. Duitschland, zeide hij, had zorg te dragen, dat op de economische gelijkstelling geen inbreuk werd gemaakt en dat Duitschlands economische belangen in Marokko niet werden geschaad. Evenwel erkende de Kanselier dat vooral door het getwist om den troon de bepalingen van de acte van Algeciras werden vertraagd. De Fransche regeering kon echter Duitschland niet ver wijten dat het de acte op bekrompen wijze had uitgelegd. En dan zou ook in de toe komst niet gebeuren, verzekerde Von Bulow maar ook van Frankrijke kant werd ver wacht dat het de acte op vredelievende en vriendschappelijke wijze zal erkennen en uitvoeren. Ook over de Macedonische kwestie had de kanselier het, Hij schreef den slechten binnenlandschen toestand voornamelijk toe aan den verbitterden strijd die er tusschen de verschillende christelijke nationaliteiten gestreden wordt om de heerschappij. Tegen over dien toestand vormt de handhaving van het status quo het vereenigingspunt, van waaruit de Mogendheden den toestand trachten te verbeteren. Verder besprak Von Bulow den brief van KeizerWilhelm aan den Engelschen minister van marine. Daar deze particulier was kon hij daarvan geen voorlezing doen maar wel verklaarde hij dat de brief in 't geheel geen verdachte uitdrukkingen bevatte en door iederen voorstander van de goede verhouding tusschen Engeland en Duitsch land geteekend kon worden. De rede van Von Bulow werd meermalen onderbroken door luide toejuichingen, hoe wel nu juist niet gezegd kan worden dat zij veel nieuwe bijzonderheden bevatte, —o—o—o— De Duitsche Keizer en de Koning van Italië hebben een samenkomst gehad te Venetië waar ze elkander bijzonder hartelijk begroeten, zelfs tot tweemaal toe omhelsden, verder aanzaten aan een feestbanket, op elkanders gezondheid en den voorspoed der respectieve families dronken en vervolgens onder vier oogen verschillende zaken be spraken. Van groot belang is natuurlijk de vraag waarover de beide vorsten van gedachten hebben gewisseld, maar daarop zal vermoe- lyk wel niet dadelijk een antwoord zyn te geven, waarschijnlijk is evenwel dat door beide monarchen gesproken is over den Driebond, waarmede het in den laatsten tijd nu juist niet zoo bijster best stond. De verhouding tusschen Duitschland en Italië was nu juist niet zoo heel innig meer terwijl die tusschen Oostenrijk en Italië zelfs eenigermate gespannen was in den laatsten tijd. Mogeljjk dat de samenkomst vau Keizer Wilhelm en Koning Emanuel de banden weer wat hechter zal hebben gemaakt, —o—o—o— In Frankrijk is in de laatste dagen de naam van den schrijver Emil Zola weer op veler lippen. Zooals de lezer weet besloot de Fransche Regeering en de Kamers een vorig jaar het lijk van Zola een plaats te geven in het pantheon, de doodentempel, waarin Frankrijke groote mannen worden bijgezet. Het was voor eenige dagen in de Fransche Kamer het regeeringsvoorstel aan de orde om de gelden noodig voor het overbrengen en bijzetten van het stoffelijk overschot van den schrijver, toe te staan_ Wel werd dit voorstel met groote meerder heid van stem men aangenomen maar toch was er heftig verzet in de Kamer. Ook buiten de Kamer werd tegen de bijzetting in de pantheon van Zola's lijk geprotesteerd en nu is zelfs door een zekeren hertog de Montebello aan de regeering gevraagd om teruggave van het overschot van diens voorvader marschalk Lauries, omdat de familie het een beleediging van de nagedachtenis den afgestorvene aange daan achtte, dat met het overschot van dezen, dat van Zola in denzelfden tempel zou moeten vertoeven. Aan den eisch van den hertog de Mon tebello zal wel niet zoo dadelijk voldaan worden, omdat dit niet anders dan door de aanneming van een wet kan geschieden. Het geval intusschen geeft te zien hoe sterk de afkeer zelfs in Frankrijk kan zijn tegen den gestorven realistisc'nen schrijver, —o—o—o— Er wordt beweerd, dat nergens het anar chisme meer proselieten maakt, dan in het land van den dollar. Nu is dit ook niet ontgaan aan de aandacht van president Roosevelt en toen onlangs een katholiek priester, door een anarchist, voor het altaar werd doodgeschoten en aan het licht kwam dat het blad der anarchisten zyn lezers aanspoorde het tuighuis te Paterson te overrompelen en zich van het gezag meester te maken, heeft de president order gegeven het anarchisme tegen te gaan en heeft hij de post verboden het anarchistisch blad te verspreiden. De redactie steekt echter den draak met president Roosevelt's orders en heeft hem getart en den burgemeester, de politie en de heele rest incluis, het blad tegen te gaan. De president echter is niet zoo spoedig uit het veld geslagen en heeft nu bevolen alle anarchisten, die nog geen 3 jaar in het land hebben gewoond te verbannen en tegen het binnenkomen van andere anar chisten streng te waken. Of hem 't baten zal TEXEL, 1 APRIL 1908. Eeu jubileum. Een plaatsgenoot, tot wiens taak het behoort de burgerij óf met goede tij dingen te verrassen, öf ook wel om de brenger te zijn van minder aangename ty din gen, viert heden, 1 April, een jubileum. 't Is de heer C. Moojen, brievenbesteller alhier, die beden mag berdenken het feit dat hij aan het kantoor der posterij alhier 25 jaren werkzaam is. Zullen ambtgenooten het den jubilaris zeker niet laten ontbreken aan bewijzen van vriendschap, ook daar buiten staanden zullen zeker niet achterwege blijven om hunne belangstelling te betoonen. Naar wij vernemen werd door het personeel der posterijen op Texel, aan den jubilaris eene prachtige regulateur en een wekker vereerd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I A D W E K R. Vergoeding en ontheffing voor kostwinners. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gesien de openbare kennisgeving van heden, waarbij de daarin genoemde dienstplichtingen der Landweer onder de wapenen worden geroepen Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de verzoeken om vergoeding, alsook verzoeken om ontheffing van den werkelijken dienst, als kostwinner de eerste gericht aan Z E. den Minister van Oorlog, de laatste aan H.M. de Koningin moeten worden ingeleverd bij Bur gemeester en Wethouders vóór 7 April a. s. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke op de aanplakborden aangeplakte publicatie betrekkelijk //Kostwinners// en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen worden gevraagd tur Gemeent -secrelarie. Texel, den 28 Maart 1908, Burgemeester en Wethouders voornoemd HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ontvangen bericht do schietoefeningen op de schiet baan bij Neeltjesuol dit jaar zullen aan vangen op 6 April a.s. en zullen duren tot ultimo September 1908.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1