Buitenland. Bij het Zaterdag gehouden eind examen aan de Rijkslandbouwschool te Schagen, werd o. m. a. een getuigschrift uitgereikt aan onzen plaatsgenoot den heer J. Keijser. Boot en sport. Aan de herinnering dat heden, 1 April, de volledige zomerdienst aanvangt van „Texels Eigen Stoombootonderneming," knoopen wij vast eene verwijzing naar achterstaande advertentie van „de Hel- dersche Sportman" (de heer G-. Koedijker) die het denkbeeld aan de hand doet aan de sportvrienden, om op 2e Paaschdag een fietstocht te houden aan de vaste wal. Met het voorjaar komt ook de lust en de gelegenheid om van de fiets ge bruik te maken, de boot biedt gelegen heid om reeds op een vroeg uur van hier en op een laat uur van Helder te vertrekken, een man methetorganiseeren van fietstochten wel bekend, stelt zich beschikbaar als geleiderwat wil men meer? Liefhebbers van fietssport, die niet tegen een dagtaak op dit gebied opzien, mogen daarom indachtig zijn dat „da Helderscbe Sportman" Zondag 5 April, voor dit doel zich in „de Linde boom" zal bevinden. Mejuffrouw Nette Bakker alhier is benoemd tot tijdelijke Onderwijzeres te Enkhuizen. Vereeniging Bloembollenkweekers. "Wij hebben een verzuim goed te maken naar ons wordt opgemerkt, n.l melding te maken van de vergadering van de afd. Texel van het Holl. Bloembollen- kweekersgenootschap, Maandag in de vorige week gehouden. Wij erkenden dat verzuim, waarvoor we als verontschuldiging aanvoerden lo. dat wij geen lid van deze vereeni- ging (kunnen) zijn, omdat het lidmaat schap voor kweekers openstaat (zie ver slag verg. 21 Febr.); 2o. dat volgens de agenda aan de orde was „Vaststelling Huish. Regl. en verkiezing van bestuur," zaken, slechts voor de leden belangrijk. Wij willen, daartoe aangezocht, het volgende ons medegedeelde alsnog ver melden lo. Kwam ter tafel een ontwerp-regl. door de voorloopige comm. opgemaakt, welk regl. na artikelsgewijze behandeling werd aangenomen en aan het Houid bestuur ter goedkeuring zal worden op gezonden. Na goedkeuiing zal aan ieder lid een exemplaar woiden uitgereikt 2o. Werd voor de afd-eling een bestuur benoemd, waartoe werden gekozen de heeren Dikkers, W. Schumaker en D. Verhoeve. Bij verdeeling der functiën werd de heer Dikkeis aangewezen als voorzitter, de heer Schumaker als secr., de heer Verhoeve als penningmeester. Belanghebbenden weien alzoo tot wien zij zich kunnen wenden. Naar wij vernemen telt de vereeniging 25 leden, welk getal zeker wel voor vergrooting vatbaar zal zijn. Oudeschild, 30 Maart. De baggermachine met toebehooren, welke hier eenige weken vertoefde om de haven weer eens flink op diepte te brengen, is per sleepboot overgebracht naar Wieringen, om daar in de haven eenzelfde taak te verrichten. Geslaagd voor toelating tot de Rijksnormaaischool te Goes, onze vroegere plaatsgenoote N. C. Mets. Oudeschild. Het aantal leerlingen der O. L. S. neemt met elk jaar af. Bedroeg het eenige jaren geleden 160 k 170, thans met den aanvang der nieuwe cursus is het beneden 100 gedaald Vertrek^aar elders en minder grooter huisgezinnen dan vroeger zijn wel de naaste oorzaken dier vermindering. Wie tegenwoordig in het begin der week onze haven bezoekt, staat verwonderd over de drukte, die er heer scht Gewoonlijk liggen dan een groot aantal vaartuigen, waaronder soms van groote afmetingen, in lossing. Zoowel de oplos plaatsen als de haven zelve, bieden dan te weinig ruimte aan. Verbetering en vergrooting daarvan ztjnzeer wenschelijk. Moge het niet tot de vrome wenschen blijven behooren 1 Den Hoorn, 27 Maart. Door ongesteldheid der beide onder wijzers alhier is de school gesloten. Oosterend, 27 Maart. De rogvisschers, die in „De Meep" hunne netten geplaatst hebben berichten, dat er nog weinig te vaDgen is Men hoopt evenwel, dat het spoedig beter zal worden. Eenige visschers, die tot heden het garnalenvisschen uitoefenden, zijn ter Noordzeevisscherij uitgeuzeild. -- Vele slooten waren gedurende den winter gevuld met zeegras waarin dit product tot uitlooging moest verblijven Thans haalt men het weder op het veld, waar het eerst moet drogen, alvorens het in pakken van 50 K.G. geperst kan worden. Er is tegenwoordig veel vraag naar gevischt zeegias, waarvoor de prijzen naar gelang van kwaliteit varieeren tusschen f 2 f 2,80 per 100 K.G. De Oocksdorp, 30 Maart. In de j.l. Zaterdag gehouden vergade ring van het Bestuur en de Ingelanden van den polder Eierland werden bespre kingen geboudeu, die zeer waarschijnlijk zullen leiden tot het beharden van bijna alle zandwegen in dien polder. De kosten hiervan worden geraamd op 420 O h f 43.U00. liet gevaar voor de vogels. Van Terschelling bericht men, dat er met dea voorjaaiatiek weer honderden vogels omgekomen zijn door het verblin dend licht van „De Brandaris." Vooral het aantal spreeuwen was groot, maar ook kieviten, strandloopers, plevieren en andere soorten werden slachtoffers van deze electrische kunstverlichting. De kindermond. Woensdagmorgen werd op de Volders gracht te Delit een 8-jarig knaapje over reden en in het Gasthuis opgenomen, 's Avonds kwam een klein zusje van den jongen aan het politiebureau „de compliment van vader" doen, en „dat broertje het had afgeleit." Het kind voegde aan deze mededeelingeo een markante bizonderheid toe over de ver schijnselen, welke zich bij broertje hadden geopenbaard, voor hij de eeuwigheid inging. En Donderdagmorgen deelde dr. Waszink mede, dat de gisteren in het Gasthuis binnengebrachte jongen geen nadeelige gevolgen van de overrijding zou ondervinden, zoodat hij het Gasthuis kon uitwandelen. De politie stond ver slagen over zooveel kinderfantasie. Dat blijft maar scheuren. Niettegenstaande het enorme stutten en verbouwen der beurs te Amsterdam is opnieuw in den rechterhoek van de Groote Koopmansbeurs een groote scheur in een der bogen ontstaan. De vlakken aan beide zijden van de scheur verschillen enkele millimeters en het is noodig geoordeeld, een nieuwe stut ODder den boog te plaatsen. Oude jongelui. Te Kampen werd door het huwelijk verbonden een paartje, van hetwelk zoowel bruid als bruidegom reeds den 73 jarigen leeftijd achter den rug hebben. Indertijd knoopten deze oudjes de kennis making aan, toen zij verpleegden waren in het Bestedelingen huis, waaruit zij echter verwijderd werden, omdat zulks daar niet kan worden toegelaten. Er was bij deze plechtigheid een groote menigte nieuwsgierigen aanwezig Een slaapwandelaarster. Een dezer laatste Dachten ging de 19- jarige dochter van den heer O. te Woest- duin (Vogelenzang) een wandeling maken van de ouderlijke woning uit in den tuin. In haar slaap kwam zij in den daar aanwezigen vijver terecht en zou zeker jammerlijk verdronken zijn, ware haar hulpgeroep niet opgemerkt door G. Hul sebosch, die juist daar passeerde en het geluk had met gevaar voor zijn eigen leven het meisje behouden en wel thuis te breDgen De Tien geboden voor den melker. 1 Melk steeds met reine handen 1 2. Reinig vóór het melken den uier, door afwasschmg met lauw water. 3. Melk de eerste stralen buiten den emmer 4. Proef de melk uit iedere speen 5. Gij zult overkluis melken. 6. Gij moet voorzichtig en zorgvuldig melken. 7. Zorg voor rust in den stal tijdens het melken 1 8 Melk zonder ophouden en snel 9. Melk goed uitDit is een gewichtig gebod. De laatste gemolken melk is steeds de vetrjjkste. 10. De melk moet buiten den stal worden uitgegoten en dus buiten de schadelijke stallucht worden gehouden. C, B. Daar ging de vliegende mensch. HeDri Farman is te Issy-les-Manteneaux aan 't vliegoefonen zijnde, uit zijn toestel geslingerd. H(j bekwam groote wonden aan bet gezicht en aan den schouder. Blikjes vleesch op retour. De Vereenigde Staten vooizien Enge land voor een goed deel van het vleesch, dat er gegeten wordt, ook van vleesch in blik. Nu is er echter in de Vereenigde Staten zelf plotseling groote behoefte aan vleesch in blik gekomen. Om daarin te voorzien zijn er in de laatste weken twee millioen Eng ponden van uit En geland weer naar Amerika verscheept. De wakende moeder. Een advertentie uit een Pruisisch blad „Verloren een kinderwagen met een jongentje van een half jaarZondag buiten gelaten bij een uitspanning te Lossenheim, of misschien te Höobst of Unterliederbach. Op de sprei is gebor duurd „Slaap wel, moeder waakt over u." Bieten en Aardappelen. "Verpaderinjr Tan Hoofdingelanden vd 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel. Donderdag 26 Maart 1908. Tegenwoordig alle leden uitgezonderd de heeren KL B. Lap KL Roeper en C. B Bakker. De voorzitter—de heer J. S. Dfit—opent de vergadering en feliciteert den heer J. D. Witte dat hfi in zooverre hersteld is, dat hfi de vergaderingen weer kan bijwonen. Het spijt spreker, den nestor onzer verga dering, hem die in de beraadslagingen en de zaken vaD het waterschap altijd zoo groot belang stelt, hier niet aan te treffen. Ziekte is de oorzaak zijner afwezigheid. Spreker weet te vertolken het gevoelen van heel de vergadering, als hij den heerC. B. Bakker een spoedig en volledig herstel toewenscht. De notulen der vorige vergadering wor den daarna gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt daarna mede, dat be talingsstukken van het Rijk en de Provincie elk groot f 5000 zfin ontvangen ter vol doening van een gedeelte subsidie in de kosten van wegenbeharding, terwijl de bij drage van de gemeente a f 6000 ook reeds is gestort. Op voorstel van den voorzitter wordt daarna besloten van het overtollige kasgeld tijdelijk f 3000 aan de gemeente te leenen tegen eene rente van 4 pCt. in het jaar. Daarna gaat de vergadering over tot onderzoek van de rekening over 1907. Dit onderzoek geeft geen aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen, en wordt de rekening vastgesteld in ontvang op f 70249,94 in uitgaaf op 62614,81 Batig saldo f 7635,13 Ter tafel komt daarna de beraming van onderhoudskosten van de zeewering ge durende 1908. Na ampele bespreking wordt die beraming goedgekeurd, nadat daarop is uitgetrokken een post van 50 last stortsteen, die echter niet eerder gebruikt zullen, dan de nood zakelijkheid door te verrichten peilingen zal z\jn gebleken. Zonder een bepaald voorstel v. h. D. B. heeft de voorzitter gezorgd cijfers te hebben voor gedeeltelijke kruin- en berm verzwaring van den dfik tusschen Oude en N. Schild. De dijk zal worden gebracht op een hoogte van 3V3 Meter en de berm tot op 3 palm boven volzee. De kosten worden in totaal geraamd op f 37000, waarvan in 1908 zal moeten worden besteed f 25000 en het overige a f 12000 in 1909. Naar aanleiding van dit voorstel vraagt de heer J. D. Witte of bermverzwaring tot 3 palm wel voldoende geacht kan worden, waarop de voorzitter te kennen geeft, dat naar het oordeel van hot dagelijksch Be stuur 3 palm beslist noodig is. Vijf palm is echtor beter, en spreker zal zich tegen een dergelijk voorstel, mocht dat worden gedaan, niet verzetten. Iedere palm meer dere verhooging van den berm over de Vlieland 27 Maart. (Voor het vorig nummer te laat ontvangen.) HET BEZOEK VAN PllINS HENDRIK. Een frissche, zonnige voorjaarsmorgen, met wapperende vlaggen, oranjewimpels overal in het vriendelijke dorp. Het ziet er zoo keurig en onberispelijk uit, het heeft in enkele uren tijds z'n feestpakje aangetrokken. Di kinderen, getooid met oranje, vlaggen in de hand, zijn al vroeg in de weer, ze zijn vol verwachting, straks zullen ze moeten zingen voor den Prins Naarmate het uur van aankomst nadert, wordt het dorp leeger, maar daarbuiten bij den steiger wordt het al voller en levendiger. Als de motorboot «Vlieland" in 't gezicht komt, begeven zich Burgemeester en Weth. op den steiger. Vlielands Fanfarecorps eveneeDS, om straks ter verwelkoming het Volkslied te spelen. Prins Hendrik, die van Terschelling per tor pedoboot vertrok, werd bij den ingang der sloot per vlet geroeid naar den motor. Deze brengt Z. K.H. met gevolg weldra te Vlieland aan wal. Na een korte begroeting door den Burgemeester, terwijl de Fanfare-muziek zich danig doet gelden, begeeft de Prins zich vergezeld door den beer Molenaar, gevolgd door de Staatscommissie tot Toezicht op het Reddingswezen, de leden van den Gemeenteraad enz. over den steiger naar het dorp. En nu is in dit oogenblik wel heel spontaan en echt het daverend hoeradat daar opgaat uit de talrijke menigte, het gaat met den Prins mee, bet wuift en juicht alles om Hem heen. Het barst telkens weer los op de vlugge wandeling door het dorp, ook telkens weer wordt vriendelijk salueerend en buigend door Z K. H. gedankt. Een kort bezoek wordt gebracht aan het huis, waaraan de geschiedenis den naam van Admiraal Tromp heeft verbonden, thans bewoond door den heer Akersloot en Mevrouw Akersloot-Berg, zee schilderes. Bij het Raadhuis, waar vlug een eerepoort van groen en vlaggen is opgericht, begroet de daar opgestelde schooljeugd den Prins met het geliefde «Wilhelmus.// De kinderen zingen en nemen onderwijl hun Prins, daar vlak voor hen staand, eens heel goed op. In het Raadhuis wordt eenige oogcnblikken vertoefd en daarna de weg vervolgd naar het Kerkgebouw, waar de heer van Rossum aan Z. K. H. wordt voorgesteld en eenige merkwaardige bijzonderheden mededeelt. Het kerkhof wordt even bezichtigd; waarna een bezoek aan den Vuurtoren volgt- Over de hooge duinen een geduchte klimpartij. De Prins betoonde zich zeer ingenomen met het bezichtigde, schreef zijn naam in het boek der bezoekers: Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Inmiddels zijn er rijtuigen ingespannen en neemt de rit naar bet Noorderstrand een aanvang. De reddingbo.t, gestationeerd in de vlakte nabij het Badpaviljoen, wordt geïnspecteerd met veel belangstelling. De duinen door wordt teruggereden, het dorp weer gedeeltelijk door, 't gaat nu alles vlug, vlug, het oogenblik van vertrek nadert. Als de Prins bij den steiger het rijtuig ver laat, begroeten hem weer luide toejuichingen, zingt de jeugd, aan weerskanten geschaard, nog eens een lied, doet de Fanfare ten afscheid zich hooren. Evenworttde oude gemeenteveldwachter door Z. K.H. toegesproken en een aardig oogen blik is bet voor de kinderen, dat zij achter den Prins aan marcheerend, vóór op den steiger mogen komen. Hoe zwaaien en wuiven ze met hoeden, petten en zakdoek«n, hoe wordt hnn hoera! overgeno men aan den wal, als de motor vlug wegstoomt na het korte afscheid van Z. K. H. Een faatsten indruk houden we aan onzen vorstelijkcn bezoeker, zooals Hij, salueerend bij den mast van de «Vlieland» staat. Naar we vernemen, betuigde Prins Hendrik herhaaldelijk zijn bijzondere ingenomenheid met de ontvanjst der bevolking, het vriendelijke dorp en al bet geziene. Een aangename indruk aan dezen morgen blijft nok Vlieland's inwoners bij. Ook na liet vertrek van Z. K.H. blijft er iets feestelijks,zich uitend in de tonen der muziek, die nu een vroolijke marscb doet hooren. De Staatscommissie tot Toezicht op het Reddings wezen is terstond naar het Posthuis gereden om de aldaar gestationeerde reddingsmiddelen te inspecteeren. De Commissie vertrok des middags weder. Veel kleine landbouwers hebben een of meer akkers, waarop 7.e als volgt te werk gaan. Het land wordt goed bemest en bewerkt. Het eerste jaar teelt men voederbieten, het tweede jaar aardappelen. Dan weer voederbieten, vervolgens weer aardappeleu. Er is dus vruobtwisseling. Of die doelmatig is in verband met den gegeven mest, mag echter betwijfeld worden. Zien we eens wat in twee jaar per HA. uit |den grond gehaald wordt. Kali Fosforzuur Stikstof Voederbieten 126 Ko. 36 Ko. 80 Ko. Aardappelen 150 35 75 Samen 276 Ko. 71 Ko. 155 Ko. Geeft men telkens de bieten stalmest en flinke hoeveelheid, dan zal men daarin vindenonge veer 200 Ko. Kali, 80 Ko. Fosforzuur en 160 Ko. Stikstof. Met het fosforzuur en den stalmest is de zaak ongeveer in orde, doch men heeft 76 Ko. Kali te weinig. Geeft men om de vier jaar of na langer tijd stalmest, dan wordt de zaak nog bedenkelijker. Doch in hoofdzaak blijft men kali te weinig geven. Nu mag men wel op voedsel voorraad daarvan in een kleibodem rekenen. Doch voor zand- en veengrond behoeft men niet te denken, dat er Kali in belangrijke hoeveelheid aanwezig is. Kleigrond wordt op den duur Kali arm bij deze vruchtwisseling; zand en veengrond worden het reeds zeer spoedig. De gevolgen blijven niet uit; de aardappelen worden kleiner en dragen minder vruchten. De bieten gaan in grootte achteruit, kwijnen en hebben een geringe voederwaarde. Er moet kalimest te hulp komen. Het goedkoopst wendt men daarvoor kaiuiet aan. Daar eetaardappelen minder van smaak worden door dezen kunstmest, strooit men het tegelijk uit met stalmest voor pieten. Als toegift geeft men dan minstens 5 zak kainiet. Geeft men eerst stalmest om de 4 jaar, dan zal er ook meer Kainiet moeten wezen, bv. 8 zak, benevens 4 a 5 zak Slakkcnmeel. Verder verdient het altijd aanbeveling voor direct oplosbare stikstof te zorgen 100 Ko. Cbilisalpeter bij 't zaaien der bieten uit gestrooid, of een deel nadat ze opgekomen zijn. Op die wijze vinden de bieten voedsel in over vloed, terwijl de aardappels ook 'tnoodige klaar vinden, om een goede opbrengst te geven. Men krijgt aldus: een Hinken oogst van stevige, groote bieten met een hooge voederwaarde, veel aard appels van behoorlijke grootte en dat alles door bij den stalmest den noodigen kunstmest te voegen. Geeft men 5 zak kainiet a f 2,50, dan betaalt men f 12,50. Dit behoort bij stalmest, die om de 2 jaar gegeven wordt Voor 5 zak kainiet, 5 zak slakkenmeel en 100 Ko. chilisalpeter betaalt men samen ongeveer f 39 a f 40. Het voordeel der grootere opbrengsten bedraagt het dubbele of meer der kosten. Tevens heeft men de gerust stelling, dat de bodem niet achteruitgaat, doch in goeden voedingstoestand blijft.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2