JN°. 2143 Zsotulay 5 April UJON 21ste Jaargang Nieuws- en Advertenti eb lad Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. LANDWEER. DISTRICT No. XXVII. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 190S. Bepaliugen nopens bet verblijf onder de wupencn. TEXEL, 4 APRIL 1908. Verschillende zaken. Verbetering. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer, wordt de volgende opmerking gemaakt: „In uw verslag geeft u op verzocht te zijn te melden dat 't bestuur der BI. Kweekersvereeniging bestaat uit de HH. G, Dikkers, Voorz. en W. F. Schumaker, Secr.jdit moet zijn W. F. Schumaker Yoorz. en G. Dikkers Secr., D. Yerhoeve Penningm." Wij hebben geen bezwaar om deze rectificatie optenemen, alleen merken we op dat de functieverwisseling spoediger heeft plaats gehad dan onze zegsman vermoedde; deze liet dit wel ietwat doorschemeren, doch gaf aanvankelijk de functie verdeeling op, als door ons werd gemeld. herinnering. Wij herinneren er nog eens aan dat morgen, Zondag, „de Bel- dersche Sportman" in „de Lindeboom" zal zijn om te bespreken een fietstocht, te houden aan den vasten wal, op den 2en Paascbdag. Landbouwtentoonstelling. In eene op Woensdagavond gehouden vergadering werd de bediening van de restauratietent op het terrein der tentoonstelling, opge dragen aan de firma Geus-Vlessing alhier en de heeren P. Jonges en S. Semeins van Furmerend. Bet bouwen der Restauratietent, reeds vroeger aanbesteed, is opgedragen aan Gebr. Smit alhier. - Naar ons wordt medegedeeld is een vroegere plaatsgenoot, de beer Corstiaan Visser, aangesteld als gezagvoerder op een der stoomschepen van de Java— Bengalen-lijn. Den Hoorn3 April. Ook op het gebied van kunstmatige hoenderfokkerij gaan wij flink vooruit, bij den veehouder T. Zegel in de P. li. Polder, kan men reeds een flinke hoe veelheid kuikens rond zien loopen in de kunstmoeder en bij genoemden veehouder staan twee broedmachines, elk met 65 a 70 eieren gevuld, de komende dingen weer af te wachten. Een en ander is geplaatst in een bijna glazen gebouwtje hetwelk heel wat bekijks oplevert. De Cocksdorp, 1 April. De heer Ar. Dros Dz. te Midden Eierland legde gisteren met goed gevolg het eind examen af van den cursus voor machi nisten ter koopvaardij aan de Zeevaart school te West-Terschelling. Vlieland. Tot opzichter bij 's Rijks Waterstaat alhier is benoemd, de heer Stuivinga, Opz. b.d. Waterstaat aan den Hoek van Holland. De heer Burgemeester ontving dezer dagen een portret met handteeke- ning van Prins Hendrik der Nederlanden ter herinnering aan het bezoek van 27 Maart 1908. Het portret is bestemd voor de Raadkamer op het Gemeentehuis. Dubbel getrouwd! Den 7 April zal voor de Rechtbank te Almeloo terechtstaan zekere K., uit Hongeloo (Overijsel), beschuldigd van bi gamie. In den zomer van 1906 werd hij voor- loopig gevangengenomen, als verdacht tweemaal getrouwd te zijn. Hij was vroeger militair in Indië geweest. In Indië zou hij met een Indische vrouw getrouwd geweest zijn. Na het verstrij ken van zijn diensttijd vertrok hij naar Nederland en vestigde zich te Borne, alwaar hij al spoedig trouwde. De In dische waarmee hij getrouwd heet te zijn schreef naar Nederland om geldelijken steun. K. werd toen in voorloopig ar rest genomen, doch na eenigen tijd we der ontslagen. Deze zaak zal nu voor de Arrondisse- ments Rechtbank te Almeloo behandeld worden. Boschbrand. Dinsdagmiddag heeft een hevige bosch brand gewoed tusschen Hoenderloo en Uchelen, 50 bunder dennenbosch zijn vernield, ondanks het flink optreden der omwonenden. De oorzaak is onbekend. De rook en vlammen waren op verren afstand zichtbaar. Een nieuwe mestsoort. Een gaardenier in de gemeente Schoter- land bemest den grond, waarop hij aard appels gaat verbouwen, met den bast van het twijg, waarvan rieten stoelen gemaakt worden. Hij koopt dien bast van de rieten meubelen fabrikanten. Verleden jaar nam hij een proef in het klein, die goede resultaten gaf. Niet goed gelezen. Kobus woont op een wildrijk jacht terrein, geheel door dennenbosschen om geven, in de meierei van 'sHertogenbosch. Geen wonder, dat hij lust gevoelt, om, zonder gevaar van proces-verbaal, een konijntje te snappen. Hij vraagt een „machtiging op schade lijk wild" aan en ontvangt na eenige dagen een gedrukt stuk. Met dat stuk gaat Kobus op jacht en menig konijntje schiet hij neer. Wel ontmoet hij nu en dan een jacht opziener, doch deze is reeds tevreden, als hij 't bewijs van Kobus ziet; geen die 't nader bekijkt. Zoo heelt hij een jaar gejaagd en gaat nu naar zijn burgemeester om vernieu wing zijner machtiging te krijgen. Deze ziet 't stuk in en deelt don ontstelden jager mede, dat zijn „machtiging" niets anders is dan een„afwijzende be schikking 1" Een ongeluksvogel. Een goed jaar geleden werd zekere H., te De Werken, uit zijn huisje gezet wegens wan betaling. Het armelijke boeltje stond een paar weken letterlijk aan den dijk voor het gelukte iemand te vinden, die het gezin wilde opnemen. Het trok t09n in een planken hut aan de Bakkershil, maar ook die zou het met 1 April moeten verlaten, toen Maan dagavond alles ineens in lichtelaaie stond. De man verloor nu alles wat hij nog had, beddegoed, gereedschap enz. Niets was verzekerd. Koninklijk bezoek te Boskoop. Een aardig (historisch) feit uit het Koninginne-bezoek aan Boskoop vertelt deresidentie-briefschrijver van het N.v.d.D De firma Koster heeft een ouden knecht, nu 85 jaar, die al jaren gepen sioneerd is, maar vergunning heeft om te komen meewerken, als hij wil, en daarvan gebruik maakt. Toen de Keuningin komen zou, was de oude Willem natuurlijk ook er bij en in de pakschuur. H. M. zag den ouden man, stapte naar hem toe en vroeg hem, of dat werk hem niet zwaar viel. Willem is doof, en de patroon herhaalde de vraag. Waarop de oude H. M. antwoordde„Neen, juf fer, heelemaal niet, daar heb je geen verstand van." Dat de „juffer" gul lachte, is te begrij pen van onze Koningin. Evenals de Prins, toen een der kleinste meiskens uit het geslacht der Kosters hem op zijn vraag, of ze al wist hoe die bloem heette antwoordde„Neen, Koning, dat weet ik nog niet". Zoo'n arm oudje. De 70-jarige vrouw De H., te Deventer, die niet al te wel bij 't hoofd is, heeft zich met petroleum begoten en daarna zich in brand gestoken. Zij werd met ernstige brandwonden overdekt. Haar toestand was zeer gevaarlijk. Over wolprijzen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bojig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester van Texel maakt, ingevolge 47 der Landweer-Instructie I, bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde dienstplichtige verlofgangers der Landweer, behoorende tot de hieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze, voor den tijd van zes dagen, krachtens art. 11 der Landweerwet, in 1908 tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden ge roepen, en dat zij zich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, hieronder vermeld LICHTINGEN 1903, 1904, 1906 eD 1907. Infanterie, 4 Mei, 8 uur voorm. Infanterie kazerne te Helder. LICHTINGEN 1903, 1904, 1906 en 1907. Vestingartillerie, 19 October, vdor 9 uur voorm. Artilleriekazerue te Helder. LICHTINGEN 1903, 1904, 1906 en 1907. Pontonniers, le Comp. 22 Juni; 2de Comp. 29 Juni; voor beide Comp. voor 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, Pontonniers kazerne te Dordrecht. LICHTINGEN 1903 en 1907. Genietroepen. Zij die hebben gediend bij de Telegraafcompagnie van het voormalig Korps genietroepen, 11 Mei, voor 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk, Geniekazerne, Utrecht. LICHTINGEN 1904 en 1906. Genietroepen. Als voren, op 18 Mei, enz. LICHTINGEN 1906 en 1907. Genietroepen. Zij die hebben gediend bij de overige compagniën van bet voormalig korps Genietroepen, 22 Juni, vdor 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna, Legerplaats bij Zeist. LICHTINGEN 1903 en 1904. Genietroepen. Als voren, op 6 Juli, enz. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij, ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrusting stukken, wapenen en ledergoed en van hun zakboekje, zich aanmelden op den hiervoren voor elk wapen en elke lichting aangegeven tijd en Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag vddr hun vertrek, des voormiddags tusscbcn 10 en 12 uur, ter Gemeen tesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje mot daarin gehechten verlofpas, tot het in ont vangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoer- bewijzen en passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht bobben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur vd<5r het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene op geze geld papier geschreven on gelegaliseerde genees kundige verklaring ter Gemeentesecretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogon eene ongezcgelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst door den- zelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-ouvermogenden met eene on gezegelde en niet-gelegaliscerde ver klaring worden volstaan. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. De verlofganger, die zich niet tijdig op do aangegeven plaats van opkomst aanmeld, maakt zich strafschuldig. Hot niet ontvangen eencr hoofdelijke oproeping ontheft de verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, danr deze oponbare kenuisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de vorlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder do Krijgswetten. Aan do landwccrinnnnen dio gehuwd zijn of nis hoofd van hot gezin zjjn nantomerken, kan door den Landwccrdistriclscommnndant woiden vergund om thuis te slapen, mits bun gezin in of nabij do plaats van oefening gevestigd is en do vergunning niet naulciding geeft tot bet alleggen van zoodanige afstandon, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang der oefeningen, tengevolge vaD, buiten deze, op gedane vermoeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige ver gunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een half uur vdor den aanvang der morgenoefening in de kazerne terug zijn, terwijl zij des avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor hen zijn afgeloopen. Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan tevens door den Districtscommandant worden vergund om in eigen voeding te voorzien; zij ontvangen dan alleen een ration brood, terwijl aan hen f 0,25 per dag, als vergoeding voor levensmiddelen, wordt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning erlangen, mogen zich echter niet tusschen de morgen- en middagoefening naar huis begeven; eenmaal in de kazerne, blijven zij daar tot zij zich des avonds na afloop der diensten, naar huis begeven. Op dezen regel mag alleen eene uit zondering worden gemaakt, indien eene avond oefening plaats heeft, waarvan de betrokkenen dan tijdig verwittigd zullen worden. De bovenbedoelde vergunningen worden ver leend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enkele willekeurig te kiezen dagen. Indien van de vergunningen misbruik wordt gemaakt, zullen deze, onverminderd de eventueel op te leggen straf, voor den overtreder onmid- delijk worden ingetrokken. Zij die eerstbedoelde vergunning of wel beide deze vergunningen wenschen te erlangen, moeten zich ten spoedigste met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot hunnen Landweer districtscommandant. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld doch moet gefrankeerd verzonden worden. In het verzoekschrift voorts het adres van den landweerplichtige duidelijk en volledig te ver melden. Texel, den 28 Maart 1908; De Burgemeester voornoemd, HIDD1NGH. Men vestigt onze aandacht op de dezer dagen te Londen gehouden wolveilingen. 21 Maart. Het verloop van Australische Merino was in dc veiling tot op heden zeer onregelmatig, daar de concurrentie in hooge mate afhing van de qualiteit der wol, die dagelijks onder den hamer kwam. Aanvankelijk trad de inlandsche handel als voornaamste kooper op, omdat de aangeboden partijen voor de Engelsche behoeften het beste pasten. Naderhand toen er aanbod kwam van wol van fijnere qualiteit en korteren stapel, trad het Continent meer op den voorgrond. De prijzen waren in den regel 5 a 10 pCt. lager dan op het einde van de vorige veiling. Zuid Afrikaansche wol verkeerde meestal in denzelfden toestand; de vette wol ging niet zoo goed van de hand als vroeger, terwijl scoureds zelden een prijsvermin dering van meer dan 5pCt. te zien gaven. Amerika is sedert kort begonnen met het koopen van vette crossbreds in grovu en middelsoorten, met het gevolg, dat de fijne qualiteit iets duurder is dan in het begin. Daarentegen zijn de noteeringen voor grove, mindere en onregelmatige partijen eenigszins aan den Hauwen kant. De fijnste crossbreds werden 5 a 71/, pCt. lager dan inFe- bruari afgegeven, op dit prijsniveau ontmoetten zij echter levendige vraag. Punta Arenas en Ealklandsche wol ging hoofdzakelijk naar Duitsch- land en Frankrijk. De prijzen waren aanmerkelijk lager dan die van de koloniale wol. Slechts een kleine hoeveelheid Australische en Nieuw Zee- landsche crossbreds ging tot heden naar het Continent. 25 Maart. In de heden voortgezette veiling bestond het aanbod uit 11,000 balen. De kooplust was weder levendig voor alle goede vette Merino, welke nog betrekkelijk scbaarsch zijn, en loopende prijzen bleven over het algemeen goed gehand haafd, maar de inferieure en afwijkende qualiteiten waren zoo weinig begeerd, dat om te kunnen onderbrengen nog moest worden toegegeven op do openingsverlaging van 15 pCt. De Nieuw- Zeelandsche vette Crossbreds bestonden weder voor een groot gedeelte uit middel en grovere qual., welke goed werden opgenomen door lorkshire huizen op de basis van 1015 pCt. beneden do Januan-veiling, evenals de vorige week.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1