N° 2146. Donderdag 16 April 1908. 21st® Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O U, ParkstraatBurg op Texel. VCJILNIS OP DE WEGEN. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd, geen vuilnis, scherven, enz., neer te gooien op open bare wegen, daar deze op verzoek bij afzonderlijke gereedligging dus niet vermengd met andere stoffen, immer door den gemeentereiniger worden weg gehaald. Texel, den 7 April 1908, De Burgemeester voornoemd, RIDDINGH MEIVURE.V De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen beleefd ten behoeve der Meivuren, geen goederen, voorwerpen, enz. af te geven dan in de laatste week der maand April. Texel, 7 April 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 4 April 11 April. Hoe staat het tegenwoordig met ons gezag op Atjeh Die vraag treedt in de laatste dagen weer op den voorgrond, nu af en toe regeerings- en andere telegrammen ons komen vertellen, dat hier en daar benden opstandelingen met den dag brutaler op treden. In onze groote bladen, met name in het Handelsblad en de N. Rott. Courant werd daarvan in de vorige week nog al uitvoerig melding gemaakt. Laatstgenoemd blad drukte uit de Deli Courant van 20 Febr. j. 1. een gedeelte van een artikel over Atjeh over waarin werd aangetoond dat langzamerhand de rollen verwisseld wor den en dat onze troepen door de vijandelijke benden worden opgezocht en aangevallen. Het blad drong dan ook aan op krachtiger maatregelen. Sedert hebben zich weder verscheidene voorvallen voorgedaan, waarbij de onzen onverhoeds werden overvallen en enkele verliezen werden geleden. De N. R. C. die dit constateerde wees erop, dat de taktiek van den vijand blijkbaar is den strijd zooveel mogelijk over te brengen in tot nu toe rustige streken. Het is dan ook de meeniDg van dat blad, dat met kracht maatregelen genomen moeten worden om in Atjeh orde en veiligheid te herstellen. Herhaaldelijk is, zegt het blad, zoowel door den gouver neur-generaal alsmede door den gouverneur de meeniDg bestreden, dat voor de passi- ficatie een grooteren troepenmacht noodig is, en het in December 1907 gehouden Atjeh- onderzoek schijnt evenmin aanleiding te hebben gegeven om de troepenmacht uit te breiden. Achten wij het reeds bedenkelijk dat aan deze opvatting met een zekere stijfhoofdigheid wordt vastgehouden, nu de ervaring in den laatsten tijd bijna dagelijks leert, dat do troepenmacht onvoldoende sterk is zij mag in geen geval zoover worden gedreven dat daardoor de veiligheid in een naburig gewest in gevaar kan komen. Ook uit een brief uit Kota Radja aan het Handelsblad gezonden blijkt do slechte toestand. Vooral wat de onderafdeoling Lho Seumawe betreft klaagt de schrijver zeer. Daar moeten onzo troepen zoogoed als niets meer te zeggen hebben. De kinde ren breken er de spoorbaan af, de volwas senen verachten ons en durven het aan, vlak bij de bivaks onze menschen te mo- lesteeren. En de troepeDCommandanten zitten met de handen in het haar. Van alle kanten wordt om bijstand gevraagd; alles is in 't veld. Er wordt zelfs met uit rustiger streken geleende troepen gewerkt. Geen beter pleidooi voor de waarheid, dat men op Atjeh te lichtzinnig oordeelt over den toestand en op niet gewettigde wijze van de hand wijst het aanbod van den vorigen minister om zoo noodig meer dere troepen te zenden, aldus de schrijver. Nu is het dikwijls het geval dat derge lijke toestanden donkerder worden getee- kend, dan ze werkelijk zijn, maar lettende op de Jobstijdingen der laatste dagen is er toch alle reden om te vragen, hoe het wel met ons gezag op Atjeh gesteld is. Het blijkt meer en meer dat we van dein uitzicht gestelde passificatie verder ver wijderd zijn dan ooit. En waar we nu een maal met het wespennest zitten, kan er geen sprake zijn van het laat-maar-waaien stelsel. Niet alleen ons land maar ook Atjeh zelf heeft er belang bij dat er rust en orde geschapen wordt. Hoe eerder aan den rampzaligen toestand een einde komt hoe beter. —o—o—o— Het buitenland gaf de voorbije week heel wat belangrij ke gebeurtenissen te kronieken. Beginnen we met Albion. De Engelsche minister-president Sir Henry Campbell Bannerman, de leider van het tegenwoordig liberaal kabinet heeft zich genoodzaakt gezien zich van zijn post terug te trekken. Aanhoudende ziekte is de oor zaak van zijn aftreden. Een drietal jaren heeft hij aan het hoofd van het Kabinet gestaan en als zoodanig door zijn groote werkkracht en vooral door zijn onkreukbare eerljjkheid groote achting verworven, zelfs van zijn politieke tegenstanders. De staat zijner gezondheid was echter in het laatste jaar uitermate slecht en in werkelijkheid was hij de laatste 6 maanden alleen premier in naam, daar de minister van financiën de leiding moest overnemen. Zijn vrienden en partijgenooten hoopten steeds nog op beterschap, maar daar deze uitbleef oor deelde Bannerman het oogenblik gekomen zijn ambt neer te leggen. De laatste be richten over zijngezondheidstoestandluidden niet gunstig. De zware influenza heeft den 72 jarigen staatsman zeer verzwakt en daarbij komt nog dat hem een zware slag werd toegebracht door den dood van zijn eebtgenoote, die hem lange jaren trouw ter zijde stond. Voor de liberale party heeft Bannerman zeer veel gedaan. Door zijn invloed is het gelukt de verdeeldheid dezer partij op te heffen waardoor het mogelijk was dat zij bij de algemeene verkiezingen een schitte rende overwinning kon behalen. Bannerman werd Kabinetsformateur en wist zijn mede ministers zoo te kiezen, dat het algemeen bevrediging wekte. De minister van financiën Asquith is zijn opvolger geworden. Na Bannerman was hij de meest in 't oog loopende persoon lijkheid van het Kabinet. Hfj is 56 jaar oud, heeft een belangrijke politieke loopbaan achter zich en is begaafd met groote rede naarstalenten. Dat hij dan ook de meer derheid van het Lagerhuis als premier welkom wns, bleek wel toon hij het Huis officieel in kennis bracht met het aftreden van Bannerman, bij welke gelegenheid hem, nadat hij zijn voorganger in diepgevoelde woorden hulde had gebracht, een ware ovatie werd gebracht. De zitting van het Lagerhuis zijn in verband met deze omstandigheden tot den 14 dezer verdaagd. —o—o—o— De Duitsche Rijksdag heeft vacantie ge nomen, en Von Bulow kan weer met een tevreden blik terugzien op hetgeen in de laatste dagen in 's Lands vergaderzaal afgedaan werd. Hij heeft het genoegen mogen smaken dat zijn Vereenigingswet, dank zij de trouwe hulp en de eensgezind heid van het bloc aangenomen werd, al was het dan ook na ellenlange redevoeringen en veel tegenstand. Wie echter minder in hun nopjes zijn. dat zijn de Polen. Want niet alleen dat de Vereenigingswet zware eischen stelt aan het recht van vereeniging binnen de grenzen van het rijk maar ook last ze in niet geringe mate de vrijheid der Polen aan, door de bepaling dat in openbare samenkosten in Kreitzen waar minder dan 60% der bevolking een vreemde taal spreekt niet anders dan in het Duitsch gesproken mag worden. De Polen in Duitschland zijn dus genoodzaakt in het vervolg als ze samenkomen in openbare vergaderingen hun geliefde Poolsche taal achterwege te laten. Heftig is tegen deze bepaling door de Poolsche afgevaardigden van den Rijksdag geprotesteerd maar zonder baat. Ook na de beslissing hebben de Polen die verblijf houden in Berlijn een groote protestmeeting gehouden waar ze ten getale van 2000 samenkwamen en waarop ze voor het laatst nog in hun moedertaal tegen de dwangmaatregelen van von Bulow konden te velde trekken, maar de zaak wordt er niet anders door. Von Bulow zal de trotsche nek der Polen krommen, daar schijnt hij het op gezet te hebben en tot nog toe is het hem gelukt ook, dank zij de meegaandheid van het regeeringsbloc. —o—o—o— Terwijl in de Fransche Kamer de socialist Jaurès zijn interpellaties hield over de bin - nenlandsche en buitenlandsche politiek der regeering, blijkbaar met de bedoeling het Kabinet een beentje te lichten wat hem intussehen niet gelukt is en waarover we thans niet in bijzonderheden kunnen treden met het oog op onze plaatsruimte, werden in Portugal de algemeene verkiezingen gehouden voor de nieuwe Kamer. De uitslag is geweest in het voordeel der Regeering, die een goede meerderheid aan haar zijde mag zien. Mag men dus de stembus gelooven dan is het Portu- geesche volk monarchaal. Koning Manuel en zijn raadslieden kunnen dus tevreden zjjn. Officieel heeft de Regeering verzekerd, dat door haar niet de minste invloed op de stembus uitgeoefend is. Alleen is door haar gezorgd dat de revolutionairen geen aanval konden doen op de stemlokalen cn do voorzorgen dienaangaande waren inder daad niet overbodig, want niettegenstaande deze hadden hier en daar toch nog opstootjes plaats en vielen daarbij zelfs nog enkele dooden. Lissabon de hoofdstad, was als 't ware in staat van beleg gebracht. Heele regimenten infanterie waren op de pleinen gekampeerd en zelfs was een heele batterij geschut opgesteld, om desnoods dienst te doen. Blijkbaar verwachtte de regeering dus nogal een rumoerige stembusstrijd. En dat is de strijd ook wel geweest, maar in een land als Portugal had het nog heel anders kunnen gaan. —o—o—o— Finland en Rusland staan beiden onder denzelfden heerscher, maar de politieke gevoelens der Finnen en Russen loopen zeer uiteen. Finland huldigt de vrijheid terwijl in Rusland de autocratie aangebeden wordt, 't Gevolg is dat ieder die in Rusland het strenge heerschen moede is in de Finsche steden een vriendelijk onthaal vindt. De Finsche landdag nu is zooals zich laat denken een trouwe afspiegeling van de gevoelens die onder het volk leven. Hjj bestaat uit 20Ü afgevaardigden, waarvan ongeveer 80 tot de sociaal-democraten, 60 tot de oud-Finnen en 60 tot de constitutio- neelen behooren. Er valt te wijzen op verschillende democratische maatregelen, die door den Landdag in den korten tijd van zijn bestaan werden genomen. Zoo is o.a. aangenomen de wet op den 8-urigen werkdag, die houdende het verbod van Zondagsarbeid in bakkerijen en die waarbij geheel verboden is het bereiden en ge bruiken van alcohol in geheel Finland. En nog meerzelfs heeft de Landdag ook vrouwen verkiesbaar gesteld voor dit regeeringslichaam, waardoor er een 18-tal dames als vertegenwoordigsters van het volk konden optreden. Maar boven den Landdag staat een Senaat die nu juist niet zoo vooruitstrevend is en boven beide weer de macht van den Czaar. Nu is de Landdag evenwel naar het oordeel der Russische regeering buiten zijn boekje gegaan door het aannemen van een motie, waarbij afkeuring uitgesproken werd over de maatregelen der Russische regeering omtrent geldzaken en krijgstoe rustingen, waarbij tevens te kennen werd gegeven wantrouwen in den Senaat. Dit feit nu is door den Czaar als een welkome gelegenheid aangegrepen den Landdag te ontbinden. Met 1 Aug zal de nieuwe zijn werk aan vatten, maar het laat zich aanzien dat de samenstelling van dit lichaam wel weinig van het oude zal verschillen. TEXEL, 15 A PRIL 1908. De afdeeling „Texel" van hetN.O. G. hield j 1. Zaterdag eene vergadering in „de Vergulde Kikkert." Wegens ziekte van enkele leden, waren slechts 12 personen, waaronder de E A. heer burgemeester, aanwezig. Als ingekomen stukken werden behan deld een schrijven van het hoofdbestuur aangaande salaris actie, een verzoek om steun voor het herstellingsoord, mede- deelingen aangaande de propapanda van het Hoofdbestuur, en een circulaire aan gaande vacantiekolonies. De rekening van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. De contributie werd gelijk gesteld met de afdracht aan het hoofdbestuur. Door den heer L. J. Kikkert werd ingeleid het onderwerp Gebieden, Ver bieden, Gehoorzaamheid, Verzet," waarop eenig debat volgde. Met genoegen werd geluisterd naar eene bijdrage van den heer J. de Jongh, getiteld „Gekunstelde poëzie," door E. Laurillard. De volgende vergadering werd bepaald op 6 Juni a.s. te houden in café „den Burg." De heer M. Kikkert zal dan een onder werp inleiden en de heer J. de Jongh zal het vervolg geven op zijne heden gehouden bijdrage. Na omvrage werd de vergadering gesloten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1