No 2149. Zondag 26 April 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier do. 2 der Personeele belasting over het dienstjaar 1908, invorderbaar verklaard op den 17 April 1908, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 22 April 1908. De Burgemeester, W. F. HIDDINGH. Daartoe aangezochtverleenen icij het onderstaande gaarne een plaatsje. Voorkomen is beter dan genezen. Daarover zijn we het allen eens. Voorkomen moet worden, dat onze kinderen, het ouderlijk huis verlatende terecht komen bij menschen, die niets aan hen gelegen liggen, ja erger nog, misschien wel hun val op 't oog hebben. Jaar op jaar trekken honderden meisjes uit dorp of gehucht naar de stad om er te gaan dienen, of eene betrekking te zoeken. De hooger loonen de meerdere afwisseling en de vermaken van het stadsleven lokken hen aan. Of ze er zich gelukkiger zullen gevoelen? We willen niet zwartgallig oordeelen. Er is in de stad voor menig meisje veel te leeren, dat haar in het volgend leven te pas kan komen. Maar ook, helaas, veel nooit meer te herstellen kwaad. Hoevelen denken met wroeging terug aan de dagen harer onschuld, toen ze nog niets wisten van al de verleidingen van het groote-stadsleven. Van het hoogste belang is daarom voor alle ouders, die dien schoonen naam verdienen, de vraag of zij hun kind met vertrouwen kunnen laten gaan naar het gezin, waar het eene plaats kan vinden. Onbegrijpelijk is de zorgeloosheid van vele ouders, die hun kinderen maar op goed geluk naar een groote stad sturen, bijna zonder geld, met alleen het adres van een of andere besteedster of verren bloedverwant in den zak. 'tls een wonder dat alles dikwijls nog goed terecht komt en niet veel meer meisjes verongelukken. Er zijn ook andere ouders wien het zedelijk welzijn hunner kinderen zeer zeker ter harte gaat, maar dien den weg niet weten hoe de gewenschte inlich tingen te bekomen. Tijd, g'elegenheid en reiskosten ontbreken de moeder, om zich persoonlijk te gaan vergewissen of haar bind wel in een goede omgeving komt. Welnu, hierin is thans v oorzien. Ge dreven door de gemeenschappelijke overtuiging' dat het hier een algemeen en ernstig volksbelang geldt, hebben verschillende protestante, katholieke en andere voreenigingon de 'tianden ineen geslagen. Zij vormden samen een Comité, 'iiet Nationale Comité tot be strijding van den handel in vrouwen, en richten twee jaren geleden op: het Nationaal Informatiebureau tot bescherming uan vrouwen en meisjes, thans gevestigd Weteringplantsoen 22 te Amsterdam, leder noteere dit adres. Dit bureau, dat door de Regeering gesteund wordt, verstrekt kosteloos inlichtingen betreffende de betrouw baarheid van betrekkingen aan vrouwen •of meisjes in binnen- of buitenland aangeboden. En wilt ge weten, waar uwe dochter veilig logeeren kan, waar zij hare vrije avonden zonder gevaar kan doorbrengen onder geloofsgenooten, of wat verder van belang is te weten op het gebied van voorkoming, of ook van be strijding of redding van gevaren, die het zedelijk leven bedreigen, het ge noemde bureau geeft u gaarne alle voorlichting. Onthoud dus dit adres Nationaal Informatiebureau, Weteringplant soen 22 te Amsterdam. En laat niemand nu meer zijn dochter op goed geluk naar de stad laten gaan waar de weg om betrouwbare inlich tingen te bekomen thans zoo gemakke lijk is gemaakt. TEXEL, 25 APRIL 1908. De werkzaamheden aan de nieuwe boot schijnen buiten verwachting te vorderen. Konden wij onlangs melden dat de boot 80 Mei van stapel zou loopen, thans verluidt een bericht dat zulks wellicht nog een paar weken vroeger zal plaats hebben. Officieel is dit be richt echter niet. De markten alhier beteekenen in den regel vóór de groote lammeren- markten, al zeer weinig. Zoo gaat het ook al met de van ouds bekende markt op 24 April, welke zoowat aan het ver- loopen schijnt. Vrijdag toch getuigde er van 'n enkel kalfje, mogelijk voor verdere verzending, stoffeerde weemoedig het marktplein. Omtrent den handel in koeien luiden de berichten niet gunstig. Naar wordt verteld moeten handelaars, die koeien in koop hadden, nog al geduchte verliezen hebben geleden, 't Is de schuld van het weêr, wordt gezegd, want er groeit niets. Och ja, het weêr heeft wat op de kerfstok. Ret nut der vogels. Overgenomen uit het Zbl. van het L. Dbl. Meer en meer komt men tot de erkenning, dat het er niet alleen om te doen is ver schillende soorten vogels om hun fraaiheid of mooien zang in stand te houden; doch ook, dat zij een zeer nuttige rol in het huishouden der natuur hebben te vervullen. De vogelwereld zegt prof. dr. G. Rörig is een factor van groote beteekenis, om op den duur het evenwicht in de toestanden der natuur te doen bestaan, wat ons dui delijk wordt, indien vvy bedenken, dat een groot gedeelte der vogels uitsluitend van insecten leeft, die op hun beurt het voedsel hoofdzakelijk van onze vruchten en land bouwproducten trekken. Omtrent het nut der vogels heerschen bij onze land- on tuinlieden over het algemeen nog dwazo begrippen. Alle of bijna alle vogels houdt men voor schadelijk en in den regel veronderstelt men, dat, wanneer een vogel zich tusschen de groenten- of vruchtenbedden beweegt, dit is om ons schade te berokkenen. En indien men al beter weet, dan zijn. velen in den regel toch moeielijk te overtuigen, dat veelal het nut der vogels de schade overtreft en dat men hun daarom gerust een deel van den oogst mag gunnen. Nu zij tot verontschul diging derzulken gezegd, dat gewoonlijk de schade beter is waar te nemen of na te gaan dan het nut; dit laatste springt voor den oppervlakkigen waarnemer niet zoo in het oog en ontsnapt dikwijls geheel aan de waarneming. Toch mag men gerust gelooven, dat het er treurig zou uitzien, als de vogels ons niet hielpen om de vijanden van land- tuin- en boschbouw te bestrijden en te ver drijven. Feiten zfin er legio, die dit bewijzen. Enkele sprekende, welke in het bijzonder de aandacht trekken, willen we hier ver melden. 'tls al bijkans 60 jaar geleden, het was in 1848 dat onder Voorst een uit gestrektheid van wel 50 bunder bouwland geheel kaal gevreten werd door de rupsen van den plakker, een soort nachtvlinder. Verschrikkelijk groot was hetaantal poppen, welke daaruit ontstonden en aan de takken der boomen werden aangetroffen: aan een dennelat van ongeveer 3 dM. telde men er 131. Dat beloofde dus in het volgend jaar een heele verwoesting te worden. Maar gelukkiger daagde hulp. De spreeuwen kwamen in vluchten en verorberden de poppen. Met dit zuiveringswerk hielden zij niet op, tot slechts enkele nog over waren, zoodat de landbouwer voor verdere schade gevrfiwaard bleef. Wat de spreeuwen hier deden, is dikwijls gezien, ook van de kraaieD, die haast overal te vuur en te zwaard vervolgd worden. Schadelijk zijn ze dan ook, waar ze de aardappelpoters uit den grond halen, eieren en kuikens rooven, enz., maar, zooals we straks zeiden: de schade wordt eer en het meest opgemerkt. In de omstreken van Rouaan, in het dal van Monville, had men zooveel overlast van de kraaien, dat de overheid ze aan verdelging prijsgaf. Een algemeene ver volging ving aan en het aantal kraaien verminderde dientengevolge st6rk. Maar aldra merkte men, hoe verkeerd men had gehandeld: de meikevers vermenigvuldigden zich in korten tijd zóó sterk, dat geheele velden werden verwoest. En in verschillende landen heeft men met de musch den brutalen straatjongen onder de vogels hetzelfde ondervonden. Men wenschte van dezen lastigen roover verlost te worden en van overheidswege werd de uitroeiing in de hand gewerkt. Het berouw kwam ook hier al heel spoedig; want op schrikbarende wijze vermeerderden de schadelijke insecten, die den oogst der gewassen, en vooral van het fruit bedreigden. Het tegenovergestelde nam men waar, wanneer de vogels met vree werden ge laten en hun de gelegenheid werd gegeven om ongestoord te nestelen en te broeden dan verminderde het insectental en werden de oogsten rijker en zekerder. Zoo verminderde de meikever-plaag langs den IJsel, toen de roekenbosschen daar ver meerderden, terwijl men in de vorige eeuw onder Middachten bij Dieren, veelvuldig klachten vernam over de verwoesting door meikevers, toen een roekenbosch daar was uitgeroeid. Mogen deze enkele voorbeelden voldoende zfin om te doen zien, dat men met het dooden der vogels zeer voorzichtig moet zfin I 't Is veelal niet uit te maken of de schade het nut, of omgekeerd het nut de schade overtreft. Nuttig zou het zijn, indien ieder zich hield aan dezen regel: Haal nooit een vogelnest uit, dood nooit een vogel, dan wanneer ge met aanwijzing van foiten kunt bewijzen, dat zijn dood onbetwistbaar zeker voordeel aanbrengt. Eu danHoud maatdrijf de vervolging niet tot het uiterste, want dan kunt ge er verzekerd van zijn, meer kwaad dan goed te doen. VogelbeschermiD g is voor d en mensch een voorwaarde voor zfin bestaan." Vogelmoord. Bij het terugkeeren van allerlei trek vogels, die gewoon zijn te Texel een broedplaats to vinden, mist men in 't oogloopend de sterna's. Deze'; [fraaie witte vogels, die hier voorheen bij 'dui zenden broedden, werden in dej vorige leDte door jagers bij geheele troepen ge dood. Uit Frankrijk kwamen toen, van handelaars in mode-artikelen, groote or ders in en zoo werden soms in één week twaalfduizend sterna's geschoten. Een der geduchtste jagers, die destijds in ernstig conflict kwam met de politie, redde zich door de vlucht naar Amerika voor wekenlange gevangenisstraf. Intusschen werden de vroeger hier zoo talrijk broedende vogels nagenoeg uitge roeid. De Delfsche Crt. vertelt het. Niet naar Zuid-Afrika. Het bestuur van de Nederlandsche vereeniging te Johannesburg acht het op grond van de algemeene en steeds aan houdende depressie beslist verkeerd eeni- gen Nederlander aan te raden naar Zuid- Afrika te gaan, omdat niets dan teleur stelling hem daar wacht. Ieder die in Zuid-Afrika komt, wete dat hij zulks doet geheel op eigen risico. Het bestuur voornoemd raadt iedereen aan, dieniet- tegenstaande deze waarschuwing toch voornemens moclit zijn zich naar Zuid- Afrika te begeven, eerst bij den consul of bij de Nederlandsche Vereenigingen inlichtingen in te winnen. Aanhoudend ontvangt de vereeniging aanzoeken om steun van Nederlanders die nog maar korten daar zijn en er niet hebben mogen slagen, wat zij ook deden, zich een bestaan te verzekeren of in hun levensonderon- derhoud te voorzien. Gevolg van den drank. Te Bergum heeft een gemeenteveld wachter een bedelaar aangehouden, die bleek te zijn zekere J. d. V., vroeger onderwijzer te Beetsen te Appelscha en daarna hoofd der school te Wachtum. Hij was nu ontslagen uit de gevangenis, waarin hij een jaar had moeten doorbren gen wegens dielstal van een jas. De sterke drank heeft deze min allengs meer doen zinkenin vroeger jaren was hij een verdienstelijk onderwijzer. Geen voordeelig voorjaar. Op Zuid-Beveland heerscht op vele stallen groot gebrek aan veevoeder, zoodat sommige landbouwers noodgedrongen hun vee in de weide moeten doen. Dienten gevolge en ook in verband met het feit, dat er door het schrale weder weinig uitzicht bestaat dat de weiden spoedig van gras zullen zijn voorzien, is er een levendige vraag naar hooi, waarvoor gaarne 130 per 1000 K.G. besteed wordt. Vreemd doen. Te Rotterdam weid een kinderlijkje grafwaarts gedragen, niet zooals gewoon lijk, door een bedienaar gehuld in een langen zwarten mantel, waaronder het kistje gedragen wordtmaar door een bidder als „heer" gekleed, die het lijkkistje in een grauw pakpapier had gewikkeld, met een touwtje er om, en het nu onder zijn arm droeg als postpakket. („R. N.") Z'n naamkaartjes. De burgemeester van een Zeeuwsch dorp heeft naamkaartjes met dit opschrift: Membre des Etats Provinciaux de Zó- laude et bourgmestre Zei de dichter Klein voor honderd jaar al nietHij die zijn taal verschopt, verschopt zijn vaderland voegt „Neer- landia" hieraan toe. TEXELSCHE COURAUT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1