Uit den gemeenteraad. Oudeschild24 April. Niettegenstaande het min gunstige weder, was toch hedenmorgen bijna de geheele garnalenvloot uitgezeild. Van een der blazerschuiten, TX 47, brak de fokkeschoot, tengevolge waarvan de knecht P. Maas over boord sloeg. Door de tegenwoordigheid van geest van den schipper, Jb. Boon Sz., werd erger onheil voorkomen. Deze wist den drenkeling nog juist bijtijds te grijpen en binnen boord te haien. Een aangename tijding. De directeur van het centrale meteo rologische bureau te Parijs bericht, dat het thans heerschende weer spoedig zal verbeteren en dat 't gauw warmer zal worden. We willen weDSchen dat de geleerde heer zich niet zal vergissen. Ontzettend. Maandagochtend omstreeks 10 uur was de vrouw van H., wonende Schou tenstraat te Rotterdam, even weggegaan om een hoodschop te doen, hare drie kinderen, een jongentje van 5, 27> jaar en 16 maanden, alleen thuis latende. In dat oogenblik baalde hen kind van 27j jaar de petroleumkan uit de keuken, goot de inhoud over zijn broertje van 16 maanden, dat op den grond zat, en stak bet vervolgens met een lucifer aan. Toen de moeder thuis kwam lag het kind in lichtelaaie. Deerlijk gebrand werd het naar het ziekenhuis gebracht, waar de toestand hoogst bedenkelijk bleek. Een vroolyke jongen In de buurt van Allenstein is dezer dagen een vergadering van den bond der landeigenaren gehouden. De landheer Montua van Sophienhot, was daarin een van de sprekers. VolgeDS hem was de pers het grootste kwaad van onzen tijd. De Bond moest, zeide hij. gedaan zien te krijgen, dat er een buitengewoon zware belasting op drukinkt voor kranl en- drukkeiijen gelegd werd. In den tegen- woordigen tijd leest op het platteland al elke arbeider de dwaasheden, die in een krant staan en zij brengen hem het hoofd op hol. Dat komt omdat de kranten zoo goedkoop, zelfs onder het bereik van den eenvoudigsten arbeider zijn. Een arbeider, die een krant leest, komt van alles op de hoogte, dat is niet goed, het is niet wenschelijk, en de schadelijke gevolgen kan men alle dagen waarnemen. Om te voorkomen dat de arbeiders uit den band springen, moeten de kranten duurder gemaakt worden. En dat zou het gemakkelijkst zijn te doen, door een zware belasting van drukinkt te heffen. Mooi commando. Onlangs deed m de bladen een berichtje de ronde over een zonderling commando door een Duitsch officier. Een oud milicien d-elrie naar aanleiding hiervan als historisch het volgende mede over een commanuo van een Uollandscb officier, wiens huilerige stem den komie ken indiuk ervan nog versterkte. De officier commandeerde: „Met vieren rechts uit de fla» k" „Man is dat je beste broek?' „Vier dagen arrest!" „Marscb 1 't Betrof een milicien, die bij den dienst 't b<-ste ir. d< plaats van 't tweede kleeding- stuk aan had. Op receptie. Een vereenigiug het geval heelt zich deze week afgespeeld zond haar bestuur ter receptie ten Paleize. Op het laatste oogenblik ontving de voorzitter bericht, dat zijn secretaris ongesteld en zijn penningmeester door bezigheden verhin derd was, te gaan. De voorzitter, stelt zich met andere bestuursleden in verbin ding. Een is er in het bezit van den vereischten rok, doch hii weigert, omdat hij beginselen heeft, welke hem verbieden, ter Koninklijke receptie te gaan. Een tweede is bereid, doch heeft geen rok. Koning, degroote Amsterdamscbe rokken verhuurder, kan niet meer helpen er is in deze dagen te veel aanvraag geweest. Een derde lid stelt zich beschikbaar. Hij heefo ietwat republikeinsche begin selen, doGh die worden omgepraat Hij heeft een rok. Daar wordl om gestuurd. De kruier komt terug met den rok alleen. De broek was in den barren winter door de ratten afgeknaagd. Eindelijk wordt het lid met de vaste beginselen met veel moeite overgehaald, zijn broek te leenen. De bewuste vereeniging wist, naar verluidt, een zeer gunstigen indruk te wekken ter receptie. („Hdbl Een fuivende studiosus Te Gioningen liet zich een dronken student eenige dagen geleden op een morgen met een vuilniskar thuisbrengen. Mijnheer kwam van een fuif en was gekleed met hoogen hoed en rok. Deze rijtoer door Groningens straten had veel bekijks. Een ommekeer. In de onderwijzerswereld schijnt de wind uit een anderen hoek te gaan waaien, te oordeelen tenminste naar de verwerping van de voorstellen om aan de Meibetooging mede te doen. Zoo verwierp oa. de afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers het voorstel van eenige leden om zich aan te sluiten bij de Moibeweging, uit.aande van den Amsterdamschen Bestuurdersbond, met 258 stemmen tegen, terwijl 156 voor aansluiting waren. Ook in Deventer werd besloten niet mede te doen aan de Mei-betooging van den Nieuwen Bestuurdersbond; insgelijks viel een dergelijk voorstel, gedaan door een lid van de afdeeling Rotterdam. Nog werd in de afdeeling Utrecht van den Bond van de band gewezen het verzoek van den Utrechtschen Bestuurdersbond om mede te doen aan de 1-Mei beweging, (N w s.) Al te koningsgezind. Een oud heertje, deftig in 't zwart, met een hoogen hoed op, veroorzaakte Woensdagmiddag zoo vertelt het „N. v. d. D." achter het Koninklijk paleis te Amsterdam heel wat opschudding, door zijn ontembaar en al te luidruchtig enthousiasme. Deze oude man, een gewezen schoenmaker, die niet wel bij het hoofd schijnt te wezen, wilde met alle geweld naar de audiëntie, maar hij deed dat op zoo'n zonderling wijze, dat het wel de aandacht moest trekken. Zwaaiend met njn glimmenden hoogen hoed liep hij op een drafje naar den ingang van het Paleis, luidkeels roepende: „Leve de Koningin I" Men hield hem tegen, maar het manneke bleef maar roepen en deed zoo opgewonden en vreemd dat de politie het raadzaam vond, hem weg te leiden naar het posthuis in de Molstepg Maar ook dit deed zijn geest drift niet verflauwen, want terwijl bij werd weggeleid deed hij nog een knieval voor het Paleis, al maar zwaaien met zijn hoed en steeds weer opnieuw luid roepend „Leve de Koningin 1" Mensch en dier. Op hoeveel meer waarde door de be windslieden het dier wordt geschat dan de mensch (die niets kost van inkoop 1) wordt zegt het „T. v. Geneesk," weder aangetoond in Oostenrijk, waar sedert 1880 een veeziekenwet bestaat, die wel dra in herziening komt, doch waar de eerste epidemiewet thans in voorberei ding is - waarbij de geneeskundigen niet worden geraadpleegd. Een dag uitgesteld. Te Huizen wapperde niet Zondag, maar Maandag van den toren en het raadhuis de vlag ter eere van den ver jaardag van Prins Hendrik. Een dag te laat dus. Waarom Op Zondag wenscht men te Huizen „rust" Alle koffiehuizen zijn er gesloten, geen kop koffie of glas melk is er zelfs te koop. Loterij ondernemingen. De fin. medewerker van de „Avondp.," A. de V., te Amsterdam, schrijft het volgeude „Ik voel mij gedwongen even de aan dacht te vestigen op de vele loterij ondernemingen, die zoowel in den Haag als Rotterdam sedert den laatsten tijd zoo welig tieren. Destijds heeft men mijn meening gevraagd omtrent de Numausloten en volgens de toen verkregen informaties was deze zaak tamelijk solide. Sedert den laatsten tijd is deze onder neming evenwel zoo achteruit gegaan, dat ik deelneming daarin ten sterkste moet ontraden. Doch niet alleen die loten, maar ook die van de „Tijdgeest" moet men in geen geval koopen, want die onderneming houdt zich met minder fraaie praktijken bezig om mij parlementair uit te drukken. Onder valsche voorspiegelingen tracht de directie door uitstelling het publiek tot koopen der loten te prikkelen door te beweren, dat als onderpand voor deze loten een achttal perceelen in Rotterdam zijn aangekocht. Dit zou zeker beel mooi zijn, wanneer het waar was. Inderdaad zijn die percpelen gekocht, doch voor ongeveer het heele bedrag is daarop hypotheek genomen en wel voor namelijk door den directeur der maat schappij zelf, den heer Iberg. Er is dus hoegenaamd geen onderpand voor deze loten en toch beweert men dat, zoodat er m.i. de kwade trouw duimendik opligt. Men neme zich voor deze loten in acht, wil men niet vroeg of laat een hoogst onaangename teleurstellingondervinden." Vóór het huwelijk. De noodzakelijkheid van geneeskundig onderzoek voor het huwelijk wordt door dr. G. C Nijhoff, boogleeraar te Groningen in een lijvige brochure uiteengezet. „Hoe gewenscht het ook in theorie zou zijn dat iedereen die trouwen wil een verklaring zou moeten overleggen van een geneesheer, dat geen „gezondheids- bezwaren" tegen het huwelijk bestaan, zoo staan aan het vervullen van dezen wensch onoverkomelijk praktische be zwaren in den weg." Dr. Nijhoff denkt dat de gewoonte mogelijk zou kunnen worden, dat de man aan de vrouw, de vrouw aan den man de uitslag van het onderzoek van den geneesheer meedeelde, in dien zin, dat de dokter verklaarde, dat hij op grond van zijn geneeskundig onderzoek - den heer X. of mejuffrouw Y. het aangaan van een huwelijk wèl of niet had ont raden, of geraden voorloopig te wachten." Deze maatregel lijkt dr. Nijhoff ge makkelijker te verkrijgen, dan dien, welken prof. Treub aanbeveelt. Prof. H. Treub wil, dat geen huwelijk voltrokken mag worden, zonder dat beide partijen overleggen een verklaring van een geneeskundig onderzoek, hoogstens 14 dagen vóór 't huwelijk verricht. Elke verklaring zou voor gezien moeten ge- teekend zijn door de andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlijk Wetboek toestemming hebben te ver- leenen, en eindelijk door een anderen geneesheer dan degene, die het onderzoek gedaan heeft. „Hetgeen Treub wil, zal slechts kunnen worden verkregen door een wijziging van het Burgerlijk Wetboek," zegt dr. Nijhoff „Daarentegen zal met het invoeren van een eenvoudige en gemakkelijke toe te passen gewoonte als de zijne bedoelt dr. Nijhoff onmiddellijk kunnen worden begonnen. Kalibemesting op kleigronden. - Ia de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd eervol ont slag verleend als hulptelegraafkantoorhou- der te Oosterend aan den heer W. L Bak ker, terwijl met algem. stemmen in diens plaats werd benoemd de heer P. Lenghaus alhier. De verordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers, voorgesteld door B en W. werd aangenomen na aanneming van het amendement- Langeveld, waarbij het aan vangssalaris werd bepaald op f 600, Aan de Wed. Bakker te Oudeschild werd grond afgestaan voor het plaatsen van een weegbrug op het haventerrein. Het voetpad te de Cocksdorp zal worden verbreed en verbeterdterwijl cementbui- zen zullen worden gebezigd tot uitmonding van het riool te den Burg tot aan de z.g. modderkeering. In beginsel werd besloten tot den bouw van een nieuw gesticht van Weldadigheid waarvan de kosten worden geraamd op f 8000. Ook werd besloten tot* den bouw van een nieuwe school en onderwijzerswoning te Zuid-Eierland mits de rijksbijdrage ervoor door den raad voldoende wordt geacht. Als leden der commissie voor reclames Hoofdei. Omslag werden aangewezen de heeren Bakker, Koning en Keesom. Hierover vinden we eenige beschouwin gen in het verslag der laDd- on tuinbouw proefvelden, medegedeeld door do directie van den landbouw, waaruit we het volgende overnemen. Tot voor eonige jaren gold algemeen de leer, dat kalibemestiug op kleigronden overbodig was, orndat deze gronden van nature een voldoende hoeveel heid kali als plantenvoedingsstof zouden bevatten. De proefvelden hebben echter aangetoond, dat die behoefte thans bestaat, speciaal op lichtere zavelgronden. Toch werden ook gunstigo resultaten bereikt op middelmatig zwaren kleigrond, die 0,16 d 0,2 procent kali bevatte. Verklaren laat zich deze veranderde zienswijze overigens niet moeilijk. In de eersto plaats zijn do eischen, die aan den voedselvoorraad der kleigronden gesteld worden, in do laatste jaren zeer omhoog gedreven. Graange wassen hebben plaats gemaakt voor vruch ten, die veel meer kali vragen, zonale bieten en aardappelen. Granen onttrekken per H.A, en per oogst aan den bodem ongeveer 45 tot 75 Ko kali, biet.eu 150 Ko en aardap pelen 125 Ko. Dit geldt o.a. voor de Zuid- hollandsche eilanden, do Haarlemmermeer en do IJ polders. Ook in verschillende andere gedeelten van Noord-Holland met hun intensieve cultuur yan vroege aardap pelen en kool, waar de planten in korten tijd moeten kunnen beschikken over veel voedsel vinden we denzeltden toestand. Immers vooral bij de cultuur van vroege aardap pels hangt do geldelijke opbrengt minder af van de grootte van den oogst, dan wel hiervan, of men het product een week vroeger of later aan de markt kan brengen. In de tweede plaats is juist door deze toe nemende cultuur van hakvruchten de stroo- producten verminderd. En stroo bevat juist veel kali. Verkoop van stroo, samen met uitgebreide cultuur van bieten en aardappelen voor den handel, doen de hoe veelheid kali onzer kleigronden aanzienlijk verminderen. Zoo zag men in Friesland het kroes worden van het loot en een koperkleur daarin optreden beide zekere bewijzen voor kaliarmoede der akkers. We willen aan deze beschouwingen nog een en ander toevoegen. Als kali beschikt men over Kaniet. Patentkali. Cloorkalium en meer andere soorten. De twee eerstge noemde worden echter het meest gebruikt. Patentkali kan het heele jaar door benut worden voor alle gewassen. Wie nu den gtond heeft omgespit voor aardappelteelt, kan uitstrooien per H. A. 400 500 K°. Patentkali, 500 A 600 Ko Superfosfaat en 150 K", Chilisalpeter. Bij 't fijnmaken der kluiten wordt een en ander voldoende ondergebracht. Zelfs al zijn de poters gelegd, dan werkt deze bemesting nog zeer goed. Bieten hebben liever Kainiet, dat trouwens ook goedkooper is. Per H.A. 800 1000 Ko met 600 Ko Superfosfaat en 200 4 300 Ko Chilisalpeter, in April uitgezaaid, werkt uitstekend. Voorzomer- granen kan men tegen 't zaaien der korrels 500 4 600 Ko Kainiet of 125 d 150 K°. Chloorkalium geven, benevens 600 d 800 Ko Superfosfaat en 150 d 200 Ko. Chili salpeter. Natuurlijk moet men bij het gebruik van kunstmest rekening houden met de grondsoort en den bemestingstoe stand van den bodem. IJ Een groot aantal men- schen die aan d emaag ly- Vis ril den, lyden nutteloos. Zy kunnen genezen worden. Iets meer oplet tendheid in de keuze van het voedsel en een goed middel om de organen te versterken, ziedaar al wat noodig is. tj De verschynselen der maagziekten zyn zeer verscheiden. Sommige menschen kunnen zich niet verzadigen, aan anderen daarentegen is het zien van voedsel ondragelyk. Dikwyls ondervindt men een aandoening van zwaarte op de borst, een indruk van volheid in de keel. Andermaals drukken de in de maag ontwikkelde gassen het hart samen en doen den zieke gelooven dat hy een hartziekte heeft. Schcele hoofdpyn is een dikwyls voorkomend en gevreesd verschynsel. Een gevoelige maag heeft zeker een uitgezocht voedsel noodig, maar de natuur heeft nooit voorgeschreven dat het voedsel moest worden verteerd alvorens te zyn gegeten.De maag behoeft alleen te worden versterkt om haar arbeid te verrichten, en wat noodig is, dat is niet een verteringsmiddel, maar wel een versterkend middel. De spysvertering is af- hankelyk van het bloed en van het zenuw stelsel, en de geneeskundige wetenschap heefl nooit een beter versterkend verteringsmiddet voortgebracht dan de Pink Pillen. «JD, Pink Pillen zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzueh. •glemeene zwakte, maagkwalen, icheelo hooldpyn, zenuwpynont, heupiicht, rheumatiek. Priji 1.75 de doo*. f. 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabiliê, Groote Markt, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen pottwiaaol Ook echt verkrijgbaar voor Texel en omstre ken bij T. BUIJS, drogist, den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 18 tot en met 24 April '08. ONDERTROUWD: Hendrik Boon en Jannetje Eelman, Cornolis Brouwer en Keetje Blom, Willem Schuijl en Cornelia Jonker, Cornelia Swartbot en Cornelia Backer, Willem Zijm en Theodora Schrama. GETROUWDGeene. GEBOREN: Baafina d.v. Albert Dros en Frouwtje Dalmeijer (Eierland.) Jacobus Adnanus, z v. .Tohan Pieter Dros en Theodora Catharina Bremer (Oudeschild) Martinus Willem Cornells z.v. Klaas Langeveld on Necltjo Gecnso (bet Noordon.) OVERLEDEN Maria Johanna Weetniet, oud 79 jaar, wod. v. Albert Smit (den Hoorn.)

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2