N°. 2152. Donderdag 6 Mei 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en. andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3, 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: A. Helder 7,14; 8,27*; 11,20; 2,56; 6,33 BOO T V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. HUIS K U M M E R I G. De Burgemeester dei gemeente Texel herinnert de eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders van gebouwen er aan, dat volgens de verordening van politio a. zij verplicht zijn op hunne kosten de gebouwen te voorzien van het wijk- nummer en de wykletter, welke letter en welk nummer door 1 en in goed lees baren staat moet worden onderhouden b. de wijkletters en nummers geschil derd moeten zijn in wi'te olieverf op zwart gelakte metalen laatjes, welke ter Secretarie tegen den ostenden prijs zijn verkrijgbaar gesteld. Voorts brengt hij ter h inner kennis, dat onmiddelijk na 15 Mei i.s. zal worden opgenomen, welke gebouwen niet of niet behoorlijk zijn gemerkt. Tegen overtreding van de bepaling is straf bedreigd. Texel, den 1 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE l(EL4SH\GEIV. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren, nos. 4 en 5 der Personeele belasting over het dienstjaar 1908, invorderbaar ver klaard op den 2 Mei 1908, aan den Ont vanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 5 Mei 1908. De Burgemeester, W. F. HIDDINGH. 25 April 3 Mei. Onze vaderlandsche pers heeft het druk gehad in de voorbije week. Niet alleen dat het Kon. bezoek aan Amsterdam en Zaandam eenige dagen achtereen stof gaf voor langere of kortere verslagen, ook ver schillende bonden en vereenigingen die in de afgeloopen week hun jaarvergaderingen hielden, gaven gelegenheid daartoe. Ook was er nog heel wat te praten over poli- tioke aangelegenheden naar aanleiding van de vrij ving die, zooals we reeds eerder meldden, in den laatsten tijd in de anti revolutionaire partijen is ontstaan en die de krantmenschen die er een politieke knobbel op na houden nog al bijzonder schijnt te intresseeren. En dan nog heeft een ander feit aanleiding gegeven tot een vrij drukke bespreking in onze grootere bladen, trouwens een feit dat niet van belang ontbloot is, al werd de beteekenis daarvan dan ook zeer verschillend beoordeeld. In de afgeloopen week heeft het Noordzee- tractaat zijn beslag gekregen. De verschil lende mogendheden, die er bij betrokken zijn hebben de overeenkomst over welker bedoeling we reeds eerder in ons blad uitweiden, geteekend. Het bedoelde Noordzeetractaat bedoelt de banden van goede nabuurschap en vriend schap, welke tusschen de onderlinge Noord- zeerijken bestaan, duurzaam te maken en daardoor mede te werken tot de algemeene rust en dat wel door de handhaving van den tegenwoordigen teritoriale status quo. De souvereine rechten van elk dezer staten zullen ongeschonden bewaard blijven en over en weer geëerbiedigd blijven. Dus: „Lieb Vaterland kunnst rubig sein." Over 't algemeen is deze overeenkomst met instemming door onze pers begroet. Men vindt er een waarborg in dat in dagen van verwikkelingen tusschen onze machtige buren Hollands onzijdigheid zal worden geëerbiedigd. Nu is het evenwel niet onaardig te zien boe prachtig oneens onze politieke journalisten zijn over de vraag, waartoe het tractaat voor ons land aan leiding behoort te geven. Daar hebben we b.v. bet „Volk" 't orgaan der sociaal democraten, dat, erkennende dat het tractaat eenige gerustheid geeft, daarin aanleiding vindt te betoogen, dat we alvast kunnen beginnen met flink te bezuinigen op onze militaire uitgaven. Waarvoor zullen we nu nog nog zooveel geld uitgeven voor leger en vloot, nu de kans om onze onzij digheid te bewaren door de overeenkomst met de groote mogendheden zooveel grooter is geworden. En stel daar dan tegenover de beschouwing van andere bladen zooals b.v. het liberale „Utrechtsche Dagblad," dat uit een ander vaatje tapt. Bedoeld blad zegt o.a. „De beteekenis van het Noordzeetractaat voor Duitschland isde dekking zijner rechterflank. De betee kenis voor Nederland isde eerbiediging door Duitschland, Engeland en Frankrijk van zijne onafhankelijkheid. Niets minder dan dat. Daaruit mag echter niet worden geconcludeerd, tot de overtolligheid van Nederland van verdere krijgstoerustingen. Daartoe wijst het blad op de minder goed internationale verhoudingen. Het ziet in het tractaat bet bewijs dat er iets broeit. „Tractaten plegen niet gesloten te worden zonder aanleiding. Zij ontstaan, wanneer men de aanwezigheid van gevaar voelt, dat men wil keeren." En aldus voortrede- neerende meent het blad dat al is de over eenkomst er ook en al wordt de onafhan kelijkheid van ons land ook door Duitsch land, Frankrijk en Engeland erkend, in den oorlog kent bet volkenrecht als sanctie ten slotte alleen bet recht van den sterkste. En daarom is noodig in ons eigen nationaal belang, dat ons land toegerust is om bet tractaat zoo noodig mede te handhaven. Nog al eenig verschil van gevoelen tus schen genoemde bladen, zoo men ziet. Nu, wat do sociaal democraten betreft, deze zullen hot tractaat ongetwijfeld wel ge- bruikon bij bun streven naar bestrijding van ons militaristisch stelsel. Of ze daarbij succes zullen hebben is evenwel zeer de vraag. Van minister Sabron is voor hen weinig toeschietelijkheid te verwachten en de Kamermeerderheid is ook nog weinig voor bezuiniging te vinden. Als nu maar niet waar is bet vermoeden van het „Utrecbtscb Dagblad" dat er wat broeit, dan kan bet Nederlandsche volk dat nog zonder morren zjjn dubbeltjes offert op 't altaar Mars, gerust zijn. Uit onze overzeesche bezittingen kwam in de voorbije week alles behalve verblijdend nieuws. Bali is weer eens met de scherpte des zwaards getuchtigd moeten worden. Reeds sedert eenigen tijd was bet er lang niet pluis. De hoofden waren in openlijk verzet tegen het gouvernement, en onze troepen werden zelfs aangevallen. Dit maakte een krachtig militair optreden noodig en een expeditie werd ijlings afge zonden om de Balineezen tot rede te brengen. De kanonnen hebben gebulderd, de geweren geknetterd en het verzet is gebroken. De hoofdplaats Kloenkoeng met bet verblijf van den vorst werd gebombardeerd en 't stemt eenigszins weemoedigdeDewaAgoeng en zijn rijksgrooten hebben den dood gekozen boven een smadelijke gevangen schap. Evenals dat het geval was in 1906 in Badoeng, sneuvelden allen bij een poe- poetan. Wat een poepoetan is zal de lezer waarschijnlijk weten. De vorst verzamelt om zich zijn rijksgrooten en zijn getrouwen, allen tooien zich met witte gewaden, ten bewijze dat zij zich ten doode hebben gewijd, en doen dan een krankzinnige aanval op den vijand, die eindigen moet in een totale vernietiging. De vorst van Bali en de zijnen zijn zóó in den dood gegaan. En dat stemt tot weemoed, ook al is men overtuigd van het noodzakelijke van een krachtig militair optreden. Waarschijnlijk zal de rust op Bali nu wel spoedig hersteld zijn. Na dit vreeselijk gevolg van het verzet zal de bevolking, die doorgaans blindelings de hoofden volgde, wel het hoofd in den schoot leggen, zonder dat verder geweld van wapenen noodig zal zijn. —o—o—o— Engelands koning, Eduard VII, die eenigen tijd verpoosing zocht te Biarritz heeft in de afgeloopen week een bezoek gebracht aan Zweden en Denemarken. In Stockholm zoowel als in Chrisdania was de koning een hartelijke ontvangst bereid. De jonge vorst van Zweden, koning Gustaaf ontving zijn gast met groote vrien delijkheid en bood hem een feestmaaltijd aan, waar over en weer getuigd werd van de goede verstandhouding die tusschen de rijken der beide vorsten bestaat. Ook koning Haakon van Denemarken had zijn bezoeker een vriendelijk onthaal bereid. Ook daar werd aangezeten aan een feestdisch, waarbij menige hartelijke toast werd geslagen. —o—o—o— Uit het verre Oosten komt in de laatste dagen belangwekkend nieuws. Meer dan eens is er in den laatsten tjjd op gewezen dat China bezig is zich te moderniseeren in navolging van het roemruchte Japan. En in de laatste dagen begint China wel heel modern te doen. 't Is bekond dat het Japansche eilandenrijk sedert het in den kampstrijd met Rusland met zooveel lauwe ren gekroond werd, zeer eigenmachtig in het Oosten optreed. Inzonderheid tegen China, dat na de tuchtiging dat het voor eenige jaren van buurlief ondergaan heeft, niet beter wist te doen dan op te zitten, pootjes te geven en te kwispelstaarten. Maar de tyrannie kan ook te ver doorge dreven worden. Dat ondervindt thans Japan. De lezer herinnert zich de geschiedenis van de „Tatsoe-Maroe" zaak. Een Japansch schip van dien naam werd door China vastge houden wegens smokkelhandel, maar Japan noodzaakte China al spoedig het schip los te maken en zoete broodjes te bakken, 't Was het recht van de sterkste dat hier den doorslag gaf. Maar sedert die aangedane vernedering is in den boezem van het Chineesche volk wrok ontstaan tegen de Japanners, En waar'de Chineesche regeering niet openlijk die van Japan durft en kan trotseeren, daar treedt het volk op. Van Kanton uit, waar het geval met het smokkel- schip zich afspeelde, is een beweging ont staan die zich over het geheele Chineesche rijk heeft uitgebreid. Die beweging heeft ten doel den Japanschen handel krachtig fe boycotten. Overal teekenen Chineezen een verklaring dat ze op straffe van een boete van 2Ü0 dollar, het aanplakken van hun naam en die van hun vader en groot vader aan de openbare straat als verraders, zich verbinden tot het boycotten van Chi neesche waren. Het stuk zelf is zoo voor zichtig gesteld dat het woord Japan en boycot er niet in genoemd wordt en is onderteekend door 190 van de voornaamste handelshuizen. En niet alleen in China zelf maar ook daarbuiten waar Chineesche handelshuizen gevestigd zijn, zooals in Amerika, Austalie en onze Oost. Besloten is de boycot zoolang te doen duren totdat Japan verontschuldigingen heeft aangeboden en iedereen bevredigd is omdat recht is gedaan. En de uitwerking Ze is van grooten invloed op den Japanschen handel, die reeds gevoelige klappen heeft gekregen. Dat Japan allesbehalve vriendelijk gestemd is ligt voor de hand. En wat nog de gevolgen van deze beweging, deze volksbeweging, zal zijn is nog moeilijk te voorspellen. De Japansche handel krijgt harde klappen en dat kan de Japansche regeering niet onver schillig zijn. Men voorziet dan ook reeds dat het wei zal overgaan de Chineesche regeering aansprakelijk te stellen en zelfs wist een buitenlandsch blad al te voorspellen dat desnoods een oorlogsverklaring het ge volg zal zijn. Zou deze strijd wellicht het voorspel zijn van een bloedige botsing tusschen de beide Oostersche staten? —o—o—o De jonge Koning van Portugal heeft in de afgeloopen week tot de Cortes gespro- ben en zijn troonrede heeft een flinken indruk gemaakt. De rede spreekt van de droefheid over het verlies van vader en broeder, de droef heid die het Portugeesche volk vereenigd houdt. En ook spreekt uit de troonrede de ernstige wil van den jongen Vorst en zijn regeering om alles te doen wat het volk zal kunnen bevredigen. Door goede wetsontwerpen zal worden getracht het land door zijn tegenwoordigen crisis heen te brengen. Waar de jonge Koning onder de leiding van goede leidslieden in den laatsten tijd reeds de bewijzen heeft gegeven, alles te willen opofferen om weer goed te maken wat er onder het dictoraat van Franco bedorven werd, kan het niet anders of dit streven moet een heilzame werking uit oefenen op den toestand van onrust en ontevredenheid die zoo lang reeds in Portugal heeft geheerscht. TEXELSCHE COURANT. O —O—O—O—

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1