N°. 2153. Zondag 10 Mei 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland* BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11,—; 8, 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: A. Helder 7,14; 8,27*; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. C-2XJ' STREMMING PASSAGE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat op 14, 15 en 16 Mei a.s. voor rij- en voertuigen de passage over den Koogerweg van Buitenlust tot aan den Burger-Nieuwlanderweg gestremd zal zijn. Texel, den 8 Mei 1908 De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. MOND- en KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel; Gelezen het schrijven van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland d.d. 1 Mei 1908, no. "Vssm; Brengt ter algemeene kennis, dat de veehouders bij het uitbreken van mond en klauwzeer onder hun vee dadelijk aangifte daarvan bij hem moeten doen, terwijl zij tevens worden uitgenoodigd alle overige wettelijke voorschriften streng toe te passen. Texel, 6 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Visschery. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de navolgende bekend making is aangeplakt De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Gezien het besluit van gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 22 April 1908 no. 4 Gelet op art. 11 der „Jachtwet": Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de visscherij in de provincie Noord-Holland weder zal worden geopend den eersten Juni 1908 met zonsopgang met uitzondering van die op den schub- loosen en den gedeeltelijk geschubden edelkarper van een mindere lengte dan van 45 centimeters, gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van den staart. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord-Holland worden aangeplakt. Haarlem, 27 April 1908. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 6 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Voorbereidend Militair Onderricht. TEXEL, 9 MEI 1908. Van onzen tijd. We leven in een tijd van vooruitgang, wel getuigt die vooruitgang niet altijd van verbetering, spreekt ze vaak van misbruik van vertrouwen, (getuige vele geruchtmakende gerechtszaken), maar toch in algemeenen zin leven we in een tijd van vooruitgang. Ook Texel gaat vooruit, dat leert ons zoo menige zaak in de laatste tijden. Herinneren we aan de onlangs gedane mededeeling dat het zielental van Texel thans een cijfer aanwijst als in jaren niet het geval was, dan teekent ook dit dat Texel vooruit gaat. Zien we om ons henen dan getuigt verbouwing van zoo menig perceel, of ook wel geheel nieuwe aanbouw op ter reinen voor dezen niet voor zoodanig doel bestemd, dat aan de behoefte van betere woningen wordt tegemoet geko men; ook alweer vooruitgang, oplossing van het woningvraagstuk. De daarstelling van een badhotel, ver betering en verfraaiing van bestaande hotels, meer moderne inrichting van winkelzaken, het zijn bij de tot stand koming van zoo menige vereeniging in onzen tijd, bewijzen, dat ook op Texel een geest van vooruitgang heerscht. Er is courage Dat is een verblijdend verschijnsel, althans wanneer die nieuwere dingen rentegevend blijken te zijn, en daarom is het toch in de eerste plaats te doen want al die nieuwigheden leggen vaak zware verplichtingen op, daargelaten nog dat de fiscus, of belastingheffer, ook graag een woordje meepraat en wel eens meer rekening houdt met den schijn dan met de werkelijkheid. We zullen ons daarin nu niet verdiepen, voor iedere huishou ding is geld noodig, zoo ook voor die van Staat, Gemeente en meer anderen, en 'tis niet meer dan billijk dat ieder daarin naar zijne krachten bijdraagt. Dit dus daargelaten, mag men zich zeker verheugen over den vooruitgang, den zooveel beteren tijd, die in de eerste plaats aan den ambachtsman ten goede komt. En daarvan spreken deze dagen timmerlieden, metselaars, schilders en meer anderen, ze komen (om 't zoo eens uit te drukken) handen te kort; een groot geduld is eisch wanneer men de hulp van iemand hunner noodig heeft. Intusschen, 't is een bewijs van vooruit gang wanneer hunne diensten tot ver betering of verfraaiing veelvuldig worden gevraagd. Ook nieuwe ondernemingen bewijzen van vooruitgang: we noemen daarvoor de gasfabriek en de nieuwe boot, door welke beiden, verbetering in bestaanden toestand werd bedoeld en die door velen worden gesteund. Of ze rentegevend zullen zijn? we vermogen het niet te zeggen, doch lettende op de deelneming mag zulks wel worden verwacht. Doch na den storm kwam stilte. Te verwonderen is het, dat na de ge noemde zaken het vuur wel wat schijnt te zijn gebluscht en andere gewenschte zaken niet den gewenschten steun er langen; we herinneren hierbij aan het voornemen om eene waschinrichting op te richten, welk voornemen vermoedelijk niet tot uitvoering komt omdat adhaesie- betuiging met dit plan maar in geringe mate werd betuigd; tóch spreekt men van behoefte aan zulk eene inrichting; moeten vele wasschen naar elders worden gezonden. Jan Salie aan 'twoord! Ook zouden we kunnen spreken over beter vervoer te land, een onderwerp van menig gesprek, een wensch van velen; doch daarbij ook blijft het. Wel verluidt het zich dat „de gele" op non-actief zal worden gesteld en vervangen door een grootor voertuig, maar 't blijft zeker de vraag of daarmede de zaak voldoende zal zijn opgelost voor het verkeer dat in den komenden zomer wordt verwacht en gewenscht; bovendien zal hiermede maar een kort traject in onze omvang rijke gemeente zijn gebaat; een verkorte weg naar de haven zal steeds blijken een eisch te zijn. Zoo zou er meer zijn te noemen; waar vooruitgang het parool is, mag van het algemeen wel iets meer worden verwacht; men late dat niet aan enkelen over. Laat het vuur bij allen oplaaien! Een waarschuwing. De beschrijvingsbiljetten bedrijfsbelas ting voor het nieuwe belastingjaar zijn weder uitgereikt; wie nu echter zou meenen dat daarmede die van het vorig jaar zouden zijn afgedaan die zou zich deerlijk vergissen; die belasting moet vóór 15 Mei zijn aangezuiverd; wie zich daaraan niet houdt kan verwachten een duurdere waarschuwing te ontvangen dan wij bij deze doen. Oosterend, 8 Mei. Naar men mededeelt, denkt de Zang- vereeniging „Halleluja" van den Helder alhier op den tweeden Pinksterdag eene uitvoering te geven in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Deze vereeni ging telt 70 leden. De weg tusschen Oosterend en Oost is nu geheel behard en de aanleg wordt door een ieder geroemd. Aangezien het terrein nogal heuvelachtig is, heeft het heel wat arbeid gegeven de hellingen te maken, zooals ze geworden zijn. Wielrijders kunnen nu ook gemakkelijk een bezoek brengen aan Oost en het oostelijk deel van Texel. De Cocksdorp 8 Mei. Toen de postschipper Buijs dezer dagen het zeil van zijne schuit omhoog heesch, viel er een vogelnestje uit. In den tijd, dat de schuit eenige dagen achtereen aan het einde der Roggesloot had gelegen, was dit nestje op dez9 zonderlinge plaats gebouwd. Verleden jaar had er iets dergelijks plaats, doch toen waren er eitjes in gelegd. Ongeioenscht bezoek. Zondagavond kwamen bij den land bouwer J. H. te Beuningen, gem. Losser die daar eenzaam woont, twee mannen en een vrovw, die onder dak verzochten. Daar ze van den beginne af brutaal waren, werd hun dit geweigerd, waarop ze een zekeren N. mot een mes toetakel den. Buiten de woning gekomen, sloegen ze alle ruiten stuk. Nog niet voldaan, braken Z6 in en sloegen alles kort en klein. De bewoners vluchtten, en werden met een mes nagezeten. De landbouwer G., bij wien assistentie werd gevraagd, ging met zijn knechts er op los en werd ook uitgedaagd, waarop G. met zijn revolver in de lucht schoot. Het gelukte hen twee personen in handen te krijgen, die aan den veldwachter werden overge geven. De portemonnaie van een landweer man Aan de bevoegde autoriteit te Haarlem deed een landweerman weten, dat hij niet daar onder de wapenen kon komen, door uit het buitenland te telegrafeeren „Kann nicht kommen weil portemonnaie verloren." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O LAMMEREIVaiARKTEN. Burgemeester en Wethouders brengen belangheb benden in herinnering: le dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Maandagen IS en 25 Mei, 1 Juni, Dinsdag 9 Juni en Maandag 15 Juni; 2e de navolgende artikelen der politieverorde ning dezer gemeente: Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien ver stande dot tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens ot vee anders te verlaten, dan door dc overige daarop uitkomende 3traten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andeie stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren der lammeren vóór des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoolde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige bokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moot het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van bet vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig bok, door het niet voldoen dor verschuldigde marktgelden is vervallen, verbo den een standplaats in te nomen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij Brengen voorts ter algemeene kennisse, dnt voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid Bestaat a ter Gemeente-Secretarie op allo werkdagen, ge durende do gewone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur nm.; b des Maandags van 1 9 uur vm. tot 2 uur nam. aan do kiosk op of nnbïj het Marktplein, c voor do markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houdon van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in con der aan het mnrktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden drin- gond uitgenoodigd daarbjj het verschuldigde markt- geld, enz. onmiadolijk te voldoen. Aangiften, hotzjj mondeling of schriftelijk ter Se cretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maandagsche markton worden niet moer ton uitvoer gebracht. Texel, den 8 Mei 1908. Burgemeester en Wothouders voornoemd, HIDD1NGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Aanmelding voor den aanstaanden wintercurcus. De Burgemeester van Texel mnakt bekend, dat voor Jongelieden van 1624-jarigen leeftijd, indien al thans een voldoend aantal hunner zicb aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden ge houden tot het ontvangen van voorbereidend mili tair onderricht. Dit onderricht heeft o.a. ten doel 1° aan toekomstipc militieplichligen de gelegen heid te verschaffen om de geschiktheid te verwer ven tot het voldoen aan de eiscben van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijko geoefendheid, bedoeld bij art. 104 der Militiewet 1901en 2° aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het verwerven van bet militair getuigschrift, vereischt voor de toelating tot het Reservekader der Infanterie dor VcstingArtillerie of der Genie Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijdper- ken voor do adspiranton voor bet Reservekader over dén wintertijdperk. Het onderricht heoft plaats ten minste 4 uren per week; bet begint 1 October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerstkomende, tor Secretarie bij den Burgemeester op de werkda gen, des voormiddags van 9 tot 2 uur alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de vol ledige regeling dezer aangelegonheid voor belang hebbenden ter inzage ligt. Texel, den S Mei 1908. Do Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1