N° 2155, Zondag 17 Mei 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN SPOORDIENST van en naar Texel. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3, 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: A. Helder 7,14; 8,27*; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. x Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. Cl2-v' Voorbereidend Militair Onderricht. SCHIETOEFENINGEN van het fort Harssens. Reede van Texel. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat het volgende be richt aan zeevarenden is uitgevaardigd: „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op nader vast te stellen „dagen in de maanden Mei en Juni 1908 „eeno schietoefening worden gehouden „van het fort Harssens. Er zal gevuurd „worden met kanonnen van licht kaliber „(6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt „de reede van Texel tot op 4500 M. van „het fort. „Op de dagen waarop gevuurd wordt, „zal van het fort een roode vlag waaien „van minstens één uur vóór den aanvang „der schietoefeningen, tot aan het einde „daarvan; alsmede gekleurde vlaggen, „aangevende de ware richtingen waarin „gevuurd zal worden. „Bovendien zullen op dien dag groote „waarschuwingsborden worden geplaatst „aan den ingang der haven en op de „batterij Vischmarkt, vermeldende in „welke richting dien dag gevuurd zal wor- „den, terwijl nabij het torpedo-magazijn en „aan den ingang der haven borden zullen „worden geplaatst, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgt: rood witte vlag beteekentNoord, „wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. „De datum der schietoefening zal nader „in enkele plaatselijke bladen aangekon digd worden. „(Zie „Ned. krt." No. 201.)" Texel, den 15 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 16 MEI 1908. De komende markten. Officieel is reeds medegedeeld dat a.s. Maandag, 18 dezer, de eerste groote lammerenmarkt van dit jaar, alhier zal worden gehouden, en zoo vervolgens. Met niet weinig verwachting zal on getwijfeld daarnaar worden uitgezien, omdat de at komsten van het wol vee voor velen eene belangrijke bijdrage zijn voor het budget van inkomsten. In de laatste jaren mocht men zich voortdurend verheugen over steeds hooge ptijzen, doch het is geen gewaagde op merking dat eenmaal de hoogste markt wordt bereikt en zoo zou het ook nu kunnen wezen inzake den verkoop van lammeren; met verklaarbare belangstel ling zullen de komende dingen worden tegemoet gezien. De aanvoer op de eerste markt, telken jare grooter, belooft ook nu beteekenond te zullen zijn; in het begin dezer week werden reeds nagenoeg -6000 lammeren aangegeven. In het vorig jaar werden op de eerste markt evenwel nagenoeg 8000 lammeren aangevoerd. Coede voorzorgen. In ons vorig nummer maakten wij er melding van dat in de duinen te Schoorl, Zondag j.l., over eene oppervlakte van 20 aren de daar geplantte dennenboomen in korten tijd door brand werden vernield, welk onheil men meent te moeten toe schrijven te zijn ontstaan door een weg geworpen brandende sigaar of lucifer. Ook van meer andere plaatsen wordt zoo nu en dan van dergelijke onheilen melding gemaakt. Die berichten geven ons |aanleiding te wijzen op het gevaarlijke er van om op de heide of in de dennenbeplanting achteloos brandende voorwerpen neer te gooien en willen wij daarom er voor waarschuwen om bij een bezoek aan de dennenbeplanting, daar ter plaatse zich liever het genot van een sigaar te ont zeggen dan gevaar voor brand te doen ontstaan. Een enkele vonk, 't is bekend, kan de oorzaak zijn van groote ver woesting. De nieuwe Boot. De in onze winkelkast geëxposeerde foto's van de nieuwe boot zijn weder met een verrijkt; het vaartuig is ook daarop door de omsteigering nog niet zoo duidelijk waartenemen. Wellicht, als de boot van stapel is geloopen, dat ons dan eene foto zal worden toegezonden van het vaartuig, zooals hetzelve op het water zich vertoont, ontdaan van alle belemmering voor goede waarneming. Vrijdag had te Helder de indeeling plaats der volgende militieplichtigen van hier Lichting 1907. Jan Hendrik Kikkert, 4e Vest. art. Helder Pieter Backer, als boven, deze verkreeg uitstel voor één jaar. Lichting 190S. Pieter de Jager, Dirk Cornelis Witte, Cornelis Bas, Govert de Roos, Martin Ferdinand Kaczor, allen 4e Vest. art. Helder. De laatste verkreeg uitstel voor één jaar. Vlieland, 14 Mei. Gisteren werd met de reddingboot, gestationeerd bij het Posthuis een proef tocht gemaakt. Door den slechten toe stand van den weg, leidende van de reddingbootschuur naar het strand, vor derde het te water brengen van de boot zeer veel tijd, ook staakten de paarden af en toe den dienst. De zeetocht zelve leverde geen bezwaren op, de boot bevond zich in goede conditie. De verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad (vac. Klippus) is bepaald op 25 Mei, de stemming indien noodig op 17 Juni. Wolprijzen. In Westfriesland (N.H.) zoo schrijft men aan het N. v. d. D is de handel in wol tegenwoordig zeer stug tengevolge van do gedrukte prijzen. Men besteedt 60 a 75 Cts. per KG. Bruiloftspret. Te Scheemda waren Vrijdag een paar jongelui in don echt verbonden. Den volgenden dag werden de lieden, werk zaam op de boerderij, rijkelijk onthaald, 't Duurde niet lang of ze kwamen geheel in de macht van „Koning Alcohol," met het treurig gevolg, dat een jonge, oppas sende man van pl.m. 30 jaar, een zekere Meerman van Midwolda, bewusteloos werd weggedragen in het vaste vertrou wen, dat hij weldra zijn roes zou hebben uitgeslapen, 't Mocht echter niet zoo zijn, toen de dokter werd gehaald, kon deze niet anders dan den dood consta- teeren 1 Duiventrouw Een poelier te Utrecht zond eenige weken geleden ruim 3000 duiven (levende) naar MoDte-Carlo (Italië), welke dieren moesten dienen voor een schietconcours aldaar. Natuurlijk worden niet alle het het slachtoffer der schietlustigheid; soms weten de dieren aan het schot, dat hen van verschillende kanten bedreigt, te ontkomen. Zoo arriveerden bij den vorigen eigenaar, in ons land, 3 exem plaren gezond en wel na 3 weken onderweg te zijn geweest. Voorwaar een zeldzaam bewijs van duiventrouw, wanneer men den kolos salen afstand in aanmerking neemt. Een kogelwerende stof? Door den heer Lorjé, fabrikant in parapluies te Amsterdam, is den Minister van Oorlog medegedeeld, dat hij meent de zekerheid te hebben, dat door hem een stof is uitgevonden, die het door dringen van eenen kogel, afgeschoten uit een geweer, in het menschelijk lichaam zou beletten. In verband hiermede is bepaald, dat bij het 7e regiment infanterie met die stol een proef zal worden genomen door met geweer M. '95 op een doos, gevuld met vorengenoemde stof, te doen vuren. Geen gratie. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft indertijd terecht gestaan een 20-jarige sigaren maker, door wien een moordaanslag werd gepleegd op zijn meisje, dat zich niettegenstaande het gebeurde bereid verklaarde met den beklaagde te huwen. De rechtbank veroordeelde den jeugdigen bekl. tot 2 jaren gevangenisstraf wegens poging tot moord. Bekl. kwam van dit vonnis in hooger beroep en huwde tusschen de uitspraak der Rechtbank en de behandeling in hooger beroep met het meisje. Niettemin bevestigde het Hof het vonnis der Rechtbank en de Hooge Raad verwierp het verzoek tot cassatie. De verdediger van bekl., mr. Adolf Perel, richtte daarop voor zijn cliënt een verzoek om gratie aan H. M. de Koningin; dit verzoek, door een 300 tal handteekeningen ondersteund, werd dezer dagen afgewezen. Mishandeling door kokend water! De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde een water- en vuurvrouw uit de N.Z. Armsteeg tot 1 maand gevangenis straf wegens mishandeling, lichamelijk letsel tengevolge hebbende. Deze vrouw had, toen zij wegens dron kenschap door eenige jongens werd nagejouwd, ees emmer met kokend water over twee der jongens gegoten, waardoor de knapen, deerlijk verwond, door een geneesheer behandeld werden. Tongblaar onder menschen In Friesland komt hier en daaronder de mensshen tongblaar voor, hoewel de veestapel officieel vrij is van mond- en klauwzeer. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Aanmelding voor den aanstaanden wintercureus. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat voor Jongelieden van 1621-jarigen leeftijd, indien al thans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden ge houden tot het ontvangen van voorbereidend mili tair onderricht. Dit onderricht heeft o.a. ten doel 1° aan toekomstige militieplichtigen de gelegen heid te verschaffen om de geschiktheid te verwer ven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 104 der Militiewet 1901en 2° aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het verwerven van het militair getuigschrift, vereischt voor de toelating tot het Reservekader der Infanterie der Vesting Artillerie of der Genie Voor de lockomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijdper- ken voor de adspiranten voor het Reservekader over dón wintert'ydperk. Het onderricht heeft plaatsten minste 4 uren per weck; het begint 1 October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan hot onderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerstkomende, ter Secretarie b\j den Burgemeester op de werkda gen, des voormiddags van 9 tot 2 uur alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de vol ledige regeling dezer aangelegenheid voor belang hebbenden tor inzage ligt. Texel, den 8 Mei 1908. Do Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LAMDEREiMHARKTEN. Burgemeester en Wethouders brengen belangheb benden in herinnering: le dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Maandagen 18 en 25 Mei, 1 Juni, Dinsdag 9 Juni en Maandag 15 Juni; 2e de navolgende artikelen der politieverorde ning dezer gemeente Art. 160. Het is verboden gedurende do groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien ver stande dat tot dat doel geeD gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens ol vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of aDdeie stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren der lammeren vóór des voor- middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en totgeen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen,gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervalleD, verbo den een standplaats in te nemen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bestaat a ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, ge durende de gewone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur nm.; b des Maandags van 9 uur vm. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het Marktplein e voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden drin gend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde markt- geld, enz. onmiddelijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Se cretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maandagsche markten worden r.iet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 8 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1