N°. 2161. Zondag 7 Juni 1908. 21st0 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. 1 Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN w rden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3, 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: A. Helder 7,14; 8,27*; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wicbtijd, alzoo 20 miDuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a lOCt. BEK ENDMAK I N G. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 3 Juni 1908, bij hen is ingekomen een veizoekschiiftvan SIMON EELMAN Pzn. van beroep melkslijter, wonende te den Burg op Texel, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alco holvrijen drank in de navolgende locali- teiten de beide voorvertrekken van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie K. No. 1812, plaatselijk gemerkt B 372, en gelegen aan de Nieuw- straat te den Burg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Texel, den 3 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. Coöp. Boerenleenbank. Verslag van de Algemeene Vergadering der Coöp. Boerenleenbank alhier, gehouden op 23 Mei 11. en 30 d.a.v. in hotel „Texel". De vergadering word geleid door den heer dr. Over. Aanwezig waren 94 leden Bjj de opening der vergadering bracht de voorzitter ter kennis dat de heer Haakman, directeur, wegens zijne vele bezigheden ont slag had genomen als bestuurder der Bank, wat voor de bank een groot verlies is. Om te tiachten ZEd zfjn besluit te doen intrekken, zou in dit geval niet baten daar deze stap van den heorl-IaakmaD, evenals al zijn daden, het kenmerk draagt wel en goed overwogen te zijn. De vergadering sprak haar welgemeen- den dank uit voor de belangelooze, algeheele toewijding van den heer Haakman, aan de bank als mede-oprichter, bestuurslid en di recteur bewezen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Hierna deed de voorz. voorlezing van een rapport van den heer L. v. d. Geest, inspecteur der Centrale Bank betreffende gehouden onderzoek over het beheer der bank, dat alleszins gunstig was. Door den kassier word uitvoerig verslag gedaan over dienstjaar 19U7. Namens de commissie van rekeningopne- mers werd door den heer S. Keijser Dz. ver klaard dat z\j de rekening en balans had na gezien on accoord bevonden; hierop werd de rekening en balans goedgekeurd. De reke ning sloot met een bedrag van f 356,037,366, de balans met f 122,107,685, waaronder aan saldo-winst f 637,316. De totaal omzet 1907 bedroeg f356,037,365. Uit het voorgelezen verslag bleek dat het ledental op 31 Dec. bedroeg 200. Tot 31 Dec. waren uitgegeven 341 spaar boekjes, waarvan 141 aan niet-leden; hierop stond op 1 Jan. 07 een saldo tegoed van f 91490,84 ingelegd gedurende 1907 143182,62 bijgeschreven interest 2816,336 Te zamen f 237489,806 terugbet. 07 aan spaargelden 116638,39 Saldo 31 Dec. 1907 f 120851,415 Aan voorschotten stond uit op 1 Jan. 1907 de som van f 50749, Uitgegeven in 07 aan nieuwe voorschotten 85710,— f 136459,- Terugbetaald werd in 1907 59268 Saldo op 1 Jan. 1908 f 77191. In loopende rekening van leden saldo te goed der bank op 1 Jan. 07 f 11887,32° uitgegeven door het jaar 26736,26 f 38623,586 terugontvangen 22190,— Tegoed der bank op 31 Dec. 11. f 16433,525 Op 31 Dec. 1907 had de leenbank van de Centrale bank te Utrecht een tegoed van f 26908,18 uitgegeven gedurende 1907 113693,44 Te zamen 140601,62 Ontvangen van de C. B. 123081,72 Saldo te goed 31 Dec. 1907 f 17519 90 Tot rekeningopnemers voor 1908 werden benoemd de heeren J.C. Visser en P.SmitPz. alhier. Hierna volgden de stemmingen voor de verschillende vacatures op de agenda be kend gemaakt. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer A. Langeveld Pz. en als lid van den raad van toezicht de heer N. Min. Tot kassier werd herkozen de heer P. Graaf. In plaats van den hr. Haakman werd tot lid van best. gekozen de heer J. W. Roeloffs; hierdoor ont stond eene vacature voor den raad van toe zicht, waarin onmiddelijk werd voorzien; bij tweede vrije stemming werd hiervoor geko zen do heer P. J. Zoetelief. Alle genoemde heeren namen hunne benoeming en herbe noeming aan. Met het oog op de verlaging der rente bij de Centr. Bank, ingang 1 Juli a.s., werd een voorstel aangenomen om het bestuur te machtigen de rentevoet zoowel van spaar gelden als voorschotten zoodanig te wijzigen en te regelen als dit in het belang der bank en leden wenschelijk is. De voorzitter deed hierna mededeeling dat, aangezien de vergadering niet in meerder heid van leden vertegenwoordigd was om geldige besluiten te kunnen nemen op Zater dag 30 Mei opnieuw vergadering zal worden opgeroepen om de genomen besluiten zoo mogelijk te doen bekrachtigen. Na eenige bespreking over niet direct belangrijke zaken werd deze bijeenkomst gesloten. o-o Zaterdag 30 Mei d.a.v. had de hiervorcn aangekondigde vergadering plaats. Opgekomen waren, zooals te verwachten was, slechts enkele leden. De besluiten in voorgaande vergadering genomen werden voorgelezen en daar niemand der aanwezigen daartegen eonig bezwaar had, werden deze definitief goedgekeurd en vastgesteld. In gehouden gecombineerde vergadering van bestuur en raad van toezicht werd tot directeur gekozen de heer A. Langeveld Pz. tot plaatsvervanger de heer Roeloffs en tot vice-pres. van den raad van toezicht de heer N. Min. Bepaald werd vervolgens dat met ingang van 1 Juli a. s. de rentevoet voor spaargelden zal worden teruggebracht tot 3°/0 en die der voorschotten zonder eenige uitzondering op 4V.k°/o' TEXEL, 6 JUNI 1908. Ter voorziening in de vacature van lid van de commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs en andere inkom sten te Helder, ontstaan door het over lijden van den heer A. P. Koorn alhier, is bij besluit van Ged. Staten van Noord- IlolJand, benoemd tot lid der commissie van aanslag te Helder voor de gemeenten Helder, Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen, de heer J. C. Visser, alhier, thans plaatsvervangend lid;— en tot plaatsvervangend lid de heer J. Kooiman Gz.. alhier. Weldra Pinksteren. We zijn dra tot het Pinksterfeest genaderd en zoo ooit dan is dit jaar het Pinksterfeest, het zomerfeest bij uitne mendheid. Deed Passchen ons denken aan het feest van nieuw leven, in geestelijken zin alsook in de natuur, het Pinkster feest hetwelk in de Christelijke gemeente het feest is van de vruchten van dat nieuwe leven in geestelijken zin, biedt in de natuur ook het beeld van het gevorderde nieuwe leven. Pinksterfeest, pinksterweelde, is het in en om ons. Pinksteren zal dit jaar een zeldzaam schoone tijd zijn alles in vollen bloei, alles getuigende van het heerlijke, van het schoone dat den mensch aangenaam aandoet en tot vreugde stemt. Heerlijk Pinksterfeest! Met genoegen wordt het begroet door duizenden en nog eens duizenden, die gebruik denken te maken van de gelegen heid waartoe een tweedaagsche rusttijd zich bij uitstek leent. Naar buitenzal de leus zijn van velen die in benauwde woningen zich dagelijks moeten afslooven en nu eens het gareel van zich kunnen afwerpen. Weder anderen zullen hun feestgenoe- gen zoeken in een dankbaar opgaan naar de bedehuizen, waar wordt geleeraard van de zegeningen van het Pinksterfeest. Nog weder anderen zullen zich over geven aan kalme rust, na de dagen van vermoeienis welke voorbij gingen en die de rust zoo gewenscht doet zijn. Zoo zal ieder genot zoeken, een ieder naar zijn begeeren. Toch zal dat genot zeer verschillend zijn, naarmate het temparement des menschen. Het maken van uitstapjes zal zeker wel behooren tot veler genoegen. Zullen sommigen dat doen door het maken van wandelingen, om daardoor ruimschoots te genieten van het heerlijke hetgeen de natuur biedt, weder anderen zullen aan tochtjes per rijwiel de voorkeur geven, en mogelijk ook nog anderen genot meenen te smaken om met woeste vaart per automobiel de wegen langs te snorren, gehuld in een wolk van stof't houdt er maar aan wat ieder voor zich genot noemt. Hoe het zij, de tijd is er voor gekomen en de gelegenheid tot het maken van uitstapjes wordt op velerlei wijze in de hand gewerkt. Texels Eigen Stoombootonderneming blijft hierin niet ten achter, wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende aankondiging der dienstregeling voor de Pinksterdagen, gewijzigd bij die in ons vorig nummer, welke opgave, tot onze spijt, ons voor het vorig nummer onzer courant niet bereikte. Dit echter daargelaten. De gelegen heid tot overtocht zal vele zijn en al ware het enkel maar eens voor een heerlijk zeetochtje, zou men er gebruik van kunnen maken. Voor die van hier niet naar elders gaan zullen bezoeken aan het Badhotel, de dennenbeplanting, het boschje, enz. zeker wel op het programma staan. Wij wenschen allen met de aanstaande dagen een gepast genoegen toe, een genoegen dat moge sterken voor de dagtaak welke na dien weder ons allen wacht. - o— Donderdagmorgen, zoo schrijft men ons van Oudeschild, weiden met 6 stoom- booten van hier verzonden 5551 lamme ren. Zooals gewoonlijk had de grootste opeenhooping van wagens omstreeks 8 uur plaats. Ze stonden toen in eene lange rij van de haven tot voorbij Slaman. Be Cocksdorp. De palingvisscher P. Visman had dezer dagen eene zonderlinge vangst. Bij het lichten der fuiken kwam hij tot de ont dekking, dat in ééne er van eene koet zat. In haren doodstrijd had het dier nog een ei gelegd. De schoolkinderen van Zuid-Eierland die niet aan het schoolreisje naar Am sterdam deelnemen, zullen 16 of 17 dezer een rijtoer maken naar Den Burg en De Koog. Oosterend, 5 Juni. Yoor het opzenden van een reclame luchtballonnetje naar het Rotterdamsch Nieuwsblad werd door den vinder A. v. d. Vis, alhier, als souvenir ontvangen een mooi album met 320 reproducties naar schilderijen van Nederlandsche meesters. Wanneer men in het Noorden komt op de plaats, waar voor twee jaar honderden nesten van Sterns gevonden werden, dan ziet men, dat er niet meer dan een tiende gedeelte van overgebleven is, en nog steeds wordt voortgegaan met het schieten op deze vogels. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank ten Post kantore alhier werd in de maand Mei ingelegd f 1722,90 terugbetaald 1700,— Het laatst uitgegeven boekje was no. 317. Een voorzichtige dief. Maandagvoormiddag ruim elf uur sloop een jonge man in den uitdragerswinkel van den heer Van Delft, Jacob van Campenstraat 67, en nam een kronings bordje weg, waarmee hij het op een loopen zette. Juffr. v. Delft, aan de overzijde wonende, liep de straat op, roepende: „Houdt den diefEen fiets rijder ging den dief na Deze zich achter volgd ziende, zette heel voorzichtig het bordje op straat, blijkbaar vreezende dat het breken zou en gmg toen aan den haal. De heer van Delft, intusschen ook op het terrein verschenen, wenschte geen verdere vervolging van den dief, omdat hij zoo voorzichtig het kroningsbordje had behandeld. Een moppig hokje! Sedert eenigen tijd is op een stuk weiland langs den Bergweg tusschen Hillegersberg en Rotterdam een jong bokje te zien, dat daar af en toe voor stellingen geeft. Op het stuk land loopen ook een paar varkens en zoo nu en dan, na eenige keeren in het rond gesprongen en gedar teld te hebben, neemt het bokje een aanloop en springt op den rug van een der varkens, blijft daar eenigen tijd op staan of ronddraaien en springt weer op den grond, om denzelfden toer op het andere varken te herhalen. Vooral 's Zondagsavonds, w anneer honderden Rot terdammers den Bergweg passeeren, heeft het dier, dat voor zijn soortgenooten uit een circus niet behoeft onder te doen en daar zeker op zijn plaats zou zijn, veel bekijks. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1