N°. 2163. Zondag 14 Juni 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Stremming passage. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de passage voor rij- en voer tuigen over den Koogerweg op 15,16 en 17 Juli a.s. tusschen Hermanshoeve en den Burger-Nieuwlanderweg gestremd zal zijn en op enkele daarop volgende dagen tusschen de hoeve „Trooppot" en het café „Tubantia" eenige belemmering zal ondervinden. Texel, den 11 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT Lo.B. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde Verlof gangers, WILLEM VLAS, COKNELIS ARIE BOON en JOH1NNES van 't NOORDEINDE, allen behoorende tot het korps Torpedisten van de lichting 1906, bij deze, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 op 13 Juli 1908 in werkelijken dienst worden opge roepen. TEXEL, 13 JUNI 1908. Ds. F. A. Visser, pred. bij de Herv. gemeente te Den Hoorn op Texel, komt voor op het twaalftal bij de Herv. gem. te Blankenham. Naar ons werd medegedeeld is onze plaatsgenoot Gerbrand Anne Dros, zoon van den heer A. Dros Albz. alhier, zonder examen toegelaten tot de 1ste klasse van de H. B. S. met vijfjarigen cursus te 's Gravenhage. De vierde groote verscheping van lammeren, Donderdagmorgen, was nog weder van groote beteekenis. Met vjjf stoombooten werden vervoerd 3876 lammeren, 1 paard en 1 kalf. Volgens mededeeling van den In specteur van het Loodswezen heeft zich tusschen de Sloot en het Amsteldiep een nieuwe geul gevormd waarin, als minste diepte, 22 d.M. water wordt gevonden op den W. lijken drempel. In deze geul is de onderstaande betonning gelegdZwart drijfbaken No. 1 met staand kruis boven afgeknotten kegel zwart drijfbaken No. 2 met afgeknotten kegelroode drijfbakens No. 1 en 2 met 2 bolleneen rood zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 3 met kegel. Een nagenoeg midden-vaarwaters leidend langsmerk voor deze geul is „de O lijke molen bij Ewijcksluis tusschen den W- lijken molen en den schoorsteen van het stoomgemaal aldaar," terwijl het naderen van den schoorsteen van het stoomgemaal aan den O-lijken molen waarschuwt voor den steilen kant der Kooltuinen. De spitse ton No. 4 van de sloot is voorzien van een bal. Oudeschild, 11 Juni. Gisteren kwam alhier een tjalk met grint in de haven. Die grint was in den tijd van 2 uur van den bodem der zee opgezogen door de stoom-schelpen- machine „De Tijd" en wel nabij „de steile bank" tegenover de Waaldersluis, op ongeveer 500. M. uit de kust. Zij is van zeer goede kwaliteit, beter dan die welke op andere plaatsen is opgehaald. Schipper W. Vlas van hier had de noodige aanwijzingen gegeven. Door dat de paarden voor de auto mobiel schrikten, geraakten hedenmorgen bij het lammerenvervoer 2 paarden, ge spannen voor geladen wagens, op hol. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. Een groot gedeelte der bewoners van ons dorp betrekken of het geheele jaar öf een groot deel daarvan hun drink water uit de Weezenputten nabij Bra- kenstein. Voor hen is het daarom van het hoogste belang indien de toegang tot die putten zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Daar de eenigste weg te water langs de Nieuwe- of Schildsloot kan geschieden, en die sloot een 12 tal jaren geleden in zoodanigen toestand verkeerde, dat men er onmogelijk meer met waterbooten langs kon komen, hebben de inwoners van Oudeschild getoond wat eendrachtige samenwerking vermag. Zij hebben van heeren Weezen voogden èn sloot èn putten voor den tijd van 25 jaren gepacht en door gezamenlijke bijdragen is het hun mogen gelukken de sloot behoorlijk te doen uitdiepen. Gedurende eenige jaren ging het nu vrij goed. Men kon zonder veel moeite de putten be reiken en de waterboeren konden geregeld water leveren. Maar lang duurde dit niet. Hier en daar vertoonden zich weder ondiepten en er moest weder tot baggeren worden overgegaan. Elk jaar herhaalde zich dat. De kosten van het een en ander werden bestreden door vrijwillige bijdragen der ingezetenen en door de pachtgelden der waterboeren. Niettegenstaande dit alles wordt de toestand met het jaar slechter. Het be stuur, dat belast is met het beheer over die zaken, komt langzamerhand in moeie- lijkheden. De tijd, dat opnieuw geldelijke offers van de ingezetenen gevraagd zullen worden, kan niet zoover meer af zijn, indien niet met kracht de handen aan den ploeg worden geslagen en hieraan kunnen de inwoners veel doen, door van het oogenblik af geen vuilnis of rommel meer in die sloot te werpen. Zij zullen zichzelven voor schade vrijwaren en hun, die het drinkwater uit de putten moeten hebben, een belangrijken dienst bewijzen. Het bestuur zal ondertusschen al het mogelijke doen om den waterstand te verbeteren. De Cocksdorp. Het reisje der schoolkinderen van de Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland op 10 en 11 Juni is uitstekend geslaagd. Bij het vertrek in den vroegen morgen was de lucht wat betrokken en zoo nu en dan viel er een fijne motregen, doch langzamerhand klaarde zij op en bestond er later heel geen vrees meer, dat men het program van dien dag, niet naar genoegen zou kunnen afwerken. De reis naar de haven was voorspoe dig ook de boottocht viel mee en daar men den avond te voren een telegrafisch bericht van den stationschef van Den Helder had ontvangen met den sneltrein te kunnen reizen, werd van deze gelegen heid gebruik gemaakt. Te halftien werd de hoofdstad bereikt. Thans was het eerste werk voor den inwendigen mensch te zorgen. In eene melkinrichting werd halt gehouden en iets gebruikt, waarna de tocht naar Artis werd aangevangen. Dat daar voor de kinderen veel merk waardigs te zien was, behoeft nauwelijks te worden gezegd. We stippen slechts aan de leeuwen, giraffen en nijlpaarden, die door de resp. oppassers bleken goed afgericht te zijn. Verder de apen, beren, kameelen enz. enz. en het door de ge heele wereld beroemde aquarium, waar ook een geruimen tijd in werd doorge bracht. Na ongeveer vijf uur in den dierentuin te zijn geweest, werd koers gezet naar kosthuis No. 1, waar het ge zelschap zich te goed deed aan een flinken warmen maaltijd. Hierna werd gebruik gemaakt van de Electrische tram tot het Leidsche plein en verder gewandeld naar het „Wapen van Friesland," het hotel waar de reizigers zouden over nachten. Den volgenden morgen werd een bezoek gebracht aan de groote Bazar," waar eenige inkoopen werden gedaan. Nu was aan de beurt de Nieuwe Kerk, welke in de jaren 1408 tot 1414 werd gebouwd. De voornaamste merkwaardig heden in dit gebouw zijn: het praalgraf van de Ruyter, vervaardiger Rombout Verhulst; eene buste van Admiraal Bentinck, die in den zeeslag van Dog- gersbank sneuvelde; het graf van Isaac da Costa, een der grootste Nederlandsche dichters; de beschilderde glazen door Joannes Bronkhorst; het graf van Admi raal Jan van Galen; de predikstoel, de schoonste in Nederland, vervaardigd door Albert Vinckenbrinck, die met dit mees terstuk van kunst in 1649 klaar kwam; de graftombe van Admiraal van Kins- bergen, ook een der Admiraals in den zeeslag van Doggersbankhet groote orgel, gedragen door vier marmeren kolonnes; het kleine orgel; en het praal graf van Van Speyk, welke alle werden bezichtigd. Intusschen was vanwege H. M. de Koningin telegrafisch bericht ontvangen, dat het Koninklijk Paleis op den Dam geheel kosteloos door de schoolkinderen en geleiders mocht worden bezocht. Hiertoe werd nu overgegaan. Na eenig wachten in de vestibule werd het gezelschap door den portier rondgeleid en in de gelegenheid gesteld één der wonderen van Europa, waarvan de eerste steen in 1648 werd gelegd, te bezichtigen. Oorspronkelijk voor stadhuis gebruikt, werd het paleis in 1808, toen Lodewijk Napoleon in Holland kwam, als paleis in gebruik genomen. Uit dien tijd dag- teekent ook de beroemde danszaal. De zalen, die in het bijzonder de aandacht trokken, waren de Mozes- of kleine Eet zaal, de groote Eetzaal, de groote zaal, de Vierschaar, de Troonzaal, waarvan de voornaamste grootendeels met marmer bekleed, prachtige muur- en zolderschil deringen vertoonen. Na het prachtige gebouw te hebben verlaten, wandelde men naar den IJkant en maakte een tocht per kettingboot naar het Tolhuis, waar de kinderen zich in den speeltuin vermaakten. Daar de tijd van vertrek thans naderde, werd de terugtocht naar de stad aanvaard, welke men dra verliet met de aangenaamste herinneringen. Op de terugreis deed zich niets bijzon ders voor. Des avonds te ongeveer 7 uur werden de kinderen door bloedver wanten en vrienden met blijdschap ont vangen. Oosterend. Bij Oost is men dagelijks weer druk aan het sterns poffen. 'tZijn personen uit Anna Paulowna, die bezig zijn de laatste zeezwaluwen te dooden. Langs de kust ziet men nog maar een enkel voorwerp. Vlieland. Met gunstig gevolg werd door den heer E. Meijer Jz. alhier examen afgelegd voor ambtenaar bij 's Rijks belastingen. Treinbotsing! Dinsdagmorgen heeft bij het station te Haarlem een botsing plaats gehad tus schen twee treinen. Trein 8.25 van Rotterdam naar Amster dam was 20 minuten te laat uit de resi dentie vertrokken en kwam met volle kracht, om ongeveer halfelf, het Haar- lemsche station binnenstoomen. Daar moet hij natuurlijk op een vrij spoor, maar door een fout van den seinhuis wachter, die meende, dat de op dat spoor gereedstaande trein naar Velzen reeds vertrokken was, liep hij met volle kracht op deze trein in. Door de botsing van beide treinen kwamen verschillende reizigers zeer onzacht met de afscheidingen der coupés in aanraking, wat tengevolge had, dat een zevental reizigers hoofdwonden opliepen. De consternatie was op het eerste oogenblik zeer groot, vooral toen de verwonde reizigers met hun bebloede hoofden den trein uitstapten. Weldra echter was medische hulp ter plaatse, en toen bleek, dat de botsing geen men- schenlevens had geëischt en de verwon dingen niet ernstig waren, herstelde zich de rust vrij spoedig. De schoone slaapster in het bosch! Door de politie werd Dinsdagmorgen 6 uur in het Slingerbosch bij Zutfen slapende op oen bank aangetroffen het 18-jarig meisje H., uit Éefde. Zij was niet wakker te krijgen en werd slapende naai- den naastbijzijnden politie post vervoerd. De ouders werden direct met den toe stand van hun dochter in kennis gesteld en hebben haar afgehaald. Vermoedelijk lijdt zij aan nona. Naar verre landen. Drie visschers zijn uit Friesland naar Spanje vertrokken om te helpen bij het visschen van ansjovis. Deze vischjes, die tot heden van de Friesche kust wegblijven, schijnen thans op de kusten overvloedig te worden gevangen. Men wacht in Friesland nadere berichten uit Spaüje sf, waarop dan meerdere visschers van daar naar Spanje zullen vertrekken. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps (gar nizoensplaats Helder) aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna-. Zij, die binnen het ltijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk, doen blijken, door overlegging van eene op geze geld pipier geschreven en gelegaliseerde genees kundige verklaring ter Gemeentesecretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst door den- zelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezogelde en niet-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze opueping wordt, na daartoe verstrekte mach tiging van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij die zonder geldige redenen zich te lhat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving BENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mon deling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag. Texel, den 11 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, f. S. DIJT, Lo.B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1