Marktberichten. P®?* Advertentie» Eieren te koop gevraagd. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. ADVERTENTIËN. In 't belang der grasmaaiers en hooiers. Herhaaldelijk is geklaagd over de om standigheden, waaronder de tijdelijke boerenarbeiders verkeeren, die ver van hun eigen woonplaats in het landbouw bedrijf werkzaam zijn zoo in den maai en hooitijd de arbeiders, die, afkomstig vooral uit Drenthe, het Noorden van Overijsel en de Overveluwe, naar Noord- Holland komen, om daar als maaiers en hooiers dienst te doen. In grooten getale komen zij Zondags Daar de steden in den omtrek van hun werk, waar zij, na daar hun inkoopen te hebben gedaan, den ganschen dag verder blijven zitten in de herbergen. Die heibergen zijn dien dag hun thuiszij schrijven er hnn brieven en lezen er hun krant, zij leggen er een kaartje en drinken er een glas. Ja, al te vaak helaas, meer dan één glas. Hoe aan die toestanden een einde te maken De afdeeling Purmerend van „den Volksbond tegen drankmisbruik", zal nu in vereeniging met de overige plaatselijke drankbestrijdingsvereenigiDgen een po ging beproeven daartegen op te treden en wel door in Purmerend op een 3-tal plaatsen lokalen open te stellen, waar alle maaiers welkom zullen zijn, die een gelegenheid zoeken tot gezellig verkeer in een aangename omgeving, tot brief schrijven, krantlezen enz. Leden van de genoemde vereenigingen zullen de behulpzame hand bieden bij het schrijven van adressen, 't invullen van postwisselformulieren enz. Nog heerscht helaas te veel de gewoonte dat de maaiers worden aangenomen tegen een vast loon en een flesch jenever. De drankbestrijders willen trachten de oogen der werkgevers te openen voor het kwaad dier gewoonte. Men wil in de meest gelezen landbouwkranten de landbouwers aansporen hun maaiers en hooiers geen sterken drank te schenken. (Ass. Ct.) Wie de schoen past Een merkwaardig bewijs van zelfkennis gaven volgens een correspondent van het „Soer. Handelsblad4 eenige heeren te Batavia. „Een aldaar vertoevende geestelijke was voornemens op godsdienstig gebied een lezing te houden en had vooruit aangekondigd, dat hij tot onderwerp zou nemen„de hel en wie er in zullen dwalen". Ofschoon die aankondiging niet openbaar geschiedde, had hij twee dagen daarna reeds brieven ontvangen van drie advocaten, twee makelaars, tw6e bankdirecteuren, een notaris en een journalist, waarin hij bedreigd werd met een proces wegens laster, indien hij het waagde namen te noemen. Geheel ontdaan over zooveel blijken van zelfkennis, besloot de geestelijke de lezing voor onbepaalden tijd uit te stellen." 't Kwam wonder goed af. Bij het afbreken van het hotel „Adriaans" te Amsterdam stortte de, een paar duizend K.G. zware lift, van een hoogte van 20 M. naar beneden. De 7 werklieden, die er in waren werden dooreen gesmeteD, doch tot aller verwon dering werden slechts twee ernstig ge wond, Een van hen brak een been. Een Muziekbed. „In deze tijden van onweer en warmte woelt menigeen rusteloos in zijn bed, gekweld door koortsachtige slapeloosheid. Welnu, deze onaangenaamheid kan op houden, dank zij bet muziekbed, een nieuwe vinding. Het muziekbed waar borgt rust aan de geplaagde geesten. Men gaat liggen. Het lichaamsgewicht brengt het mechanisme van een muziek doos in beweging en deze speelt zachte wiegeliedjes, welke onvermijdelijk den lijder in de armen des slaaps voeren. Men kan voortaan maling hebben aan onweer en drukkende warmte." Aldus deelt de „Independance" mede, maar zij vergeet er bij te melden, waar dit wonderbed is te verkrijgen. Bat ruimt op. Gedurende de maanden April en Mei zijn er in de gemeenten Oudka^spel en Noord-Scbarwoude, twee dorpen in den Langendijk (N.-H) 1795 ratten verdelgd. De landbouwvereonigingen stellen daar een premie op gedoode ratten. Een liefdesgeschiedenis. Men meldt uit Arnhem aan de „Ass. Ct De 20-jarige dienstbode J, E. had liefde opgevat voor den 24-jarigen kruideniers knecht W. Reeds een jaar lang hadden zij kennis aan elkander en altijd hadden zij het goed met elkander kunnen vinden. Woensdag kregen zij evenwel over een kleinigheid twist. Van beide kanten vielen woorden, het gevolg was, dat de een den ander te verstaan gaf dat het met hunne liefde gedaan was. Hij was hierover gebelgd en zon op wraak. Vrijdagavond ontmoette hij haar voor de deur van de woning, alwaar zij dienstbode is. Met een lantaarn gaf hij haar eenige slagen op het hoofd en armen trapte en sloeg haar, totdat zij uitgeput van zenu wen neerviel. Burgers droegen haar naar binnen, waar zij spoedig weer bij kwam. Hij ging aan den haal, want inmiddels was een agent verschenen. Zij spoedde zich naar het bureau van politie, maar op het bureau zijnde bezon zij zich, zeggende „Ik wensch geen vervolging, ik houd toch nog te veel van hem." Een kleine waarschuwing in haar bijzijn, daarmede was zij tevreden. Wat de liefde al niet doet! Strijd om een half varken. De familie V. te Zeist had met een buurvrouw in gezamelijk eigendom een varken. Te zamen zouden zij het vets mesten, te zamen zouden zij het oppeu zelen. Aldus hadden beide partijen gezworen. Doch ziet, wat vaDgt de vermetele familie V. aan Zij poogt bij nacht en ontij te verhuizen en laadt daarbij doodkalm het bewuste zwijn waarvan slechts de helft haar toekwam, op den verhuiswagen. Buurvrouw even wel was ook niet van gisteren. Niet tegenstaande de klok twee uur in den nacht wees, was zij op haar hoede, verscheen op het critieke oogenblik op het terrein der huis-operaties der familie V. en gaf door dusdanige protestkreaten haar verontwaardiging lucht, dat de ge heels buurt in hansoppen en haastig omgeslagen doeken te boop liep. En toen is daar in het holle van den nacht, ten aanhoore van allen, een compromis gesloten, waarbij vastgesteld werd, op gezamelijke risico de vetmesting van den krulstaart te continueeren. Bast op de Gouclsche rijksdaalders I De commissaris van politie te Gouda publiceert, dat in den laatsten tijd her haaldelijk aldaar valsche rijksdaalders door de politie in beslag zijn genomen. Ze zijn aanmerkelijk lichter dan de echte en zijn blauwachtig getint, terwijl de rand niet scherp is. Ze dragen de jaartelling 1849 en 1870 en de beeltenissen van Koning Willem II en Koning Wilem III. De commissaris van politie verzoekt, wanneer dergelijke valsche rijksdaalders ter betaling worden aangeboden, hiervan onverwijld bericht. Een kostbaar sieraad is door den Parijschen juwelier Bernard Citroen verkocht aan mevr. Leeds te Ney-York, n.l. een paailsnoer, waarvoor hij f 275.000 ontving, terwijl hij aan invoerrecht betaalde f 55.000. Het schijnt echter, dat de juwelier zich in de waarde heeft vergist, want het snoer is door de douanen in beslag genomen en des kundigen hebben nu de waarde geschat op 550,000, met het gevolg, dat de juwelier nog f 80.000 aan rechten moet betalen. Zwarte kranten met witte inkt De idee komt uit Amerika en is opge nomen bij een vergadering van papier fabrikanten in Wisconsin. Men moet weten, dat de Amerikanen bang beginnen te worden, dat zij hun land te veel ontbosschen. Het meeste hout wordt nu gekapt om er kranten papier van te maken. Voor mooi, helder krantenpapier, dat met zwarte inkt wordt bedrukt, is steeds weer versch hout noodig. Zwart papier zou men daarentegen kunnen maken van alles en nog wat, desnoods weer van oude kranten, zoodat het papier een geregelde cirkelgang zou maken van den papiermolen naar de drukkerij od na lezing weer naar den papiermolen. Alleen zou men zich dan moeten gewennen aan het lezen van witte letters op zwarten grond. 't Is een idee IP o s t e r ij en. M. de R. In antwoord op het ingezonden stukje van den heer Beerents, verzoek ik beleefd een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. De heer Beerents is zich bewust dat den winkeliers van Texel door „dat dergelijk samenwerking der particulieren," schade zou worden aangedaan, zeer terecht, doch ondervinden de winkeliers niet reeds tal van jaren die schade? want mijnheer X. uit A. en mijnheer K. uit L. komen al zoo lang op Texel hunne cliëntelle bezoeken en keeren elke 3 maanden met een goedge vulde beurs huiswaarts, zonder een cent bij te dragen aan plaatselijke belastingen of vereenigingen als rijwielbond, Texelsch Belang, enz. Ge zult wellicht zeggen, ze worden na tuurlijk niet aangeslagen, jammer genoeg, want vele reizigers van elders vinden hier een bestaan en menig winkelier ziet wel licht zijn zaak achteruitgaan, en aan wien de schuld De ingezetenen van Texel, waDt deze steunen de reizigers in alle opzichten. Go kunt geloof mij bij elke winkelier op Texel op 3 maanden desnoods op 6 maanden koopen. Een winkeliersvereniging op Texel is onnoodig, doch eene vereeniging onder particulieren ten doel hebbende de Texelsche winkeliers te begunstigen, daaraan is behoefte. X. Het bovenstaande, van een ons welbekend neringdoende, hebben wjj hoewel het niet met den naam wordt onderteekend, geplaatst omdat het, aanvullende het laatste schrijven van den heer B. slechts een wenk bevat. Dat we er veel verder mede zullen komen, trekken wij echter in twijfel. Wjj achten hiermede nu deze zaak ge noegzaam toegelicht. (Red.) De Pink Pillen genezen een welbekenden geldophaler. Altijd uitmuntend gezond. Zondag 14 Juni 1008. HERVORMDE GEMEENTE. Btirg. 's Avonds 6 uur ds Kramer. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Uudeschild. Voorm. 10 uur ds Visser. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Roosebooi Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 u. ds. Scherpenhuyse Schagen, 11 Juni. Aangevoerd: 5 Stieren f 110 a 300, 13 Paarden f 80,a f 200, 30 Kaltkoeien f 120,a f 240— 43 Vette Koeien 1 290 a 1335; 20 Geldekoeien 1 120 a 1 180 1025 Lammeren f 7 a f 12,50; 80 Nuchtere Kalveren 1 6 a f 19, 150 Overhouders f 20,00 a t 28,00, 70 Vette Varkens 36 a 43 cent per Ks 20 Varkens f 12,a f 16, 80 Biggen f 5,00 a f 10,—; Boter 1 1,05 a f 1,15 per K.G. Kipeieren 1 3,20 a f 3,60 per 100; Leiden, 12 Juni. Ter markt werden hede aangevoerd 67 Stieren f107,— a 1 335,—; 176 Kalf- en Melkkoeien f 174 a 1 31( 110 Varekoeien 1 125 a 1 240; 235 Vette Ossen en Koeien 1192 a 1 354 5481 Lammeren 1 7,a 1 14,00 103 Kalveren (vette) 1 48 a 1 103; 104 Kalveren (magere) 1 8,a 112, 927 Schapen (vette) 1 21,— a 1 29. 674 Schapen (weide) f 18 a 1 22; 191 Magere Varkens f 14- - a f 32, 295 Biggen f 3,ft f 9, Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 6 tot en met 12 Juni '08. GEBOREN: Hendrik, z. van Jan Zoetelie en Johanna Margaretha Barhorst (Burg ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Zijm en Alida Mari Smit (den Burg.) OVERLEDENTeunis Drijver 72 jaar, LEVENLOOS AANGEGEVEN: Eén. voor VIER achtereenvolgende plaatsingei in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal ii rekening gebracht. G. lUlt MORST. Noorderbuurt, 5 Juni 1908. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: DIRK PIETER KOORN DIEUWERTJE MOLENAAR, di«, ook namens hunne familie, harteljjli dauk zeggen, aan allen die blijken vai belangstelling bij hun huwelijk hebbei betoond. Ïlkmaar H Jum 1908. Ifoor de vele bewijzen van deelneming "ondervonden bij bet overlijden yai mijn geliefden broeder, betuig ik mijt hartelijkcn dank. In het bijzonder zeg ik dank aan Ds KRAMER voor zijn troostrijke woordei en aan dragers en kleedoplegsters van bei ziekenfonds, voor do laatste eer den over ledene bewezen. M. BAKKER. Waal, 13 Juni '08 De huurders der landerijen der Doopsgezinde Gemeente worden verzocht hunne betaling te doen op 24 Juni as. des morgens tusschen 10 en 1 uur in de KERKEKAMER aan den Burg. Koopers van hooigewas en huurders van nagras der Doopsgezinde Gemeente worden verzocht hunne betaling te doen voor of op 24 Juni a.s. ten kantore vau Notaris DIKKER S. Namens de Kerkeraad bovengenoemd, Jb. KIKKERT Pzn. Nadere inlichtingen schriftelijk. Br. fr bur. van dit blad, lett. N. De Directeur van het Postkantoor alhier brengt ter algemeene kennis, dat van 16 Juni 31 Augustus des namiddags te do Koog eeno tweede bestelling zal uitgevoerd worden. De laatste .slichting aldaar voor de tweede verzending zal ten 3,30 stadetijd plaats hebben. De Directeur voornoemd, Van 't Hof. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 boekje getiteld „De geesten van mijn vrienden" gevonden aan het strand te de Koog, 1 aanteekenboekje van een veekoopman gevonden in de Binnenburg, 1 zweep gevonden op den Westerweg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De lieer Joseph Kuhn, 46 jaren, 84 Vlaande- renstraat te Brussel, een welbekende geldophaler had een heel slechte maag geërfd. Hij had er zich altijd over te beklagen gehad en het is eerst van den dag dat hij zich met de Pink Pillen heeft behandeld, dat hij er wil van had. De maag is een werkelijke maker van geluk of van ellenden, naar gelang zij niet of wel ziek is. De zieke maag wordt welvarend gemaakt op een zeer eenvoudige wijze, die beslaat in het ontsmetten en versterken van den grooten rege laar van het gestel, dat is te zeggen het bloed. Zoodra dit ontsmet en versterkt is, gevoelt de maag zich verlicht, zij begint te herleven, her neemt hare functies, verteert, en het lichaam ondervindt weldra geen de minste ongesteldheid meer. De heer Kuhn. (Photo Gunter Brussel) De heer Kuhn, die zoo goed door de Pink Pillen genezen is, heeft ons gezegd dat die Pil len hem waren aanbevolen door Mevrouw Stcin- ken, 2 St. Pransstraat te Brussel, van wie wjj indertijd de merkwaardige genezing meedeelden. Wij stonden er op Mevr. Stcickcn weer te zien. Zij heeft ons gezegd dat z\j niet opgehou den had gezond te zijn sedert het reeds vcrwij derde tijdperk toen wij haar getuigenis hebben openbaar gemaakt. Ilare genezing, zeide zyis volmaakt duurzaam geweest. De Pink Pillen bezorgen deugdelijke en duur zame genezingen. Z\j zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, schcelo hoofdpijn, zenuwpijnen, henpjiebt, rbeumatiek. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilid, hoofd-depóthouder, 7 Groote Markt, Rotterdam. Prijs f 1,76 do doos, f 9,per 0 doozeu. Depóthouder te den Burg-Texel T. BUIJS. Ondertrouwd: C WITTE Wed. van C. Hin EN EN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2