N°. 2165 Zondag 21 Juni 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. De Stoomboot „DE DAGERAAD" van stapel geloopen. l. 18 JUNI. Een Datum van Historische beteekenis. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burs 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Invorderbaarverklaring van Kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier no. 1 der Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 19U8/9 op den 12 Juni 1908 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter in vordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de vol doening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechte lijke vervolgingen, welks uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 18 Juni 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur vnd. J. S. DIJT, Lo.B. TEXEL, 20 JUNI 1908. Bij Kon. besl. is benoemd tot heem raad van den polder Eierland op Texel, de heer R. P. Keijser Jz. te Burg Texel. De kermis in aantocht. Wanneer Zomermaand zoo tenhalve is gepasseerd, de drukste lammeren- markten achter den rug zijn, dan is het volksfeest, de kermis, spoedig in zicht. Zoo ook nu weder, nog slechts weinig dagen scheiden ons van den tijd dat de Texelsche kermis aan de orde zal zijn en de jaarlijksch wederkeerende week van ongeregeldheid in vele huishoudingen, doch ook tot vermaak niet het minst van het jongere geslacht, daar zal zijn. Van meer dan eene zijde werd de opmerking gemaakt of het niet wensche- lijk zoude zijn de kermis er dit jaar maar aan te geven met het oog op het vijfdaagsche feest dat in September a.s. ons wachtdoch bij die opmerking is het gebleven nöch van particulieren, noch vanwege onze vroedschap, werden ten deze pogingen in het werk gesteld. 't Blijft dus als gewoon: 't zal kermis zijn en reeds de komende week is het de zoogenaamde bouwweek van tijdelijke verblijfplaatsen, attributen van de kermis. Te verwonderen is het zeker dat men dit jaar zoo weinig over de kermis hoort spreken, 't komt wellicht dat veler gedachten zich hebben geconcentreerd voor de te verwachten landbouwfeesten. In een vorig nummer vermeldden wij kortelijk hetgeen voor de kermis wach tende is, nl. Carousel aftewei draaimolen, Panorama, Werptent, Schiettent en Reuzin en de Schouwburg van Bakker, benevens natuurlijk eenige kramerijen en dergelijke. Voor een paradetent zou door bemid deling van de firma Bakker worden gezorgd, wist men ons te vertellen, doch ter elfder ure werd dit afgezegd. Geen wonder, 't was een mooie gelegenheid om een concurrent weg te houden; of de poging, om alsnog een paradetent naar hier te doen komen, zal gelukken, daaromtrent verkregen wjj geen zeker heid de nieuwe week zal hierop wel antwoorden. Ook in de „Vergulde Kikkert" zal weder een tooneelgezelschap optreden. Belastingen Het kan wellicht zijn nut hebben wanneer wij er aan herinneren dat vóór Juli een gedeelte van de grondbelasting r'T- 'lïïST&iï*:: TCrsa»»1 „Ik doop dit stoomschip „DE DAGERAAD," en laat het te water tot heil van Texel en zijne bewoners". Met deze woorden werd door Mevr. G. WAGEMAKERKeijser in tegenwoordigheid van vele belangstellenden den 27sten Mei te Haarlem aan de werf van de firma Jacobs en Bunge, de doopplechtigheid vervuld van de schroefstoom boot De Dageraad van Texels Eigen Stoombootonderneming, welke boot dienst zal doen tusschen Texel en Helder. In de geschiedenis van Nederland is de datum van 18 Juni een datum van histo rische beteekenis. 't Was immers op den onvergetelijken 18den Juni van het jaar 1815, dat in de velden van Waterloo, door de legers van de geallieerden paal en perk gesteld werd aan de heerschzucht van een Napoleon, die in drieste overmoed meende alleen- heerscher te kunnen zijn. Door vereende krachten werd de trotsche overweldiger verslagen en met dien dag brak voor Nederland de dageraad aan van de vrijheid. Over het gewicht van deze gebeurtenis behoeven wij niet verder uit te wijden, ieder onzer kent wel de vaderlandsche geschiedenis, ons op de scholen geleerd. Doch met trots mogen wij er op wijzen dat op de aanbrekende dageraad een tijd van glorievolle vrijheid is gevolgd en Ne derland zich na dien niet meer onder het juk van eenig overheerscher heeft behoe ven te krommen. o—o Doch ook voor Texel is de datum van 18 Juni een datum geworden van histori sche heteekenis. 't Was aan den avond van den 18den Juni 1907, dat in het Café „den Burg" eene talrijke opkomst mocht worden gezien van neringdoenden en meergegoeden uit onze burgerij, om te hooren het resultaat der bemoeiingen door eene commissie (daar toe iD eene bijeenkomst den 19 April be vorens benoemd) gehouden met de directie der Stoombootdienst, tegen welke dienst verschillende grieven waren ingebracht. Het lijvig rapport dier commissie is ge noegzaam bekend, en als gevolg van de onvoldoende resultaten werd in die verga dering, op den 18 Juni, besloten alle rela- tiën met de toenmalige directie af te breken en den strijd te aanvaarden door zelf eene stoombootonderneming Texel—Nieuwediep in het leven te roepen. Die strijd werd aangegaan, het juk werd afgeschud en dank de vrijwel algemeene medewerking der Texelaren en velen van elders, was die strijd tot heden niet zoo moeilijk. Het resultaat van de vele bemoeiingen na verloop van één jaar is hetgeen hier boven in beeld wordt gebracht: de Nieuwe boot „De Dageraad" van stapel geloopen. Zij „de Dageraad" ook voor Texel het symbool van de verkregen vrijheid, tot in lengte van dagen. Moog de bodem vele jaren Steeds voorspoedig blijven varen, Zonder rampen, vrij van nood, Dobb'ren op der golven schoot. en die op het personeel moet zijn aan gezuiverd. Ter voorkoming van een ongewenscht kermiscadeau, in den vorm van eene waarschuwing, kan het goed zijn hierop te letten. Yoor de tentoonstelling van huis vlijt binnen kort te Oudeschild te houden, werden bereids verschillende voorwerpen toegezegd en nog steeds is men bezig daarvoor voorwerpen te vervaardigen. Zoo werden ons getoond een paar schil derstukjes (gezicht op het einde Waal- derstraat en een paar honden,) welke ten deele reeds afgewerkt, ook voor die tentoonstelling in gereedheid worden gebracht en daar ongetwijfeld een goeden indruk zullen maken. Ze worden ver vaardigd door den jongeling L. Vonk, verpleegde in het Weeshuis alhier., die bereids voor hetzelfde doel reeds tal van beschilderde borden enz. gereed maakte. Oudeschild, 18 Juni. Het lammerenvervoer was hedenmor gen niet zoo groot, als de aanvoer op do markt van Maandag j.l. deed ver wachten. Met 3 booten had dit vervoer plaats. Yan 13 tot en met 18 Juni werden vervoerd 2076 lammeren, 63 schapen, 25 koeien, 14 kalveren, 16 varkens en 14 paarden. Tijdens den Oostenwind dreef er veel zeegras langs den Texelschen wal. Door den vloed ging daarvan veel de haven in, zoodat deze weldra vol wier lag. Zoodra de wind echter veranderde toog men vlug aan den arbeid, om het te verwijderen. Binnen betrekkelijk korten tijd was de haven weder ruim. De Cocksdorp. Het schoolfeest, Woensdag j.l. door de kinderen van hier gevierd, liep goed van stapel. Op het weiland van den heer J. M. Witte werden wedstrijden om prijzen gehouden, welke werden bijgewoond door eene menigte belangstellenden. Daarna werd de jeugd in het school gebouw prettig bezig gehouden, terwijl ze op verschillende versnaperingen werd vergast. Eindelijk werd een tombola gehouden, waarbij elk der kinderen een presentje bekwam. De heer T. Reuvers zorgde met zijne lyrophoon voor aangename afwisseling. Naar wij vernemen is de rijtoer met de schoolkinderen van Zuid-Eierland naar Den Burg en De Koog op Dinsdag j.l ook goed geslaagd. Onder hen werden ook geschenken uitgedeeld en zij werden vergast op lekkernijen. Door de heer C. Brouwer Czn. te Zuid-Eierland is eene postduif opgevan gen. Op de linkervleugel is gestempeld „No. 2." Op een ringetje om den linkerpoot is gegraveerd „7281 R. P. B. 1905." Oosterend, 19 Juni. Bij de Oostkaap heerscht tegenwoordig eiken dag weder bedrijvigheid, daar velen er met den vloed met lange hengels naar pietermannen visschen. De vangsten zijn tot heden niet groot. Waren eenigen tijd geleden voor de handelsvereeniging „Wilhelmina" 40 schuiten aan het garnalen visschen, thans zijn er nog 9 met dat werk bezig. De andere visschen naar tong ènz. in de Noordzee. Vlieland. Het badseizoen is met 't begin dezer week geopend. Reeds zijn vele badgasten in hotel en pensions aanwezig. 17 Juni. Ter inspectie der kust- verlichting waren heden alhier aanwezig de Inspecteur-generaal v/h Loodswezen, de Inspecteur v/h Loodswezen, de Inge nieur der kustverlichting en eenige andere autoriteiten. In het volgend jaar zullen waarschijnlijk belangrijke veran deringen op dat gebied te wachten zijn. Posterijen. Men meldt uit 's-Gravenhage Aangenomen werd de wijziging der regeling van de brieyeDposterij, waarbij verlaagd wordt het port voor brieven drukwerken, nieuwsbladen. Het port voor brieven wordt gebracht voor brieven van 20 gram op 5 cent en bij bestelling in bepaalden kring op 3 cent, en voor briefkaarten op l'/i cent. Port voor drukwerken wordt bepaald voor het gewicht tot 500 gram op 1 cent per 50 gram en voor nieuwsbladen voor een gewicht per nummer van 55 gram op 7» cent en van 55 150 gram op 1 cent. Geheel vergeten. Een zorgzame huisvader uit de Rus tenburgerstraat te Amsterdam had Zater dagavond om 6 uur zijn 6-jarigen jongen naar den barbier in de Van Ostadestraat gestuurd, om zijn haren, die een abnor male lengte hadden gekregen, te laten knippen. 't Werd 9 uur, 10 uur, 11 uur nog steeds was onze 6-jarige Simson ontdaan van zijn krachtmiddel, niet thuis. Men werd ongerust, zocht links en rechts, overal, behalve op de plaats, waar Simson zat en riep ten slotte de hulp der heilige Hermandad in. Onmiddellijk werden drie Sherlock— Holmessen op het gebied der recherche er op uitgestuurd. En ziet na twee uur ernstig speuren vond men den knaap in den barbierswinkel. Doch in welk een toestand! Knikkebollend van den slaap en met half geknipten krullebol zat hij geduldig in een hoek te wachten. Door de drukte had onze Figaro hem geheel vergeten. Het adres voor deze inrichting a la minute zullen wij hier maar niet vermel den. De toeloop mocht eens nog grooter worden. (Tel.) TEXELSCHE COURANT, 'P'h'gJfryr-

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1