N° 2169. Zondag 5 Juli 1908. 21ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ^ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAMG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v. Texel 4,15; 6,40; 11,-; 3, ;6,— Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,— 6,— TREIN: v. Heider 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,30; 13,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. HERIJK van Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze Gemeente zal plaats hebben te den Burg, in het lokaal van R. Moojen op 10 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur, op 13 Juli 1908 van n.m. 1 tot 5 uur en op 14 Juli 1908 van v.m. 8 tot 12 uur en van n.m. 1 tot 4 uur, alléén voor den Burg; op 11 Juli 1908, des voormiddags van 8 tot 11 uur, alléén voor den Hoorn; op 11 Juli 1908, des voormiddags van 11 tot 12 uur, alléén voor de Koog; te Oosterend in het lokaal van IJ. Koppen op 16 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur, alléén voor Ooslerend; op 17 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alléén voor de Waal; op 17 Juli 1908, des namiddags van 1 tot 3 uur, alleen voor de buurtschap Oost; te de Coclisdorp, in het lokaal van J Buijs op 15 Juli 1908, des voormiddags van 10 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur; te Oudeschild, in het lokaal van H.Dogger op 18 Juli 1908, des voormiddags van 8 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat de volgende bekend making bij hem is iDgekomen De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 17 Juni 1908 no. 21, Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt in den kring, begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, als mede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 11 Juli 1908, met zonsopgang op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland, op Zaterdag 8 Augustus 1908, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel, op Zaterdag 25 Juli 1908, met zonsopgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 19 Juni 1908. De Comm. der Koningin voorn., VAN TIENHOVEN. Texel, den 2 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 4 JULI 1908. Omtrent de kermis. De kermis loopt ten einde, nog slechts één dag zullen de beminnaars van dat vermaak er van kunnen genieten en dan zal de kermis voor dit jaar weder tot het verledene behooren. Veel kermisgeest was er in de eerste dagen niet, 't ging al zeer kalmpjes toe; de kermisgeest schijnt zich in de laatste jaren meer te verplaatsen naar de laatste dagen en zoo kon het ook dit jaar wel weder wezen. Het weer is voor de kermisgangers niet ODgunstig, doch deze zelfde omstan digheid kan mede wel oorzaak zijn dat van de kermis niet zoo heel veel gebruik wordt gemaakt, omdat juist het mooie standvastige weer van deze dagen voor de hooibouw krachtig wordt benut. Moge lijk ook dat het landbouwfeest, hetwelk ons in September wacht, van invloed is op de kermisgeest. De kermis biedt dit jaar anders niet zooveel merkwaardigs, 't is vrij wel het oude gedoe, eene uitzondering voor dit jaar is een gezelschap heusche Javaan tjes, die in een tent de toeschouwers kennis doen maken met hunne levens gewoonten, dansen, enz. Ook het ver vaardigen van Ansichtkaarten, b.v. ge- denkkaarten van de kermis, of in een ander genre, is een bezigheid die wel de aandacht trekt. Overigens is er goede gelegenheid tot het smaken van tooneelgenot, zoowel in „de Vergulde Kikkert" als in de Schouwburgtent van de Firm. Bakker. Reeds Donderdagavond werd van beide gelegenheden al goed gebruik gemaakt en het laat zich aanzien dat de goede roep welke uitgaat over de resp. voor stellingen, aanleiding zal geven tot een bevredigend bezoek ook op de nog ko mende avonden. Dat de voorstellingen op een niet te laat uur eindigen, verdient aanbevelingvoor de bezoekers is dat wel zoo aangenaam, omdat alsdan nog de gelegenheid overblijft een weinig om te wandelen of op andere wijze zich te vermaken, hetgeen ook in het belang der caféhouders mag worden geacht. Moge goed weder den nog overigen kermistijd begunstigen en make van de geboden gelegenheid ieder gebruik naar zijn smaak en in bescheiden mate. Zeldzaam natuurverschijnsel. Door velen werd in het begin dezer week vooral Woensdagavond, lang na zonsondergang en tot diep in den nacht zelfs, een buitengewoon natuurverschijn sel opgemerkt. In het Noorden was de lucht gekleurd als wanneer de zon ter kimme neigt, terwijl het zoo weinig duister was dat men tot op groote af standen veel kon waarnemen. Dit verschijnsel werd opgemerkt op tal van plaatsen in Nederland en ook hier werd het waargenomen. Aan het meteorologisch instituut zou men dit verschijnsel aanvankelijk niet hebben weten te verklaren, doch de couranten hebben uitgemaakt, dat men hier heeft te denken aan het hier te lande wel eens voorkomende Noorderlicht of aan radium-emanati's van de aardsche luchtlagen als gevolg van het intensieve zonnelicht. Volgens mededeeling van den Inspec teur van het Loodswezen zal het, wegens uit te voeren herstellingen aan den tele graafkabel Harssens-Wierhoofd, Nieuwe- diep, in den nacht van 7 op 8 Juli, tusschen 12 uur en 6 uur verboden zijn, de buitenhaven aldaar met eenig vaartuig in of uit te loopen. Oosterend3 Juli. Zeker nimmer te voren heeft de kermis zooveel straatmuziek gegeven als dit jaar. Overigens is er hier van kramen, blokken enz. niets meer te bespeuren, terwijl er van een draaimolen al in tal van jaren niets te zien was. Een tijdschrift dat succes heeft. Ons werd de mededeeling gedaan dat het tijdschrift „de Prins," ook hiei door velen gelezen, in April j.l. het getal van 100,000 abonné's bereikte. Ter herinnering aan dat feit werd door het personeel er aan werkzaam aan den uitgever een album aangeboden, waarin een vijftigtal foto's duidelijk maken al wat op dit groote werk betrekking heeft. Niet onwaarschijnlijk is hst dat velen dezer foto's ter gelegener tijd een plaatsje in „de Prins" zullen innemen. Tuberculose onder het vee. In een Nota naar aanleiding van het Vei slag komt de Minister van Landbouw op tegen de meening van die Tweede Kamerleden, welke te kennen gaven, dat de uitgaven welke van Staatswege ter bestrijding van de tuberculose onder het rundvee worden gedaan, voor een goed deel als weggeworpen geld zijn te beschouwen. Wanneer men zegt de minister in aanmerking neemt, dat sedert 1 Jan. 1905 ruim 15200 runderen wegens tuber culose werden onteigend en geslacht, dan blijkt daaruit voldoende, dat deze ziekte een ontzaglijke schade aan onzen veestapel berokkent en dut de regeering zich aan een groot verzuim zou schuldig maken, wanneer zij dit kwaad voortaan ongestoord liet voortwoekeren. Bovendien is niet uit het oog te ver liezen, dat tengevolge van de maatregelen ook de besmetting der melk, waardoor de ziekte op kinderen, kalveren en varkens kan vt orden overgebracht, wordt tegengegaan. Voorzichtigheid aanbevolen. Bij Vorden is aan den Lochemschen grintweg een zware boschbrand uitgebro ken, die ongeveer twee bunders jonge dennen verwoestte, en het dikke bed daaronder, bestaande uit dorre naalden en heidekruid, tot asch verteerde. Binnen eenige uren was men den brand meester. Nachtvlinders en kwartjesvinders. Zaterdagnacht geraakte een heer in gesprek met eeDige zoogenaamde „nacht vlinders" in de Spuistraat te 's-Graven- hage. Eén van haar had de „vriendelijk heid" met hem wel een „apartje" te willen hebben in een poort op het Spui. Dit koste hem evenwel zijn portemonnaie met f 500 aan bankpapier en eenig vreemd geld. Twee van de „nachtvlinders" gingen dadelijk met twee goede vrienden, een paar „kwartjesvinders" op stap. De portemonnaie werd op de Gedemptegracht ontlast van het bankpapier en daarna in een rioolkoik gegooid. „Nachtvlinders" en „kwartjesvinders,, togen 's morgens bij tijds naar Rotterdam waar het bankpapier aan het postkantoor werd gewisseld. De „kwartjesvinders" kregen voor hun aandeel elk f 100. De „nachtvlinders" maakten van het overige geld goeden sier. De politie spoorde ze op en kreeg de „nachtvlinders" tot bekentenis en zooveel bewijs tegen de "kwartjesvinders", dat zij wegens heling zullen worden vervolgd. Levensmoe. Een weduwnaar, nog in de volle kracht des levens, was uit levensmoeheid in het Kanaal bij Apeldoorn gesprongen. Hoewel in de bebouwde kom van het dorp. had niemand het blijkbaar gemerkt. Een paar meisjes van 13 en 7 jaar, dochtertjes van een schipper, aan het spelevaren in de nabijheid, zagen iets drijvende en ontdekten, toen zij erheen geroeid waren, dat het een man was, bewusteloos reeds. De oudste had den moed, hem bij den kraag te grijpen en toen het haar niet gelukte, hem in de boot te trekken, den man toch zoolang boven te houden, tot haai- hulpgeroep werd gehoord. Toen die hulp kwam opdagen, werd de man op het droge gebracht en bleken de levensgeesten nog niet geweken. Geneeskundige hulp deed het overige. Niet te vroeg zich verheugen. De „Voorhoede" vernam bij geruchte, dat van Minister Sabron de afschaffing van de derde herhalingsoetening is te wachten, waarover - zegt het blad velen zich zeker zullen verheugen. Inderdaad. Maar de „Voorhoede" ver nam blijkbaar niet, voegt het „Huisgezin" hieraan toe, welke compensatie voor de afschaffing der derde herhalingsoefening zal worden verlangd. Want dat zij zal worden afgeschaft zonder meer, gelooft niemand, al zou men het willen wenschen. Papieren van waarde Op een te Amsterdam gehouden ef- fectenveiling werden duizend aandeelen van de in faillissement verkeerende mijn- bouwmaatschappij „Hermina" te Brussel, elk groot 25 frs., verkocht vooreen kwartje! Eu 74 aandeelen van de „Ned. Electric. Mij." te Amsterdam, ter oor spronkelijke waarde van f 22,000, gingen voor f 14 van do hand. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs pe>3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco penpost door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Voorts wordt het navolgende onder do aandacht der belanghebbenden gebracht: le. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toe stand bevinden, zoodat vcrificatio en stempeling mogelyk is. 2e. dat de onderdeden van het Gram (Milli gramgewichten) uithoofde der daartoe benoodigdc lijne balans, ingevolge do ministerieels beschik king dd. 23 Mei 1872, no. 180, nfd. 12, Nijverheid uitsluitend aan het IJkkantoor in de standplaats kunnen worden goverilicord; 3e. dat onjuiste gowichten, zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Ko ninklijk besluit vastgesteld tarief 4e. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voor zien en dat do afgekourdo maten of gewichten niet voorhanden blijven op de plaatsen in artikel 11 der IJkwot aangeduid 5e. dat, volgons beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 18 Octobor 1907 het gocdkcuringsmerk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en horijk der maten en gewichten zal zijn de letter r in den gewonen schrijfvorm. 6e. dat zij, die verzuimen hunne maten en ge wichten bij don IJker, tijdens dions verblijf in do Gemeente, lot het ondergaan van den hcrjjk te bezorgon of daarin verhinderd worden, voor melde maten en gewichten nog aan het IJkkantoor te Amsterdam tor herijking mocton aanbieden. Voorts worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat de maten en gewichten op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laatst- geplaatste goedkeuriugsmerk gedurende TWBE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 26 Juni 190S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. B.DIB1NG, Secretaris.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1