Marktberichten. Advertentiën De maag doet lyden, de Pink Pillen brengen verlichting Predikbeurten. ADYERTENTIËN. Vervoeren van Vee. Naar aanleiding van een bericht op genomen in ons vorig nummer, behel zende het verbod tot het vervoeren van herkauwende dieren en varkens o. m. ook naar Texel, werd ons de opmerking gemaakt, alsof dat bericht niet juist was. Tot verduidelijking van dat bericht nemen wij hieronder het volgende over, voorkomende in het Ned. Landb. Wbl. van 4 Juli: „De Min. van Landb. N. en H. enz. „Heeft goedgevonden met ingang van 29 Juni 1908: „A 1. enz. „2. a. het vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige ge deelte des Rijks te verbieden naar een kring omvattende: 1. Noord brabant 2. Gelderland 3. het gedeelte van Zuidholland, ge legen ten Zuiden van Maas en Lek; 4. de Eilanden Texel, Vlieland, Ter schelling en Urk; 5. Zeeland; 6. Utrecht; 7. Friesland; 8. Overijssel; 9. Groningen; 10. Drenthe; 11. Limburg." Uit het bovenstaande moge blijken dat de door ons gedane mededeeling niet ODjuist was. Naar wij vernemen is door den Dir.-Gen. van Landbouw (Lövinck) toezeg ging gedaan dat ZEd de tentoonstelling zal bezoeken; Z Ex. de Min. van Landb. gaf te keonen door ambtsbezigheden te zijn verhinderd. Van 26 Juni tot en met 2 Juli zijn van hier verzonden 1160 lammeren, 140 schapen, 5 koeien 3 kalveren en 10 varkens. Op de huisvlijttentoonstelling werd naar wij vernemen de zilveren medaille toegekend aan onze plaatsgenoot L. Vonk. Oudeschild3 Juli. Den eersten dezer maand had hier 's morgens te 7'/j uur reeds een ODgeval plaats. De vrachtrijder C. Brouwer uit Eierland, reed met een 3 jarig paard, gespannen voor een met meel enz. be laden wagen langs den zeedijk. Zooals gewoonlijk was hier in de kermisweek reeds vroeg muziek aanwezig. Door de tonen van de trompetters verschrikt, ging het paard tot tweemalen toe op zijn achterste pooten staan, wat ten gevolge had, dat de wagen omkan telde. Gelukkig hadden er geen per soonlijke onheilen plaats en kwam de voerman, evenals een paar personen, die mee zouden rijden, met den schrik vrij. Hedenmorgen kon men in de haven een 7 tal pleizibrjachten opmerken, die deel nemen aan de den 4den Juli a.s. te houden wedstrijden te Helder. Sommige dier jachten waren van Ter schelling af de Noordzee over naar hier gekomen. Nog altijd drijft er veel Z9egras langs den Texelschen wal. Met veel moeite weet men door middel van een treknet de haven zoo ruim mogelijk te houden. Wettelijke tijd. In do Donderdag gehouden zitting van de Tweede Kamer, werd het voorstel, om het wetsontwerp voor het vaststellen van een wettelijken tijd eerst nog in de afdeelingen te onderzoeken, verworpen, zoodat dit ontwerp binnenkort in behan deling zal worden genomeD. Bij aanname van dit wetsontwerp zal met 1 October a.s. de Amsterdamscbe tijd worden ingevoerd. Amsterdamsche tijd. De Tweede Kamer nam Vrjjdag een wetsontwerp aan, waarbij de Amster- damsche tijd, als de wettelijke zal worden ingevoerd. Inde week rijdenZondosje loopen. Met 12 tegen 5 stemmen besliste de raad der gemeente Ede, dat de paarden tram van het station naar het dorp, waarvoor concessie was aangevraagd, niet op Zondag zal mogen rijden. Aut'rmobielgenot. Een automobiel is nabij Hasselt tegen een boom aangereden. Zij werd zoo goed als verbrijzeld De vier inzittenden, Engelscben werden deerlijk gewond. Men hoopt ze niettemin in het leven te houden. Vreemd transport. J. B. van Barsingerhorn, werd voor de zooveelste maal, wegens overtreding der leerplichtwet, tot gevangenisstraf veroordeeld. Daar genoemde B. deze straf niet wenschte te ondergaan, werd hij Dinsdag gebonden op een bakwagen, onder geleide van drie politie-agenten naar Schagen vervoerd. Vandaar ging het per trein naar Alkmaar. (Zijp. Ct.) Niet ondoordringbaar. In het kamp te Laren werden d. d. proeven genomen met een, door den heer Lorjé uit Amsterdam uitgevonden, voor kogels ondoordringbare stof: Op een afstand van 100 meter werden door een sergeant-scherpschutter 10 schoten gelost op een papieren doos, waarin de stof geborgen zat. Alle schoten gingen echter door de doos heenaan den voorkant kleine ronde gaten en aan de achterzijde veel grootere openingen achterlatende, wel een bewijs, dat de weerstand van de stof groot is geweest. De kracht van den kogel was echter grooter. Dit is reeds de tweede proef, die met deze stof genomen isook een maand geleden had er een plaats met hetzelfde resultaat. Toen werd er echter ook met de revolver op geschoten en deze kogels gingen er niet doorheen. De heer Lorjé zal nu van verder pogen af zien. Friesche kaas. Men schrijft uit Friesland Voor eenige dagen werd te Oldemarkt, Ruinen, Ruinerwald enz. kaas verkocht,- waarvan het gebruik bij verschillende personen, de een meer, de ander minder, ongesteldheid veroorzaakte. Het bleek dat die kaas giftige bestanddeelen bevatte. De politie ging op onderzoek uit en vond den verkooper te Heerenveen, tegen wien proces verbaal werd opgemaakt. Het is tegenwoordig zaak voorzichtig te zijn. Dezer dagen bood een boterkooper voor de grap één cent per pond voor een partijtje kaas en werd dadelijk kooper, maar de zaak niet recht vertrouwende, probeerde hij met die kaas zijn kippen te voederen, welke na het gebruik spoedig ongesteld werden. Door de kaartlegster. Te Krimpen a. d. Lek was een vrouw een gulden kwijt geraakt en natuurlijk was die gestolen. Maar hoe nu de(n) dief(egge) te vinden Een buurvrouw wist goeden raad. Immers dit plaatsje wordt wekelijks bezocht door een kaart legster uit de goede stad Rotterdam, die daar met succes haar practijk uit oefent en nu werd haar hulp ingeroepen. Voor 30 centen wist de dame een zoo danige uitlegging van het geval te geven, dat een vrouw uit de buurt den gulden moest hebben. Aan deze vrouw bleef die verdenking niet onbekend en nu ontstond er al spoedig een gevecht tusschen de dames, waardoor de heele buurt in opschudding werd gebracht. Of de vermiste gulden terechtkwam meldt de geschiedenis niet! Petroleum in den grond. Vrijdagmorgen ontdekte de heer P. J. K. te Arnemuiden dat de welput achter zijn woningen aan den wal bedorven was met petroleum. Den ganschen dag is men in de weer geweest met behulp van verschillende middelen de olielaag te verwijderen, wat echter niet volkomen gelukte. Men besloot iemand in de put te doen afdalen. Deze ontdekte, dat even boven het waterniveau vocht uit de wanden sijpelde. Een proef naar de brandbaarheid daarvan had volkomen succes. Het eigenaardige van het geval nu is dat de olielaag weder belangrijk was toegenomen. In plm. 15 minuten tijds werd met behulp van een aker ruim 2Va liter brandbare stof afgeschept. Naar schatting is een hoeveelheid van 40 liter brandbare vloeistof verwijderd. Men verdiept zich in gissingen naar de oorzaak, want het is niet aan te nemen, dat iemand een hoeveelheid van plm. 50 liter petroleum zal wegwerpen om een ander onaangenaam te zijn. (M. C.) Brand door hooibroei. Te Koegras, gem. Helder, is vermoe delijk door hooibroei, brand ontstaan in de boerenhofstede van de landbouwmaat- schappij, voorheen Verfaille, bewoond door N. Keijser. Het huis brandde tot den grond af. Niets werd gered. De belendende woning van H. Bremer, ge raakte mede in brand, doch werd het vuur spoedig gebluscht. Een zioerver ontsnapt. In Belgie werd hij geboren. Dat is het begin van de historie, die een avon tuurlijke historie werd. Hij groeide op, Watrin. Werd soldaat. En deserteerde. Zwierf in den vreemde rond. Kwam bij het vreemdelingen-legioen in Algerië te land. En deserteerde. En zwierf verder. Kwam als koloniaal in de(n) Oost. Desertoerde. Kwam als koloniaal, wéér in de(n) OostEn deserteerde Een jaar geleden was het, dat hij 't laatst wegliep, van de genie. Toen meldde hij zich te Harderwijk weder aan op zijn eigen papieren. Hij wou ,,'n nieuw leven beginnen." Als deserteur zond men den deserteur naar Indië toe. Maar pas kwam hij hier of 't was den eeuwigen zwerver alweer te machtig geworden. Op reis hierheen sprong hij uit den trein. Werd gevat. Gestraft met acht dagen politie-kamer. Werd opgesloten in de hoofdwacht, om Zaterdag-morgen naar Weltevreden te worden gevoerd, waar hij terecht zou staan voor den krijgsraad. Vrijdag had hij zijn tractement ont vangen. Twee gulden zooveel, 's Nachts om twaalf uur was er nog naar hem gekeken, zat hij nog goed en welinz'n cel. 's Morgens halfvijfgevlogen. Dagenlang moet de gannef zijn ont snapping voorbereid hebben. Want niet het minste vuil werd in de cel gevonden. Met een stuk ijzer, van zijn krib afge broken, werkte hij den zittegel van zijn celprivaat los. En toen hij zoover was, heeft hij; op 't gunstige oogenblik, in de stilte van den nacht, zich in 't riool laten zakken Daar is hij toen doorheen gekropeD, ouder het gebouw van den hoofdwacht door. Daar waar het riool dit verlaat, bevindt zich een rooster. Maar aangezien het geluk is met hem die het zoekt, ontbrak aan dat rooster toevallig 'n ijzeren staaf zoodat hij er juist doorheen kon kruipen. En toen men hem halen kwam voor zijn reis naar den krijgsraad was de cel leeg en de zwerver alweer aan het zwerven getogen. („Preangerbode.) Waar serpentines goed voor zijn. Een geabonneerde van „Het Centrum" te Apeldoorn deelt mee dat hij sinds eenige jaren musschien en spreeuwen uit zij a kersenboomen houdt door middel van gekleurde „serpentines", het welbe kende feestartikel. De serpentines wor den eenvoudig in alle richtingen over den boom geworpen en de kersendieven h9bben daarvoor zulk een schrik, dat zij het niet wagen in de nabijheid te komen. 't Middel is licht te probeeren, al twij felen wij ook aan zijn onfeilbaarheid. Voor visschers. De amateur-visschers zijn ook weieens gelukkig, als zij uit hengelen gaan. Dezer dagen was een clubje aan het hengelen te Aalsmeer en, werkelijk, zij waren gelukkig, met hun drieën vingen zij niet minder dan 139 baarzen, tot een gewicht van 68 pond. Daarvoor wil je wel een dag op je dobber staan te kijken. Paling en aal schijnt in de wateren van Aalsmeer ruimschoots aanwezig te zijn. Een beroepsvisscher was dezer dagen zoo gelukkig een meerval in zjjn netten te krijgen van plm. 35 pond. Het beest ging voor een flinken prijs naar „Artis" te Amsterdam, waar men het dier kan bekijken. Hartelijke ontvangst. Zaterdagvoormiddag zijn meisje bezoe kende in de woning harer ouders, B. genaamd, wonende in de Oerlesche straat te Tilburg, werd J. C. daar op vreeselyke wijze door de moeder den broer en ze keren P. mishandeld. Met stokken en poken werd C. op het hoofd geslagen, zoodat een vreeselijke wonde ontstond. Geheel met bloed overdekt, is de ge slagene hierop het huis ontvlucht en geloopen naar de woning van den land bouwer De K., die hem liefderijk opnam en aanstonds alles in het werk stelde, om de pijn, die wonden veroorzaakten, te 3tillen. Gebrek aan arbeiders. Om zooveel mogelijk te proflteeren van het prachtige weder, zag men in Friesland eon schoenmaker, een winkelier een barbier en een klerk ter secretarie in het land om de boereu in het hooien bij te staan, wegens gebrok aan arbeiders door vertrek naar Duitschland. De tijd vér vooruit. Een en dezelfde briefkaart is dezer dagen het slachtoffer geworden van twee aan verstrooidheid lijdende poststempels. De kaart, verzonden uit Port Said, draagt een stempel met den datum van 13 No vember 1908, terwijl volgens het stempel van het postkantoor te Groningen de kaart aldaar ontvangen werd25 Fe bruari 1909. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een halsriem voor een paard, gevonden op den Hoornderweg, 1 medaillon gevon den op den dijk te Oudeschild, 1 haarspit en hamer op den Koogerweg, 1 porte- monnaie met eenig geld, gevonden op de Groeneplaats, 1 mesje gevonden op de Groeneplaats. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 27 Juni tot en met 3 Juli '08. GEBOREN Aafjedochter van Maarten Roeper en Kaatje Kuijper, Dirkje dochter van Jan Kok en Trijntje Vermeulen. ONDERTROUWD: Jan Daniël Filarski en Dieuwertje Krul. GETROUWD: OVERLEDEN: Ueene- Zondag 5 Juli 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Waal. Nam. halt drie ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Den Hoorn. Geen Godsdienstoefening. Schagen, 2 Juli. Aangevoerd: 8 Paarden f 60,a f 180,-; 12 Stieren f 100 a 280, 15 Kaltkoeien 1 160,a f 250— 68 Vette Koeien f 180 a 1300; 5 Geldekoeien f 120 a 1 200 25 Nuchtere Kalveren 1 6 a f 20, 180 Lammeren f 6 a f 15, 640 Schapen (vette) 1 18.— a f 27.00; 47 Vette Varkens 36 a 43 cent per Kg. 40 Biggen f 5,00 a f 8,—; Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G. Kipeieren i 3,— a 1 3,50 per 100; Leiden, 3 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd 32 Stieren f125,— a f 345,—; 86 Kalf- en Melkkoeien f 158 a 1 313; 123 Varekoeien 1 107 a f 230; 197 Vette Ossen en Koeien f 182a f 315 1034 Lammeren f 8,a f 12,00 94 Kalveren (vette) f 48 a f 105; 58 Kalveren (magere) f 7,a 112, 520 Schapen (vette) f 20,— af 29. 360 Schapen (weide) f 17 a f 22; 133 Magere Varkens f 12-- a f 28, 143 Biggen f 3,50 f 6,— V.P: N. EIEREN VEILING. 3 Juli 1908 f2,95 tot 14,35 per 100 stuks. voor VIEIt achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Bevallen van een meisje A. G. DROS-Rab. Tienhovon, Texel, 3 Juli 1908. Allen die iets te vorderen hebben van-verschuldigd zijn aan-of borg tochten onder zich hebben ten laste don Hoer DIRK KRAMER en Moj. NAANTJE KRAMER beidon op den 21 Juni 1908 te den Hoorn op Texel overleden, worden verzocht daarvan vóór 15 Juli aanstaande odgavo te doen ten kantoro van den Notaris G. J. O. D. DIKKERS to Toxol. jsr

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2