N°. 2171. Zondag 12 Juli 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v. Texel 4,15; 6,40; 11,—; 3,—; 6, Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,— 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,30; 13,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. TEXEL, 11 JULI 1908. Ilerijk van Maten en Gewichten. Aan belanghebbenden hrengen wij in herinnering de volgende datums, aange wezen voor den herijk van maten en gewichten te den Burg, in het lokaal van R. Moojen op 13 Juli 1908 van n.m. 1 tot 5 uur en op 14 Juli 1908 van v.m. 8 tot 12 uur en van n.m. 1 tot 4 uur, alléén voor den Burg; te Oosterend in het lokaal van IJ. Koppen op 16 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur, alléén voor Oosterend; op 17 Juli 1908, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alléén voor de Waal; op 17 Juli 1908, des namiddags van 1 tot 3 uur, alleen voor de buurtschap Oost; te de Cocksdorp, in het lokaal van J Buijs op 15 Juli 1908, des voormiddags van 10 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur; te Ondeschild, in het lokaal vanH.Dogger op 18 Juli 1908, des voormiddags van 8 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur. Een canserie. 'tWas ultimo Febr. van dit jaar, toen wo in een opstelletje, getiteld „Voor den komenden tijd," o.m. dit schreven: „Wij gaan een mooien tijd tegemoet, doch ook een tijd van groote zorg en oplettendheid, een tjjd van werkzaamheid op menigerlei gebied. De tijd van zaaien en planten, de schapenfokkerij, de hooibouw, de oogst tijd voor den bouwboer, 't zijn alles zaken voor de naaste toekomst, welke zullen moeten zijn afgedaan voor dat het groote feitde alg. verg. en de tentoonstelling van de Holl. Maatsch. van Landbouw aan de orde zal wezen. En ook deze zaak eischt eene zorg vuldige voorbereiding, zal het goed wezen; wel zijn we van dat tijdstip nog een half jaar verwijderd, doch wanneer we bedenken dat na den dag van beslissing ten gunste van Texel, alreeds nagenoeg een halfjaar is verloopen, dan is te ver wachten dat bij de vele bemoeiingen welke ieder in zijne zaken heeft, het tweede halfjaar spoediger zal blijken te zjjn voorbijgegaan dan menigeen wel vermoedt." We gaven daarbij eene vermelding van het toen verschenen programma voor de te wachten tentoonstelling, wat betreft de verschillende rubrieken, voor rechten aan de leden toegestaan, mits gaders de festiviteiten bij die gelegenheid. Men zie het programma nog maar eens na, dat kosteloos bij den Secr. der afd. den heer .Tb. Nz. Kikkert is te bekomen. Dat bij de vele bemoeiingen welke ieder in zijn zaken heeft, het tweede halljaar spoediger zou blijken te zijn voorbijgegaan dan menigeen wel ver moedde, leert ons iederen dag;— vier maanden zijn er reeds van verstreken en nog maar twee maanden scheiden ons van het belangrijke tijdstip van de landbouwfeesten. Nog slechts twee maanden Er zal in dien tijd nog zeer veel moeten geschieden, er moet gewerkt worden en zeker hard gewerkt ook, zal onze ten toonstelling niet hetzelfde lot deelen als zoovele anderen: dat ze ternauwernood gereed is als de dagen er voorbestemd reeds zijn gepasseerd. Of we daarvoor vrees hebben? Nog niet zoo terstondde samenstel ling der verschillende com missiën, waar we de namen vinden van voormannen op het gebied van landbouw, zoo ook van die op ander maatschappelijk terrein doen ons vertrouwen op eene goede flinke afwikkeling der zaken wanneer ieder op zijn post is; en ons dunkt, daaraan mogen we niet twijfelen wanneer de werkzaamheden doelmatig zijn verdeeld en allen gevoelen het gewicht hunner betrekking. Maar niet het geheels publiek is zoo optimistisch gestemdwel trekken velen de dingen zich niet zoo aan, ver trouwen ze dat de zaken wel in orde zullen komen en stellen dezulken zich tevreden met het uitzicht straks de ten toonstelling te bezoeken en van de festi viteiten te proflteeren, doch er zijn nog anderen, die zoo wel eens officieel iets willen hooren, ten blijke dat er gewerkt wordt. Dat zijn niet altijd lieden, die meestal iets weten te bedillen, doch ook weieens personen, die er prijs op stellen, dat de zaken goed voor elkaar staan; die voor den goeden naam welke Texel nu tegen over den buitenman heeft op te houden, wenschen, dat er flink wordt aangepakt. En daarvan meent men is nog niet zoo heel veel te ontdekken. We hebben kunnen lezen de mededeeling aan welke personen verschillende werkzaamheden voor het terrein zijn opgedragen, we hebben ook kunnen lezen in couranten van elders, het met veel ophef van hier aangekondigde bericht, dat een sierlijke eerepoort is aangekocht, waarvoor de commissie lof wordt gebracht, (waarom geen eeresaluut er bij doch officieele berichten bereikten het publiek verder niet, noch door eenige vergadering, nöch op andere wijze, alleen vage geruchten, en ons dunkt het begint daarvoor nu wel zoowat tijd te worden; alleen het houden eener verloting wordt officieel bekend gemaakt. Al spoedig zullen de practische werk zaamheden op het terrein een aanvang moeten nemen zal alles op tijd klaar komen, en in afwachting daarvan zou het niet ongewenscht zijn, dat het publiek eens kennis kreeg wat alzoo kan worden verwacht. Wanneer we opslaan het verslag van de laatst gehouden alg. vergadering op 12 Maart j.l., dan lezen we daar„de „vergadering werd daarop gesloten met „dankzegging voor de opkomst en met „de toezegging dat in de volgende ver gadering nadere mededeelingen omtrent „tentoonstelling en feestelijkheden kun- „nen worden verwacht." Dat is zoo ongeveer 4 maanden geleden. Nu twijfelen we er niet aan dat na dien wel menige commissie-vergadering zal zijn gehouden, waar de zaak zeer ernstig zal zijn besproken; waar iedere com missie haar werk en ieder commissielid zich zijn taak zag aangewe, zenwaar in één woord de zaak zoodanig voor elkaar is gebracht, dat als straks de practische werkzaamheden aanvangen, ieder zijn plaats en zijn werk weet en er geen wanorde zai ontstaan, zoodat het als van een leien dakje gaat;— dat alles vertrouwen wij zal straks wel blijken als de vrucht van deze voorbereiding en daarover zullen we ons verheugen. Dat zal dan eene verrassing zijn voor velen die buiten dezen arbeid staan; maar toch, zooeven van te voren iets te mogen vernemen van 't geen te wachten is, zou zeker aan niemand mishagen. Na de mooie dagen. Een groot deel van Juni en ook begin Juli schonk ons tal van mooie dagen. Het weer was vast en bleef vast, zoodat de werkzaamheden in den hooibouw maar steeds voortgang konden hebben. Ook de kermisweek kwam het mooie weer ten goede. Sinds Dinsdagavond is dat nog al ver anderd na het onweder dat hier nog al een goed verloop had, doch op vele plaatsen aan den vasten wal heel wat onheil heeft aangericht. Na de mooie dagen kwam het ruwe weder, doch gelukkig ook regen, waar aan zoo groote behoefte bestond. Menig buitje drenkte het aardrijk en voorzag de regenwaterbakken van hetgeen on misbaar is. Voor dat genot wil men zich zeker wel eenige teleurstelling bij het landwerk getroosten. Het weer schijnt zich weder ten goede te willen neigen, de tijd is nog niet zoover ge vorderd, dat we geen mooi weer meer zouden kunnen verwachten en 't is zeker ook nog zeer noodig. De Cocksdorp. Tijdens het onweder, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. boven Eierland woedde, werd eene koe van den heer B. Dros in de weide doodelijk getroffen. Ons werd verteld dat niet het onweder doch een ziekte den dood tengevolge had. (Red.) Door Mej. S. Wijminga van IJmui- den wordt alhier een knipcursusgehouden. Er wordt door acht meisjes aan deel genomen. Oosterend, 10 Juli. Voor eenigen tijd werd op verzoek van de Visscherijvereeniging „Betracht het Goede" voor het Molengat uitgelegd een lichtboei. Thans is bij dieVereeni- ging bericht ingekomen, dat die boei, in verband met de van 27 Juli tot 8 Au gustus te houden schietoefeningen van het fort Erfprins te den Helder, tijdelijk zal worden vervangen door een zwarte kogelton met ruit. Nadere aankondi ging volgt. 5 zeehonden werden geschoten, 2 werden gevangen met de bekende pen nen en 2 levend gegrepen, alle door den visscher D, van Oost, De doode dieren worden aangegeven voor de rijkspremiën de levende zijn naar een diergaarde verzonden. Zestien militairen flauw gevallen. Tijdens de Maandag, des middags te 12 uur, te Arnhem gehouden parade, vielen 3 onder-officieren en 13 soldaten flauw. Acht van deze soldaten konden niet deelnemen aan de parade de overi gen gingen, na bijgebracht te zijn weer in de gelederen. Een gevaarlijk spelletje. De concurentiestrijd tusschen de booten der „Alkmaar Packet" en de "Zaandam", varende tusschen Zaandam en Amster dam, ontaardt in een gevaarlijk spelletje. Herhaaldelijk hoort men klachten over wedstrijden tusschen de „Czaar Peter" en een der Zaandam-booten, welke beslist gevaar opleveren voor de passagiers. Ook Zondagmiddag had een dergelijk concours plaats. Nabij de ligplaats der Holland-Amerika-lijn waren de „Czaar Peter" en de „Zaandam I" gaande naar Zaandam op gelijke hoogte. De „Czaar Peter", die een grootere snelheid heeft, gaf het gebruikelijke signaal en wilde, gelijk de gewoonte is, vlug stoomende de „Zaandam I" passeeren. De „Zaandam I" heeft echter tot Zaan dam toe de „Czaar Peter" verhinderd voor te komen, De passagiers verkeerden herhaaldelijk in angst dat een aanvaring zou plaats vinden. Een wonder is het dat het zoover niet kwam. Ware een boot van den anderen kant gekomen, eene aanvaring ware onvermijdelijk ge weest. Een zware straf voor de „banjers" die roekeloos vele menschenlevens in de waagschaal stellen, zou wel verdiend zijn. Latere berichten melden dat door de Directies der booten zulke spelletjes ver boden zijndie vóór is blijft voor. Gedienstige buren. Zondagmiddag overleed te Geldrop op Groot Braakhuizen plotseling de alleen wonende weduwe S. Waarschijnlijk hebben gedienstige buren van de afwezigheid van familiele den gebruik gemaakt om het geld, dat het oudje met zooveel zorg en moeite bespaard had, zoo spoedig mogelijk na haar overlijden in te palmen, althans eenige uren na haar dood werd al het geld der weduwe, die voor eenigszins bemiddeld bekend stond, vermist, waar van aangifte werd gedaan bij de Rijks politie. De wachtmeester der maréchaussée uit Heeze, bijgestaan door de gemeente politie, heeft een onderzoek met gunstig resultaat ingesteld. Gevaarlijke gewoonte. Hoe gevaarlijk het is, om kinderen vóór zich op een rijwiel te vervoeren, bleek weer, toen een man dit gevaarlijke kunststuk uithaalde op de Rozengracht te Amsterdam. Onder het rijden brak nl. de voorvork van zijn rijwiel, zoodat hij boven op het kind op de straat viel. Het kind werd met een zware wonde aan het hoofd in de Gemeentelijke kliniek op de Gedempte Rozengracht, hoek Mar - nixstraat, verbonden. De fiets was in drie stukken gebroken. Vreemd versiersel. Aan de Steenstraat te Arnhem had een volksoploop plaats, doordat aan den belknop van de woning, bewoond door Sch. een ham was opgehengen. Aan een politie agent vertelde de dienstbode, dat zij een ham bij den slager had terugge bracht, omdat deze door haar meesteres was afgekeurdde slager had de ham weer teruggebracht en toen deze niet werd aangenomen, aan den belknop gehangen 1 Geen ondenoijzers op klompen en geen beslagenonderwijzers. De nieuwste instructie voor het onder wijzend personeel der openbare scholen in de gemeente Losser bepaalt o.a.„dat het aan alle onderwijzers, ter voorkoming van gedruisch, gedurende de schooltijden verboden is klompen te dragen of schoei sel met houten zolen, of schoeisel, waar van de zolen met ijzer zijn beslagen." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1