<Jlr6eióers. m?* Advertentiën Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. ADVERTENTIËN. AANVOER TER MARRT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebbenden in herinnering, dat ingevolge het bepaalde bij art. 159 der verordening van politie voor deze gemeente gedurende de gewone week markten, de aanvoer alleen mag plaats hebben door de straat, langs het hotel ade Zioaan." dat op overtreding dier bepaling geld boete is gesteld van hoogstens f3,— Texel, den 10 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 kinderpop gevonden op de Groeneplaats. Vrijdag 1.1. is aan het Badhotel van den heer J. Flens Pz. te Koog op Texel een blauwe postduif opgevangen, gemerkt 526 Synd Licht Oudeschild, 10 Juli. Gisteren werden door bewoners van Oudeschild twee postduiven opgevangen. De Heer G. Sikkelee Cz. bemachtigde er een in de bloembollenschuur nabij de Schans. Deze was als volgt gemerkt 348 op den rechtervleugel en 283 op den rechterpoot. De tweede kwam zich neêr- zetten op de blazerschuit TX 80, schipper H. Phz. Bakker, dwars van Egmond, 2 uur uit den wal. Zij had de volgende merken: 5^gg7op den rechtervleugel, 12 op den linkervleugel en een ringetje aan den rechterpoot, waarin S. 710. Groote brand te Schagen. Te Schagen heeft Donderdagavond een verschrikkelijke brand gewoed. De brand was ontstaan in het bovenmagazijn van den heer Merz, koopman in speelgoed en nikkelwaren. Het vuur nam in korten tijd zoodanig toe dat de belendende per- ceelen van mej. de wed. Wilhelmus, in damesmodes, en van den heer C. Rol, banketbakker, mede werden aangetast en ook weldra in lichtelaaie stonden. Alle pogingen werden aangewend om den sigarenwinkel van den heer J. Slikker en de slagerij van den heer J. Kweldam te behouden, toch hebben deze winkel zaken nog groote schade geleden; het laatste perceel is door vuur- en water schade geheel onbewoonbaar. Een der mannen van de gymnasten brandspuit verwondde zich zoo ernstig aan een glasruit, dat zijne overbrenging naar een ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk was. Een krankzinnige. Een bewoner van de buurtschap Het Loo onder Apeldoorn heeft daar 's nachts heel wat opschudding veroorzaakt door de bewoners met luid geklop wakker te maken en psalmen te zingen. Den volgenden dag deed bij allerlei zonderlinge inkoopen en kocht o.a. ook een huis. Toen hij daar de vensters ging stuk slaan werd hem dat door de buren belet. Daarop ging de man zich bij de polite beklagen, die het geraden vond hem in bewaring te stellen. Na onderzoek is hij naar de krankzinnigen cel in 't ziekenhuis overgebracht. hij melde nattigheid! In den vroegen morgen vond men voor de sluis in De Bilt een praam met zand, die geladen gezonken was. De jas en de broodtrommel van den schipper dreven in het water rond, zoodat aan het ergste gedacht werd. Men ging dadeiyk aan het dreggen, doch vond niets. De sluiswachter begaf zich onmiddellijk naar Utrecht en vond J. de S., den 65- jarigen schipper, nog in levenden lyre terug. Deze verklaarde dat hij 'savonds laat in de praam was gaan slapen, midden in den nacht wakker werd door een nattig, koudgevoel om zich heen. Met schrik bemerkte hij dat de schuit een lek had en wist nog tijdig de zinkende praam te verlaten. Op zijn kousen en in nat-doortrokken kleeren heeft hij toen naar Utreeht moeten wandelen 1 Een aardig geval. Dat treurige zaken wel eens een ver makelijke zijde hebben, bleek in Den Haag, waar de politie sedert eenigen tijd een campagne heeft geopend met de z g. kwartjesvinders. Voor de woningen waar zij verblijf houden, zijn politieposten geplaatst. Gaan de heeren de straat op, dan worden zij overal door de agenten ge volgd, zoodat zij dan geen gelegenheid hebben om hun „beroep" ergens uit te oefenen. Toen dan ook twee bekende kwart jesvinders gestationeerd in Lamgroen, per fiets een uitstapje gingen maken, werden zij onmiddelijk door 2 agenton, eveneens per fiets gevolgd. Op dit ge zelschap minder gesteld, keerden beide vrienden naar huis terug, alweer gevolgd door de twee agenten. Doch nu zij toch aan het rijden waren, bleven zij ten pleiziere van veel publiek de routeLamgroen, Ververstraatje, Spui en Am munitiehaven, een uurtje rondpeddelen, steeds achtervolgd door de twee agenten. Het baantjerijden moede gingen daarop de heeren ergens een hartversterking nemen en trokken ten slotte over het Spui en de Amsterdam- sche Veerkade, met hun beide oppassers naar het centrum der stad. (N. C.) Een spookhistorie. Aan de „Zw. Ct." wordt uit Kampen gemeld 't Is hier niet phiis in de stad. 't Spookt hierEn dat niet in een achterafgelegen verblijf, dat zoowel van buiten als van binnen den indruk geeft dat hier booze geesten moeten huizen, neen, in een nette woning, op het schoon ste gedeelte van de stad gelegen. Immers, in het perceel op den Vloeddijk, tegenover de Nieuwe Markt, gebeuren de laatste dagen en vooral 's nachts vreemde dingen De heer H. J. Boer, een hoogbejaarde rentenier, die al sinds jaar en dag in hetzelfde huis met zijn zuster samen woont, word de laatste nachten opge schrikt door een buitengewoon spektakel, dat er in zijn kamer werd vernomen. Er werd met steenen gegooid en behang sel, hoorbaar, van den muur getrokken, er vertoonde zich bovendien voor 's mans oogen een menigte ratten, die zich zeer onzacht door de kamer bewogen. Toen nu op zijn verzoek z'n zuster had intusschen reeds de wijk genomen bij een familielid een paar agenten van politie kwamen waken, bespeurde men niets. Andere personen, die volgende nachten voor rekening van B. de wacht hielden, verzekeren allerlei spektakel te hebben gehoord en veel buitengewoons en onver klaarbaars te hebben gezien, als het gooien met steenen en rattenvallen er waren voor de ratten vallen gezet—door de kamer enz. enz. Ook zou een van hen drie keer een steen tegen het hoofd gekregen hebben. Verder verhaalt men, dat bij de dienst bode, die bezig was koffie te schenken, eensklaps de tafel het onderst boven werd gegooid. Allerlei nog fantastischer en geheimzin niger verhalen doen de rondte. Het huis zelf verheugt zich in kolossale belangstelling van de zijde van het publiek dat telkens weer meent iets bijzonders te zien. Wat nu intusschen van deze historie waar is, wie zal 't zeggen. Men brengt er financieele zaken mede in verband, verstoorde gewetensrust en nog zoomeer. Zaterdag en Zondag was het zeer druk voor het huis. Het is thans echter gebleken, dat niemand anders dan de dienstbode de schuldige is. Na een langdurig verhoor voor den commissaris van politie, heeft zij dit bekend. Zoute soep. Op een welvarend dorp in Noord-Bra bant gebeurde het dat een kleermaker bij een boerenfamilie uit naaien ging. Een pot vol erwtensoep op het vuur. Moeder de vrouw komt binnen met een hand vol grof zout, en onder de woorden „ik zal de soep maar zouten, dan wordt het niet vergeten", werpt zij het zout in de soep. Een oogen blik later komt de dochter des huizes de kamer binnen, en werpt ook een hand vol zout bij de soep. Daarna komt de meid en meent ook de soep te moeten zouten want ook zij werpt een hand vol in den ketel. Onze kleermaker gaat naar de provisie kast, neemt een paar handen zout en doet geljjk al de vorige. 's Middags, wanneer allen aan tafel zaten, en de soep is opgediend, was zy niet te eten en moeder de vrouw was verbaasd, kon dit niet begrijpen eerst ging er haar een licht op toen de dochter en de meid haar mededeelden dat zy de soep ook hadden gezouten. Onze kleer maker deelde ook nu mede, dat hij op het voorbeeld der anderen zout in den ketel had gedaan, meenende dat elk voor zich zeiven de soep moest zouten. Een droevig geval. Dinsdagmiddag werd een grasmaaier uit Barneveld, te Naaiden in een hooiland waar hij bezig was geweest gras te maaien, in bewusteloozen toestand ge vonden. Door de politie in een rijtuig gehaald, werd hij naar het station Bussum vervoerd, doch de II. IJ. S. M. weigerde den man te vervoeren, omdat hij te ziek was. Daarop werd de man weder naar Naarden teruggebracht, waar hij in de cel voor vreemdelingen en passanten door politie-agenten werd verpleegd, doch waar hij Woensdagmiddag overleed, zon der familie of vrienden gezien te hebben. De man kon niet verklaren, hoe hij in dien toestand gekomen was. Dokter P. verleende geneeskundige hulp. Uitputting moet de oorzaak geweest zijn. Verschrikkelijk ongeluk. Te Keulen is Donderdagmorgen de in aanbouw zijnde zuidelijke brug over den Rijn ingestort. De arbeiders bevonden zich juist op het midden van den steiger toen met donderend geweld het gevaarte ineenstorte. 60 a 70 arbeiders vielen in den Rijn. Twintig lijken werden reeds opgehaald, velen werden gewond en nog velen worden gemist. De brug was te zwaar belast naar men meent. Eet smakelijk. Maandag zijn te Londen 957 kisten met puddingen en pasteien in blik bij opbod verkocht. Er was veel kooplust voor de oudbakken lekkernijen, want die versnaperingen zijn indertijd naar Afrika gezonden voor de Britsche krijgers. Zij bleven echter in een opslagplaats liggen. Nu zijn ze weer terug gezonden. Luchtscheepvaart. Zeppelin's nieuw luchtschip, dat zulk een succesvollen tocht heeft gemaakt, moet zich nu bijna geruischloos voort bewegen. Men hoort slechts een gegons. Door den stijven aluminimum romp, waarin de ballons met gas zijn opgesloten, loopt een wenteltrap van uit het schuitje naar een uitkijkpost bovenop, waar twee man kunnen staan, die per telefoon den bestuurder aanwijzingen kunnen geven en 's nachts de richting bepalen door naar de sterren te zien. Zelfs op een paar honderd meter hoogte maakt de enorme grootte van het schip indruk. Het luchtschip is van alle nautische en meteorologische werktuigen voorzien, en er zitten groote veeren onderaan de schuitjes om, bij een landing, den schok te breken. Verder zijn de schuitjes door gordels van opgepompte autobanden te gen stooten en botsingen beschermd. Een toreed ouderpaar. In het dorpje Almacellas (Katolonië) hebben ouders hun dochter 16 jaarlang gevangen gehouden in een schuur, door konijnen bewoond. Het meisje dat thans 25 jaar is kreeg geen ander voedsel dan gras en afval. Toen de zaak ruchtbaar werd en de dorpsrechter het misdadig echtpaar opzocht, ontkende dit pertinent. De man liet echter de boerderij onder zoeken, en toen de konijnenschuur ge opend werd, kroop het meisje, geheel naakt, een geraamte gelyk, op handen en voeten in het uiterste hoekje van den stal. Haar bewegingen deden aan die der konijnen denken. Toeu men haar eindelyk verloste, bleek het, dat zy slechts onsamenhangende klanken kon uiten. De stumperd werd naar een ziekenhuis gebracht De ouders die thans in de gevangenis zitten, konden slechts met moeite tegen de woede hunner dorpsgenooten beschermd worden. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 4 Juli tot en met 11 Juli '08. GEBORENSibregta Jeannette, d.v. Dirk Dros en Alida Geertuida Rab; Pieter. z.v Jacob Boersen en Aatje Smit; Lena Pie- ternolla, d.v. Jacob Meersen en Pieter- nella Johanna Stoutere; Pieter Marius Franr;ois, z.v Justus Cornelia Verhoeff cn Johanna Belia Koning; Pieter, z.v. Jan Jacob Bruin en Henrietta Cornelia van der Vliet; Martha, dv. Jacob Krijnen en Reinoutje LapKlaas, z.v. Pieter Vermeulen en Jannetje Knol. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Cornolis Snip, oud 83 jaar (don Hoorn) Zondag 12 Juli 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 6 uur ds. Kjjne. Voorbereiding H. Avondmaal. Kerk-Collecte. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Den Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm 10 uur ds Scherpenhuysen. Het gebruik der Pink Pillen te verwaarloozen, wanneer men een slechte maag heeft, is beterschap en genezing wei geren. Scliagen, 9 Juli. Aangevoerd: 10 Paarden f 60,a f 120,—; Veulens f 0,a f —0,—; 12 Stieren f 90 a 160, 12 Kallkoeien f 140,a f 240— 80 Vette Koeien 1 180 a f300; 4 Geldekoeien f 120 a f 160 25 Nuchtere Kalveren f 6 a f 20, Graskalveren faf 180 Lammeren f 8 a f 12, 440 Schapen (vette) f 22.— af 28.00; Varkens f a f 50 Vette Varkens 39 a 44 cent per Kg. 80 Biggen f 5,00 a f 9, Boter f 1,10 a f 1,20 per K.G. Kipeieren 1 3,10 a f 3,60 per 100; Leiden, 10 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd 56 Stieren f118,— a f337,-; 76 Kalf- en Melkkoeien f 168 a f 310; 94 Varekoeien f 133 a f 197 205 Vette Ossen en Koeien f 175 a f 287 1071 Lammeren f 8,50 a f 12,00 68 Kalveren (vette) f54 a f 112; 75 Kalveren (magere) 17 al 14, 680 Schapen (vette) f 20,af 28. Overhouders f ,00 a t ,00, 350 Schapen (weide) f 15 a f 20; 69 Magere Varkens f 12a f 33, 168 Biggen f 3,50 k f 6,—; V.P: N. EIEREN VEILING. 10 Juli 1908 f3,45 tot f4,30 per 100 stuks. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Vanwege de Provinciale Regelings- Commissie v. d- Paardenfokkerij in Noordholland zal op MAANDAG 20 JULI e.k. de jaarlijksche merriënkeuring wor den gehouden. Er zijn premiën beschikbaar voor merriën van 3—7 jaar en voor 2-jarige. Eerstgenoemde moeten in '09 een veulen brengen de 2-jarige in '09 door een stam- boekhengst worden gedekt. Aangifte bij de ondergeteekenden, H. W. KEESOM. JAC. KIKKERT Nz. Die werken wil en kan, krijgt van do Brazilaansche Regeering 25 bunders vruoht- baar land, gereedschappen gratis, huizen wordoD door de regeering daarbij geleverd op zeer voordoeligo voorwaarden. Verdor vele voordeelen daaraan verbonden, do eerste zes maanden onderhoud van do Regeoring, vrije overtocht met voeding, vrij geneeskundige behandeling, enz, enz. wie om inlichting vraagt, ontvangt het gratis prospectus, of wordt binnen enkelo dagon door oen onzer Agenten bezocht, dia allo gewenschte vragen kan beant woorden. Brieven franco H W, aan het bureau yan dit blad. SMXXMJtMMM*.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2