SK 2172, Donderdag 16 Juli 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. AANVOER TER MARRT. De Burgemeester der gemeente Texol brengt belanghebbenden in herinnering, dat ingevolge het bepaalde bij art. 159 der verordening van politie voor deze gemeente gedurende de gewone week markten, de aanvoer alleen mag plaats hebben door de straat, langs liet hotel „de Zwaan." dat op overtreding dier bepaling geld boete is gesteld van hoogstens f3,— Texel, den 10 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, HIPPIE GH. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. LANDWEER. 4 11 Juli. De vermaarde zeeslang waarvan we de vorige week met enkele woorden spraken is reeds gesignaleerd, ditmaal op onze kust. Ons vorig overzicht had nog maar juist den weg van den schrijftafel naar de druk kerij afgelegd, toen een opgetogen lezer van het „Hbld" en een dito Engelschman de aanwezigheid der zeeslang kwamen melden, 't Monster had evenwel nog gerust een weekje kunnen wachten, want er was in de voorbjje week geen gelegenheid zich veel met het dier bezig te houden. Meer belangrijker zaken vroegen onze aandacht. We kunnnen al vast beginnen melding te maken van de geboorte van een nieuwe politieke partij nl. de Christelijk Historische Unie. Deze partij heeft haar aanzijn te danken aan de samensmelting van de Christelijk Historische partij en die der Friesch Crist, Historischen. Maandagmorgen j.l. werd te Amsterdam een vergadering gehouden van beide partijen, die niet voor de pers toegankelijk was en waarin de fusie tot stand kwam. Zooals boven gezegd zal de nieuwe partij den naam van Chris telijk Historische Unie dragen. Een bestuur werd gekozen, uit beide partijen, van ieder vijf met den heer de Savornin Lohman tot president. 's Namiddags werd de nieuwe organisatie den volke vertoond. In een openbare vergadering werd door den heer Lohman het standpunt der nieuwe partij uiteengezet terwijl verder nog de heer Dr. Schokking het woord voerde. We kunnen hier geen overzicht geven van wat door beide heeren werd gezegd. Toch moeten we even vermelden, dat de heer Lohman, terwijl hij de geschiedenis der Christelijke partijen naging, het optreden van Dr. Kuijper aan een scherpe critiek onderwierp. Spreker wees er op dat de antirevolutionaire partij het land in twee deelen naar godsdienstige onderscheiding heeft verdeeld. Daartegen verzetten de Christ. Historischen zich blijkens het pro gram der Unie dat o.a. zegt„Vermits geheel het volk zich aan de ordinansiën Gods heeft te onderwerpen, verzet der Christ. Hist. Unie zich tegen een groepee ring van het volk in twee deelen naar godsdienstige overtuiging." Verder blij kt uit het program dat de partij den nadruk legt op het protestantsch karakter onzer volksontwikkeling. Daarover wordt gezegdIn overeenstemming met de historische ontwikkoling van het Chris tendom op Nederlandschen bodem, moet Nederland bestuurd worden als een Chris telijke staat in protestantschen zin." We zullen ons niet wagen aan een be schouwing over do bovengenoemde stellin gen, hoewel er in de organen van andere partijen wel heelwat over gezegd en op afgedongen zal worden. Wel mogen we echter vragen wat in 1909 de Unie zal doen. Zal ze in het belang van een rechts kabinet één weg met de Katholieke party gaan of zal ze van geen samenwerking willen weten Met haar stelling dat ons land in protestanten zin moet worden bestuurd zullen de Katholieken zeker geen genoegen nemen. De rechtsche regeering te houden zal zonder de katho lieken wel niet mogelijk zijn, dat kan de anti-revolutionaire partij niet en nog minder deze nieuwe Unie. Intusschen er zal nog wel menig woordje over gewisseld worden in de komende dagen —o—o—o— Nu we toch óver vergaderingen spreken willen we ook even melding maken van de vergadering van den Bond voorStaats- pensionneering die j.l. Woensdag te Tiel werd gehouden. Hoewel deze bond nog maar een 8-tal jaren bestaat heeft hij het toch reeds tot 247 afdeelingen met 20800 leden gebracht. Zooals men weet wil de bond staatspensioen voor iedeieen zonder premiebetaling. Waar nu onlangs in Enge land een dergelijke wettelijke regeling tot stand kwam, was het te voorzien dat de voorzitter daarop in zijn openingswoord zou wijzen. Aan den Engelschen eersten minister Asquith werd een telegram van hulde ge zonden. Van het ter vergadering behandelde ver melden we dat lang en breed gedebatteerd werd over een voorstel van een 6-tal af deelingen, dat de bond zich vergewisse van de meeningen der candidaten voor lid der Tweede Kamer omtrent Staatspensioneering. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin bepaald werd dat in het Maartnum mer van het orgaan voldoende uiteengezet was hoe de Bond bij de verkiezingen invloed kan uitoefenen. Nog vermelden we dat een adres aan de Koningin zal worden gezonden, waarin gevraagd wordt om de spoedige indiening van een wetsontwerp voor Staatspensioen, —o—o—o— We willen ons overzicht over „Binnen land" niet sluiten zonder even herinnerd te hebbben aan den kinderwedstrijd dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden. Er waren een tweetal rubrieken waarin voor schoon heid en gezondheid prijzen werden uitge loofd. De prijs bij uitnemendheid, voor schoonheid en gezondheid beide, verwierf een tweejarig kereltje in Den Haag, Harm Willem Daniël Oldeman. De lezers zullen het portret van dit ventje ongetwijfeld spoedig in onze geillustreerde bladen kun nen vinden en zelfs heeft Jhr. Feit, redac teur van het „Hbld" een open brief in dat blad aan het jongske gericht. 't Is weer iets geheel nieuws zoo'n kinderwedstrijd, wat men er eigenlijk mee bedoeld is ons niet duidelijk geworden. Kan het misschien de eerste schrede zijn op den weg naar veredeling van het men- schenras? we vragen het maar zoo. o oo In Zwitserland regeert het volk, d.w.z. de bevolking beslist of een of ander wets ontwerp tot wet zal worden verheven of niet. In de voorbije week nu is er opnieuw een volksstemming geweest over een paar voorstellen, waarvan wel het voornaamste was een voorstel tot verbod van fabriceeren, vervoeren of verkoopen van absinth. Wat in ons land de jenever is, dat is in het land der Alpen de absinthde geesel van het volk. Eigenlijk zijn de gevolgen van het absinthgebruik nog verderfelijker dan die van het jenevergebruik. Absinth is een groenachtige drank, die daarom ook wel de groene fee genoemd wordt en met water vermengd wordt gedronken, zooals bij ons b.v. de kwast. De drank heeft een sterke pepermuntsmaak en het eigenaardige ervan is, dat wie ze eens gedronken heeft het moeilijk valt aan zijn verleiding te ontkomen. De gebruiker wordt er niet zoo spoedig dronken van maar vervalt meer in een suffen toestand. De gevolgen zijn echter reel ernstiger dan die van den jenever, omdat absinth zeer nadeelig werkt op de hersenen. Een onderzoek heeft dan ook uitgemaakt dat van 246 gevallen van geestelijke stoornis meer dan 40% aan het gebruik van absinth moesten worden toegeschreven. Geen wonder dat er sedert de laatste jaren een krachtige strijd gevoerd werd tegen dit ziel- en lichaamsbedervend vocht. Zoo werd reeds voorlang door 167814 bur gers een verzoekschrift ingediend om een artikel in de Grondwet op te nemen, waarbij de verkoop van absinth in het geheele land zou worden verboden. Toch is de strijd om de afschaffing nog heet geweest. Zoo was de Bondsregeering tegen de afschaffing, terwijl de volksver tegenwoordiging er voor was. Verder had de Nationale Raad met 82 tegen 53 stemmen en de Stendenraad met 24 tegen 12 stem men besloten de afschaffing aan te bevelen. Het einde van den strijd nu is j geweest dat het voorstel tot fabriceering en verkoop van absinth is aangenomen door het volk met 235.232 tegen 135.702 stemmen. Het verbod zal over twee jaar in werking treden terwijl de eigenaars der absinthfabrieken een schadevergoeding zal worden uitgekeerd, —o—o—o— Duitschland is in de wolken. En geen wonder, want graaf Zeppelin, over wiens proeven met het bestuurbare luchtschip in den laatsten tijd zooveel geschreven werd, zag in de voorbije week zijn arbeid met den besten uitslag bekroond. De tochten die hij met zijn luchtmonster maakte hebben bewezen, dat hij al de bezwaren die tot nog toe bestonden overwonnen heeft en zijn uitvinding Duitschland gemaakt heeft tot de eerste staat die over een aan alle eischen van bestuurbaarheid beantwoordend luchtschip kan beschikken. De beteekenis van de uitvinding van graaf Zeppelin is waarlijk niet te onderschatten. Want'tis te voorzien dat Duitschland, nu zulke uit stekende resultaten zijn verkregen, niet wachten zal met het bouwen van meerdere luchtschepen voor eventueel oorlogsgebruik. En eveneens dat andere groote staten, waarin men nog steeds zocht naar de oplossing van het vraagstuk der bestuur baarheid niets onbeproefd zullen laten, de oplossing te vinden. En hebben ook deze het eenmaal zoover gebracht, wellicht dat men straks ook kan spreken van luchtmo- gendheden en dat als het eens tot een oorlog mocht komen het luchtruim de plaats van den strijd zal zijn. Die gedachte is voorwaar geen aantrek kelijke, integendeel als men zich eenigszins zoo'n oorlog in de lucht indenkt is men geneigd van ontzetting te rillen. Graaf Zeppelin, die vóór zijn overwinning reeds zoo dikwijls bespot is om zijn lucht vaart-ideeën is thans de held van den dag. En geheel Duitschland heeft hem dezer dagen ter gelegenheid van zijn 70en ver jaardag met hulde overladen. Zelfs de Keizer liet zich niet onbetuigd en evenmin de Koning en de Koningin van Wtirtem- burg, die reeds een luchttoehtje met den graaf mochten maken. —o—o—o— De Fransche Kamer heeft zich in de afgeloopen week bezig gehouden met een voorstel tot afschaffing van de doodstraf. Zooals men weet bestaat deze nog in de TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond kunnen genomen worden tegen het brand gevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer I {Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvo rens het wordt binnengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het booi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen wor den gebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het booi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hier door zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een luchtkanaal te zijn voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige mandeu- makerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maat regelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Stralrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel: le. gevangenisstraf ol hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat3e gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemnnds dood ten gevolge heeft. Texel, den 11 Juli 1908. Burgem. en Wcth. voornoemd, J. S. DDT, Lo.Burgem. C. JONKER, Lo.Secrs. Do Burgemeester der Gemeente Texel; Gezien het 3e lid van 10 der Landweerinstructie 1; Brengt ter kennis van een ieder wien zulks aangaat le de dienstplichtigen bij de militie le land die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het al gemeen z\j, die behooren tot de lichting van 1900, zullen op 1 Augustus a s. overgaan naar de Land weer; echter gaan niet over nnar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerverwisselaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen of tot het korps Torpedisten en zij, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; 2e zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich, ingevolge artikel 21 der Landweerwet voór31 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij den Burge meester bunnor woonplaats en daarbij inleveren hun zakbookjo met daarin gohcchton verlofpas; de verlofgangers evenwel die buitenslands vcrblijfhou- den, behoeven zich niet in persoon aan te melden doch zullen hun zakboekje met daarin gehechten vorlofpas b\j aangeteekendon brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan don Burgomccster hun- nor laatste woonplaats binnen het Rjjk. 3o z\j die op 1 Augustus a.s. overgaan naar do Landweer, zijn van dien datum af ondorworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer, dio artikel 21, 25 of 27 niet nalcoft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurendo ten hoogste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijken dienst-moet worden vervuld Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verblijf houden en in de termen vallen van overgang naar de Landweer, worden uitge- noodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Texel, den T4 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo.B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1