Binnenland. Marktberichten. lNiiK/o.MiKN SÏTKKKN. Predikbeurten. republiek hoewel er weinig van gemerkt werd. Onder president Loubet werd slechts heel zelden en onder Fallières nog nimmer deze straf toegediend. Wel werden in de laatste jaren verschillende misdadigers ter dood veroordeeld, doch telkens verleende de president gratie. Reeds bij haar optreden lag het in haar bedoeling de regeering met een voorstel tot afschaffing te komen maar het bleef er nog bij. Nu twee jaar geleden evenwel vereenigden zich een 75 Kamerleden uit verschillende partijen en dienden een voor stel tot afschaffing in, dat dadelijk door de regeering werd overgenomen, enkel aange vuld met de bepaling dat bij afschaffing levenslange gevangenisstraf ingevoerd kan worden, wat de wet thans niet toelaat. De zaak werd evenwel opnieuw op de lange baan geschoven en eerst thans kwam ze aan de orde nadat opnieuw door ver schillende Kamerleden daarop aangedron gen was. Inmiddels evenwel hadden de tegen standers van de afschaffing der doodstraf ook niet stil gezeten en het regende ver. zoekschriften bij de Kamer. Een reeks van moorden van den laatsten tijd w.o. vooral de dubbele vrouwenmoord door Soleilland gepleegd waarvoor het volk de doodstraf eischte, maar die door den presi dent begenadigd werd gaf vooral voedsel aan den tegenstand tot afschaffing. Blijk baar is ook de Commissie van Rapporteurs onder den invloed daarvan gekomen, althans ze kwam tot de conclusie dat de doodstraf nog niet gemist kan worden, vooral waar het aantal moorden in 1904 met 40 en in 1905 zelfs met 69 pet. waren toegenomen. Het rapport der Commissie ging dan ook alleen in zooverre met het regeeringsvoorstel mee, dat invoering van levenslange opsluiting wel wenschelijk is; maar de doodstraf moest behouden blijven al wilde de Commissie haar dan ook niet in het openbaar laten voltrekken. Verschillende voor- en tegenstanders hebben zich reeds laten hooren, maar een beslissing werd nog niet genomen. Inte gendeel de Kamer verlangde naar de vacantie en besloot de beraadslagingen over de afschaffing van den doodstraf tot na het reces uit te stellen. We zullen er dus eerst over eenige maanden meer van hooren. TEXEL, 15 JULI 1908. De weinige gang in den handel, de niet hooge prijzen, doch ook niet onmo gelijk de in de laatste dagen veel gevallen regen, waardoor het houden van het vee minder bezwarend wordt, dat alles was niet onwaarschijnlijk de oorzaak dat aan de markt van Maandag de aanvoer minder groot was. De handel, meende men, wds wel wat vlugger, doch op de prijzen was zulks niet van grooten invloed. Onze plaatsgenoot Elize Noordijk, deed met goed gevolg overgangsexamen van de 3e tot de 4e klasse aan de R.H.B.S te Utrecht. Oudeschild14 Juli. Was het gisteren den geheelen dag reeds ruw en onstuimig, tegen den avond werd het niet beter. De wind wakkerde voortdurend aan en tegen de aankomst der laatste booten woei er een hevige storm. Gelukkig was het tij gunstig en kwamen ze zonder eenig ongeluk in de haven. Hetzelfde kon niet gezegd worden van de blazerschuit T X. 153. Deze trachtte de haven te bereiken en zou daarin zeker wel geslaagd zijn, indien waarschijnlijk door het breken der vallen men niet genoodzaakt was geweest de zeilen te strijken. Nu liet men zich afzakken om eene veilige ligplaats achter Oost te krijgen. Ook hetloodsvaartuig schipper J. de Wijn, waar aan boord de Inspecteur van het loodswezen zich bevond, had averij be komen. Naar men ons mededeelt was de giek gebroken. Werd tot heden hier elk jaar een schoolfeest gevierd, hetzij in de school, hetzij buiten op het veld, door het houden van verschillende kinderspelen of zelfs bij uitzondering door het houden van een ritje naar De Koog, dit jaar wenscht men van deze gewone wijze van feest vieren at to wijken. De onderwijzers overtnigd van het groote nut van eigen aanschouwing, hebben den kinderen der 3 hoogste klassen een tochtje Daar Am sterdam in het vooruitzicht gesteld, terwijl het plan bestaat met die der 3 laagste klassen naar De Koog te gaan. Al ruim 40 weken heeft ieder kind daarvoor 2 centen geofferd. Dit bedrag is echter bij verre na niet voldoende om aan het voorgestelde plan uitvoering te geven. Wel wat betreft de 3 laagste klassen. Daarom zal binnenkort een beroep gedaan worden op de milddadig heid der ingezetenen. Te hopen is het, dat dan de koorden der beurzen niet gesloten blijven, maar dat er meer geofferd wordt dan andere jaren. De gevers zullen den kinderen eenen aangenamen dag kunnen bereiden en hun indrukken doen opnemen, die hen het geheele leven zullen bijblijven. Wij twijfelen niet of er zullen nog wel kindervrienden worden aangetroffen, die het goede doel gaarne willen helpen bevorderen. De Gocksdorp 13 Juli. Hedenmorgen werd de reddingsboot nabij den Stuifdijk beproefd. De boot en het materiaal bleken in uitmuntenden staat te zijn, terwijl de oefening in alle opzichten slaagde. De zee was, in weerwil van den hevigen wind, die langs het strand woei vrij kalm. Van de plaatselijke commissieleden waren tegenwoordig, het Hoofd der Ge meente, de heer W. Mets Tz., en de heer J. Buys sen. Vuurpijlen werden niet afgeschoten. Door Mej. Eelman Smit in den polder Eendracht is eene postduif opge vangen, Merkteekenen „N. U. P. '07 H 598" op het bekende ringetje en „605" „kroontje 173" op de vleugels. Oosterend13 Juli. Alhier is een doode postduif gevonden Aan een der pooten bevindt zich een aluminium-ringetje, waarop R. P. T. 1906 9620, en aan den anderen poot een elastiekje met N. 64, terwijl op den rechtervleugel het getal 57428 voorkomt. Zatermiddag j 1. hielden de leden der Handelsvereeniging „Wilhelmina" met reeders en knechten eene vergade ring in „het Wapen van Amsterdam". Na opening en het voorlezen van notulen werd rekening gedaan over de gehouden administratie. Hieruit stippen wij aan, dat er aan de 40 leden in het garnalen- saizoen f 37000 is uitbetaald, dat van de gestorte 10% zooveel in kas bleef dat nog 21, kan teruggegeven worden, terwijl dan nog eene flinke som voor eventueele uitgaven overbleef. Algemeen roemde men de goede leiding Aan den Directeur werd een gratificatie van f 100 toegekend terwijl verhooging zijner vaste jaarwedde plaats vond. Met grooten lof werd gesproken over den ijver van den directeur, den heer W. A. Möller, aan wien het grootendeels te danken is, dat de Vereeniging voortdurend in bloei toeneemt. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer C. Slik, en tot Commissarissen werden gekozen de heeren J. Kuijper Pz. en C. Vlaming. De aftredende leden de heeren J. Daalder Jz. en B. Vlaming Pz.. waren niet dadelijk herkiesbaar. Verschillende besluiten werden nog in geheime vergadering genomen. De Visschersvereeniging „Betracht het Goede" heeft zich gewend tot den Minister van Marine met verzoek een kaap te willen plaatsen, daar, waar de zoogenaamde watertoren van de Helder- sche waterleiding gestaan heeft, daar deze toren met den vuurtoren leiding gaf aan uit-zee komende vaartuigen voor het invaren van het Molengat. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank werd alhier in de maand Juni ingelegd: f491,25, terugbetaaldf 305.25 Het laatst uitgegeven boekje was no. 32°. Vreemde vondst. Bij het graven van grint op de grens van Amersfoort en Leusden, een vijftien pas van de Zeven Boompjes, de vroegere schavotplaats van Amersfoort, is gevon den een in elkaar gehurkt geraamte met boeien aan handen en voeton. Het hoofd zat nog geen 20 cM. onder den grond, in de opgestoven zandlaag boven de grintbank. De wortels der boven de vindplaats opgeschoten struiken waren dan ook geheel door het geraamte gegroeid, zoodat dit slechts in stukken en brokken naar het museum der oud heidkundige vereeniging „Flehite" ver voerd is kunnen worden. De ijzeren boeien en kettingen zijn sterk verroest. Twee pas van de voeten vond men een vuurplaat met overblijfselen van houtskool. De schedel is merkwaardig klein; dij en armbeenderen zijn daarentegen zeer lang, zoodat wordt gedacht aan iemand uit de Romeinschen tijd, wellicht een slaaf, die hier werd terecht gesteld. Wettelijke tijd. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Maasbode" Bij de regeering bestaat het voornemen de invoering van den wettelijken tijd (Amsterdamschen tijd) zooals het wets ontwerp door de Tweede Kamer is aan genomen, op 1 Mei 1909 te bepalen. In verband hiermede zullen op dien datum de dienstregelingen bij de spoor wegen op Nederlandsch grondgebied, den Amsterdamschen tijd vermelden. Een afgodenoffer. Men schrijft uit Friesland aan „De Ned." Gelijk bekend is, bevindt zich te Bergum (Fr.) een museum van Indische voorwer pen, verzameld door den heer v. d. Meulen, vroeger aldaar woonachtig, en thans gouvernementsonderwijzer in Indië Vooral gedurende de zomermaanden wordt dit museum dagelijks door tal van toeristen bezocht, en brengt niet weinig levendigheid bij in dit reeds zoo schoon gelegen wouddorp. Misschien minder bekend is, dat zich in genoemd museum ook een afgodsbeeld bevindt, voor hetwelk geregeld, eens per maand wierook gebrand moet worden. De ver zamelaar, aldus werd ons medegedeeld, kon namelijk alléén onder deze voor waarde bedoeld voorwerp machtig worden wanneer hij zich tot genoemde offerande vei plichten ging. En zoo heeft ter voldoening aan deze belofte elke maand dit offeren plaats, en wordt al is het dan ook een geheel bloote vorm, waar de offeraar zelf hoe genaamd geen waadde aan hecht, in het midden van een Christenland, den afgoden hulde gebracht. Een duur zaakje. De gemeente Tholen nam onlangs een auto in beslag van een ingezetene, omdat deze zijn hoofdelijken omslag niet had betaald. De ingezetene beweerde, dat hem de auto niet behoorde, en heeft zulks in een proces kunnen bewijzen. De gemeente Tholen zat dus voor de proceskosten, die niet minder dan ruim 2500 gulden bedragen. Nu is Tholen in last. De gemeente zal het er wel niet bij laten zitten, doch op voorstel van Burg. en Weth. is al vast besloten een geldleening tot een bedrag van f 2600 aan te gaan, om de proceskosten te kunnen voldoen. Heel ernstig rekent men dus Diet op een overwinning in hooger beroep. Een loonder ei. Door een Minorca kip van den heer Francken te Haserswoude werd een kolossaal ei gelegd, waarin zich een tweede ei met schaal bevindt. Het reusachtige ei weegt 187 gram, d.i. ruim driemaal het gewicht van een gewoon ei. Hondenslimheid. Men meldt uit Bennebroek aan de (Haarl. Ct.) Hoe de honden bij het opsporen en vangen van wild een overleg toonen, dat met recht de grootste verbazing wekt, bewees de fox-terrier van den heer v. d. L. alhier, bij het bemachtigen van egels, dieren die niet gemakkelijk te hanteeren zjjn. Ziehier hoe Tom het aanlegt, om deze scherpgewapende vier voeters te bemachtigen. Aan het bjjten in den stekeligen bal waagt hij zich na een eerste kennismaking met de scherpe pennen niet meereen hond ruikt nimmer aan den kant waar hij zijn neus eeas heeft gebrand 1 Daarom graafthjj, zoodra een egel door hem is opgespoord, in een ommezien een groot gat om den vijand heen, tot door ondermijning de grond waarop hij als een bal ineengerold de aanvallen van den hond afwacht, plotseling instort. De schrik doet den egel zijn lichaam uitstrekken, maar dan heeft de fox het beest al bij den kalen snuit te pakken en doodgebeten. Triom fantelijk brengt Tom zijn prooi vervolgens naar huis. Geachte Redacteur, Het Nederlandsch Jongelings-verbond (Beschermheer Z. K, H. Prins Hendrik der Nederlanden), wenscht landgonooion, die zich in 't Buitenland moeten gaan vestigen, den weg in den vreemde eenigszins gemak kelijk te maken door hen een vriendenkring te wijzen, die hen met alle welwillendheid zal ontvangen. Chr. Jongelings-Vereenigingen op vele plaatsen hebben zich bereid verklaard aan komende landverhuizers, over wie ons Ver bond inlichtingen verscbait behulpzaam te zijn. Wie dus familieleden of vrienden heeft, welke zich naar 't buitenland zullen begeven, wijze hen op 't adres der Commissie voor deze zaak, waar ook gaarne alle mededeelingen aangaande bedoelde personen worden inge wacht. (Zij, die naar Aroorc?-Amerika gaan wen den zich by voorkeur tot den heer W. Wage naar, Goudschestr. 30, Rotterdam, bij wien tevens introductiekaarten voor Amerikaan- sche Chr. Jgl. Vereen, en verdere inlichtin gen verkrijgbaar zijn. Voor Zuid Amerika is 't adres bij den hr. J. Ph. Marmelstein, Reijer Anslostr. 28, Amsterdam.) ot alle jonge ul| vrouwen moetin jIn W Haar belang ge- V zegd worden L neemt de Pink Pillen die de le- jwl vensfuncties vergemak- (?j£k kelyken en regelen. Het NSttjf 's gemakkelyk te begry- pen dat een vouw die regelmatig 15 van de 30 dagen lydt, ten langen leste op haar gelaat de sporen draagt van haar zoo dikwyü herhaald lyden. De Pink Pillen voorkomen dat, en er is geen middel zoo nuttig voor de vrouw van welken leeftyd ook. TEXEL, 13 Juli. Aangevoerd werden: 1 Paard f 200. 4 Koeien f 135 a 185. 53 Schapen f 16,— a 22,50 239 Lammeren f 7,00 a 8,75. 1 Veulen f 75 Amsterdam, 18 Juli. Aangevoerd: 227 Runderen, le kwal. 72 I 76 ct. jjp 2e kwal. 66 a 70 ct. M 3e kwal. 58 a 62 ct. g, 130 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 270, 85 Nuchtere Kalveren t 9,d 1 15, 8 Schapen f 21 d 1 25, 511 vette Varkens 38 a 42 ct. Purmerend, 14 Juli. Aangevoerd: 501 Runderen waaronder: 348 vette Koeien 60 d 75 Ct. per KG. 1fl7 Gelde Koeien f 130 a 180. Melkkoeien f 150 a 240. 46 stieren. 295 vette Kalveren f 0,60 a f 0,80 p. Kg. 246 Nuchtere Kalveren f 9a f23 1912 Schapen f20,d f 28,00 prijsh. h. stug, Overhouders f af 360 Lammeren f 8,a f 13, 410 vette varkens f 0,40 a f 0,44 per Kg.; 33 magere varkens f 12 a f 24,00; 195 biggen f 5 a f 8 kipeieren f 3.50 a f 4,00 per 100; Vette Koeien prijsh. handel stug. Geldekoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Varkens prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug. Zondag 19 Juli 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur ds. K(jne. (H. Avondmaal) 's Avonds 6 uur ds. Kijno Dankzegging. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. 's Avonds 6 uur ds. Kramer. (Doop.) Den Hoorn. Voorm, 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeko. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftion ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. WaalVoorm. 10 uur ds, Scherpenhuysen. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Scherpenhuysen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omjtreken bij de firma T. BU1JS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2