N°. 2173 Zondag 19 Juli 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de navolgende in deze Gemeente ge vestigde Verlofgangers, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 in werkelijken dienst worden opgeroepen: Reijer Albert Keijser, reg. Gren. en Jagers, lichting 1901 op 3 Aug. 08 (garnizoenspl. 's-Gravenhage) Jan Lagerveld, 10e reg. inf. lichting 1901, op 10 Aug. 08 (garnizoenspl. Helder) Hendrik Maas, Bernardus Slot, Cornells KeijzerJan RoeperNanning Koopman Simon de Porto en Jacob Hoogerheide, allen 4e reg vest-art. lichting 1905, op 10 Aug. 08 (garnizoenspl. Helder) Lodwijk Vermeulen 4e reg vest-art. lichting 1901 op 17 Aug 08 (garnizoenspl Helder) Cornelis Dros, lichting 1903 en Jan Cornells Roeper, lichting 1905, beiden reg.Gren. en Jagers, op 24 Aug. 08 (garnizoenspl. 's-Gravenhage) Johannes Schagen, 7o reg. inf. lichting 1905, op 24 Aug. 08 (garnizoenspl Amsterdam) Antonie Bar horst, Cornelis Jonker, Cornelis rVitte, 10 reg. inf. lichting 1905, Teunis Timmer en Gerrit Visser, Pantserf.- art. lichting 1903, allen op 24 Aug. 08 (garnizoenspl. Heldor) LANDWEER. MOND- en KLAUWZEER. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 26 Juni 1908 o.m. is bepaald le dat het verboden is herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks te vervoeren naar een kring omvattende 1. Noordbrabant; 2. Gelderland 8. het gedeelte Yan Zuidholland, gele gen ten Zuiden van Maas en Lek 4. de Eilanden Texel, Vlieland, Ter schelling en CJrk 5. Zeeland 6. Utrecht 7. Friesland 8. Overijsel 9. Groningen 10. Drenthe 11. Limburg." 2e. dat het sub le bedoelde verbod geene betrekking heeft op den doorvoer van uitsluitend voor de slachtbank be stemde herkauwende dieren en varkens per spoor, zonder overlading, in afzon derlijke,1 gesloten en verzegelde wagens en dat voor den invoer van slachtvee en in bijzondere gevallen mede van ander vee afwijking van voornoemd verbod kan worden toegestaan door den Com missaris der Koningin in de provincie, binnen welke de plaats van bestemming is gelegen, onder de door den districts veearts aan te geven voorwaarden. Texel, den 17 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 18 JULI 1908. Bij het op 8, 9, 10, 14 en 15 dezer gehouden toelatings examen tot de 3de klasse der H. B, S. te Alkmaar, slaagden van hier drie onzer plaatsgenooten, n.l. de jongelieden Gr. Dijt, M. D. Dijt en J. Groenewold, leerlingen van de heeren H. Groenewold en S. de Vries, resp. H. d. S. en Onderwijzer aan de school met m. u. 1. alhier. Tot de Rijks H. B. S. te Wage- ningen, werd tot de le klasse, zonder examen toegelaten de jongel, F. Krijnen, zoon van onzen vroegeren plaatsgenoot den heer J. Krijnen, rijksambtenaaar te Ede (G.) Vacantietijd. „Vacantievacantieo, zalige tijd!" zoo klonk het lied dat we in den afgeloopen winter hoorden zingen bij de nog steeds in aangename gedachte blijvende opvoeriDg van de Operette „De Woudkoningin." Wat zongen de meisjes en jongens het vroolijk en met opge wektheid. En thans is die tijd gekomen voor hen die nog de schoolbanken be zetten. Doch niet alleen zij, nog vele anderen verkeeren onder dezelfde gunstige voor waarden en begroeten met vreugde den vacantietijd, den tijd die rust biedt, die ontspanning belooft na vele moeielijke dagen. Jammer maar, dat nog zoovelen van dat voorrecht verstoken zijn. De vacantietijd laat zich echter nog niet zoo gunstig aanzien. Het ruwe weder van de laatste dagen: de regen buien, zoo weldadig voor het land, de windvlagen welke zoo geducht boomen, bloemen en planten teisteren, lokken er niet toe uit zich reisvaardig te maken. Toch wordt er alreeds gebruik van ge maakt, naar ons blijkt uit de mede- deeling dat het Badhotel aan de Koog nagenoeg reeds 40 badgasten of touristen huisvest. De tijd des jaars kan echter goed weder doen verwachten: we komen in de Hondsdagen en in den regel kenmerkt die tijd zich nog al eens door een milde natuur. Moge het ook nu zoo zijn en na de ruwe dagen welke we hebben doorleefd een schoonen zomertijd volgen, welke ook het niet-vacantie genietende deel der menschheid de gelegenheid zal bieden door wandelingen of op andere wijze, enkele vrije dagen van de heerlijke natuur te genieten. Wij wenschen het voor allen. Op de Septemberfeesten betrekkelijk. In een vorig nummer behandelden wij in eene „Causerie" de September dagen of wel de dan te wachten feesten en spraken wij het vertrouwen uit dat straks wel zal blijken de vrucht eener goede voorbereiding. Dat wij ons daarin niet zullen vergis sen moge blijken uit het feit dat tot zelfs de huisvesting voor eventueele bezoekers van elders, een punt van groote zorg uitmaakt en met alle ernst wordt voorbereid. Even zooals in grootere plaatsen het geval zich voordoet en zich heeft voorgedaan dat de bezoekers geen onderdak voor den nacht kunnen beko men, kan dat ook hier zijn te wachten. Een goed werk is het zeker dat nu reeds eene commissie hierin tracht te voorzien 't is niet het minst goede werk, doch wellicht wel het moeielijkste, minst in het oog springend en minst gewaardeerde. Het deed ons daarom genoegen te mogen vernemen dat de comm. alreeds is geslaagd zich van de naar haar oor deel noodige bedden te verzekeren en reeds vele personen toezegging hebben gedaan om voor dezelve een plaatsjein te ruimen. Voldoende schijnt dat echter nog niet geheel naar uit achterstaande advertentie blijkt, daarom wordt hierop de aandacht gevestigd ten einde de bedoelde commissie in staat te stellen hare taak geheel naar wensch te kunnen vervullen. Hierbij willen wij nog herinneren dat tegen 1 Augustus eene vergadering zal worden uitgeschreven, waarin zeker veel zal worden medegedeeld van hetgeen kan worden verwacht, waarvan, naar wij reden hebben te vermoeden, mogelijk nog wel voor dien tijd door zwart op wit (of groen) aan de burgerij kond'zal worden gedaan. Den Hoorn. Aan de verbetering van dezeewering van het Horntje heeft men weer de arbeid hervat. De daarvoor noodige ar beiders zijn gister aangekomen, terwijl bij gunstig weer morgen het eerste zinkstuk zal worden neergelaten. De Cocksdorp De boerenarbeider J. Knol, werkzaam op de hofstede Madura, werd dezer da gen in een weide door een stier aange vallen en op den grond gestooten. Gelukkig, dat de landbouwer De Wilde er bij was en Knol te nulp kwam, anders zou het zeker slecht zijn afgeloopen. Op de hofstede Duinoord is eene één jarige koe, welke ook niet te vertrouwen is. Deze viel den landbouwer Eelmian en diens knecht J. Kalis aan en scheurde hen de kleeren aan flarden. Vlieland, 15 Juli. Heden arriveerde alhier de Leeuwarder Vacantie kolonie. De kolonie, 25 kinderen sterk, nam haar intrek in het eigen tehuis, waar alles voor een verblijf van drie weken in gereedheid was gebracht. Mogen zij die hunne krachten wijden aan de verpleging der kinderen, daarvan veel voldoening oogsten. Wanneer de kleinen zooveel sterker en gezonder na het verblijf aan zee naar huis terugkee- ren, hebben die allen een heerlijke taak volbracht. Stugge handel.. De commissie voor openbare feesten te Gouda, die zich had voorgesteld op 31 Augustus een historischen optocht te houden had een vergadering belegd, waarin een groot aantal nog niet ver vulde rollen aan de meestbiedenden zouden worden „verkocht." Er bleek echter zóó weinig lust tot koopen te zijn, dat van de uitvoering van het plan niets zal kunnen komen. De meer en meer gebruikelijke weg. Een advertentie uit de „N. R. Ct." „Student, die zijn studies binnenkort zal eindigen en zich in het buitenland verder wil bekwamen, wenscht in Fe bruari te trouwen met een aan alle redelijke eischen voldoend Meisje. Volledige brieven onder motto „Reis vaardig." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond kunnen genomen worden tegen het brand gevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvo rens het wordt binnengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen wor den gebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hier door zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een luchtkanaal te zijn voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van ecnig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maat regelen zijn genomen. Ton slotte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Stralrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel: Ie. gevangenisstraf ot hechteuis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie- Uondcrd gulden indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat; 3e gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Texel, den 14 Juli 1908. Burgcm. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, Lo.Burgem. C. JUNKER, Lo.Secrs. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zioh, ieder op den voor hem nangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bjj hun ver trok mot groot verlof medegenomen voorworpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps (gar nizoensplaats Helder) aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit mot het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna.. Zjj, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor do opkomst bepaald. Ingevnl ziokto do opkomst mocht verhinderen, moet do verlofgangor hiorvan zoodra mogelijk, doon blijkon, door overlegging van ceno op geze geld pipier geschreven en gelegaliseerde genees kundige verklaring ter Gemeentesecretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst door den zelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. Hij 'die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping wordt, na daartoe verstrekte mach tiging van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij die zonder geldige redenen zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving EEN IG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mon deling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag. Texel, den 17 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gezien het 3e lid van 10 der LandweerinstructieI; Brengt ter kennis van een ieder wien zulks aangaat le de dienstplichtigen bij de militie te land die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het al gemeen zij, die behooren tot de lichting van 1900, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Land weer; echter gaan niet over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerverwisselaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen of tot het korps Torpedisten en zij, die in het genot zijn van onthefling van den werkelijken dienst; 2e zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich, ingevolge artikel 24 der Landweerwet vóór 31 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij den Burge meester hunner woonplaats en daarhij inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas; de verlofgangers evenwel die buitenslands verblijfhou der), behoeven zich niet in persoon aan te melden doch zullen hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hun ner laatste woonplaats binnen het Rijk. 3e zij die op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij do werkelijken drenst moet worden vervuld. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verblijf houden en in de termen vallen van overgang naar de Landweer, worden uilge- noodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van artikel 24 bovengenoemd. Texel, den 14 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo.B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1