Stierenkeuring. Maandag had de vanwege de Provin ciale Regelings commissie voor de Paar denfokkerij in Noordholland uitgeschre ven jaarlijksche Merriënkeuring alhier plaats. Aangeboden werden ruim 20 paarden. Elf 2-jarige merriën werden allen afgewezen. Van de 3 tot 7-jarige paarden werden opgenomen in het stamboek, die van de heer M. Reuvers uit Eierland, aan welke eene premie van f 15 werd toegewezen; van den heer J. G. van Maldegem, Eierland en C. M. Zijm, Zuidhaffel aan wien ieder eene premie van f 10, werd toegekend. Van de reeds ingeschreven merriën bekwamen die van de heeren Gebr. Schumaker te Burg en A. Bruin Jbz. van den Hoorn ieder eene premie van f 10.- De beschikbare premie voor de op Texel gestationeerde stamboekhengsten, werd aangehouden. Aangeboden doch afgewezen voor het stamboek, werd de hengst van den heer C. Geense, te Eierland. Uitslag aanbesteding. De Dinsdag gehouden aanbesteding van een gebouw (Gesticht van Weldadig heid) alhier, had den volgenden uitslag Ingekomen waren 12 inschrijvings- biljetten, als volgt: R. van Os, Helder f 8947 f210 T. v. d. Sterre 8785 200 H. Springer 8675 240 Jan Veen, Oudeschild 8590 260 J. van Wessem, Burg 8579 250 L. van Os, Helder 8489 A. Krijnen 8479 195 J. Steenman 8165 J. Koorn, Burg 8040 245 Joh. Schagen 8010 247 L. Bruin 7994 237 P- J. Zoetelief 7560 184 Met het achter de inschrijvingssom vermelde bedrag wordt de inschrijving verhoogd, wanneer verglaasde paonen moeten worden gebruikt. Het werk is aan den laagsten inschrij ver, den heer P. J. Zoetelief, gegund. Met 1 December a.s. moet het werk volledig worden opgeleverd. Oefeningen wapenhandel. Naar ons wordt medegedeeld, zullen de voorbereidende oefeningen in den wapenhandel hier dit jaar niet worden gehouden. Reden daarvan zou zijn het gemis aan een geschikt lokaal, nu die oefeningen niet meer schijnen te mogen plaats hebben in eenig lokaal waaraan vergunning is verbonden. Goede voorbereidingen. Naar wij vernemen werd de heer P. Witvliet, zadelmaker enz., alhier, opge dragen het maken van 450 matrassen, welke zoo noodig ten dienste zullen komen voor de Commissie van huisves ting bij de a.s. landbouwfeesten. Goed zoo 1 laat men zorgen dat op ieder gebied de zaken zoo goed mogelijk voor elkander staan. Dat zal Texel een goeden naam bezorgen. Den Hoorn22 Juli. Bij het gisteren te Amsterdam gehou den toelatingsexamen voor de Zeevaart school aldaar slaagde o.a. de jongeling C. Smit Cz. van hier. Oudeschild20 Juli. Vanwege den Texelschen Schippers en Visschersbond is een request aan den Minister van Marine verzonden, met het verzoek op de plaats waar de kortelings afgebroken watertoren bij Huisduinen heeft gestaan, een kaap of ander goed verken merk te plaatsen, daar bovenge noemde toren in ééne lijn met den vuur toren uitstekende leiding gaf aan vaar tuigen, die het Kaap- en Molengat inkwamen. Bovendien diende het bjj de garnalenvisschers als verkenmerk voor op den bodem der zee aanwezige heften of wrakstukken. Ook door de visscherijvereeniging „Betracht het Goede" te Uosterend is een dergelijk request verzonden. 21 Juli. Van morgen kwam weder een vaartuig met grint in de haven, die door de stoom- schelpenzuiger „De Tijd", nabij de „steile bank" was opgezogen. In betrekkelijk korten tijd had het vaartuig den last. Eene groote hoeveelheid grint ligt reeds op het havenland van de firma Dros opgetast. Onder dit gTint bevindt zich veel vuursteen. Nu het weder wat kalmer wordt en de barometer langzaam rijst, verlaat een deel der visschersvloot de haven, om haar geluk op de Noordzee te beproeven. Oosterend21 Juli. Te verwachten is het, dat binnen kort de zeezwaluwen onder bescherming van de Wet gesteld zullen worden. Men mag deze vogels, zoo wreed vervolgd in de laatste jaren, dan niet meer dooden en vervoeren, zoodat de moord, terwille van de mode bedreven, dan wel een einde zal nemen. Vele visschers zijn deze week tot heden en ook voor een groot gedeelte van de vorige week werkeloos gebleven, daar het ruwe weer het zee-kiezen niet toeliet. Verscheidenen doen dienst op het hooiland en zien uit naar landbouw- arbeid in Eierland. Werking der Ongevallenwet. Wees enkele weken geleden professor Korteweg in het „Tijdschrift voor Genees kunde" op de averechtsche werking van de Ongevallenwet op den duur van som mige ziekten bij de werklieden, ook de doctoren durven elkander de waarheid te zeggen. Zoo schrijft nu dr. de Flines uit Lei derdorp in de „Nieuwe Ct." o.a.: 't Is treurig um het te moeten erken nen, maar waar, „er is misbruik gemaakt door medici en er wordt nog misbruik gemaakt." 't Is droevig dat lijntjetrek- ken en „halen wat je halen kan" Diet alleen voorkomt bij vele werklieden, maar ook zelfs bij gestudeerden, bij artsen, wier arbeidsdoel in de eerste plaats be hoort gericht te zijn op 'twel en wee der menschheid en pas in de tweede plaats op eigen levensonderhoud, op de portemonnaie. Helaas, er zijn medici, die het tweede als nummer één vooropstellen, slechts één belang zien, nl. het geldelijke; die, alle normaal opzij zettende of., misschien niet bezittende, eenvoudigweg eene melkkoe maken van de Rijksverzekeringbank door de patiënten te druk, te vele malen per week of „zelfs per dag" te behandelen, met eene schijnbare nauwgezetheid, die aan het ongeloofelijke grenst, of die zich verlagen tot handlanger van den arbeider, die graag eens eenigen tijd wil luieren op kosten van de Rijksverzekeringbank, de z.g. „goedige" dokters. Men denke niet, dat ik overdrijf, vele gevallen zijn mij persoonlijk bekend. Die mindere conscientieusheid werkt aanstekelijk. Helaas, reeds bij de jeugdiger van jaren. Zoo schrijft dr. de Flines De immoreele gedachte „geldtrekken, 't gaat immers toch uit den grooten bui del van 't Rijk," 't zit er zelfs al in bij kleine knapen van 14, 16 jaren. Zoo kwam zoo'n knaap met een klein bloedend sneetje aan den wijsvinger half juichend bij den arts, zeggende, nog vóór de medicus zells nader 't wondje had bekeken „en mijnheer, krijg ik nu pen sioen In 't algemeen zijn jongens verzot op wondjes, ongevalletjes, enz., ze trekken immers méér per dag van de Rijksver zekeringsbank dan ze bij hunnen werk gever verdienen. Het simuleeren en lijntje-trekken is het groote kwaad en treurig genoeg „onze Hollandsche jeugd is er in uitgeslapen." Waarlijk,—zoo roept de „Rotterdam mer uit—het wordt tijd, ter voorkoming van volksbederf, dat het sociaal product genaamd „Ongevallenwet", eens duchtig herzien worde. De gedachte in de wet belichaamd is stellig goed Maar de methode, waarnaar die gedach te is uitgewerkt, laat veel te wenschen over. Financieel en moreel is ze een mis lukking Tioee personen verdronken. Men seint aan de „Tel.": Maandagmiddag werden twee adellijke families in diepen rouw gedompeld. De oudste zoon van het Tweede Kamerlid, baron van Wassenaar van Cat wijk, was 's morgens in Hattem gekomen om den verjaardag van zyne tante, baronnesse van Heemstra, bij te wonen, 's Middags ging hij met den jongsten zoon van den baron Van Heemstra, burgemeester van Hattem, een eindje zeilen met een sloep op het Apeldoornsch kanaal. Ter hoogte van de steenfabriek „de Hezeberg" schijnt de sloep te zijn omgeslagen. Een paar voorbijgangers zagen de omgeslagen sloep en toen men deze aanhaalde, vond men den 16jarigen |Van Heemstra met zijn pols verward in de touwen van het zeil hangen. De I9jarige Van Wassenaar was een eind verder opgedreven men vond hem na ongeveer 2 uur te hebben gedregd. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Van beiden waren de levens geesten reeds geweken. Een bijzonderheid. Dat een schaap twee maal in één jaar lammeren werpt, komt zeker wel nooit voor. Thans is dit voorgevallen bij F. de Jong te Callantsoog. Den 1 len Januari heeft het dier een wit lam enden 15en Juli een zwart lam geworpen. („Zijp. Ct.") Een gevaarlijke passagier. Aan boord van de „Goslar", bij het lossen van de lading, is tusschen ebben hout een levende slang gevonden van ongeveer 4 Meter lengte. Reeds in Marseille en Havre hadden de werklieden het dier gezien. In Havre durfden ze zelfs niet naar beneden. In een van de havens van Java of Makasser is het beest waarschijnlijk aan boord gekomen. (Tel.) Over een ontvluchting. De (Tel.) vertelt thans eenige bijzon derheden over de vlucht van den beruch- ten Veltman, die Dog zeven jaar tucht huisstraf tegoed heeft, uit het krankzin nigengesticht te Medemblik. In den nacht van Zondag op Maandag is hij te middernacht ongeveer zijn ge vaarlijken tocht aangevangen. Door het venster liet hij zich door middel zijner aan elkaar geknoopte dekens en lakens zakken tot de eerste verdieping. Daar hadden zijn vrienden voor een ladder gezorgd, waarmee Veltman behouden op den grond kwam. Een viertal vrienden is Veltman bij de ontsnapping behulp zaam geweest. Men voorzag hem aanstonds van klee deren, en plakte hem een valsche snor onder den neus, zoodat hij met z'n pet, z'n roode, wollen das, z'n ruwe pilow- broek en zijn vale jas, meer op 'n boer dan op een ontvluchten tuchthuisboef geleek. De vermomming was dan ook volkomen en leidde do politie op een dwaalspoor. Veltman ging namelijk bij 't eerste ochtendgloren in 't land staan werken. Onkruid wieden was, o, ironie, zijn bezigheid, toen de mannen van politie zich bij hem kwamen voegen om hem inlichtingen te verzoeken. Men vroeg hem, of hij soms een ontsnapten gevan gene uit het krankzinnigengesticht had gezien. Zoo en zoo was z'n signalement en hij was gekleed in de kleeding der gedetineerden. Veltman schudde brommend z'n hoofd. Hij had, om met 't onschuldig meiske uit „Roger de geschandvlekte" te spreken niets gehoord, niets gezien I In het volle besef hunner waardigheid gingen de politiemannen verder en Velt man bleef onkruid wieden, zoolang de mannen nog in het gezicht waren. Daar na voegde hij zich bij zijn vrienden en begaf zich „full speed" naar Amsterdam. Doch in Amsterdam achtten de vrienden het wat gevaarlijk voor Veltman. Nadat hij zich eenige dagen in de hoofdstad had schuil gehouden, vertrok hij naar België, waar hij zich vermoedelijk nog ophoudt. Snel recht. Woeesdag bedelde iemand te Heeren veen. Hij werd geverbaliseerd en over gebracht naar het huis van bewaring. De rechtbank hield dien dag zitting het O. M. bracht de zaak nog op de rol en de bedelaar stond terecht. Het O. M. repuireerde 12 dagen hechtenis od 3 jaar opzending. De rechtbank besloot dadelijk vonnis te wyzen en veroordeelde hem tot die straf. Nog geen drie uur nadat het feit ge pleegd was, was de dader gevonnist. 300,000 Nonvlinders vernietigd. Men meldt uit Alfen (by Tilburg): De groote plaag, die onze bosschen teistert door de ontzaglijke hoeveelheid nonvlinders wordt hier met kracht be streden. In de drie laatste dagen werden door de schoolkinderen en particulieren niet minder dan 34 kg. vlinders en pop pen gevangen, d.i. volgens eene matige berekening pl.m. 300,000 stuks. Veilig mag men aannemen dat minstens een derde daarvan vrouwelijke vlinders zyn en daar een vrouwelijke vlinder tot 200 eitjes legt, zondat hierdoor alleen reeds twintig millioen rupsen zijn vernietigd. 't Is te hopen dat door volhardend ijverig werken de plaag wordt afgeweerd. ('b H. Crt.) Een oplossing. Te Stratford werd een arbeider, oud 29 jaar, voor den politierechter gebracht. Hij had een vrouw geslagen. Of hij die vrouw kende, vroeg de rechter. O ja, hij kende haar goedhij had negen jaar met haar samengewoonden dat was de eerste maal, dat zij ruzie hadden. Of hij van haar hield? Ja, dat deed hij. Kijk, zei rechter ga nu naar huis, en zeg Soüe (zoo heette de vrouw), dit is de laatste maal dat we mot hebben gehad ik ga je trouwen. Wil je dat doen De beschuldigde NouDe rechter Wil je naar huis gaan en haar trouwen De beschuldigdeJa, en verdraaid als ik het niet doe. De rechterGoed zoo, en nu kan je gaan. Gevaarlijke reclame. Op de kermis te Biebrich maakte een draaimolen man bekend, dat hij bij wijze van reclame de kinderen een keer voor niets zou laten draaien, 't Gevolg was dat de carroussel de bestorming niet kon weerstaan en met donderend geraas ineenstortte. Massa's kinderen werden meer of minder ernstig gewond Daar het ziekenhuis gebracht. Komt zeldzaam voor. Men meldt uit Sneekaande „L. Ct." Als een bijzonderheid kan van hier wor den gemeld, dat eene in vrijheid levende muscb, een wijfje, zoo tam is geworden, dat zij op geroep der dochter van den heer K. van der Veen alhier komt aan vliegen en voedsel uit hare hand pikt. zoowel op het erf als in huis. Zelfs vliegt zij als de deur der keuken open staat naar de kast, om zeker te kennen te geven, dat zij trek heeft in 'n hapje, wat haar thans, nu zij jongen heeft te verzorgen, zeker dubbel welkom is. Het diertje werd in den afgeloopen winter met vele andere musschen dage lijks door haar gevoederd en schijnt daar door zijn schuwheid voor den mensch te hebben afgelegd. Ook als er vreemden by zijn, vliegt het op haar hand. Een gevolg van bescherming. Uit Oudemirdum (Fr.) meldt men aan „De Nederl. Jager" In het zee woud alhier vermenigvuldigen de bergeenden zich sterk. Tien jaren geleden werden slechts een paar exemplaren gezien de eieren werden steeds uitgegraven thans nu de bosch wachters streng toezien ontmoet men deze mooie vogels in vele boschgedeelten. Een zeekat. In de Eendracht, tusschen het eiland Tholen en Noord-Brabant, werd dezer dagen een zeekat gevangen, een dier, dat hier hoogst zelden wordt waargeno men het eigenaardige dier, een soort van inktvisch, werd aan den leeraar in Nat. Historie aan de Ryks Hoogere Bur gerschool te Bergen op Zoom ten geschen ke gegeven, waar het in de verzameling der genoemde school voortaan als sepia officinalis ondor de leermiddelen is opge nomen. Vroeger werd van het sap, dat dit dier in het lichaam heeft, en dat het uitspuit, wanneer het vervolgd wordt, de kleurstof sepia gemaakt, die tegen woordig meest kunstmatig vervaardigd wordt. Dreigend tekort voor 1909. De Haagsche briefschrijver van het „Nws." meldt, dat er, naar men hem verzekerde een „kolossaal" tekort op de Staatsbegrooting 1909 zal zijo. „En er moet daarom (van Financiën tot de overige Departementen) een nieuwe aan schrijving zijn uitgegaan om alsnog te schrappen en te bezuinigen waar dit maar mogelijk is. Men zou zelfs zoo ver gaan en dat is in ons militair régime wel een bewys van allerhoogsten nood om te overwegen, de leger- manoeuvres achterwege te laten En dan nog zou Minister Kolkman er niet in slagen, een balans te maken zonder een aanmerkelijk nadeelig saldo. „Voor iemand; die zyn voorzichtigen voorganger de 10 opcenten ontnam, op grond, dat de toestand der financiën dien buitengewonen maatregel niet eischte, moet zulk een staat van zaken dubbel onaangenaam zijn. Met belastingverhoo- ging kan deze Minister nu toch zéér moeilyk aankomen. Dit aan de intrede van een verkiezingsjaar te doen, ware bovendien iets bovenmenscheljjks, een poging tot politieken zelfmoord. De begrooting zal en moet dus zoowat sluitend worden gemaakt. „Maar voor degenen die belasting opbrengen is 't niettemin een duister vooruitzicht. Want al dat bezuinigen

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2