AANBESTEDING. C. DE WIJN, 3 vette VARKENS. GRINT. twee dienstmeisjes Buitenland. Predikbeurten- Marktberichten. ADVERTENTIËN. Leerling H.B. S. Er kunnen 2 nette Commensaals geplaatst worden. Ter overdenking. Gevraagd direct tot halfSeptember aanbesteden Het Hooigewas van 1.25,00 heet. land genaamd Voorste Reijersland DROS Co. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 Tabakspijp op het voetpad den Burg Oudeschild. P L A N T S O E N. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering het bepaalde in art. 81 der verordening van politie, luidende „Het is verboden in het Park, of in het boschje „Engelsteen" te komen met rijwielen, motorrijtuigen, wagens, hand karren, kruiwagens en dergelijke, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders. Dit verbod is niet van toepassing op kinderwagens,sportkarren en dergelijke." Texel, den 24 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Alioeer een postduif. Thans werd een zoodanig diertje opge vangen door S. Keijser, zoon van den heer Joh. Keijser Sz. alhier. Het diertje was gemerkt 13378 ANV oo ERS Waal, 23 Juli. ünze plaatsgenoot, de heer R. had gisteren het ODgeluk, bij het afspringen van een hooiwagen, met de mouw van zijn jas te blijven haken aan een uit steeksel van den wagen. Zijn arm werd daardoor uit het lid gedraaid. Dr. Van der Vegt verleende direct geneeskundige hulp. Onaangenaam voor den heer R. in dezen drukken tijd met den arm in een doek te moeten loopen. Oudeschild. Tot predikant der N. Herv. gemeente alhier is beroepen ds. Kramer te Oosterend Zoo sluit niet ieders rekening. De gemeenterekening van 's Graven- hage over 1907 sluit met een batig saldo op den gewonen dienst vrn f 988,509,997a. Dit hooge bedrag zal als eerste post van ontvangst op de gemeentebegrooting van 1909 voorkomen. Be Gelderlandnaar Venezuela. De „Surinamer" schreef naar aanlei ding van het vertrek van de "Gelderland" van Paramaribo „President Castro heeft een Nederland- schen schoener in beslag genomen. Hr. Ms. „Gelderland" heeft, naar wij verne men, in opdracht het schip op te eischen. Bij weigering zal de oorlogsbodem aldaar moeten verblijven om de haven te blok- keeren, of zoo noodig, tot overgavb met de sterke hand de dwingen. Vreemd nachtverblijf. Vrijdagnacht, zoo meldt de „Zw. Ct.", werd op een bank in de WesterlaaD, te Zwolle, aangetroffen een Duitscher, die in het bezit was van twee groote valiezen, en van f 17.900 in bankbijetten van duizend gulden, die hij verklaarde Donderdag bij een notaris te Dordrecht, te hebben ontvanged, om daarmede een voor hem in aanbouw zijnd ijzeren schip te betalen. Daar hij te Zwolle onbekend en bang was, met het oog op dat vele geld, in een logement te gaan, verklaarde hij die bank als rustplaats te hebben verkozen. Uit een Zaterdagmorgen ontvangen tele gram van genoemden notaris, bleek, dat hij werkelijk dat geld daar had ontvangen Roe reclame wordt gemaakt. De laatste dagen krijgt onze stad, schrijft de „Delfache Ct.", gratis muziek van de zeepfabriek „De Adelaar" te Wormerveer. Een wagen met reclame voor die zeep en afbeeldingen van het fabrieksgebouw rijdt door de straten en voert een gramatoon mee, die van tijd tot tijd eenige vroolijke nummers laat hcoren. Merkwaardig spel van den bliksem l Te Culemborg is de heer L. H. van E. door den bliksem geraakt aan zijn borst. Hy lydt hevige pijnen. Daarbij heeft zich, naar „Het Volk" mededeelt, het volgende merkwaardige feit voorgedaan op den rug van v. E. heeit de bliksem gefotografeerd een boomtak met bladeren Haastige spoed. Beducht voor een regenbui wilde de landbouwer D. de Ruijter, te Krimpen a.d. Lek, met grooten haast zijn te veld staand hooi binnenhalen. Toen hij echter met een voer hooi van de stoep wilde rijden, nam hij zijn draai te kort en tuimelde met den heelen boel van den dijk en werd H. van Krimpen onder het hooi bedolven. Met den meesten spoed werd het hooi weggehaald, ten einde Van Krimpen voor stikken te behoeden. Bewusteloos kwam de man voor den dag, toch mocht het gelukken de levens geesten weder op te wekken. Nogal kras. De manufacturiers-vereeniging „Eens gezindheid" te Krommenie en omstreken heeft dezer dagen een vaste bode aan gesteld voor het innen van gelden bij onwillige betalers. Hij is kenbaar aan een pet met roode band, waarop gedrukt is„Voor onwillige betalers". Ouderxoetsche bruiloft. Te Hengelo is een boerenbruiloft ge vierd, waarop meer dan 10ÖÜ personen genoodigd waren. Voor deze gelegenheid moesten er 3500 broodjes met ham en vleesch kfaarge- maakt worden. Varkensziekte. De ziekte onder de varkens te Haarlem mermeer begint weder onrustbarend te worden. Reeds een aantal dieren zijn daaraan bezweken. Bet kind lette alleen op zijn vlieger. Te Asten had een ernstig ongeluk plaats Het O-jarig zoontje van de wed. Kortooms was nabij den windmolen van S. met andere kinderen een vlieger aan het oplaten, toen het met achteruitloopen te dicht bij den molen kwam en een slag van een der wieken kreeg. De arme kleine werd bewusteloos opgenomen. Hij was aan het hoofd ernstig verwond. Een, bange nacht. De sohoolkinderen van Terschelling hadden de Leeuwarder kermis bezocht. Op de terugreis stond door den aange- wakkerden wind de zee bij Terschelling zoo hol, dat de kapitein de haven niet durfde binnenloopen en ging ankeren. De nacht werd aan boord doorgebracht. Den volgenden morgen 4 uur kwam men behouden aan wal. Een bange nacht voor de kinderen en niet minder voor de ouders op 'teiland. (Tel.) Een gevaar voor pasbeginnenden. Een onhandig wielrijder, die nog geen meester in het fietsen scheen, reed te Kampen na eenige zwenkingen op de straat te hebben gemaakt, den stoep van den heer v. d. O. op en pardoes in een groote spiegelruit, die geheel vernield werd. Pelleboer, zooals hij opgaf te heeten, kreeg geen letsel. Toch zal hij een slechten dag gehad hebben. Ziekte in de aardappelen 1 In Friesland vertoont zich in de aard appelen een ziekte, die niet vaak voor komt. De gaardeniers noemen haar krul- ziekte. Men ziet tot nog toe niet veel nadeelige gevolgen van deze ziekte, maar wel merkt men op dat bij nat weder de ziekte zich meer verspreidt dan bij drooge weersgesteldheid. Bat kan tijd kosten. Een lastig werkje heeft men de stads- dreggers te Amsterdam opgedragen. Rotterdamsche inbrekers die naar men vermoedde horloges hadden gestolen, hebben bekend dat inderdaad te hebben gedaan. Zij hebben voorts verteld dat de zij horloges, uit vrees voor ontdekking bij partijtjes tegelijk in de grachten wierpen. Op last van de justitie zullen de grachten nu worden afgedregd. Geen mooi bericht. In de Streek (N.-H.) breidt de typhus zich uit, vooral in de dorpen Grootebroek Lutjebroek en Bovenkarspel. Zeker de nieuwste vinding. Het „Vad vindt in een der bladen de volgende advertentie: „Ondergetee- kende betuigt zijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling by zijn geboorte ondervonden. Hees, 16 Juli. LiviDUs Augustus. Een vuurproef. Uit het „Hbl." Het huwelijk is de vuurproef voor het karakter, beweert men wel eens. Om nu zeker te zijn, dat de aspirant-huis vader deze vuurproef met eere kan door staan, vonden sommige stammen in Zuid- Afrika noodig, hem vooraf nog aan een anderen te onderwerpen. Voor het sluiten van het huwelijk worden de handen van den bruidegom vastgebonden in een met roode mieren gevulden zak. Als hy de pijnlijke beten van dese insocten twee uren lang standvastig kan verdragen, is hij rijp voor den echtelijken staat. Een aanstekelijk symbool Een héél bijzonder geval. Te Londen is een dame overleden ten gevolge van een behandeling waaraan zij zich bij een tandarts had onderworpen. Haar was een tand getrokken, welke echter niet met 'n gewone tang, maar met een soort van zuigtoestel was verwijderd. Die tand nu was op de een of andere manier terecht gekomen in een long van de patiënte, bij wie zich na eenigen tijd longontsteking door infectie openbaar de. Bij de gerechtelijke lijkschouwing werd door een deskundige meegedeeld, dat men hier te doen had met een geval van de uiterste zeldzaamheid (niet één op het millioen.) Een varend samtorium. Een Engelsche firma bouwt een varend sanatorium voor zenuwzieken. Het schip zal 200 personen kunnen bevatten en geregeld kruistochten door de Middel- landsche Zee ondernemen. Twee doctoren zullen steeds aan boord zijn. Be pop in de school. Op een te Londen gehouden vergade ring van de Nationale Yereeniging voor Gezondheid en Opvoeding werd het denk beeld ontwikkeld om aan de meisjes scholen een „poppen-klass" te verbinden. De leerlingen dier klasse zouden haar pop mogen meebrengen en dan door bevoegde leerkrachten onderwezen wor den in het aankleeden, wasschen en verder verzorgen van kleine kinderen, teneinde op die wijze de meisjes op school reeds op te voeden tot goede en bekwame moeders. Het denkbeeld vindt onder de onderwijs-autoriteiten te Londen veel sympathie. Zondag 26 Juli 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAvonds 6 uur ds. Kjjne. Koog. Vm. 10 uur ds. van Hoogstraten pred. te Zeist. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Viseer. (Voorbereiding Avondmaal) Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooeeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds, Milatz, pred. te Den Hom. Ned. Protestantenbond. Oosterend. 'sAvonds 7 uur ds. Milatz, van Den Horn. Schagen, 23 Juli. Aangevoerd: 4 Paarden f 60,a f 150,-; Veulens f 0,a f —0,—; 30 Stieren f 100 a 305, 20 Kalfkoeien f 180,— a f 250— 80 Vette Koeion i 165 a f.305; 5 Geldekoeien t 100 a f 140 30 Nuchtere Kalveren f 6 a f 20, Graskalveren fa f 255 Lammeren f 8 a f 13, 340 Schapen (vette) f 20.— af 26.75 11 Varkens f 12,a 1 14, 30 Vette Varkens 38 a 44 cent per Kg. 100 Biggen f 5,00 a f' 9,—; Boter f 1,25 a f 1,35 per K.G. Kipeieren 1 3,25 a f 3,75 per 100; Leiden, 24 Juli. Tor markt werden heden aangevoerd 81 Stieren f165,— a f380,—; 78 Kalf- en Molkkooien f 163 a 1 302; 82 Varekoeien f 134 a f 195; 179 Vette Ossen en Koeien f 175 a f 360 64 Kalveren (vette) f 69 a f 140; 62 Kalveren (magere) f6 ai 14, 788 Lammeren f 8,a f 12, 421 Schapen (vette) f 20,— af 29. 413 Schapen (weide) f 16 a f 21; 308 Magere Varkens f 14-- a f 36, 355 Biggen f 4,f 7, V. P: N. EIEREN VEILING. 24 Juli 1908 f3,45 tot 14,80 per 100 stuks. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 18 Juli tot en met 24 Juli '08. GEBOREN: Cornelia Guurtruida,dv. Jacob Kikkert en Krijntje Petronella Witte; Egbert Luit Jan, zv. Willem Pieter Lap en Roelfina Jantina Lamberts. ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Ontijdig bevallen van een levenloos meisje H. KRUGER-Lap. IJmuiden 20 Juli 1908. v Geboren EGBERT, LUIT, JAN, zoon van W. P. Lap en R. J. LAP-Lamberts Den Burg—Texel, 23 Juli 1908. Ondertrouwd J. J. BOUMA D. KOPPEN. Scheveningen. Helder, Koningstraat 43, Huwelijksvoltrekking 5 "Augustus 1908. Te Helder wordt voor een jongeling of jong meisje van goeden huize PENSION aangeboden met huiselijk verkeer. Brieven onder letter H. aan C. DE BOER Jr., te Helder. Adres Bureau van dit blad. In Art. 3 van het Programma der Land bouwtentoonstelling leest menEen ieder wordt uitgenoodigd op deze tentoonstelling in te zenden. De aangifte daarvan moet geschieden voor of op 1 Aug. 1908, loon f 5,00 per week. Geen verval. PLENS, Strandhotel. Burgemeester en Wethouders van Texel zullen op Maandag 3 Augustus a.s. 's mid dags 12 uur ten Raadhuize dezer gemeente HET OPSTEKEN EN ONDERHOU DEN DER STRAATLANTAARNS, te de Cocksdorp, den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oudeschild en de Waal, gedurende het jaar 1908/1909. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing. Texel, 21 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH, Burgemeester. C. JONKER, Lo-Secretaris. Deurwaarder te Texel, zal op MAANDAG 27 JULI 1908,'s namid dags 121/3 uur, in het hotel „de Oranje boom" aan den Burg, ten verzooko van den Heer K. KALIS Pz. publiek verkoopen gelegen op Zuidbaffol. TE KOOP P. BAKKER Cz., Koogerstraat—Burg. Gedurende do volgende wook verkrijgbaar op hot haventerrein te Oudeschild en tc de Cocksdorp verschillende partijon PRIL GRINT. EN

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2