Buitenland. Latere mededeelingen. Ons opstelletje „Van hetgeen komende is," was reeds geschreven en gezet toen ons nog eenige mededeelingen bereikten welke wij tot aanvulling hieronder laten volgen le de boot „de Dageraad" zal Maan dagmorgen vroeg uit Haai lem vertrekken naar Amsterdam om het compas te laten compenseeren. De leden van den Raad van beheer en van Advies zullen de boot uit Amsterdam halen. Vertrek uit Amsterdam ongeveer 12 uur, aankomst Helder 's avonds 7 a 8 uur 2e Dinsdagochtend gaat de Raad van Beheer met de boot van 11 uur naar den Helder om tegenwoordig te zijn bij de mijlproef (snelheidsbepaling), die om ongeveer 12 uur zal plaats hebben. Met boot „Baron Rengers" van 3 uur vertrek Oudeschild, gaan de genoodigden naar den Helder, begeven zich aan boord van „de Dageraad" en komen dan in feestelijken optocht naar Texel, vertrek van Helder ongeveer half 5 uur. Tot de genoodigden behooren alleen diegenen, die zich in eenig opzicht ver dienstelijk hebben gemaakt bij de voor bereiding en enkele autoriteiten. Beslist niemand anders dus. Leden v.d. Raad van Beheer. Leden v.d. Raad van Advies. Gemeentebestuur. Pers. Vroegere Commissieleden. Personen die met de lijsten hebben geloopen om aandeelen te plaatsen. Allen met ééne dame. Tevens Mr. Z. v. d. Bergh en enkele anderen. Het fanfarecorps is aan boord. Na aankomst te Texel 's avonds ge- meenschappelijken maaltijd waaraan ie der tegen betaling kan deelnemen. 's Avonds muziek op de Groeneplaats van het Fanfarecorps. Vermoedelijk zal „de Dageraad" den 5den Augustus 's morgens in werkelijken dienst komen. Oudeschild31 Juli. Zooals men uit het laatste gemeen- teraadsverslag kon lezen, was aan Mej. de wed. P. Bakker vergunning verleend naast haar café eene weegbrug te plaatsen. Gisteren heeft men hiermede een begin van uitvoering gemaakt. De fun damenten zijn gelegd en men denkt er in den loop der volgende week mee gereed te komen. In het vervolg zal men dan in de gelegenheid zijn geheele vrachten te gelijk te kunnen wegen. Van morgen werd door 2 der oudste inwoners van Oudeschild de blazerschuit T X 96 van de eene ligplaats in de haven naar de andere vervoerd. Dat het raadzaam is, dit werk maar aan jongere krachten over te laten, bleek ook nu weder. Een hunner, de heer W. Gomes, die met een haak manoeu vreerde, raakte overboord en moest zijn heldendaad met een nat pak bekoopen. Voor vijf gulden. Zondag ontmoetten de gendarmes van Hamont een kermistroep. Zij vroegen om de papieren en kregen een trouw boekje ter inzage. Daaruit bleek dat een klein meisje niet was ingeschreven. De kermisreiziger verklaarde, dat hij het meisje 2 jaar oud, te Roermond van een onbekende voor 5 gulden had gekocht 1 Een nauwkeurig onderzoek wordt in gesteld. Een openbare school met dm bijbal Door den gemeenteraad van Berken- woude is besloten, dat in het vervolg op de o. 1. school de Bijbel als leesboek zal worden gebruikt Aanbeveling verdient het dan zeker een kinderbijbel te gebruiken, zooals op sommige cathechisaties. Waarschuwing aan Nederlandsche arbeiders. De Minister van Landb. Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat, blijkens bericht van den consul te Essen-Ruhr, door V. M. J. Hilbrant. wonende aldaar, advertenties in Nederlandsche bladen worden geplaatst, waarin hij bericht 2000 werklieden (timmerlieden, metselaars, schoenmakers, enz.) aan werk te kunnen helpen. Daarvoor wordt eene vergoeding van 3 Mk. per persoon gevorderd, terwyl bij hem logies zou te veikiijgen zijn. Genoemde Hilbrant is evenwel niet in staat gebleken, om werklieden, welke zich naar aanleiding van die advertentie naar Essen-Ruhr hadden begeven, het beloofde werk te verschaffen. Aan Nederlandsche aibeiders wordt derhalve dringend aangeraden, op grond van dergelijke advertenties niet naar Duitschland te gaan, zonder zich eerst vergewist te hebben, dat er voor hen inderdaad werk te verkrijgen is, waartoe zij zich kunnen wenden tot den Nederl. consulairen ambtenaar in de plaats waar heen zij wenschen te gaan of tot de verschillende in Nederland gevestigde arbeidsbeurzen. Ze zeilden niet gekiekt wordm. De vorige week, 't was een zonnige morgen, reisde 'n vriendelijke Engelsche dame naar 't eiland Marken. Ze had een kiek-toestelletje in de linker- en een Baedeker in de rechterhand. Op het eiland, bij de aanlegplaats der boot, stonden een 10 tal kleine, frissche Markerinnetjes aardige deerntjes, met roode wangen, gekleed in 't bekende eigenaardige costuum. De vriendelijke Engelsche dame vond ze snoezig, kust6 'n paar van die kleintjes gul-hartelijk op voorhoofd en wang. De kindertjes, goed getraind, vroegen om geld, riepen zoo waar money, money. En de vriendelijke dame gaf centen en vierduit-stukken en aaide de kinderen en vond ze lief. Toen kwam ze op schilderachtig plekje 'n paar Markers met 'r vrouwen waren aan 't hooien. De vriendelijke Engelsche lachte ge lukkig, strooide d'r laatste enkele centen voor de „money"-roepende miniatuur- Markertjes en richtte d'r kiekstelletje, om te kieken. Maar nauwelijks hadden de hooiende Markers gezien, dat de vriendelijke dame kieken wilde, of ze begonnen vreemde geluiden uit te stooten en namen een dreigende houding aan en raapten groote steenen op om de Engelsche dame te gooien. Deze, bleek van schrik, niet wetend wat ze tegenover het Markervolk (vol gens Baedeker toch zoo goedig) misdeed, liet 'r camera zakken en vluchtte weg. achtervolgd door gillen en schreeuwen... Toen de boot weer vertrok riep de Marker spes-patriae nog steeds om „mo ney... I money...(Tel.) Burenruzie. Een bewoner der Hoefkade te den Haag, zekere M., een gewezen kelner maakte het sedert enkele weken zijn huisheer, die de eerste etage bewoonde van het bovenhuis, waarvan hij de tweede in huur had, lastig, omdat deze weigerde te laten witten. Gistermorgen vroeg was M. weer aan het ruziemaken en toen zijn beneden- bewoner hem vroeg, zich rustig te houden, loste hij van boven al, terwijl de huis eigenaar onder aan de trap stond, achter eenvolgens twee revolverschoten, waar van het eerste met los kruit. Dit trof den benedenstaanden man aan het hoofd boven het oog, zonder hem evenwel te verwonden. Het tweede schot miste en beschadigde den wand van den corridor. Weervoorspelling m. De „van ouds vermaarde" Enkhuizer Almanak, die reeds meer dan driehonderd jaar lang een vraagbaak is voor alles en nog wat, houdt zijn lezers o. a. ook voor het heele jaar van te voren op de hoogte wat voor weer het zal zijn. Eerlijk moeten wij bekennen, dat wij deze voorspellingen nimmer aan de wer kelijkheid hebben getoetst, doch heden, voor iets anders het boekje opslaand, werd onze blik toevallig er heen gevoerd. Wij vonden: Maandag 20 Juli regen en wind; Zaterdag 25 tot Maandag 27 Juli heet; Dinsdag 28 Juli broeiend warm. Men zal ons toegeven, dat hetgeen wij hier lazen ons reden gaf ook omtrent het weer der volgende dagen den almanak nog eens te raadplegen. Deze voorspelt voor: 31 Juli 1 Augustus warm, maar toch lekker weer; omstreeks 5 Augustus onweer; vervolgens tot 12 Augustus goed weer; 15 en 16 Augustus drukkend; 18 A ugustus goed weer, afgewisseld door regen; hierop tot 26 Augustus steeds prachtig weer; en tot begin September nog steeds goed weer. Wij hopen dat het uitkomt zegt de „N. Ct." Laten wij hieraan nog toevoegen dat wij uit dezelfde bron het volgende op diepten: Donderdag 3 September wordt voorspeld regen en wind; 8 10 goed weer; 10 veranderlijk; 12 14 warm. Verder zullen wij maar niet gaan. (Red) Ter waarcchuwing. Vermoedelijk doordat iemand, die zijn pijp had opgestoken, een brandende lucifer op den grond liet vallen, geraakte Donderdag het duin ten zuiden van Katwijk in brand. Naar men zegt, is een oppervlakte van 1 H. A. geheel kaal gebrand. Een kind verbrand. Eergisteravond omstreeks 9 uren ont dekten voorbijgangers rook op een zolderkamertje van den stalhouder G. te Apeldoorn. Men spoedde zich met eenige emmers water naar boven waar het bed brandende werd bevonden. In het bed vond men het reeds half verkoolde lijk van een meisje van 11 jaar, dochtertje van G, dat te 7 uren door de dienstbode naar bed gebracht was. Niemand had iets van het onheil bemerkt. 't Gaat toch vreemd toe. Het „U. D." verhaalt het volgende voorval, dat op den laatsten kermisnacht zich aldaar in de Cellebroederstraat af speelde. Daar verscheen na middernacht een cadet van de militaire academie te Breda in uniform, blijkbaar met de be doeling om een verdacht huis binnen te gaan. Hij durfde dit echter met het oog op zijn uniform niet te doen en verwijderde zich dus. Later verscheen de jeugdige militair als dame gekleed, opnieuw in de straat. Iu gezelschap van anderen ging hij thaDS de inrichting binnen. Eenigen tijd later kwam het gezelschap weer buiten, de „dame" ge armd met een student. „Zij" werd aan gesproken door een middernachtzendeling wien „zij" op hoogen toon toevoegde „Pardon, mijnheer, u vergist u, ik ben een dame." Toevallig waren eenige militairen in de straat, die de „dame" herkenden en wisten te zeggen, wie zij was. Ontmaskering volgdevan het gebeurde is rapport opgemaakt door de militaire autoriteiten. Militair onderricht. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat in den vervolge geen voorbereidend militair onderricht meer gegeven mag worden in die gemeenten, waar dat on derricht zou moeten plr ats hebben in vergunnings- of verlofslokalen. Boor onvoorzichtigheid. Woensdag had in het Friesche dorpje Winsum een ernstig ongeluk plaats. Bij de zich daar bevindende terp liggen een aantal woonscheepjes van menschen, die bezig zijn deze terp af te graven. Toen nu op een dezer scheepjes een vrouw bezig was, het vuur aan te maken, met petroleum op de reeds smeulende brand stof te werpen, sloeg plotseling de oliekan met grooten knal uiteen, en stond ge noemde vrouw in een oogenblik in brand. Eerst toen men haar over boord in het water wierp, werden de vlammon ge- bluscht, maar intusschen was het lichaam reeds vreeselijk geblakerd. Een in alleryl geroepen vrouw om de eerste hulp te verleenen, schrok zóó van den aanblik, dat zij bewusteloos neerviel en eenigen tijd daarna overleed. Intusschen werd geneeskundige hulp ingeroepen en de wonden van de ongelukkige vrouw voor- loopig verbonden, waarna men zich per vaartuig naar de Joure begaf waar de ongelukkige thuis behoort. (Ned Een terechtzitting met kunstmmakerij Een vrooljjk tooneeltje werd dezer dagen in een Fransche rechtzaal afge speeld. De parterre-acrobaat Lion werd beschuldigd een circusdirecteur te hebben benadeeld, doordat hij zich onder voor spiegeling van valsche feiten tegen een buitengewoon hooge gage had laten engageeren. Deze voorspiegeling bestond volgens de aanklacht daarin, dat de artist het engagement had verkregen door de onware bewering, dat hij uit den stand van een ealtomortale achter over kon slaan. Toen de directeur hem bad verzocht dit moeilijke kunststuk uit te voeren, was de artist, die bovendien nog de brutaliteit had gehad, een voor schot te vragen, niet in staat geweest om de saltomortale te doen. Na het voorlezen der aanklacht en nadat de circusdirecteur was gehoord, stond de beklaagde op en verklaarde kort en bondig, dat de geweigerde salto mortale alleen zijn verklaring vond in de weigeriDg van het gevraagde voor schot. Hij zou direct het bewijs van zjjn kunst leveren. Het volgende oogen- vloog de artist in een sierlijken boog over het hek van het zondaarsbankje en de hoofden der rechters heen in het midden van de zaal, waar hij met een sierlijke kniebuiging neerkwam. Dat hij daarbij op de teenen van den aanklager zijn chef kwam te staan, mag dezen evenzeer van de zekerheid in de kunst stukken van zijn artist, als van diens boosaardigheid overtuigd hebben. De circusdirecteur verliet de zaal kokend van woede. De artist echter werd met het oog op zijn even origineele als over tuigende bewijslevering schitterend vrij gesproken. Be allerjongste geldverspilling. Op de hondententoonstelling van de „Pekin Palace dog association" wordt druk reclame gemaakt voor massage en tandverzorging van deze gezelligste aller huisdieren. Men weet, dat in Engeland de zoo moderne Pekin Palace-honden schat ten gelds kosten. Op de tentoonstelling verkoopt men ze a 26 p. st. per pond. Een der geëxposeerden, die vier pond woog, werd voor f 1500 van de hand gedaan. De eigenaar van een exemplaar, dat door zijn platten neus een zekere beroemdheid verwierf, was uiterst ver ontwaardigd, toen men 't waagde, hem voor deze rariteit de bagatel van f 1200 te bieden. De honden dragen overigens de naam van Sleevedog (mouwen-hond) omdat ze door bun meesteressen in de japon wor den meegenomen. Het summum van chic is een hondje, dat er uitziet als het handvat van een theepot en om dit model te bereiken worden de stumpers gemasseerd, terwijl ook hun tanden aan bepaalde bewerkingen worden onderwor pen. Een rattenfokkerij. Een Oostenrijk bestaat er een model boerderij, waar men geen kippen of varkens fokt, maar ratten, muizen en Guineesche biggetjes. Een vrouw staat aan het hoofd van deze eigenaardige kolonie en zij wandelt te midden der legioenen knaagdieren zonder de minste emotie. Deze loopen allen in vrijheid rond, terwijl er alleen een uitzondering gemaakt wordt voor eenige gevaarlijke ratsoorten. Deze origineele boerderij maakt uitste kende zakenzij voorziet de loboratoriums van Duitschland, Oostenrijk en Rusland van proefdieren voor wetenschappelijke doeleinden, en verkoopt gemiddeld een duizend ratten per dag. KALIZOUTEN. Van jaar tot jaar veranderen onze in zichten omtrent de bemesting met kunst meststoffen. En geen wonder. Telkens weer worden nieuwe proefvelden aangelegd. Is eenmaal de een of andere wijze van bemesten goed gebleken, dan tracht men men weer wat beters te vinden. Hoe lang heeft bet niet geduurd eer men kunstmest ook ging gebruiken op goeden, vruchtba ren grond, en niet alleen op schraal land. Nadat men succes had met Chilisalpeter beproefde men ook eens fosfaatSlakken- meel of Superfosfaat. Eerst in de laatste vijf jaren wordt kali ook beschouwd als beslist noodig. Maar toen deed zich weer een bezwaar op. Kainiet, de doelmatigste en goedkoopste der ruwe kalizouten be vatte chloor. Deze stof leek voor den plantengroei zeer nadeelig. Zeker, kainiet kan kwaad doen bij sommige gewassen tabak, vruchtboomen, groenten en bloemen. Doch op gras, granen en bieten wordt het bij voorkeur gebruikt en levert herhaalde lijk beter oogsten op dan bij het gebruik van een ander kahzouthet duurdere Patentkali. Wat aardappels betrelt, mag men niet onmiddelijk in den tijd van het poten kainiet geven, doch in den winter of op de de voorvrucht. Bij voeder- en suikerbieten bleek niet alleen kainiet, maar zelfs het chloorrijko keukenzout uitmuntend bruikbaar om de opbrengst te doen stijgen. Voor grasland waarschuwde men altijd strooi hot kainiet alleen in den winter uit. Tegenwoordig gebruikt men het ook in Februari en Maart; zelfs iu April gat het goede resultaten. Wat de wintergranen aangaat een specialiteit als Prof. Schneide- wind geeft zelfs in overweging, bet kainiet niet geheel in den herfst uit te strooien, doch een deel te bewaren voor do lente, dus als overbemesting. Op goede gronden geeft men per hektare: aan aardappelen 500 a 800 ko. kainiet granen 400 a 600 bieten 600 a 1000 gras 600 a 800 Wie liever Patentkali gebruikt, Demo van de opgfgeven hoeveelheden do bclft, want dit kalizout bevat, per 100 kg. onge veer tweemaal zooveel kali. In ieder geval zorge hij er voor, kali genoeg te geven. v. B.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2