N° 2178, Donderdag6 Augustus 1908. 21"te Jaargang. Advertentieblad, Nieuws- en van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN" SPOORDIENST Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTE N_en__A D V E RTEN TIN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE BOO IJ, ParkstraatBuro op Texel. aansluiting gevende BOOT: v. Texel 4,15; 6,40; 11, 3, ;6,— Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 13,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, ofkoopein onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. 25 Juli 1 Ang. De heer Van der Zwaag, thans nog lid der Tweede Kamer maar die naar luid der berichten voornemens is nu de Staten van Friesland hem het ambt van Gedeputeerde hebben waardig gekeurd, de parlementaire arena den rug toe te keeren, de heer Van der Zwaag dan heeft aan hen die in ons goede vaderland aan politiek doen gelegen heid gegeven kennis te maken met de beginselen van zijne nieuwe partij, de Socialistenbond gedoopt, 'n Meevallertje in dezen komkommertijd waarin het politiek nieuws toch al zoo schaarsch is. „De Klok," het lijfblad van den Schoter- landschen afgevaardigde, bracht n.l. in de afgeloopen week de ontwerp-beginselen van bovengenoemde politieke party, wier vaandel zooals zeker niet gezegd behoeft te worden, van roode verve is, Wat die nieuwe bond wil O heel veel. Allereerst zal zijn hoofddoel zjjn van zjjn propaganda het brengen van grond en bodem, alsmede van de voortbrengings- en verkeersmiddelen in handen der gemeen schap en de explotatie daarvan door alge- meene medewerking en ten algemeenen nutte, met eerbiediging van ieders persoon lijke vrijheid tot zoover de gemeenschap deze kan en mag eerbiedigen. Daarvoor zal men propaganda maken en daarnaast werken voor de bevordering van de stoffelijke 6n de geestelijke en de zedeljjke verheffing der arbeidersklasse. Om dat doel te bereiken heeft de Bond heel wat middelen op zijn ljjstje. Het stichten van afdeelingen, het houden van vergaderingen en het uitgeven van geschrif ten, voorts het bestrijden van kerkelijke en andere dogma's, het bestreden van het militarisme, niet alleen als barbaarsch be titeld, maar ook genoemd het hechtste bolwerk van het knpitaal. Dan door hot steunen van coöperatieve vakorganisatie en het bevorderen van do weerbaarheid en strijdlust der arbeiders. De Bond zal verder ijveren voor algemeen kiesrecht en verkiesbaarheid, torwyl het stelling zal nomen tegen het Staatssocialisme „alsof de ombouw van de kapitalistische maat schappij 'n cen socialistische mogelijk zou zjn door de verovering dor politieke macht." Dat wil nu niet zeggen dat de Bond wars zal zjn van elke verkiezingsactie, maar hj beschouwt het deelnemen aan verkie zingen en parlementairen arbeid als een nuttigheids-vraagstuk en laat daarvan de afdeelingen en leden vrij er eventueel al af niet aan mee te doen. Tegen het anar chisme keert de Bond zich „omdat dit een krachtig en planmatig optreden der arbeiders in den weg zou staan, maar men zal met alle arbeiders voor bepaalde doeleinden trachten samen te werken, zoowel met anarchistische als sociaal-democratische of Christeljke arbeiders. Tot zoover het programma, dat het moet gezegd er nogal goedaardig uitziet. Ons landje, dat op politiek gebied al zooveel verscheidenheid biedt is intusschen weer een partij „rijker" geworden. o-o—o— Omtrent de mogelijke gevallen van het conflict met Venezuela, verkeeren we nog in het onzekere. En dat zal nog wel eenige dagen duren ook. Onze regeering gaat met de noodige voorzichtigheid te werk en dat is in haar te prijzen. Te meer waar de indruk sterker wordt, dat onze minister president de Reus zich vergalloppeerd heeft tegenover Castro en deze werkelijk aanstoot kon nemen aan het schrijven van onzen gezant. Want 't is inderdaad juist gebleken, dat het door ons in ons vorig overzicht aangehaalde artikel in „Hou en Trou" de aanleiding tot Castro's daad is geweest. Niettegenstaande dat, blijft het toch zeer onwellevend van den Venezolaanschen ge weldhebber om zonder ruggespraak met onze regeering den gezant zijn congé te geven. Maar daar is 't Castro voor, die wel heel erger dingen op zijn kerfstok heeft. Inmiddels zijn in onze West de ge moederen nogal opgewonden. Uit Willem stad kwamen belichten van ernstige betoo gingen tegen den Venezolaanschen consul die hals over kop zijn consulaat in den steek moest laten. Daar door deze gebeur tenissen de veiligheid van onze onderdanen in Venezuela niet grooter zal zijn gewor den heeft de regeering het oorlogsschip „Gelderland" opgedragen een oogje in het zeil te houden en tevens een andere oorlogs bodem de „Jacob van Heemskerk" naar de West Indische wateren gezonden om in tijd van nood een handje te helpen. En dat is maar raadzaam ook, want Castro heeft ook een paar oorlogsbodems—al zjn het dan ook maar oude kasten—die mis schien anders wel eens vreemde kuren konden krijgen. Intusschen blijkt uit een en ander dat de lucht lang niet zuiver is en een gewapend optreden tegen Venezuela behoort volstrekt nog niet tot de onmoge lijkheden, vooral waaromtrent de aanhou ding van een paar Nederlandsche schepen nog maar steeds geen voldoende ophelde ring van de Venezolaansche regeering is verkregen. Afgezien nog van de groote kosten die een gewapend optreden na zich zal sleepen, moet evenwel bedacht worden dat ^en dergerlijk optreden alleen dan mag geschieden als het absoluut niet anders kan, als onze nationale eer er mee gemoeid wordt, En 't is niet alleen een kwestie van eer, maar bovenal ook geldt het hier een zaak waarbij ons prestige betrokken is. Als Gastro maar ongestraft met ons kan doen wat hij wil, dan moet dat naar buiten een slechten indruk maken. En dat zou vooral met het oog op onze kolo niën niet gewenscht zijn. Dat onze regeering echter de zoo noodige kalmte weet te bewaren stemt tot gerust heid. Voor de heer de Reus, die onderweg is naar ons land, zich over zijn houding heeft verantwoord, zullen door onze re geering wel geen bijzondere maatregelen worden genomen. Dordrecht viel in de afgeloopen week de eer te beurt het 5e Congres van den Mid denstandsbond te mogen ontvangen. Een drietal dagen heeft de oude stad de gast vrouw mogen zijn en zich op waardige wijze van haar taak kunnen kwijten. Allen die de uitvoerige verslagen van dit goedgeslaagd congres hebben gelezen, zullen daaruit hebben kunnen zien, dat de organisatie van den Middenstand met ieder jaar krachtiger wordt, dat mag als een gunstig teeken beschouwd worden. Waar de middenstand over 't algemeen een harden dobber heeft in onze dagen van groot industrie aan de eene zijde en coöperatie van verschillenden aard anderzijds, is een krachtig saamverbonden werken de eenige weg om den middenstand voldoende weer baar en krachtig te maken. Een belang rijk onderwerp, dat der vakopleiding, heeft het Congres in het bijzonder behandeld, 'tls niet te ontkennen, dat er aan die opleiding nog veel ontbreekt, maar als een bond als die van den middenstand daaraan onafgebroken zijn aandacht blijft wjjden, kan er op den duur veel bereikt worden. Temeer waar van hoogerhand krachtig het streven van den bond wordt gesteund. Dat de regeering belang stelt in zijn arbeid bleek ook thans opnieuw door de aanwezigheid van den minister-president. De middenstanders hebben een paar nuttige dagen in Dordrecht doorgebracht en tevens een paar genoegelijke. Want de Dordtenaren hadden voor een mooi feestprogramma gezorgd. Het aangename aan het nuttige verbonden dus. —o—o—o— t Is opmerkelijk, dat in deze dagen waarin men herhaaldelijk leest van de aanbouw van nieuwe oorlogsschepen en uitbreiding van leger en vloot, zooveel gesproken wordt over den vrede. In Londen wordt thans een Vredescongres gehouden waar over niets anders dan de vrede wordt gesproken en die zich mag verheugen in de belangstelling van vorst en regeering. Op dit congres is o. a. een rede gehouden door Lloyd George, een der Engelsche mi nisters, die daar een zoo optimistische beschouwing ten beste gaf dat allen die nog van dreigende onweerwolken en kruit damp mochten droomen wel in een ge- rusten slaap moesten worden gezongen. Men praat al van plannen zei de minister, plannen van oorlog maar die bestaan er eenvoudig niet. 't Wordt soms voorgesteld alsof Duitschland en Engeland klaar staan om elkaar er eens van langs te geven en 't is allemaal wijsmakerij. De toestand is zoo goed als 't maar gewenscht kan worden. Dat de beide staten zich zoo wapenen ver klaarde de spreker, voor te komen uit de valsche waan dat de een iets tegen den ander het in schild voert. Een dergelijke rede hield de minister voor eenige dagen ook in het Lagerhuis waarbij hij een loopje nam met de ongemotiveerde vrees voor een mogelijke oorlog. Dat is nog nooit anders geweest, men maakt zich gedurig bang voor spoken, die er niet zijn. Dat alles klinkt nu wel heel mooi uit den mond van een man als George, maar of hij niet te veel aan optimisme lijdt, is nog do vraag, 't Is maar te wenschen dat hij het bij het rechte eind heeft. Ook van andere zyde komen te midden van al de oorlogstoerustingen van die vrede geruchten. President Fallières heeft een bezoek gebracht aan Denemarken, Zweden en Rusland, is overal met vorstelijken luister ontvangen en onthaald en heeft niet nagelaten overal te getuigen dat zijn bezoek was om den vrede to bestendigen. De staatshoofden verklaarden allen samen te willen arbeiden aan het behoud van den wereldvrede. Bondgenootschappen worden gesloten alles in het belang van den lieven vrede. Dat het zou gebeuren om zich vrienden in den nood te verschaffen m.a.w. om bij een eventueelen oorlog een of meer krachtige bondgenooten aan zijn zijde te hebben denken alleen de zwartkijkers. Ook van een toenadering tusschen Duitsch land en Frankrijk gewaagt men. Zoo werd zelfs gemeld dat de onthulling van het Gem- battegedenkteeken aangegrepen zou worden voor een zamenkomst van Keizer Wilhelm en president Fallières. De vorst van Monaco zou daartoe het initiatief nemen. Nu is het waar dat de verhouding tus schen het Duitsche rijk en de Fransche republiek wel eens meer gespannen is geweest dan thans en er van eenige toe nadering mag worden gesproken. Doch, laten we er nog niet te veel op bouwen. Het geslacht dat de dagen van '70 en '71 mee doormaakte leeft nog en we vreezen dat dit niet ander zal sterven dan met de revanchekreet op de lippen. Hoe hoopvol al die vredesbetuigingen ook mogen klinken, al te veel illusies daarop te bouwen zullen we vooreerst nog maar niet doen. Er worden nog te veel oorlogs schepen gebouwd en 't kon zijn dat onze illusies plotseling eens als een zeepbel uiteenspatten. o -o—o Tot slot iets over Turkeije, waarin het thans schijnbaar alles „vrede, vrede en geen gevaar" is. Door aan de eischen der Jong Turken toe te geven en de grondwet in eere te herstellen heeft Abdul Hamid de gunst der bevolking herwonnen, De revolutionaire beweging is tot staan geko men en worden den Sultan ovatie over ovatie gebracht. Het volk is in de wolken. t Is nu maar te hopen dat de Groote Heer zijn woord gestand doet. Als hij het eens niet deed zou zoo'n groot wonder niet wezen. Hij is gezwicht voor den volkswil en moet een groot deel van zijn almacht prijsgeven. En dat zal hij alleen doen met een zuur gezicht. De Jong Turken hebben overwonnen, althans voorloopig maar ze zullen wel een oog in het zeil houden. TEXEL, 5 AUG. 1908. De 50ste verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op Zondag 2 dezer, kenmerkte zich hier op geen andere wijze dan door het uitsteken der vlaggen van openbare en enkele particuliere gebouwen. De markt van Maandag. De markt van Maandag kenmerkte zich door een grooten aanvoer van Wolvee. Er is blijkbaar nog te veel vee op Texel aanwezig en het droge weder werkt er wellicht toe mede om het wat spoedig van de hand te doen. In schapen was de handel vlugger dan in lammerentoch werden ook deze nogal vlug van de hand gedaan. Het Bestuur der V. P. IV. afd. Texel, verzoekt ons mede te deelen, dat de afdeeling Noord Holland dier vereeniging op de a.s. Landbouw tentoonstelling zal inzendenzes toornen hoenders, als wit-Wyandottes, Patrijs Leghorn, wit Leghorn, Buff Orpington, zwart Minorca en Plymouth rocks en dat zij voor de mooiste inzending pluimvee van het eiland Texel heeft beschikbaar gesteld een zilveren medaille of tien gulden. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buks 30 Cts. Franco pe?" post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1