M arktberichten. INGEZONDEN SÏTKKEN. Predikbeurten. hoewel misschien enkelen in sommige opzichten teleurgesteld zijn geweest, zij in de toekomst zich toch even goed van hun plicht zullen kwijten, als zij dit tot nu toe hebben gedaan. Ik vertrouw er zeker op dat zij dit zullen doen, omdat ik overtuigd ben dat wij indertijd eene goede keuze hebben gedaan en wij met rechtschapen mannen te doen hebben. Door steeds en in alles hun plicht te doen, zullen zijzelf er het beste bij varen en zal de hoogachting die wij tot nu toe voor hen gevoelden, in de toekomst ook niet onthouden worden. En nu gij, Kapitein Duinker Aan U wordt veel toevertrouwd. Behalve de eigenschappen van een goed zeeman, de kunst of liever de geschiktheid om met het publiek te kunnen omgaan, een zedelijk overwicht hebben over het overige perso neel, zal er nog heel wat meer van U gevraagd worden, o.a. ook het innerlijk besef van twee onmisbare deugden n.l. gehoorzaamheid en orde. Het is een zware taak die u wordt opgelegd. De allesbebeerschende voorwaarde nu, waaraan de voorman van ons personeel in de eerste plaats moet voldoen is deze Hij moet de pasgenoemde eigenschappen zelf bezitten en hij moet het ordelijk en ge hoorzaam zijn aan boord aan het overige personeel gemakkelijk kunnen maken. Schiet hij in dezen eisch te kort, dan zal zich dit wreken op de noodzakelijke tucht aan boord, dus op den goeden gang van zaken. In de hoop dat u met tact onze onder neming moogt besturen, opdat ieder met opgeruimdheid vol ijveren met liefde voor onzen stoombootdienst, zijn plicht en zijn werk moge doen. vertrouw ik uit naam van den Raad van Beheer en zeker ook namens bijna alle Texelaren ons nieuwe stoomschip „de Dageraad" aan uwe handen toe met den wensch dat gij langen tijd als gezag voerder er op moogt varen tot uw eigen en ons aller genoegen en tevredeuheid. Ik noodig allen uit een dronk te wijden aan het welzijn van onze bemanning. Toor den photograaf W. Boon alhier, werden naar wij vernemen fotografiën van de feestelijke aankomst der nieuwe boot in den handel gebracht. De uit voering er van moet zeer goed zijn. Oudeschild6 Augs. „De Dageraad" is vandaag leeds uit de vaart genomen, tengevolge van een gebrek aan stuurinrichting en vin. Reeds bij het halen van de boot uit Haarlem waren deze gebreken ontdekt in het Noordzeekanaal en op de Zuiderzee. Ge bruikelijk is het, dat een nienw schip nadat het voor de snelheidsbepaling heeft geproefstoomd, weer naar de werf terug gaat, om gebleken gebreken te herstellen. De Texelaars wilden echter de boot liefst zoo gauw mogelijk hebben, vandaar dat men van den gewonen regel is af geweken. Beter ware het geweest, dat men zich hieraan gehouden had, want volgens deskundigen gaat er geen schip te water, of er zijn wel eenige gebreken aan. Gelukkig voor T.E.S.O. was „De Rengers" nog in de haven, zoodat de dienst geen vertraging ondervond. Toch blijft het jammer, dat die gebre ken er waren, want vooral deze week zouden velen zeker een reisje gedaan hebben met het prachtige zeeschip. He den was er b.v. een gezelschap van 40 personen, die expres uit Amsterdam gekomen waren om een zeetochtje met „De Dageraad" te doen. Zij moesten onverrichterzake naar huis teruggaan. Als de marineautoriteiten willen toestaan dat de boot in het dok wordt opgenomen, zal het gebrek wel spoedig verholpen zijn. En dit is te wenschen, want wij kunnen onze Dageraad niet meer missen. Oosterend7 Augustus Bij den photograaf L. Bakker liggen ter bezichtiging eenige fraaie opnamen, betrekking hebbende op de feestelijke aankomst van „De Dageraad," in de haven te Oudeschild. Vooreerst kan men keurig zien het vertrek van de „Texel- stroom" van den heer C. Mets met hare vele passagiers, en verder de aankomst van de nieuwe boot buiten en in do haven, terwijl telkens de achtergrond zeer talryke feestgangers te zien geeft. Zeker zullen gaarne velen hiervan eenige afdrukken bezitten. Vlieland, In de Rijkspostspaarbank ten post kantore alhier werd in de maand Juli ingelegd f 716,42, terugbetaald f 177,10. Het laatst uitgegeven boekje was n° 320. Wat zal dat geven Uit den Helder meldt men aan de „Tel.", dat de liberale kiesvereeniging aldaar aau den heer mr. Z. v. d. Bergh, wethouder van Amsterdam en Tweede Kamerlid, de vraag heeft gesteld, welke van de beide functies hij blijft waarne men. De heer v. d. Bergh heeft geantwoord, beide functies niet vereenigbaar te achten. Tegen September a.s. zal hij een beslis sing nemen. Twee menschen door den bliksem gedood. Uit Veenendaal meldt men Eergisteren (Maandag) woedde hier een ontzettend onweder, de bliksem sloeg in het naburige Ederveen in bij den land bouwer Lagerweij. Aanvankelijk werd niets bemerkt. Toen echter het huis den geheelen dag gesloten bleef, kreeg men achterdocht. De buren openden Dinsdagnamiddag het huis en vonden, tot hun grooteu schrik, den landbouwer Lagerweij en zijn vrouw dood in hun woning. Verschillerde voorwerpen in het huis waren mede door den bliksem getroffen, doch brand werd niet veroor zaakt. Ook te Doesburg, Doetichem, 's Heeren- berg, Meppel en meer andere plaatsen woedde het onweder hevig en veroor zaakte brand en andere schade. Wel treurig. Een 67jarige man, die al meer op Veenhuizen heeft vertoefd, stal om maar weer onderdak te komen, van een wagen op de Ganzemarkt te Utrecht een stuk bestelgoed Zulks had bet door den man gewenschte gevolg, de politie rekende hem in en de justitie zal den ouden man spoedig weer dirigeeren naar wat voor hem het beste plekje in Nederland is de Rijkswerkinrichting op Veenhuizen. Geen dankbare patiënt. Ongeveer 14 dagen geleden werd een Duitscher, ernstig ziek, opgenomen in de Roomsch-Katholieke Ziekenverpleging te Amsterdam. Hij werd natuurlijk met veel zorg verpleegd, nacht en dag werd bij zijn sponde gewaakt, tot hij eenige dagen geleden door den dokter genezen werd verklaard en in zijn huiskleeren in den tuin mocht wandelen. De Duitscher nam er een goed leven van, liet zich door wijn en lekkere scho teltjes aansterken, tothij plotseling de aftocht blies, zonder iemand vaarwel te zeggen. En het ergste, hij vergat blijkbaar nog onder den invloed van zijn ziekte de rekening te vragen. 's Avonds miste men hem eerst op het appèl. De le klasse-patient heeft sedert niets meer van zich laten hooren. Een dure windvlaag. Toen een zoon van den heer v. V., te Hoogkarspel, zijn aan de markt te Bovenkarspel ontvangen geld op veiliger plaats wilde bergen, blies de wind de biljetten uit de schuit. Hoe de man ook zocht, twee biljetten van f 100 waren niet meer te vinden. Die gevaarlijke petroleumtoestellen Dinsdag zou juffrouw Van Gelderen, Zeedijk 51, Amsterdam, even haar petro leumstel uitblazen. Doch, o schrik, de vlam sloeg erin, en brand ontstond. De juffrouw aan het gillen, waarop haar man toesnelde en nog deed wat hij kon, om met vloerkleeden het vuur te bedwingen. Wat hij echter deed of niet deed, het vuur greep snel om zich heen. Toen werd bij een bakker in de buurt naar de brandweer getelefoneerd. De stoomspuiten waren ylug ter plaatse, kwamen nog in gevechtpositie, doch behoefden geen water te geven. Met twee koolzuurspuiten en twee slarjgen op de waterleiding was men binnen het half uur het vuur, datreed-i de geheele verdieping voor en achter had uitgebrand, en door de ramen naar buiten sloeg, meester. Zou het petroleumstel wel goed schoon zijn gehouden Een gevaarlijk landrceerman. Door de Lonneker politie is gearresteerd K. B. die op den 16-jarigen T. H. met een landweergeweer een schot loste en hem in den hals trof. De toestand van het slachtoffer is redelijk. Dat lijkt al heel mal I By de vraagstukken op een examen voor godsdienstonderwijzers den Candida- ten opgegeven, behoorde o.a. een opstel „over de gedachte van een brievenbestel ler". (Vad). Een malle fout. In het publicatiekastje van een der gemeenten in Noord-Brabant kan men de „bekendmaking" lezen „De Burgemeester vanmaakt bekend dat onderstaande verlofgangers op den 1 Augustus overgaan naar de landweer, en herinnert hen hierbij om zich ter secretarie aan te melden voor 15 Augustus e.k. en hunne z a k d o e k- j e s mede te brengen." Een verlieerde gewoonte Vele kinderen en zelfs vele volwassenen hebben, wanneer ze op de wandeling een gerste-akker passeeren, de slechte gewoonte, om gerstekorels op te eten. Groene korrels zijn voor de gezondheid zeer nadeelig. De gevaarlijke straalziekte, die zweren en knoopvorming in het celweefsel te voorschijn roept en niet zelden een doo- delijken afloop beeft kan ontstaan door het kauwen van zoodanige onrijpe korrels. 't Is dus goed te waarschuwen voor het eten er van. Wie niet sterk is moet slim zijn. Een onaangenaam avontuur hadden Zondagmorgen na de godsdienstoefening, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. aan den 's Gravend ij kwal te Rotterdam de predikant en eenige leden van den kerkeraad. Deze bevonden zich in de consistorie, toen de koster de buitendeur afsloot en huiswaarts ging. De heeren zaten nu opgesloten. Gelukkig kwam een hunner op het idee, dat men uit het raam naar buiten zou kunnen komen. Een trapleer was spoedig gevonden en zoo zag men het zeker niet alledaagsche verschijnsel, dat een dominé en eenige kerkeraadsleden in hun beste plunje al klauterende en klimmende de consistorie uit een der ramen verlieten. Hij had 'l er goed. Onder het opschrift't Moet nog zoo slecht niet zijn in 't gevang, meldt de Nieuwe Gazet van Antwerpen Een zekere Karei K., die te St. Gilis een gevangenisstraf uitdeed moet daar vooral van overtuigd zijn. Zondagmorgen kwam de bestuurder van genoemde gevangenis bij dien K.. om hem te melden dat zijn tijd om was. Ta, ta, zei de gevangene, ik ben hier goed, en ik blijf hier. Maar er is niets dat u hier nog terughoudt, zei de bestuurder ge moet buiten. Dat gaan we eerst onderzoeken, merkte K. aan, en hij begon een verhaal waarby zijn toehoorder het meest ver wonderde gezicht moest zetten. 'k Heb nog wat op mijn geweten vertelde de zonderlinge kwast. In 1904 heb ik in de Vlaanderenstraat juweelen gestolen en 'k blijf, ja zeker, ik blijf. K. gaf dan zooveel aanduidingen over den juweelendiefstal, dat de bestuurder ten slotte besloot een onderzoek te doen instellen De kerel had inderdaad volle waarheid gesproken. K's wensch werd vervuld; hij blijft. Ja zeker, hij blijft. Verschietende sterren. Wie 's avonds een uur buiten blijft zitten, met het gezicht naar het oosten zal in de eerste helft van Augustus vooral omstreeks den lOen, talrijke ster ren zien „verschieten". Naar het straalpunt in het sterrenbeeld Perseus heeten ze perseiden. Zij zijn als afval te beschouwen, van een in 1862 verschenen heldere komeet. De voor- loopers der Perseiden vertoonen zich reeds in Juli, en er worden soms tot 20 Augustus toe achterblijvers van den hoofdzwerm waargenomen. Aan de Texelaars na hun strijd. Gij zyt het waard te zegepralen Te overwinnen in den strjjd, Het nageslacht zal nog verhalen Hoe eensgezind gjj Tex'laars zyt. De eer aan u o, Texelaren Door uwe solidariteit, Is 't dat ge uw eigen boot ziet varen Al is het ook na heeten strijd. Maar ook aan Helders wakk're mannen Zy hier een woord van lof gewyd, Daar zy met Texel samenspannen En deelden in den zwaren strijd. De „Dageraad" gloorde aan de kimmen Aleer de kiel nog was geleid, Der nieuwe boot, ge zaagt ze klimmen Nu is de zege u bereid. O I moog' ze hoog en hooger rijzen Steeds hooger eiken nieuwen dag, Om aan de wereld te bewijzen Wat eensgezindheid wel vermag. Laat nu het dundoek vrooiyk wapp'ren Ontplooi u o, Groen-Zwarte vlag Het is de vaan van Texelsch dapp'ren Die glansrijk waait van steng en stag. O 1 wilt die kleuren nimmer strijken Verval nooit weer in dwinglandy, Eens zeker, moet uw vyand wijken En dan zijt gij voor altoos vrij. De „witte" ja, blijft nog wel varen Maar, met een enk'le passagier, Haast is geen kop aan dek te ontwaren De „Dageraad" brengt het vertier. Ochlaat men zich dan vergenoegen Met 't postvervoer, al heen en weêr, Wellicht legt men na 't nut'loos zwoegen Er spoedig 't bijltje wel bij neer. De „Dageraad" is nu verschenen Steeds schrijdt ze verder op heur baan, Nooit raak' ze in 't avondrood verdwenen Maar blijf steeds in het Zenith staan. Doch dan den moed niet opgegeven Geen lafheid, halfheid gryp u aan, Naar de overwinning zij uw streven De kroon hangt aan het eind der baan. Dat gy het einddoel moogt bereiken Dat ge u voor oogen hebt gesteld, En eenmaal met die kroon moogt prijken Trots dwinglandy en magt en geld. Dan wordt de vraag niet meer vernomen Door Handelsman nog scharesliep, „Met welke boot zijt gij gekomen Wie bracht u over het Marsdiep Dan zal het lot het zoo bestieren, By 't rijzen van den „Dageraad" Dat het Groen en Zwart zal zegevieren Zoolang ge in eendracht samen gaat. N. A. A. K. Hooggeachte Redacteur Kan onderstaand een bescheiden plaatsje erlangen in het eerstvolgend nommer van uw veel gelezen blad. Woensdag 28 Nov. van het vorige jaar werd op eene verg. van landbouw „Hol lands Noorderkwartier" door den heer K. Zijp afgev. van Beemster, gesproken van 't geheel ten ondergaan van het echte Texelsche schapenras. Dit werd bevestigd door den heer de Gier, afgev. van Schagendien, bij een bezoek op Texel, was gebleken, dat ze er niet meer zijn. Het advies van den heer de Gier, werd door den voorz dier verg. als overtuigend bewijs gereleveerd. Mij is echter bij nader onderzoek gebleken, dat dit in strijd is met de werkelijkheid. Hoewel het aantal ex. van dat zniver ras niet groot is, ongev. een tachtig stuks, ontbreekt (volgens mijne opvatting) wel een nommer voor deze laatsten der „Mohikanen" op het programma voor de a.s. Tentoonstelling op ons Eiland. Bij voorbaat mijn dank. Oudeschild, 7 Aug. 08. C, C. Backer. Zondag 9 Augustus 1908. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds, Kyne. Koog. Voorm. 10 uur ds. van Hoogstraten pred. te Zeist. Oudeschild. Voorm, 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Nabetrachting. Oosterend. Voorm, 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boehe. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds, Scherpenhuysen Schagen, 6 Aug. Aangevoerd: 10 Pasrden f 60,a f 200,-; Veulens f 0,a f —0,—; 21 Stieren f 80 a 160, 25 Kalfkoeien f 160,a f 250— 73 Vette Koeien f 160 a f295; 28 Geldekoeien f 120 a f 190 25 Nuchtere Kalveren f 6 a f' 20, GraBkalveren faf 345 Lammeren f 8 a f 16, 650 Schapen (vette) f 20.— al 27.50 4 Varkens f 12,— a f 22 Vette Varkens 34 a 45 cent per Kg. 80 Biggen f 5,00 a f 10, Boter f 1,25 a f 1,35 per K.G. Kipeieren f 3,25 a f 3,75 per 100; Leiden, 7 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd 115 Stieren f124,— a f360,—; 184 Kalf- en Melkkoeien f' 157 a f 290; 106 Varokoeien f 118 a f 230; 173 Vette Ossen en Koeien f 182 a f 278 69 Kalveren (vette) f 67 a f 120; 51 Kalveren (magere) 16 at 12, Lammeren f a f 2212 Schapen (vette) f 19,— a f 28.— 581 Schapen (weide) f 15 a f 20; 223 Magere Varkens f 13- - a f 32,— 212 Biggon f 2,— k f 7,00; V.P: N. EIEREN VEILING. 7 Aug. 1908 f 3,15 tot i 4,50 por 100 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2