N°. 2180„ Donderdag 13 Augustus 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en A D V E R. T E N TI fi N worden aangenomen bi] de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Borg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; ll,-;3,-;6,- Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 8,56; 7,10 Aankomst Trein helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,80; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelezen het Provinciaal Blad van 1907, no. 75 Brengen ter openbare kennis le. dat bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handelis bepaald, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel, deze provincie betreft, in dit na jaar zullen gehouden worden te Schagen en Wieringen 24 Sept. e.k. te Hoofddorp 25 Sept. e.k. te Texel en Terschelling 26 Sept. e.k. 2e dat tot deze keuringen worden toegelaten alle hengsten, die tenminste 2V; jaar oud zijn. 3e. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden verplicht is daarvan tenminste 8 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schrifte lijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale rege- lings commissie (den Hr. W. Teengs te Alkmaar) met opgave van a. naam en woonplaats van den eige naar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek nummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moeders zijde en naam en woonplaats van den fokker 4e. dat een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden secretaris stort; 5e. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten, door den secre taris der regelings commissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel den 6 Aug. 1908. Burgem. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, L.B. RUIBING, Secretaris. 1 8 Aug. Van de gebeurtenissen, die in de afgeloo- pen week onze aandacht vroegen, mag, voorzoover ons land betreft, wel als de voornaamste genoemd worden, de feestelijke herdenking van den 50e geboortedag onzer geëerbiedigde Koningin-Moeder. Vooral in onze residentie is deze verjaardag met luis ter gevierd. En niet alleen van officieele zijde met een schitterende parade, zooals dat gebruikelijk is, maar inzonderheid van de zijde van de Haagsche burgerij. Op inderdaad indrukwekkende wyze is H. M. Koningin Emma gehuldigd, geheel in over eenstemming met Haar karakter zonder veel praal of schittering, maar ernstig doch eenvoudig; een huldiging die juist daarom zooveel te grootscher was en een zoo diepen indruk maakte op allen die het voorrecht genoten haar van nabij te zien, waaronder ook uw overzichtschrijver behoorde. Een 30-tal zang- en muziekvereenigingen schaarden zich Woensdagmiddag voor het paleis in het Voorhout en brachten aan de edele Vrouwe geestdriftig een aubade, een hulde in klanken, waarbij allen die in de residentie de zangkunst beoefenen mede werkten om de gevoelens der geheele bur gerij te vertolken. Een machtige indruk maakte de grootsche uitvoering van de Koningin-Emma-cantate, onder leiding van den bekenden componist van 't Kruijs, waarin de verdiensten van H.M. luide ge huldigd werden en waarin o.m. gezongen werd Uw schoonste roem blijf steeds Vorstin, Gij waart als Moeder een Koningin, Als Koningin een Moeder. Krachtig was de slotzang, geestdriftig gezongen door honderden zangers en zan geressen onder begeleiding van de muziek, de slotzang waarin door den dichter der cantate, de heer P. Landsman te Vlissingen de wenschen der Haagsche burgerij waren neergelegd de wenschen, die weerklank zullen vinden in de harten van allen die dankbaar erkennen den zegen ons land in onze Koningin-Moeder geschonken. Blijft one gespaard nog menig, menig jaar En wil 't geluk des volks altijd vermeeren; Blijft ons een Moeder 1 mogen wij elkaar Bevelen in de gunste onzes Heeren Komt dankt nu allen God Voor Zijne liefde en trouwe, Die Hy ons volk bewees, In 't leven dezer Vrouwe Moog 's Hemels gunste steeds Haar troosten, Haar verblijden, En eenmaal aan het eind, De hoogste kroon bereiden —o—o—o— Sedert we ons vorig overzicht schreven is het er met de verhouding tusschen ons land en Venezuela niet beter op geworden. Dictator Castro gaat voort ons zijn tanden te laten zien." Zoo heeft hij thans ook de Nederlandsche Consuls in Venezuela op zij gezet en zijn minister van buitenlandsche zaken opgedragen onze regeering kennis te geven, dat het met de „vriendschappelijke'' betrekkingen maar uit moet wez6n omdat n.b. Venezuela op verschillende wijzen door Nederland gehoond is. Venezuela zal niet kunnen voortgaan met het onderhouden van vriendschappelijke relaties met ons land, zoo heet het, zoolang geen satisfactie gegeven is voor het beleedigen door onzen minister resident van de republiek en re geering, het niet saluoeren door de „Gelder land" van de Venezolaansche vlag bij gele genheid van het afhalen van den minister resident en voor den aanslag op den Ve- nezolaanschen consul, op Curasao, diens familie, kantoor en wapensdhild. Je moet maar durven. We gelooven dat meneer Castro wel lang op de geëischte satisfactie zal moeten wach ten. Want als de beschuldigingen getoetst worden aan de werkelijkheid dan blijft er weinig van over. Al is het waar dat onze minister-resident door zijn schrijven in „Hou en Trou" der Venezolaansche regee ring aanstoot heeft gegeven, dan nog kan onze regeering daarvoor niet ter verant woording worden geroepen, temeer niet waar Castro geheel buiten onze regeering om met onzen gezant afgerekend heeft. Ook voor het opstootje te Curasao waar de Venezolaansche Consul werd gemolesteerd kan onze regeering geen verwijt treffen, daar het opstootje door dien consul zelf uitgelokt werd en hij 't alleen aan 't optreden van ons gezag te danken heeft gehad dat hij er het leven afbracht. En wat het niet salueeren door de „Gelderland" van de Vene zolaansche vlag betreft moet opgemerkt worden dat het schip daartoe niet verplicht was, omdat het voor de tweede maal binnen een jaar in de Venezolaansche haven ver scheen terwijl tevens, waar Castro reeds zoo vijandig was opgetreden, er geen aanleiding meer bestond om nog de eerbe wijzen in acht te nemen. Intusschen de toestand wordt er met dit alles niet beter op en de gedachte, dat wapengeweld noodig zal zijn om den Venezolaanschen dwingeland tot rede te brengen, dringt zich meer en meer naar voren. Laten we hopen, dat het zoover niet moge komen —o—o—o— Van de vergaderingen, die in de afge- loopen week werden gehouden trok inzon derheid onze aandacht, het Ned. R. Katholiek Vakvereenigingen-congres, dat te Utrecht dezer dagen bijeen kwam. Wel kunnen we hier geen verslag van dit Congres geven maar niet ondienstig lijkt het ons te ver melden dat het den stoot heeft gegeven tot het oprichten van een Bureau voor de R. Kath. vakorganisatie. Dit bureau dat bestaan zal uit afgevaardigden van de Ned. en diocesane vakbonden en R. Kath. secreta riaten zal tot taak hebben a het verzamelen van statistieke gege vens betreffende vakvereenigingsaangele- genheden en het dienen van advies in deze aangelegenheden aan daarbij belangheb benden b het bestudeeren van wetsontwerpen welke dienstig zijn voor de vakorganisatie of waarmede zij rekening heeft te houden en het verstrekken van advies nopens deze aangelegenheden aan regeerende lichamen; c het beheeren van een fonds tot uit- keering bij werkstaking en uitsluiting d het organiseeren van vakvereenigings- congressen en bijoenkomsten, ook in samen werking met andere corporaties e het oprichten van R. Kath. vakver- eenigingen te bevorderen en de plaatselijke vakvereenigiugen tot bonden te vereenigen; het verspreiden van lectuur ten dienste der vakbeweging. Zooals men ziet, een programma dat in zich sluit een belofte van veel arbeid, —o—o—o— Van het nieuws uit het buitenland ver mocht ongetwijfeld het meest de aandacht te trekken, dat omtrent den zoo tragisch geëindigde zegetocht van den koenen lucht schipper Zeppelin, die sedert zijn laatste „lucht-overwinningen" Duitschlands roem is. Hij was opgestegen met zijn bestuur baar luchtschip om den 24-uren tocht te maken en de geheele Rijnstreek waarboven het luchtmonster manoeuvreerde was in een roes van opgewondenheid en geestdrift geraakt. Overal waar het luchtschip ver scheen werd zijn bestuurder met kanon gebulder, klokkengelui en donderende toe juichingen van duizenden begroet en de tocht van Zeppelin was inderdaad een zegetocht als van een uit het strijdperk terugkeerenden met lauweren gekroonden overwinnaar. Helaas dat het slot zoo tragisch waswant terwijl het luchtschip even gedaald was om een kleine herstelling te ondergaan stak een storm op, sloeg het schip van de ankers, een vreeselijke ont ploffing volgde en van het prachtige lucht kasteel dat voor eenige uren nog de trots der Duitsche natie was, bleef weinig meer over dan wat oud ijzer. Voor Zeppelin een groote tegenslag. Zijn schip vertegenwoordigde een waarde van 2 miljoen mark, die de regeering uit zou betalen na volbrenging van den 24 uren- tocht. En bovendien na de vele teleur stellingen die Zeppelin reeds ondervond was deze wel het grootste omdat hij zoo dicht bij zijn doel al zijn verwachting in één slag vernietigd zag. Toch gaat hij niet bij de pakken neerzitten maar zal zoo spoedig mogelijk zijn arbeid weer hervatten, waartoe de Duitsche autoriteiten en de bevolking hem ruimschoots de middelen geeft. Want dadelijk na de ramp stroomde het geld toe aan Zeppelin om 'n nieuw schip te bouwenthans zijn reeds eenige miljoenen bijeen en als dat nog een paar dagen zoo aanhoudt, dan zal Zeppelin straks nog een heele vloot luchtschepen kunnen bouwen. —o—o—o— Parijs aanschouwt weer de genoegens van een staking en deelt er ook zoo nu en dan in. In het dorpje Villeneuve, niet ver van de Fransche hoofdstad is een conflict ontstaan tusschen de arbeiders der zand groeven en de directies, waarvan een staking het gevolg was. En deze was op haar beurt weer de oorzaak van een conflict tusschen de arbeiders en het gezag waarbij een botsing met de politie plaats greep die een aantal slachtoffers maakte. De staking te Villeneuve staat onder leiding van den algemeenen bond van den arbeid te Parijs en deze machtige vereeniging schrijft zoo nu en dan, by wijze van soli dariteitsverklaring met de verdrukte broe ders te Villeneuve kleine stakinkjes uit van een dag af een paar uur. Zoo hadden de Parijzenaars in de afgeloopen week reeds een paar keer het genoegen op ge noemde wijze aan den strijd der arbeiders herinnerd te worden. —o—o—o— Na het congres van den vrede heeft Londen thans de eer het congres van den vrijhandel te mogen herbergen. Dit congres draagt een internationaal karakter en van verschillende landen zijn er dan ook de afgevaardigden bijeen om in het belang van den vrijhandel besprekingen te houden. Ook een afgevaardigde van de Nederlandsche Vereeniging „Het Vrije Ruil verkeer" woont het congres bij. Ook thans is de Engelsche regeering niet achterwege gebleven haar belangstelling in het congres te doen blijken. Een paar ministers hebben er zelfs den vrijhandel- verheerlijkende redevoeringen gehouden, waarover de Engelsche protectionistische bladen nu alles behalve gesticht zijn. Dat was (e voorzien. TEXELSCHE COURANT. Abonnemcntspi'ijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1