N°. 2181„ Zondag 16 Augustus 1908, 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN SPOORDIENST van en naar Texel. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3, ;6,— Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje 10 Ct. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zweep gevonden in de Parkstraat. BEK EN DM A K IN G. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 14 Augustus 1908, bij hen is ingekomen een veizoekschrifö van DIRK PIETER KOORN van beroep banketbakker, wonende te Texel om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteitde voorkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie K. No. 1288, plaatselijk gemerkt B 29, en gelegen aan de Hoogerstraat te den Burg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Texel, den 14 Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. TEXEL, 15 AUG. 1908. Van alles wat. Het mooie weder van de laatste weken maakte plaats voor we zouden haast zeggen herfstweder. Liet wel de zon zich zoo nu en dan nog eens zien, regen en wind, en wel 'n koude Noor denwind, was voor enkele dagen ons deel. Voor den toerist was het mooi eraf; ze hadden niet te klagen de laatste weken hield het weder zich bij uitstek goed; mooi, vast weder, zonder te groote warmte, zoodat men zich overal heen kon begeven. Het vacantie genot sma kende deel der menscbheid heeft er van kunnen proüteeren met volle teugen. Toch heeft het weder van voor eenige dagen ook weder zijne goede zijde, vooral voor de veehouders, die tengevolge het uitblijven van regen de weiden zagen verdroogen waardoor behoefte ontstond aan voedsel voor het vele vee dat in de weide vertoeft. Voor den bouwboer was het in menig geval niet zoo gunstig, te midden van den oogst een tijd van regen en wind, is zeker niet zoo behagelijk. Zoo leert de ondervinding al weder hoe veler belangen uiteen loopen. We schrijven 15 Augustus;-dat is voor Texel een belangrijke datum, 't Was immers op dien datum in het vorig jaar dat Texels Eigen Stoombootonderneming zij het ook met een gehuurde boot den strijd aanbond tegen de groote maat schappij Alkmaar Packet, door een stoom- bootdienst te openen tusschen Texel en Nieuwediep. Laten we hieraan bij deze mogen herinneren. We zijn een jaar verder „Toontje Solidair," wiens geboorte toen werd aangekondigd is thans één jaar oud, dat wel een felicitatie waardig is. Het jongske trad met veel moed het leven in en heeft zich in den loop van het jaar krachtig ontwikkeld, zoodanig zelfs dat, wanneer niet een ongedachte teleurstelling zich had voorgedaan, het jongske op zijn eersten jaardag met een eigen nieuwe boot zou hebben gevaren. Dat is echter niet de schuld van „Toontje" zelve, die krachtig bleef en vol moed, doch eene teleurstelling van andere zijde, eene teleurstelling zooals in het leven meermalen wordt ondervonden trots energie en geestkracht. Voor den jarige zal het dan ook geen ontmoediging zijn, naar kan worden verwacht. Onder de goede leiding waaraan hij is toevertrouwd, worde hij steeds sterker en krachtiger. Den 15 Augustus is ook de datum, als uiterste termijn bepaald voor aangifte van inzendiogen op de a.s. landbouw tentoonstelling. Aan den avond van dien dag zal men dus kunnen oordeelen of de te houden tentoonstelling wat de inzending betreft eene goede figuur zal maken tegenover vele barer oudere zusteren. Voor de eer van Texel wen- schen wij dat zeker. Wanneer dit nummer van ons blad verschijnt, is het wel wat laat om alsnog eene aansporing te doen hooren, doch wij vleien ons dat velen zullen hebben willen luisteren naar het artikeltje het welk wij in ons vorig nummer deze zaak betreffende hebben geschreven, en onze stem niet zal zijn geweest als die eens roependen in de woestijn. De vele werkzaamheden tot voorbe reiding zullen nu een aanvang nemen. De terreincommissie heeft den lsten dezer alreeds haar arbeid op het terrein aanvaard, na zich van te voren er toe te hebben voorbereid. Omheining, ge bouwen, en meer andere betimmeringen op het tentoonstellingsterrein, getuigen alreeds van hare werkzaamheid. Het weer was voor een oogenblik haar niet zeer ten gunste, doch „na regen komt zonneschijn" leerden we alreeds op de schoolbanken. We zullen er dus den moed maar vóór houden. De tentoonstellingscommissie zal nu aan het woord zijn. Voorshands om de aanvragen te regelen, de plaatsing voor te bereiden, straks om die regeling uit te voeren. Dat is almede geen gemak kelijke, doch zeker wel een zeer moeielijke taak. Hangt het welslagen van eene ten toonstelling als deze, eerstens af van het weer, tweedens van de inzending, van een niet minder grooten invloed is het ordenen der in te zenden voorwerpen. Terecht is daarvoor eene groote com missie samengesteld, waardoor de werk zaamheden kunnen worden verdeeld over verschillende kleinere commissien, welke ieder haar eigen 'begrensd terrein en werkzaamheid zullen hebben te beheeren. Zoo kan uit vele onderdeelen één groot goed geheel worden gevormd, wanneer de verschillende personen zich met elkander weten te verstaan trouwens dat is het groote geheim voor het wel slagen van iedere zaak. Laten we wenschen dat dit door allen zal worden erkend, dan zal de gezamenlijke werk zaamheid goede vruchten dragen. De alg. verg. der H. M. v. L. is bepaald op Woensdag 9 September. De punten van beschrijving voor die vergadering vermelden verschillende mededeelingen, rekening en begrooting, een paar voorstellen van het Hoofdbe stuur en verschillende benoemingen, (men zie het Landb. Weekblad van 8 dez9r) zoomede bepaling van tijd en plaats der volgende alg. verg. Verder treffen wij onder de beschrij- vingspunten aan Korte lezing door den heer Mr. J. Coert van Rotterdam, over de in te voeren wetgeving op het arbeidscontract in verband met den landbouw. Korte voordracht door den heer Wage- maker, over het eiland Texel en den landbouw. Na afloop van de vergadering zal den afgevaardigden een rijtoer over een gedeelte van het eiland worden aange boden, iets geheel nieuw, doch dat zeker in den smaak zal vallen. De commissie met de regeling hiervan belast zal gewis grooten dank inoogsten wanneer zij deze rijtoer naar wensch kan doen slagen. Ondervinde zij veler steun. o De Cocksdorp Het vierjarig zoontje van den werkman M. Bakker viel bij het spelen in de sluis alhier. Gelukkig, dat het door den tim merman Jac. Daalder werd gezien. Deze begaf zich te water en bracht het knaapje behouden op het droge. Door de Directie van den Landbouw wordt ons het onderstaande tot opneming toege zonden. Invoer van Zwitsersche fokgeiten. Zooals men zich zal herinneren, zijn in den herfst van 1907 door de heeren J. Zuur bier te Beemster en R. Visser te Berkhout, in de provincie Rheinhessen, een aantal fokgeiten en bokken van het Zwitsersche Saanenras aangekocht, ten behoeve van een aantal personen in verschilende deelen des lands welke zich daartoe hadden aangemeld. Over de resultaten met deze dieren verkre gen is men over 't geheel zeer tevreden. In meerdere plaatsen is zelfs de invoer van deze dieren aanleiding geweest, dat men in ruimer kring meer aandacht aan de verbetering van de geitenfokkerij is gaan schenken. In verband daarmede hebben de heeren Zuurbier en Visser besloten, zich in het begin van September e. k. weder naar Rheinhessen te begeven, om voor hen, die zich daartoe zullen opgeven een aantal geiten aan te koopen. Op verzoek van de Directie van den Landbouw heeft de Kamer van Landbouw voor Rheinhessen zich bereid verklaard genoemde heeren in alle opzichten behulp zaam te zijn. Zooals bekend is heeft men juist het oog gevestigd op de provincie Rheinhessen, omdat de fokkerij van zuivere Zwitsersche geiten daar op hoogen trap staat. Reeds sedert meerdere jaren zijn daar in groote getale fokgeiten uit Zwitserland, hoofdza kelijk van het witte Saanenras, ingevoerd. Voorts heeft men daar reeds talrijke geitenfokvereenigingen, welke behoorlijk de melkopbrengt controleeren, alsmede een stamboek voor zuiver gefokte Zwitsersche geiten opgericht. Hier biedt zich dus de gelegenheid om tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan in Zwitserland zelf, zuiver gefokte Zwitsersche geiten aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok, alle onkosten van transport enz. inbegrepen, f 45.—te boven gaan. De heeren Zuurbier en Visser stellen zich voor een bezoek te brengen aan de fokgeiten- markt, welke den 3 September te Alzey zal worden gehouden en waar zij volgens mededeelingen, verstrekt door de Kamer van Landbouw, een zeer goede gelegenheid zullen vinden om zoowel jonge als volwas sen fokdieren aan te koopen. Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 20 Augustus e.k. wenden tot den heer J. Zuurbier te Beemster (prov. Noordholland). Nederland en Venezuela. Wat de „New York Tribune" schrijft „De zaken schijnen nu tot een hoogte te zijn gekomen, waarop zij voor pres. Castro kritiek beginnen te worden. Het is een kwestie van Castro tegen de heele wereld. Het zou ons spijten de zuinige Hol landers kruit en kogels te zien verbruiken bij een poging om Castro manieren te leeren, en de Yenezolaansche kustbewo ners te zien lijden, omdat zij het ongeluk hebben Castro's onderdanen te wezen. Maar eens moet toch de vraag worden beantwoord, wie in zijn recht is: Castro, of de rest van de wereld.8 Regeeringsplannen. Aan het N. v. d. D. wordt gemeld Bij de Regeering zijn plannen aanhangig tot opheffing van de Rijkslandbouwschool te Wageningen; de Rijks Hoogere Land- Tuin- en Boschbouwschool zou aldaar evenwel gehandhaafd blijven. Nu voor deze laatste inrichting ruimte te kort komt, wordt overwogen de lokalen van de Rijkslandbouwschool aan hare tegen woordige bestemming te onttrekken en ze toe te voegen aan de Hoogere Land bouwschool, welke dan zonder kosten de noodige uitbreiding kan verkrijgen. Het is evenwel niet de bedoeling de zoogen. Lagere Rijkslandbouwschool te sluiten, alleen zal zij verplaatst worden, vermoedelijk naar Groningen. De Iudische klasse, verbonden aan de Rijkslandbouwschool, zou worden ver plaatst naar Haarlem, waai' binnenkort door het Rijk een tuinbouwwinterschool zal worden gesticht. De nabijheid van het Koloniaal Museum zal een voordeel zijn. Voor tal van joDgelui zal de school te Haarlem een uitkomst wezen, omdat zij als „spoorstudenten" gemakkelijk van Amsterdam, Leiden, Den Haag en andere gemeenten de school zullen kunnen bezoeken. En ongetwijfeld zullen er te Haarlem heel wat meer jongelieden zich voor Indië gaan voorbereiden dan thans te Wageningen; de studiekosten zullen toch aanzienlijk geringer zijn, omdat de jongelui in 't ouderlijk huis kunnen blijven en niet „op kamers" behoeven te wonen, wat voor velen een te dure geschiedenis wordt. De man der duisternis. In den raad der Gemeente Strijp (N.B.) kwam de openbare verlichting ter sprake. Alle leden wenschten hiertoe gaarne de noodige gegevens te doen verzamelen, daar de toestand gewoonweg bedroevend is. Honderden personen passeeren des avonds den Hoofdweg der gemeente, terwijl overal de diepste duisternis heerscht. Allerwege dringt men dan ook op gasverlichting aan. De Burgemeester verklaarde er echter tegen te zijn, om redenen Z.Ed. Achtb. ergeene „uitkomst" in ziet TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1