Gemeenteraad van Texel. Oudeschild, 14 Augs. „De Dageraad" heeft hedenmorgen onze haven verlaten, om de noodige verbeteringen te ondergaan. Woensdag a.s. hoopt zij haar gewonen dienst te hervatten. Door het ruwe weder gedurende de laatste dagen heeft de visschervloot maar 1 dag in zee kunnen zijn. Verlangend wordt naar bestendiger weer uitgezien, daar in den laatsten tijd de verdiensten der visschers niet zeer schitterend zijn geweest. Het gebrek aan woningen laat zich hier meer en meer gevoelen. Geen ruimte hoe klein ook, blijft onbewoond. Jongelui, die al lang het voornemen koesterden, in het huwelijk te treden, moeten dit nalaten, omdat ze geen woning kunnen krijgen. Zou een bouwondernemer hier geen goede zaken kunnen maken, door het bouwen van een blok huizen onder een dak Voor een huurprijs van f 1 a f 1.25 kwamen zij gemakkelijk aan den man. Ook eenige grootere huisjes zouden voor f 1,50 a f 1.75 gretig huurders vinden. Wie bindt hier de stoute schoenen aan en voorziet in den nood Ons dunkt er is nog wel iets mede te verdienen. Een gulle kastelein. De kastelein L. J. K., aan de Geldersche kade te Rotterdam, was gewoon ieder jaar op den Zaterdag, dat de kermis ingeluid werd, aan de bezoekers van zijn café een borrel om niet te geven. Dit jaar bedacht hij alle bezoekers met een kruikje jenever, waardoor de aanloop zoo groet werd, dat de man de hulp der politie moest inroepen, om de op jenever gestelde lieden, die zijn café binnen dron gen, te verwijderen. Uit eigen beweging moest hij, om er een einde aan te maken, zijn café van half zes tot achten gesloten houden. De roep van goedgeefschheid had zich in een oogwenk onder de sjouwers verspreid. Van een moeder en kinderen. Te Opheusden woonde een echtpaar, dat eenige jaren geleden naar Duitschland vertrok. Hun gezin vermeerderde en een vijftal hadden ze toen de kostwinner ziek werd en stierf. Het weinige huis raad werd ingepakt en daarmede kwam de weduwe terug en vestigde zich in hare geboorteplaats. Van gemeentewege werd gezorgd voor een woninkje en ver der moest zij maar zien met haar kinde ren, waarvan de oudste 12 jaar was, rond te komen. In het begin ging alles redelijk goed moeder ging druk uit werken en haar kroost trachtte met bedelen ook wat te verzamelen. De buren bemerkten dat zij nu en dan logés had en vooral een vroegere kennis uit Duitschland be gon zijne bezoeken opvallend druk te herhalen. De bezoeker werd eindelijk niet meer gezien efi op een goeden dag misten de kinderen de moeder, die was 's avonds met den trein van half twaalf in de richting van Duitschland vertrokken En nu de kinderen? Dezen loopen hulpbehoevend rond en gaan dagelijks langs de huizen rond om het allernoo- digste levensonderhoud bijeen te krijgen. Hun toestand is eenvoudig niet te be schrijven vanwege de vervuiling enz. want die ellende duurt al sedert eenige weken. Wel helpen de buren, ook be hoeftige menschen, zooveel zij kunnen, doch hoe moet het gaan als het najaar en vooral als de winter aanbreekt Van twee Kenau,s. Aan den Sloterweg te Haarlemmermeer kregen twee buurvrouwen twist met elkander, welke zoo hoog liep, dat zij elkander te lijf gingen. De een kreeg daarbij met een bezemstok een zoodani- gen klap op haar rechterarm, dat deze erg opgezwollen is en zij er niets mede kan doen. De ander ontving als haar deel de noodige krabbels en schrammen. Een oogenblik later dronken zij samen weer koffie bij elkander en waren weer verzoend. Eet dorp aan de grenzen. Uit Dinxperlo schrijft men aan de „Geld". Dezer dagen hadden we hier het vol gende grenstafereeltje. Er zwierf een drenken vrouw uit Oldenzaal bedelend rond, welke om het medelijden op te wekken wees op een harer voeten, waar aan zij de vijf teenon miste. De politie had heel wat met haar te stellen. Ze had nog eenige dagen gevangenis te goed en hield zich toen de politie verschoon op Pruisisch gebied achter de paaltjes schuil. Eenige straatbengels, die haar trouw achtervolgden, gaven haar een duw, zoodat ze op Hollandsch gebied verzeild raakte en onze politie haar in arrest kon brengen. Hollandsche straatjongens die Holland- scho politie helpen 't is wel een zeld zaamheid Smokkelen per vlieger. Nu de vliegertijd weer is aangebroken is men aan de Geldersche grenzen op een eigenaardig idee gekomen. Is de wind gunstig dan laat men groote vliegers op waarvan de staarten uit sigaren bestaan en men trekt zoo de grenzen over. Loopt men gevaar, zoo heeft men slechts het touw door te snijden en de vlieger keert weer op Hollandsch gebied terug, waar hij per fiets wordt gevolgd, tot op de plaats waar hij gevallen is. Brand door hooibroei. Een ontzettende brand heeft Zondag het dorp Wervershoof (N.H.) geteisterd Te ongeveer 12 uur wees een rosse gloed den weg naar de ramp. Van den „Zwaagdijk" leek het één vuurpoel, die des te groot er werd-, naarmate men het dorp Wervershoof naderde. De brand was ontstaan door hooibroei, in de boerderij van J. Metselaar, die, hoewel zelf hooisteker, en reeds meer malen gewaarschuwd dat zijn hooi „rook" dit te lichtzinnig opnam. De boerderij is geheel in de asch gelegd. Van den inboedel werd totaal niets gered Mede verbranden geheel de bakkerij der wed. Deen, het huis met timmermanswerk plaats van Botman, het winkelhuis der wed. Roosendaal, de rentenierswoning van Pieter Neefjes. Van alle is de inboedel zoogoed als geheel vernietigd, doch dekt verzekering de schade. Een kostbare bladwijzer. Een oude bijbel met zilveren haken voor sluiting, werd dezer dagen te Scherpenisse (eiland Tholen) voor den dag gehaald voor een oudheidkooper, maar men kon het over den prijs niet eens worden. De eigenares bladerde na het vertrek van den antiquair er in en vond als bladwijzereen bankje van honderd pop 1 De bijbel had circa een halve eeuw gelegen, maar die rust heeft werkelijk het papiertje niet in waarde doen ver minderen. Het was de weduwe, de eigenaresse yan den bijbel, zeer welkom. Hazenjacht in den verboden tijd. Te Culemborg kwam een dezer dagen een haas de stad inwandelen, natuurlijk met den noodigen haast. Het bleef niet uit, dat hij direct door een volksmenigte werd achtervolgd, maar niemand, die den verdwaalde kon machtig worden. Juist op het oogeDblik, dat het dier aan een der kerken een bezoek wilde gaan brengen, kwam er een fox, die, alhoewel buiten den jachltijd, geen medelijden met den haas had en hem zonder veel lawaai dood beet. Of tegen den hond, als overtreder der jachtwet procesverbaal is opgemaakt, wordt niet gemeld. Vermakelijk voor het puibliek. Te Dedemsvaart speelt men een spel letje. Aan de Balkbrug over de kolonie- wijk legt een bewoner, van ,t Oever, een vonder, dat door de bevoegde macht, rijksveldwacht, wordt opgeruimd. Van 't Oever legt het vonder weer, de politie neemt het weer op en zoo gaat dat steeds door. Nu is, naar de „Dedemsv. Ct." meldt, een nieuw bedrijf toegevoegd aan 't kluchtspel, dat in 't algemeen niet de achting van 't publiek gez; g doet vermeerderen. Op de helft van de wijk is in de richting er van, op hoog bevel en onder leiding van een opzichter aan geheide palen een stevig hek bevestigd, dat van 't Oever radicaal zijn lust tot brnggetjes-maken moest afleereneen olifant zou er met eerbied naar opgezien hebben ook het vondertje was andermaal verwijderd en dit alles onder toezicht van de gewapende macht. Politie passeert en wacht, neen behoeft niet te wachtendaar nadert reeds van 't Oever, gewapend met zaag, bjjl en hamer: hij neemt geen notitie van de glimmende knoopen, maar zaagt een opening in het forsch9 hek en herstelt het bruggetje. Van 't Oever naar huis, politie dito. 't Publiek in de wolken 't snakt al reeds naar het volgende bedrjjf. „Nou zit-i der an, dat is uuttelokt" sprak een stem uit het bet volk. Ziekte onder de varkens Onder de gemeente Sloten (bij Amster dam) komen vele gevallen van vlekziekte onder de varkens voor de gestorven en zieken dieren worden op geheimzinni ge wijze door „knorsen" opgekocht en voor verbruik in den handel gebracht. De gemeentepolitie heeft een verscherpt toezicht ingesteld. Nu de vlekziekte onder de varkens zoo erg heerscht, laten vele boeren in de Meer hun varkens inenten. Jammer, dat men er nu pas toe komt, daar de inenting wel bedoeld is als voorhehoed-, doch niet als geneesmiddel. Vandaar dat de inenting nog al eens komt als „mosterd na den maaltijd" en de inge ente dieren toch soms sterven. Bovendien verhoogt het niet het vertrouwen, dat bij velen zelfs nog geheel ontbreekt. De nonvlinder. De redacteur van „Onder de menschen" in de „N. R. Ct." schrijft over de non vlinder. Hij heelt een bezoek aan de plaatsen der verwoesting gebracht en vertelt over den aanblik van den weg van Chaam naar Alphen. „De gevolgen van de rupsen-plaag zijn hier niet twijfelachtig. De bosschen die uit masthout van 'n 15 tot 'n 45 jaar oud bestaan, zien er dor en dun uit niet frisch glanzend groen van kruinen en schaduwrijk, doch kaal endoorzichtelijk Sommige boomgroepen die het vratigst afgevreten zijn, herken je op een paar honderd meter ver al aan de roestbruine kleur, of 't er gebrand heeft. Daar zijn stammen, wier takken geeu enkele naald meer dragen. En voor wie van boomen houden is 't een heel weemoedig, onver getelijk triestig gezicht." Een waarschuwing voor velen. De Utrechtsche correspondent van „Het Volk" schrijft Een Utrechtsch arbeider, die in geld verlegenheid zat, schreef dezer dagen op een advertentie van de „Vennootschap Nationonale Credit- en Hypotheek-instel ling," Box 165, 's-Gravenhage, om f 60 ter leen zonder borgen. Hem werden toen eenige papieren toegezonden met verzoek f 6 te zenden voor „Informatie en portokosten", waaraan hij, dom genoeg voldeed. Eenige dagen daarna ontving hij wederom een schrijven met verzoek voor „verdere kosten" nog 1 gulden in te zenden onder mededeeling dat na inzending daarvan „geen kosten meer verschuldigd" waren. Weer zond de man den gevraagden gulden, waarna hij eenige dagen later een schrijven ontving van den volgenden inhoud „Wij moeten u tot onze spijt berichten dat de door u bij ondergeteekende crediet- aanvrage gedane geldleening is afgewezen. Indien twee soliede borgen worden gesteld kan de aanvraag opnieuw werden be handeld". Men heeft dus van dezen in verlegen heid zittenden armen drommel met mooie praatjes f 4 weten machtig te worden onder het mom van informatie en por tokosten. Ik acht het noodig den lezers van dit blad met dezen zwendel in kennis te stellen opdat niet meer arbeiders de dup«^ daarvan werden. In de stukken noemt de directie dezer fijne „vennootschap" zich De La Porte Co. Men ontboude het adres en zende geen geld. Urk toch badplaats Door den heer A. F. van Spanje, ma kelaar te Velp, is op het eiland Urk een onderzoek ingesteld omtrent de geschikt heid van een terrein en naar de moge lijkheid tot aankoop daarvan voor de oprichting van een bad-hotel. De resul taten van dat onderzoek zijn gunstig. Wat geen boter is, is margarine. Volgens de nieuwe Engelsche boterwet is margarine elk voedsel, al of niet met boter gemengd, dat op boter gelijkt. Maar nu zijn er vegetariërs, die uitsluitend een plantenvet eten, dat als plantenboter bekend staatnotenboter is b.v. een bekende soort. Die zou, volgens de wet nu ook margarine moeten heeten en daar bedanken de vegetariërs voor. Margarine, zeggen zjj, is iets wnar dierljjk vet in voorkomt Maar al verscheidene malen heeft de rechter verkoopers van planten boter beboet, omdat zij het niet onder den naam van margarine verkoopen. Geen-boter, geljjk men dit plantenvoort- brengsel zou willen noemen, mag ook niet. Indiaansche logika. Wjj begrijpen de bleekgezichten niet zeggen de Indianen zij vergunnen aan den eenen mensch om brandewijn te vervaardigen en aan den anderen mensch om dien te verkoopen, en dan stellen ze politieagenten aan om hen die er van drinken, gevangen te nemen en op te sluiten. En als dezen dan uit de gevange nis komen, dan drinken ze weer en dan worden ze weer achter de tralies gezet. Voorz. de heer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de h.h. Dijt, Over, Koning, Bakker, Lap, Langeveld, Zijm en Dros. Secretaris de heer Ruibing. Afwezig met kennisgeving de hh. Dikkers en Mets, zonder kennisgeving de hr. Keesom. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. deelt mede dat is ingekomen: een schrijven van D. Mets, hulptelegraaf- kantoorhouder te Oudeschild, die zijn dank betuigt voor de verhooging zijner jaarwedde; een schrijven van hh. Ged. Staten, vermel dende dat bij Kon. besluit aan deze gemeente volgens art. 53 der wet op het lager onder wijs, eene subsidie is verleend van f3850,— (gevraagd was f 4000,-); eene missive van Ged. Staten, behelzende de mededeeling dat door ZE. den Minister v. Binnenl. Zaken geen voldoende termen zjjn kunnen gevonden worden om aan H.M. de Koningin voor te stellen machtiging te ver- leenen tot het geven van een extra-vergun ning voor verkoop van sterken drank aan den pachter van de restauratietent op het tentoonstellingsterrein; een schryven van ZEx. den Minister van Waterstaat dat genoegen werd genomen met de personen welke tot hulptelegraafkantoor- houder te Oosterend waren benoemd alsmede met de lokaliteiten aldaar. Wordt gesteld in handen van de heeren Mets, Zijm en Lap, tot onderzoek. Eerst genoemde als voorzitter. Als commissie van onderzoek worden hiervoor aangewezen de heeren Bakker, Koning en Keesom. Deze rekening wordt overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek vast gesteld, alleen had de commissie deze aanmerking dat de boter niet op Texel doch elders betrokken wordt. In overweging wordt gegeven zoo mogelijk daarin veran dering te doen komen. De andere leden van dén Raad waren het bljjkbaar wel eens, dat het wel ge- wenscht was de benoodigdheden in deze gemeente te betrekken, doch meer dan een achtte dit vrjjwel onmogelijk, terwijl men moeielijk de eisch kan stellen dat alles hier wordt betrokken. De raad gaat over in geheim comité om deze zaak nog even te bespreken, daarop wordt overgegaan tot stemming en de eenige sollicitant mejuffr. A. van Oerle— Groesen te Amsterdam, met algemeene ^stemmen benoemd. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 739,45. De heer Dros maakt de opmer king dat het kohier schoolgelden niet is zooals het feitelijk moest zijn. De voorzitter zegt dat dit reeds een punt van bespreking heeft uitgemaakt by B W en dat den Secretaris was gevraagd een nieuw ontwerp verordening op de school gelden te maken. De heer Over voegt daaraan toe, dat B W de verordening ook niet goed vinden en wijst op de onbillykheid, dat thans iemand met f 1000 inkomen evenveel betaalt als iemand met f 6000 inkomen, waarop de heer Dros de opmerking maakt, dat hefc billijk is wanneer ieder bijdraagt naar zijm inkomen. Door Ged. Staten wordt bezwaar gemaakt tegen het in een vorige vergadering door den raad genomen besluit tot aangaan eener geldleening groot f 10260, nl op de bepaling dat vanaf 1914 meer zal worden afgelost dan voor dien tyd, dus tegen de stygende aflos sing en meenen verder dat de kosten van do 3 gouden medailles voor de tentoonstelling door de gemeente te geven, moeten worden bestreden uit de gewone uitgaven en niet door eene geldleening. B&W stellen voor het genomen besluit te handhaven en er op te wyzen dat in 1913- eene geldleening, groot f 6000 ten laste der gemeente geheel zal zyn afgelost en dus na dien t(jd beter een hooger bedrag kan worden afgelost van de leening groot f 10260 en verder dat do extra-uitgaven als gevolg der tentoonstelling (bv. voor versterkt politie toezicht) als anderszins, de kosten voor de- medailles moeilijk uit de gewone uitgaven- kunnen worden bestreden. Overeenkomstig het advies van B&W wordt besloten. Vrijdag 14 Aug 1908, voorin. 11 uur. []o—o[] 1 /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Aanbieding gemeenterekening dienst'07. 3 Idem rekening Algemeen Armbestuur, dienst 1907. 4 Vaststelling rekening Algemeen Wees huis, dienst 1907. 5 Benoeming gemeente-uroedurouiu te de Cocksdorp. Vaststelling kohier Schoolgelden. 3e kwartaal 1908. 7 Voorstel wijziging plan geldleening grootr f 10250,—.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2