N°. 2183,, Zondag 23 Augustus 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT v. Texel 4,15; 6,40; 11, 3, 6, Zondags 4,15; 6,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,83 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, of koope in onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 10 postzegels, gevonden te den Burg. TEXEL, 22 AUG. 19Ó8. Voorbereiding. De te wachten tentoonstelling, annex de feesten, eischen groote voorbereiding zal het geheel voldoen aan de eischen welke daarvoor mogen worden gesteld. Ofschoon we zulks reeds een jaar lang hebben kunnen weten en dan ook reeds vele voorbereidingen werden getroffen, is er evenwel veel wat uit den aard der zaak tot den laatsten tijd moet wachten. Doch ook daaraan wordt thans met kracht gewerkt, wij bedoelen het gereed maken en inrichten van het terrein voor de tentoonstelling aangewezen. Wjj brachten dezer dagen een bezoek aan dat terrein en hebben ons kunnen overtuigen met hoeveel ambitie en ijver de werkzaamheden daar worden voort gezet. Het terrein is alreeds door eene schut ting tot een geheel vrij terrein gemaakt en de toegang er toe is door goede poorten mogelijk gemaakt. Op het terrein zelve verrezen alreeds een paar gebouwen, als het hoofdgebouw en een kantoor aan de stallen voor het vee is men druk bezig, eene tribune, vóór den ring waarin het vee zal worden rondgeleid, is alreeds opgeslagen en aan de restauratie wordt ook met kracht gewerkt. Dit laatste gebouw biedt eene respec tabele ruimte, het beslaat eene opper vlakte van 40 bij 18 M. Waren er alreeds bezwaren gerezen dat het te klein zou blijken te zijn, wanneer men het gebouw beziet dan, dunkt ons, komt men tot de overtuiging dat de ruimte vermoedelijk wel voldoende mag worden geacht. Eenige honderden personen kunnen daar worden geplaatst en nu moge men ook al een grooten toeloop van feest gangers verwachten, die allen zullen maar niet zoo terstond een wedloop houden om iederen avond de in dit gebouw te houden voorstellingen bij te wonen. Er zijn nog andere vermaken, welke voor het jonge volk wellicht meer aantrekkelijks zullen hebben en die bovendien dit voordeel hebben dat niet zoo'n geduchte kneep aan de portemon- naie wordt toegebracht, want om een koopje behoeft men nu niet naar de Variëté-voorstellingen te gaan. 't Is een recht idylisch plekje, dat gedeelte waar de restauratietent verrijst ten Noorden, Westen en Oosten wordt het beschut door veel geboomte en aan de front- of zuidzijde geeft het een zoo recht mooi panorama aanzicht te aan schouwen op het dorp den Burg, dat men er als het ware in verrukking over geraakt. Bij het vele wat de feestbezoekers hier zullen zien, zal niet weinig dit panorama-gezicht de aandacht trekken en hoogelijk worden geroemd. De keuze, om op deze plaats het gebouw op te trekken, waar de feestgangers kunnen uitrusten en zich van verver- schingen voorzien, is eene gelukkige keuze, het heerlijk uitzicht van daar biedt groot genot en kost niets van inkoop, dat is je ware. De inzending op de tentoonstelling belooft zeer belangrijk te zijn, gerekend naar de aangiften welke werden gedaan. De catalogus is nog niet verschenen, gelijk is te verwachten. Het ziften en rangschikken der inzendingen eischt veel tijd; evenzoo het doen drukken van programma, ook al betrekt men dergelijk werk van elders, (dat wel een chronische kwaal schijnt te zijn in dezen tijd.) Voor de huisvesting schijnt volgens de daaromtrent gedane mededeelingen afdoende gezorgd, hetwelk voor de be zoekers welke nachtlogies benoodigd zijn, geruststellend mag heeten. Vanwege den Rijwielersbond alhier wordt naar wij vernemen voorzien in eene gelegenheid tot het plaatsen van rijwielen. Hebben wij goed verstaan dan zou voor dit doel eene tent worden gebouwd aan het Schildereind, waarin minstens 900 rijwielen eene goede berg plaats kunnen vinden. Wanneer zoo van alle zijden mede werking wordt betoond, dan kan met goed vertrouwen de komende feestweek worden afgewacht. Doe ieder naar zijn vermogen. Oosterend21 Augustus Volgens mededeeling van de afdeeling Hydrographie van het Ministerie van Marine aan de Vereeniging „Betracht het Goede" is het wrak van het stoom schip „Ninian Paton" in de Noorderhaaks- gronden waarvan beide masten en do schoorsteen hoog boven hoog water uit steken, bij minder helder gezicht een zeer goed merk ter verkenning voor vaartuigen van om de Noord komende, bestemd naar het Westgat of het Schul- pengat. Vlieland20 Aug. Nog eens weer de vogelmoord. Dag in, dag uit, hooien wij de schoten val len vlak nabij onze kust. Na de wreede jacht van dit voorjaar was daar een korte poos van rust, scheen de slachting geëindigd. Scheen want na enkele maanden waren ze er weer de jagers van Wieringen. Ze worden uitgeroeid onze mooie zeevogels, zijn het al gedeel telijk. Een modegril verschaft den jagers eene goede, gemakkelijke kostwinning. De moord wordt ruim betaald en het wreede werk voortgezet. Arme onbeschermde zeezwaluw! Geen wet schijnt een einde te kunnen maken aan deze jacht. De vogels wor den neergeschoten en hun jongen sterven den hongerdood in onze duinen. Waarom wordt er eigenlijk nog over geschreven? het is even nutteloos schijn baar als alle uitroepen van ergernis bij ieder schot. We hebben ons al zoo lang geërgerd aan dit gedoe, artikelen zijn er over geschreven en met volle instem ming gelezen. Och, maar de zilvergrijze veeren staan zoo mooi op elegante dames hoeden. Mogelijk zondigen zij, die de veeren dragen van onze gisteren en heden en morgen neergeschoten zeevogels, onwe tend. Hebben zij die mooie dieren nooit gezien in al haar vlugheid en kracht, zulk een sieraad van onze eilanden, weten zij ook niet, hoe nuttig ze zijn. In dat geval zal al het geschrijf, al het gepraat toch niet geheel en al nutte loos zijn. Brengt het misschien hier of daar een enkele terug van het volgen eener gruwelijke mode en wordt haar voorbeeld door meerderen gevolgd, dan zal geen hoogere bescherming, die zich nu zoo wachten laat, meer noodig zijn, als wij zeiven op deze wijze een einde hebben gemaakt aan den vogelmoord. Een blijde gebeurtenis. Buitenlandsche bladen zoo schrijft de „N. Crt." bevatten Zaterdag een telegram uit Apeldoorn, meldende dat Hare Majesteit de Koningin in gezegende omstandigheden zou verkeeren. Het bleek het blad, dat te Apeldoorn dit gerucht algemeen geacht wordt waar heid te bevatten. De gelukkige gebeur tenis zou tegen Februari-Maart mogen worden tegemoet gezien. Het Hof zou— behoudens bizondere omstandigheden den winter op Het Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht dat Hare Majes teit zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar zelden een rijtoer maakt. Het blad maakt niettemin van dit blijde bericht slechts onder voorbehoud melding, daar het een rechtstreeksche bevestiging er van niet kan geven. Een jubilé. De Z. Eerw. Heer G. C. L. Buysman, Deken en Pastoor te Schagen, ook hier zeer goed bekend, vierde Woensdag 19 dezer zijn zilveren priesterfeest. Uit Schagen wordt hieromtrent aan de „Alkm. Ct." geschreven „Den 18den werd van het station alhier feestelijk ingehaald de Z. Eerw. deken en pastoor G C. L. Buysman, pastoor alhier, die den 19den zijn zilveren priesterfeest viert. De straat, die toegang geeft tot de kerk, was met groen en bloemen versierd, voor den toren was een eerepoort opgericht, terwijl in de kerk zelve guirlandes van groen en andere versieringen waren aangebracht. Op plechtige wijze werd de deken de kerk binnengeleid, voorafgegaan door strooistertjes en jonge knapen, dragende vaandels en kruisen, Door de vele aan wezigen werd den jubilaris een welkomst groet toegezongen en daarna door het R. K. zaugkoor een feestcantate. Een plechtig lof besloot den vooravond van het feest. De deken dankte den paro chianen voor de luisterrijke ontvangst, 's Avonds was de eerepoort schitterend verlicht. Van vele huizen waaide de vaderlandsche driekleur. Nuttige vogels. De St. Ct. n°. 195 (Staatsbl. n°. 231) bevat een K.B. van den 18 Juli, bepalende dat. mede te allen tijde geacht worden voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn lo. alle soorten van meeuwen (Larus) en sterns of zeezwaluweu (Sterna en Hydrochelidon); 2o. de spreeuw, panlijster, spraan, spra, sprottor, (Sturnus vulgaris-. Ten aanzien van deze vogels kunnen overeenkomstig artikel 3 der wet van den 25sten Mei 1880 (tot bescherming yan diersoorten nuttig voor landbouw of houtteelt) voor zooveel betreft de vogels genoemd sub lo de verbodsbepa lingen van artikel 2 der wet en voor zooveel betieft de vogels genoemd sub 2o, de verbodsbepalingen van artikel 1 der wet, tijdelijk en ondere zekere voor waarden door de Comm. der Koningin in de provinciën worden opgeheven. Een vreemde geschiedenis. „Het Volk" meldde Vrijdag, dat een zoon van een rechter te Amsterdam, betrapt wegens diefstal van een fiets in de badinrichting aan den Heiligenweg aldaar, na vier dagen in voorloopige hech tenis te hebben vertoefd losgelaten werd, waarop hij zich door vertrek naar Ame rika aan verdere „onaangenaamheden" onttrok. „Terecht scureef genoemd blad mag hier de vraag worden gesteld, welke invloeden er toe hebben meegewerkt, om den zoon van een rechter, die zich be zondigde, zoo spoedig de vrijheid te doen hergeven. Of bestond er geen gevaar dat de jonge man zich door de vlucht aan de gevolgen van zijn daden zou onttrekken 1', Het „N. v. N." schreef Zaterdagavond dat het geen directe afdoende inlichtin gen kon krijgen, doch dat genoemd jong- mensch werkelijk naar Amerika is ver trokken. Het „Hbld." wees er op dat invrijheid stelling van een verdachte veroorloofd is en meermalen voorkomt. Het „N. v. d. D."deelde mede, dat de vader van den aangehoudene onmiddellijk alle benadeelden schadeloos heeft gesteld en van hen een verklaring kreeg, dat zij geen vervolging wenschten. Er bestonden in dit geval geen termen tot een straf zaak. Het rechtsgevoel is met dit alles echter niet bevredigd en geeft veel te denken. De „Arnh. Ct." zegt „Mochten deze mededeelingen juist zijn, en is noodig dat dit nader onder zocht en het resultaat van dat onderzoek openbaar gemaakt wordt, dan zou dit inderdaad een schandaal zijn, dat niet ongestraft mag blijven. Gelijkheid voor de wet is een eisch, waartegen niet gezondigd mag worden, terwijl de onpar tijdigheid der justitie boven elke verden king moet staan. Van den Minister van Justitie mag worden verwacht, dat een streng onderzoek bevolen en zonder aan zien des persoons, naar bevind van zaken gehandeld zal worden. Laat je niet beetnemen. Een inwoner uit Papondrecht, verlokt door het aanbod in een blad, waarbij voor de luttele prijs van f 1.50 een „Pop op natuurlijke groote" met twee gratis pop pen van 23 cM. verkrijgbaar gesteld wordt, zond een buitenlandschen postwis sel van dit bedrag aan het opgegeven adres „Queen Victoriasteeg London". Met spanning werd het groote pak ver beid. Verbeeld u de teleurstelling van groot en klein toen de postbode een groote enveloppe bezorgde, verzonden uit Rot terdam, voorzien van een postzegel van 5 cent, en die niets inhield dan een lap ruw katoen, bedrukt met 1 groote en 2 kleine poppen. Deze figuren konden uitgeknipt en met zaagsel opgevuld wor den, dan had de familie de drie beloofde poppen 1 Voor 1.63 ontving men dus een waarde van misschien 15 cent. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Ct-3. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1