N°. 2184, Donderdag 27 Augustus 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 4,15; 6,40; 11, 3, ;6> Zondags 4,15; 0,40; 8,45; 11,15; 3,—; 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,32 12,17; 3,56; 7,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a, Helder 7,14; 8,27*; 9,30; 11,20; 2,56; 6,33 BOOT: V. Helder 5,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondags 5,15; 7,45; 10,20; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, ofkoopein onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. Kosteloozc Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot hos- telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Donderdag 3 September, 's middags 12 uur; te De Cocksdorp, ten huize van Jb. Buijs op Dinsdag 1 September, voorm. II1/, uur; te De Waal, ten huize van den genees heer Van der Vegt, op Dinsdag den 1 September des namiddags 7 uur. Texel, den 24 Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBINGW F. HIDDINGH. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat de navolgende bekend making is aangeplakt De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gezien het besluit van Ged. Staten dier provincie dd. 5 Augustus 1908, No. 12; Gelet op artt. 9 en 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noordholland a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Maandag 2 November 1908 met zonsopgang b. de jacht op klein loildmet uitzon dering van die op hazen en fazanten, zal wordon geopend op Zaterdag 29 Augus tus 1908, met zonsopgang c. de jacht op hazen en fazantenzal worden geopend op Zaterdag 26 Septem ber 1908, met zonsopgang d. de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het „Provinciaal Blad" worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 8 Augustus 1908. De Commissaris der Koningin, VAN TIENHOVEN. Texel, 22 Augustus 1908, De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Aug. „Wij willen tentoonstellen, wij moeten tentoonstellen en wij zullen tentoonstellen. Zoolang onze Vereeniging tot dit of dat en onze Maatschappij tot nog wat anders geene tentoonstelling gehouden hebben, mogen zy misschien gerekend worden te bestaan, voor mondig en vol mogen ze niet worden aangezien. Wy willen dan tentoon stellen, hoe en waar en te welker tijd het ook zij, of wij wat toonbaars hebben, of dat vrienden en buren moeten te zamen getrommeld worden om met vreemdsoortige dingen zekere kale plekken in ons lokaal te vullen; wij willen niet alleen tentoon stellen, maar ook blijven tentoonstellen, wanneer bet nieuwtje van onze telkens terugkeerende aardig-en merkwaardigheden reeds lang af is 't Bovenstaande werd geschreven door een bekwaam journalist, den heer Simon Gorter, nu bijna een 40 jaar geleden ter inleiding van een courantartikel, waarin bij zijn onbevredigd gemoed lucht gaf over zijn bezoek aan een tentoonstelling die hem deerlijk teleurgesteld bad en eigenlijk niet waard was een tentoonstelling genaamd te worden. Nu is er in de laatste veertig jaar veel veranderd ook ten opzichte van bet ten toonstellingswezen, maar onze tijd schijnt met dien van toen gemeen te hebben, dat daarin nog een behoorlijke dosis animo voor het organiseeren van beusche tentoon stellingen en tentoonstellinkjes gevonden wordt. Onze tijd staat in bet (eeken van de tentoonstellingen. Vooral dezomeimaanden geven in dat opzicht volop te genieten en als we al de groote en kleine tentoonstel lingen die in bet laatste halfjaar in de verschillende deelen van ons vaderland werden gehouden, hadden willen bezoeken, warempel we zouden bet behoorlijk druk hebben gehad. Toch behoeven we over dien tentoon stellingsijver geenszins rouw te dragen, ook al moet soms erkend worden, dat de spotlust van een Simon Gorter over ten- toonstellingsgeknutsel, ook in onze dagen, menigmaal niet geheel misplaatst zou zijn. In het algemeen toch gaat van tentoon stellingen voor de betrokken bedrijven en vakken een opvoedende kracht uit die niet te licht moet worden geacht. Inzonderheid hebben wy, waar we dit laatste neer schrijven, het oog op onze landbouwten toonstelling die ieder jaar in verschillende deelen van ons land worden georganiseerd. Waarom we juist deze tentoonstellingen noemen? Omdat het juist inzonderheid de landbouw en wat daarmee verband houdt, is, die in de laatste jaren zoo met reuzenschreden tot meerdere volmaking wordt opgevoerd en nog steeds in een stadium van voortdurende ontwikkeling verkeert. Dank zij het feit, dat de weten schap en do techniek op het terrein van den landbouw in do laatste jaren zooveel veroveringen hebben gemaakt en nog steeds voortgaan dat te doen, is deze belangrijke tak van onze volkswelvaart in nieuwe banen geleid. En tengevolge daarvan hebben onze landbouwtentoonstellingen een groote be langrijkheid gekregen, ook voor hen die feitelyk niet tot de landbouwbevolking behooren, maar een open oog hebben voor do groote beteekenis van ons landbouw bedrijf voor onze volkswelvaart. De landbouwtentoonstellingen juist zijn bet, waarop een blik wordt gegeven op den vooruitgang op landbouwgebied waar de nieuwste vindingen omtrent alles wat tot het bedrijf behoort ten toon gesteld zijn en de ietwat conservatieven, die er ook nog in landbouwkringen worden ge vonden, van hun conservatisme bekeerd kunnen worden. Ze stellen de bezoekers in de gelegenheid te zien, te beoordeelen en te vergelijken en wekken niet zelden den prikkel op om ook, met toepassing van bet geziene, het bedrijf tot die hoogte op te voeren, die maar bereikt kan worden. Inderdaad, er gaat een groote opvoedende kracht van uit, ze wekken op tot een heilzamen naijver, ze verruimen den ge zichtskring van ben, die tot nog toe alleen oog hadden voor betgeen ze in hun eigen beperkte omgeving konden waarnemen. In de afgeloopen zomermaanden zijn weer tal van deze tentoonstellingen ge houden en ook in de voorbije week kwamen van elders daarvan berichten tot ons. Wij hebben daarvoor gaarne een woord van sympathie. Niet het minst denken we bij het neer schrijven van deze regels aan de voorbe reidingen die ten onzent gemaakt worden om de a. s. landbouwfeesten wel te doen slagen. Zooals elders is ook bier nog veel te doen en dat de a. s. Septemberdagen voor Texel niet alleen dagen van genot maar niet minder ook van veel nut en leering mogen wezen, zal niet alleen de wensch van ons, maar ook van al onze lezers zijn. Laten we allen medewerken om de tentoonstelling in alle opzichten te doen beantwoorden aan baar doel. Dat zal meer nog dan aan den landbouw alleen ten goede komen. o—o—o Binnenlandscb nieuws van eenig belang bracht de afgeloopen week al zeer weinig. Over de kwestie tusscben ons land en Venezuela valt nog weinig bijzonders te vermelden. De ministerraad komt af en toe bijeen om besprekingen te houden en ook is reeds een officieel antwoord op bet schrijven van de Venezolaanscbe regeering vastgesteld, maar alles wordt met geheim zinnigheid omhuld. Als deze letteren onder de oogen der lezers komen, zal waarschijnlijk onze uitgewezen gezant, de beer de Reus, in ons land zijn aangekomen en niet onwaarschijnlijk is het, dat er een volgende week meer bijzonderheden te vermelden zullen zijn. Wij willen het binnenlandscb gedeelte van ons overzicht niet besluiten zonder nog even melding te maken van het gerucht dat in de afgeloopen week in de pers de ronde heeft gedaan en volgens hetwelk onze beminde vorstin in blijde verwachting verkeert. Veel is er dat er op wijst dat bet gerucht waarheid bevat—o.a. bet zich uit het openbare leven terugtrekken van H.M. en als het onze lezers gaat als ons dan leeft stellig in hen de stille hoop, dat we spoedig de klokken de blijde mare mogen hooren uitgalmen, dat een nieuwe loot ontsproten is aan den alouden Oranjestam. Onze Oostelijke naburen hebben na bun Seppelinroes een Kapitein van Köpenick- roesje gekregen. De vermetele schoen maker Voigt, die destijds door zijn weer galoos brutaal boevenstukje dat zoo'n echt komiscbon kant had, de beele wereld haast schudden deed van lachen, werd in de afgeloopen week door Keizer Wilhelm begenadigd, keerde uit de sombere kerkercel in bet vroolijke Berlijnsche leven terug en werd met een hulde overladen, alsof bij bet land onschatbare diensten bad bewezen. 'tMoge al wat gek klinken, dat een man die nu toch niet geheel zuiver achter zijn vestje is, en die pas de poort der gevan genis achter den rug heeft, zoo'n ontvangst te zien bereiden, doch geheel onverklaar baar is het toch niet als men in aanmer king neemt, dat hij duizenden eenige dagen lang door zijn fameus boevenstukje vroo lijke uren heeft bezorgd en vooral niet als daarbij gedacht wordt aan bet feit dat bij tot zijn daad werd gebracht door de onzinnige politiemaatregelen die men aan de overzijde der grens tegen eens veroordeelden meent te moeten nemen en dat bet Köpenicker kluchtspel eens ter dege de bespottelijke vereering voor de uniform en de ongekende macht van allen die ze dragen, bij de Duitschers in bet juiste licht beeft gesteld. Zooals gezegd beeft bet den Köpenicker kapitein niet aan belangstelling ontbroken Van alle zijden ontving hij gelukwenecben in allerlei vorm en het Berlijner publiek is eenige dagen in een ware feestroes geweest ter eere van den niet eens eerzamen schoen maker-kapitein. Voigt zal intusschen in zijn vuistje lachen want ook van de dage- lijkscbe zorgen des levens hebben geest driftige vereerders hem ontheven en hij zal wel den dag zegenen toen bij op bet snoode denkbeeld kwam den Köpenicker burgervader mitsgaders diens staf bij den neus te nemen. De Köpenickers zullen echter wel 'n zuur gezicht gezet hebben in de afgeloopen week. —o—o—o— De Belgische Kamer beeft in de voorbije week bij tweede lezing het ontwerp-contract tot overneming van de Congo afgehandeld en aangenomen. Toch bad bet beele annexatiewerk nog bijna in duigen kunnen vallen, want aan den vooravond der defi nitieve stemming kwamen er zulke moei lijkbeden, dat het op bet kantje af bijna tot een Kabinetscrisis was gekomen. De zaak zit zóóEenigen tijd geleden bad de Kamer een amendement van den afge- vaardige Woeste aangenomen, waarin uitgesproken werd dat België de schulden van den Congostaat niet wilde garandeeren niettegenstaande de Regeering fel tegen dit amendement gekant was. Woensdag nu wilde de Regeering de Kamer op dit amen dement doen terugkomen, doch het voorstel daartoe werd verworpen met groote meer derheid. Dadelijk na deze beslissing bielden de Ministers een samenkomst en werd vrij algemeen verwacht dat het tot een Kabinets crisis zou komen. Zoover kwam bet evenwel niet. De Regeering besloot in overleg met den Koning het ontwerp in zijn aangenomen vorm naar den Senaat te zenden in de verwachting dat daar veranderingen in bet ontwerp zullen worden aangebracht, waarschijnlijk na een bood schap van den Koning. Dan zal waar schijnlijk in October het annextiecontract opnieuw in de Kamer komen. De Kamer heeft zich intusschen aan den Kabinetsraad niet gestoord, maar de behan deling voortgezet en het geheele koloniale charter in tweede lezing aangenomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O 15 —o—o—o— o—o -o

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1