Binnenland. STREMMING PASSAGE. De Burgemeester van Texel maakt bekend dat de passage voor rij- en voertuigen over onderstaande wegen gestremd zal zijn op de daarachter vermelde dagen. De Hoofdweg door den polder „het Noorden" nabij den Genteweg op Vrijdag 28 Augustus a.s. De Y anneweg tusschen Oosterend en Nieuweschild op Dinsdag 1 September a.s. Texel, den 26 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 26 AUG. 1908. De markt van Maandag opende al zeer stug, doordien de prijzen weder teruggegaan waren bij die van vorige weken. Toch werd in den loop der markt het aangevoerde veo zeker grootendeels verkocht, al was het wat den prijs betreft niet naar genoegen. De aanvoer was weder belangrijk. De diabolowedstrijd uitgeschreven tegen Zondag j.l. kon dien dag niet plaats hebben omdat het weder zulks niet toeliet, gelukkig echter bleek Maandag het we der daarvoor beter geschikt zoodat de strijd toen plaats kon hebben. Aan deelneemsters aan den strijd was evenmin gebrek als aan belangstellende toeschouwers, voornamelijk de school jeugd was uit den aard der zaak goed hierbij vertegenwoordigd. De bepaling dat ieder die minstens 20 punten behaalde een prijsje zou krijgen deed het aantal prijzen vrij groot zijn, want het grootste deel der deelneemsters bleek zeer handig in het spelletje zoodat er maar zeer weinig zonder prijsje huis waarts gingen. Het tweetal dat ten slotte overbleef om te kampen om den le prijs deed het zoo goed dat zeker slechts vermoeidheid ze had kunnen doen eindigen, waarna besloten werd de twee de prijs evenals de eerstete doen be staan uit een zilver horloge en die prijzen dus gelijk te stellen. Prjjswinsters waren voor eerste en tweede prijs: Trijntje de Waard en Mina Pereboom, die elk een zilver hor loge ontvingen. De derde tot veertiende prijs werden verder behaald door Gerberdina Koorn een goud ringetje Jannetje Barhorst een zilveren armband Christina Jansen Catharina Koorn een bijouterie-doosje met souvenir van Texel Trijntje Kikkert idem idem Nellie Kuiper een verguld zilveren ring Johanna Bakker een flacon Cornelia Verhoeven verguld zilveren ring Dirkje Bakker limonadeglas met souvenir van Texel Maria Bruin kop en schotel met idem Sibregta Rab flacon eau de Cologne en Pietje Bakelaar een portemonnaie. Verg. afd. Texel H.M. v. L. De vergadering van de H. M. v. L Maandagavond in Café den Burg gehou den, was goed bezocht70 a 80 leden waren opgekomen, vermoedelijk om iets te hooren van de a.s. tentoonstelling enz., want de agenda wees niet zooveel belangrijks aan. Na opening der verg werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Als ingekomen werden vermeld eenige brochures en verslagen, welke voor kennisgeving werden aangenomen, en aan de leden ter inzage werden gegeven. De benoemiDg van afgevaardigden ter alg. vergadering daarop aan de orde, had tot uitslag dat op voorstel van een der leden de heer Keesom werd benoemd tot afgevaardigde, de heer Roeloffs tot diens plaatsvervanger. De punten van beschrijving konden niet worden behandeld, aangezien de beschrijvingsbrief absent wasveel hebben we daarbij niet verloren omdat niet zoo heel veel zaakrijks te behandelen zal zijn. Aan den afgevaardigde werd opgedragen als lid voor het hoofdbestuur voor Noord holland, te kiezen de heer Zijpvoor Zuidholland, de heer Loopuit|; oud-leden van het bestuur. Ter sprake kwam daarna de hengst aan de afd. behoorende, die reeds lang een schadepost, op den duur nog grooter schadepost beloofd te zullen worden. Door het bestuur wordt voorgesteld om den Hengst zoo mogelijk te verkoopen. De aanwezigen waren blijkbaar in deze van dezelfde meening als het bestuur althans het voorstel vond geen bestrijding. Alleen werd aangegeven om de Hengst publiek ter verkoop aan te bieden. Het besluit wasde Hengst zal op het Tentoonstellingsterrein worden voor gebracht, gelukt het niet om het dier alsdan te verkoopen dan zal zulks ge schieden bij publieke verkoop. Aan het bestuur wordt voor deze verkoop vrij mandaat verstrekt. De nu volgende rondvraag leidde tot het doen van vragen de tentoonstelling en de feesten betreffende. Tengevolge daarvan vernamen wij dat voor 847 inzendingen aangifte was gedaan (den 1 Ang. was dit cijfer slechts 388 dus nog al een merkbaar verschil)een opsomming van inzendingen in de ver schillende rubrieken volgde, waarvan wo slechts dit vermelden dat de rubriek Wolvee 224 nummers aanwijst. Meer uitvoerig zal men zulks straks kunnen lezen in den Catalogus, wanneer deze zal zijn verschenen. Wanneer zulks zal zijn, vermogen wij niet te zeggen. Nog werd medegedeeld dat de houders van abonnementskaarten dezelfde rechten hebben tot het bezoeken der tentoon stelling, als de leden der landbouw. De kaarten zijn, evenals de diploma's strikt persoonlijk, door anderen mag van dezen dus geen gebruik worden gemaakt, ook niet door de huisgenooten. Omtrent de te houden rijtoer werd vanwege de commissie daarvoor, mede gedeeld, dat 97 rijtuigen waren disponibel gesteld men stelt zich voor dat in ieder der rijtuigen met den koetsier 2 afge vaardigden zullen plaats vinden en 1 lid van de afdeeling die hen zal voorlichten omtrent hetgeen belangrijk is, of zij wenschen te weten. De route is nog niet bepaald, vermoedelijk zal het zijn Waal, Oosterend, Eierland. Omtrent de rijtoer op Zaterdag naar de Koog, kwamen wij te weten dat dit een onderdeel is van de feestcommissie. Dat deze rijtoer zal gaan langs de duin beplanting naar de Koog, onder leiding van den heer van Dissel, die op verschil lende punten opmerkzaam zal maken. Eene leerzame excursie aldus. Een ruime deelname wordt gewenscht. Wat verder volgde is niet van zoo groot belang en gaan wij maar met stilzwijgen voorbij. De Voorz. sloot te ongeveer half elf de vergadering. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat het post- en telegraafkantoor te den Burg (Texel) van 9 tot en met 12, alsmede op 14 September a. s. geopend zal zijn van 7,30 uur voor- tot 7 uur namiddags (Greenwichtijd) of zooveel langer als noodig zal blijken. Oudeschild, 25 Augs. Zondag j.l. waren er des morgens vele menschen, ook zelfs van andere dorpen, niettegenstaande het minder gunstige weder, op de haven. „De Dageraad" had muziek aan boord. Reeds des mor gens om half negen, stoomde zij onder de volle tonen van een muziekcorps van Helder binnen. Om 11 u 15 begaf het corps zich weder aan boord en speelde in weerwil van den neervallenden regen er lustig op los. Jammer, dat het weer zoo onstuimig was, anders zou zeker menigeen een tochtje met „De Dageraad" gemaakt hebben. Maandagmorgen stonden vele men schen op den zeedijk te kijken naar de eenig3te onderzeesche boot, die onze marine rijk is. Deze was aan onze zeekust aan het manoeuvreeren. Konden wij eenige weken geleden mede deelen, dat de fundamenten voor een weegbrug gelegd waren, thans is zij geheel gereed. Er bestaat nu gele genheid om geheele wagenvrachten tegelijk te wegen. Reeds lang bestond hieraan behoefte. Oo8termd, 25 Augustus Men is thans bezig met bet verleggen van de telefoonlijn naar de woning van den heer KI. Geus, zoodat deze weldra zijn nieuwe functie zal aanvaarden. Wegens slechte barometerstand zijn bjjna alle visschers gisteren terug gekeerd naar hier. Thans moet de vloot door het stormweer werkeloos blijven. De Gocksclorp, 24 Aug. De graanoogst in Eierland is thans in vollen gang. Dank zij het gunstige weder gaat het werk vlug van de hand. Hier en daar zijn reeds flinke partijen naai de schuur gebracht en zelfs gedorscht. De opbrengst valt niet tegen, terwijl de kwaliteit der granen zeer goed is. De vroege aardappelen, welke voor een groot deel reeds zijn gerooid, zijn uitstekend van kwaliteit, terwijl de late soorten goed te velde staan en een ruim beschot beloven. Yan ziekte vernam men tot heden toe niets. Snel recht. „L. en V." schrijft „Op 21 Juli 1904 brandde te Hoorn een houtloods af. Over de schadever goeding ontstond een proces tusschen den houthandelaar en zijn assuradeur. De rechtbank te Amsterdam wees vonnis op 13 October 1905. De assurantie-maat schappij ging in hooger beroep. Het gerechtshof te Amsterdam besliste bij arrest den 28en Febr. 1908, dus bijna twee-en-een-half jaar na de uitspraak der rechtbank. Bij dit arrest werd een ge tuigenverhoor bevolen, gelukkig reeds na zes weken op 13 April 1908 te houdeD. „Procedeerende verzekeraars hebben iu den regel geen haast. Doch verze kerden, die schadevergoeding vragen, wel. Een getuigenbewijs wordt vier jaren na dato vaak niet weinig bezwaarlijk. Hoe de tijden veranderen. De kunstmest, voor den landbouw een uitkomst, is voor de stad Groningen van groote schade. Want de compost heeft door de kunstmest veel in waarde ver loren. Vroeger leverde de Groninger gemeentereiniging een jaarlijksch voor deel op van ongeveer f 50,000, over 't vorig jaar moe3t er f 70,000 bij. Zoo iets gebeurt meer. Geruimen tijd geleden meldt de „Bode der Heldring-gestichten"-kwam op „Bethel" een meisje dat goed op de hoogte scheen te zijn van de sociale kwestie. Zij wist echter van toeten noch blazen en hare handen stonden voor alles scheef. Intusschen wilde zij haar vermeende kennis gaarne luchten, en toen zij 6on poosje op de naaikamer had gezeten, begon zij propaganda te maken voor hare beginselen. Een der juffrouwen was haar echter te vlug af Eens, terwijl de arbeid in vollen gang was, hoorde deze haar half luid fluisteren „Staken, meisjes—staken werkstaking." „Och wat" viel de juffrouw in „staken?.. Je kunt nog niet eens wer ken, hoe kan je dan werkstaken." Uit was de grap en de booze geest getemd. Vechtende raadsleden. Te Kampen moet zich een zeker niet veel voorkomend drama, dat zeer ernsti ge gevolgen had kunnen hebben, afge speeld hebben, aldus de „Zw. Ct.". Een dezer avonden toch moet op een weiland het raadslid de heer G. B. Barchitect aldaar, door zijn collega raadslid, den heer A. S., veehouder, die op zijn land aan den rechter IJseloever stond te hooien, met eon hooivork tot driemaal toe op het hoofd geslagen en gestoken zijn, toen de heer B. met eenige kinde ren dat land passeerde, hetgeen een he vig bloedende hoofdwonde veroorzaakt moet hebben. De politie heeft de zaak in handen en proces-verbaal van een en ander is opgemaakt. Blauwe mazelen. Te Oss zijn de mazelen epidemisch. Ze zijn van een kwaadaardige soort, z. g. blauwe mazelen. Van de 500 leer lingen der Fraterschool liggen er 150 ziek; eenige klassen zijn naar huis ge zonden wegens onvoltalligheid. Vele gevallen hebben doodeljjken afloop. De twee buurvrouwen. Ze hadden zoo gonoeglijk onder een bakje „troost" gezeten en over de belang rijke gebeurtenissen uit de buurt de gedempte Binnenrotte te Rotterdam gesproken. Bij de gedachtewisseling wonden zij zich wat op. De argumenten werden steeds klemmender, totdat het klemmend ste vergezeld ging van een slag met den koffiepot op het hoofd van een der buur dames. Deze kreeg een gat in het hoofd en moest op het politiebureau verbonden worden. De handeling viel voor te Delft. Zeevissclierij De Zuiderzee-visscherij heeft in geen jaren zoo weinig resultaten opgeleverd als dezen zomer. Oude, vertrouwbare mannen, die van kindsbeen af hun netten schoten, ver klaren, dat ze geen tijd gekend hebben zoo slecht als dezen. Geen wonder, dat de winter met angst wordt tegemoet gezien. Van de kleine som, die Zaterdags thuis wordt gebracht, moet allereerst af het knechtenloon averij aan het vischtuig eischt mede een deel van de verdiensten opscheep- en zeilmaker dienen ook tevreden gesteld, zoodat er voor de huis houding al zeer weinig overblijft. Voornamelijk de walvisschers hebben het hard te verantwoorden. Is het visch tuig opgebruikt, dan zijn ze niet in staat nieuw aan te schaffen en worden genood zaakt andere bezigheden te zoeken, die voor een visscher echter ook al slecht te vinden zijn. Voor de jongeren is de gelegenheid om zich voor de vaart op de Noordzee te laten aanmonsteren een ware uitkomst Tal van mannen vertoeven thans dan ook op loggers en bommen, om tegen St. Nicolaas terug te keeren. Uitzicht op betere tijden bestaat er niet, tenzij de regeering het aan den wal brengen van nest (jonge visch) ver biedt. Want juist dit is de oorzaak, dat er zoo weinig groote visch gevangen wordt. Laat men de visschers den kuil laten behouden, doch kome er een verbod, om millioenen jonge visschen aan den wal te brengen en als mest te verkoopen. Voor pleizier uit. Een Haagsch echtpaar was om zijn 2-jarig zoontje sp den laatsten dag der vacantie een pleizier te doen, Maandag naar Leiden gegaan. Na een paar museums te hebben bezichtigd zochten ze het buiten en kwamen des avonds moe langs den Rijns- burgerweg om den trein te krijgen. Het zoontje liep echter achter de boomen langs den weg en meende, door de duis ternis misleid, daarachter een stukje groene wei te zien, waarin hij zich nog even wilde vermeien. Maar o jammer het bleek een sloot te zijn, overdekt met eendenkroos, het knaapje zakte er tot de kin in. Vader, die hem nasprong, daalde tot de heupen naar de diepte en moeder, die dat schouwspel niet kon aanzien, nam een kloek besluit en sprong beiden na. Nu spartelden ze alledrie in 't slobbe rig nat waar ze echter spoedig door een paar Leidsche mannen werden uitgehaald. Ze misten echter den eerstvolgenden trein, omdat ze een droog pak moesten aantrekken en namen, toen zij eindelijk in den trein zaten, zich voor, nooit weer naar Leiden te gaan. Wie volgt De Amsterdamsche briefschrijver van „Patrimonium" vertelt van een „Chris ten-patroon". Hij is een schildersbaas in Amsterdam. ,t Wordt Zaterdagna middag. Dan komen de knechts één voor één binnen om hunne „centen". Die zijn weekgeld heeft ontvangen gaat heen en de baas roept„Wie volgt Nu het wordt Zaterdagnamiddag. Een voor een komen de knechten binnen. Ook een bejaarde knecht komt in het kantoor. „Dat is vandaag 50 jaar baas, dat ik hier ben." „Zoo? Jonge, jonge, waar blijft die tijd 1 Wie volgt?" Zeer gezellig In het Westerpark te Amsterdam we melt het van de ratten. De laatste wolf en de eerste. Dé heer Gijsbert Montenberg, opper houtvester van het kroondomein, doodde voor ruim een eeuw den laatsten, die by Nijmegen do streken onveilig maakte. Zijn achterkleinzoon Gijsbert Montenberg rentmeester van den heer Jan Luden van Ileumen, bracht dezer dagen—naar de „Gelderl." mededeelt voor het eerst in ons land drie jonge wolven voor het kasteel „Mookerheide", waar deze dieren opgekweekt worden, om te dienen als fokmateriaal tot verkrijging van het ech te ras „wolfshond", die afgericht worden tot bewaking van het jachtterrein der Mookerheide. De lichtbak kan nu wel naar den zol der, want deze honden bswijzen als po litiehond uitstekende diensten.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 2