'1 N°. 2185, Zondag 30 Augustus 1908. 21ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. iLy Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBükg op Texel. c* Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Donderdag 3 September, 's middags 12 uur; te De Cocksclorp, ten huize van Jb. Buijs op Dinsdag 1 September, voorm. 11A uur; te De Waalten huize van den genees heer Van der Vegt, op Dinsdag den 1 September des namiddags 7 uur. Texel, den 24 Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. LOSLOOPEN VAN VEE. De Burgemeester der gemeente Texel; Gelet op art. 100 der Verordening van politie; maakt bekend: dat in bewaring zijn genomen twee paarden (kleur bruin) en vier schapen (gemerkt met een roode stip op den rug), welke dieren losloopende op den openba ren weg in den polder Eierland op Texel zijn aangetroffen, terwijl de eigenaar of de gebruiker niet aanwezig was. Brengt voorts in herinnering de navolgende bepalingen der verorde ning van politie: Art. 100, tweede lid. Bij teruggave aan den eigenaar worden tevens de kosten van onderhoud en van het in beslag nemen ingevorderd. Art. 108. Het in bewaring genomen vee, dat binnen acht dagen na de aan houding niet is afgehaald, wordt verkocht en het overschot der koopsom, na aftrek van alle kosten, gedurende den tijd bij de wet voor verjaring bepaald, ter be schikking van den eigenaar of den recht hebbende gesteld. Texel, den 26 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 29 AUG. 1908. Verschillende zaken. Het ruwe weder van voor eenige dagen belemmerde niet alleen de werk zaamheden op het tentoonstellingsterrein doch bracht er ook veel schade aan voor de landerijen was de zoo overvloedig neergevallen regen evenwel een ware weldaad. En gelukkig, want werd het voor den veehouder wel wat bedenkelijk inzake het noodige voedsel voor het vee, Texel begon zoo langzamerhand te verdroogen en zou straks bij den bezoe kers zeker eene ongunstige gedachte hebbon doen ontstaan, wanneer het zulk een verdord aanzien had behouden, en het blijft toch maar waar dat men aan den bezoeker zich gaarne van eene goede zijde laat zien. Dank de vele regen, thans gevallen, mogen we het uitzicht hebben dat de weiden er ietwat behagelyk zullen uitzien wanneer de stroom van bezoekers zich over ons eiland zal bewegen, hetwelk groote voldoening zal gevenwant er gaat toch maar niet boven natuurschoon; dat is de mooiste versiering. Yan andere versieringen hoorden wij nog niet gewagen en we zouden er ook niet toe willen aansporen, 't blijft in den regel knutselwerk, een poging om hier of daar een onoogelijk plekje voor het oog weg te nemen. Laat men zich daaraan maar niet wagen; wil men op eenige wijze, b.v. door een poort, den bezoeker een welkom toeroepen, dat kan er nog van door, doch versieringen aanbrengen, zoo iets van opsmukkerij, dat is voor eene landelijke gemeente als Texel, en bij een landbouwfeest niet op zijn plaats. Een welkom, een ontplooide vlag en een vriendelijk gezicht zeggen genoeg. Doch waar we wel op zouden willen attent maken dat is op de reinheid der straten. De weinige kracht voor dit werk aanwezig doet wel eens iets te wenschen overlaten en wanneer nu straks wellicht veel vee langs de straten zal worden vervoerd, dan kan wel het gevaar ontstaan, dat de vele feestgangers een minder aangenaam plaveisel onder de voeten zullen hebben de zin voor zin delijkheid van de huisvrouwen zal dat gevaar wellicht tot een minimum beper ken, doch eene versterking van het gemeente-reinigingscorps voor die dagen, zou geen overtollige weelde zijn. 't Is maar een opmerking. Den 31 Aug., dat is Maandag, herdenkt Neerlands Koningin, hare 28ste jaardag. Die jaardag wordt in vele gemeenten van ons land feestelijk herdachtook hier werd zulks wel eens gedaan, doch de komende feestdagen dit jaar, zullen vermoedelijk eene feestelijke herdenking van dien jaardag wel achterwege doen blijven. Wij verwachten dat enkele vlaggen zullen getuigen van het feit van den dag. Dat dit feit, waarbij nog komt eene tienjarige regeeriDg van onze Lands- Vorstin, niet geheel wordt vergeten, daarvan mag getuigen de sierlijke etalage bij Gez. Wuis, die ter eere van dezen gedenktijd hare winkelkast eens extra hebben opgemonterd, 't Was zeker eene goede gedachte zulks te doen, is het eensdeels een hulde aan de Regeerende Landsvrouwe, niet minder geeft het getuigenis van de activiteit dezer dames waarvan zeker wel een extra zaakje het gevolg zal zijn. 't Is een voorbeeld dat navolging verdient; van kijkers komen koopers, dat ondervinden ook zeker zij die nu reeds eenige dagen hunne „Souvenirs van Texel" behagelijk wisten te exposeeren. Voor de feest dagen vooral vinde dat voorbeeld ruime navolging. De bezigheid der jeugd is evenals het weer nog al sterk afwisselend; het dia- bolospel is thans eene geliefde bezigheid voor jongere meisjes, en tamelijk onschul dig, wanneer men daarvoor plekjes kiest, waar voorbijgangers of de glazen van buurman geen gevaar loopen van al te gevoelige kennismaking. Minder onschuldig is de aardigheid welke sommige aankomende jongens er in de laatste dagen meenen op na te moeten houden, dat eerst bestond in het werpen van „klitten" op de voorbij gangers, nu op het meer gevaarlijke om klein vuurwerk te ontsteken en hetzelve öf in boomen öf ook wel tusschen de wandelaars te werpen. Dat ze daarmede gevaar en schade kunnen doen ontstaan wordt blykbaar niet bedacht, want we mogen niet aannemen dat met die wetenschap ze dat spelletje zouden voortzetten. Er is dus onkunde, en 't kan daarom goed zijn hierop te wijzen. Toch zou het goed kunnen zijn den verkoopers van dergelijk gevaarlijk speelgoed onder het oog te brengen dat zulke handel niet bevorderlijk kan zijn aan de openbare veiligheid. Goede voorzorg. Naar ons werd medegedeeld brachten een of meer personen in de laatste dagen een bezoek aan onderscheidene nering doenden, met de bedoeling om van deze afgesleten dubbeltjes en mogelijk ook wel andere munten intewisselen. Op zich zelf is dat verzoek niet zoo vreemd, alleen 't veroorzaakt eenige moeite om de geldvoorraad te sorteeren, waartoe de persoon in kwestie wel zoo bereid is hulp te verleenen. Maar toch, 't komt wel eens ongelegen, wanneer de winkelier wellicht ook andere klanten heeft te bedienen. Wij zouden daarom in overweging willen geven aan hen die met dergelijke klandisie bevoorrecht worden, om maar van te voren de gewenschte munt tot inwisseling ter zijde te leggen, dan be hoeft, wanneer zulks voorkomt, dat uitzoeken niet hals over kop plaats te hebben, is daarbij de hulp van de persoon in kwestie niet noodig en is deze spoedig geholpen, wat voor het vlug afdoen van zaken zeker gewenscht is. Alzoo doende kan men ook terstond te kennen geven of men de klant naar wensch kan be dienen of niet. Men denke er over na. De heer P. J. Quakkelaar, onder wijzer, vroeger alhier thans te Amstel veen, deed 26 en 27 dezer te Amsterdam met gunstigen uitslag examen voor hoofdonderwijzer. Oosterend28 Augustus Met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders wordt alhier door de Hervormde Meisjesvereeniging eene ver loting van handwerkjes zonder nieten gehouden. De prijzen, vervaardigd door de meisjes, en als geschenken ontvangen zien er allerkeurigst uit en stellig zullen spoedig de 200 loten, die voor f 0,50 per stuk aangeboden worden, verkocht zijn. Donderdag a. s. zijn de prijzen tentoon gesteld op de Kerkekamer en voor ieder ter bezichtiging. Maandag a. s. zal de verjaardag van H. M. onze Koningin alhier feestelijk gevierd worden, 's Morgens zullen de kinderen der scholen optocht houden en onthaald worden in de lokalen. 'sMidd. zullen op een terrein spelletjes en wed strijden gespeeld worden, ook door oudere knapen, en 's avonds zal o. m. een optocht met lampions gehouden worden. Voor het houden van dergelijke feesten heeft zich hier eene Commissie gevormd, die tot Voorz., Secretaris enPenningm. heeft gekozen de heeren ds. M. Kramer, Pool en Joh. Koning Sz. Zal het feest ditmaal bescheiden zijn, voor het volgend jaar heeft men grootsche plannen. Men ziet hier nog vele onervaren fietsers, en daaronder zijn meermalen ook woeste rijders, die het op de straten, vooral voor kinderen gevaarlijk maken. Woensdag werd een driejarig meisje omvergereden, dat er niet zonder een blessuur aan het hoofd afkwam. Groote voorzichtigheid, inzonderheid bij het rijden om de hoeken, zij aanbe volen. De Cocksdorp, 28 Aug. De heer H. Visser, Hoofd der school te Zuid Eierland, behaalde gisteren te Wageningen de acte landbouwkunde, 1. o. De eerste Nederlandsche bestuurbare luchtballon. Men meldt uit Brielle Reeds eenigen tijd liepen alhier geruch ten, dat een ingezetene onzer gemeente bezig was aan de vervaardiging van een bestuurbaren luchtballon, welke werk zaamheden verricht werden met toestem ming van het Ministerie van Oorlog in een loods, staande op bastion 7 aan den vestingwal. Thans vernemen wij, dat de vervaardiging zoover is gevorderd, dat binnen korten tijd proeven met dit luchtschip zullen kunnen worben geno men. Later wordt gemeld dat het een vlieg machine zal wezen. Voor 3 dagen naar huis. Zaterdagmorgen viel bij de firma L. v. d. Bergh te Tilburg een wever, die bij de overigen niet goed staat aange schreven, van een ladder, waarop een hoeratje volgde. Daar de patroon niet te weten kon komen wie „hoera" geroe pen had, werden alle wevers (circa 78) voor straf drie dagen naar huis gestuurd. Nieuioe oplichterspractijken De sluwe oplichters hebben in dit reis- seizoen een nieuw middel verzonnen Een dame kocht aan het Centraal Station te Amsterdam een kilometerboek je er werd eenigen tijd na hare thuis komst aan de huisdeur gebeld door een heer, die voorgaf ambtenaar der Staats spoorwegen te zijn en inzage van het kilometerboekje wenschte. Na het getoond te hebben, verklaarde de pseudoambte- naar dat er een abuis in was, het mee zou nemen en het over een paar uur terug zou laten bezorgen. De dame geloofde hem, maarzij heeft nimmer het boekje teruggezien 1 (Nws.) Zeker merkwaardig. Als een merkwaardige speling der na tuur kan gemeld worden, dat in den tuin van den heer J. Hartman te Hasselt, een pruimeboom staat, waaraan tegelijk pruimen en peren groeien aan denzelfden tak, nog wel twee verschillende soorten van peren. Van enten kan geen sprake zijn daar de tak, waaraan de peren zitten bladeren van de pruimeboom draagt. "Wel staat in de nabijheid een pereboom. Hoe men aan de kost komt. Verleden week kwam te Koewacht een persoon, die zeide gezonden te zijn door de brandverzekering tot nazien der bliksemafleiders op de kerk. Hij werkte wat aan den toren, at en dronk goed en liet zich bovendien f 5 betalen voor „nazien der electrische begeleiding." het andere was gratis. Thans moet gebleken zijn, dat men met een oplichter te doen gehad heeft, die op deze wijze aan den kost ziet te komen. Door de drank. Te Amsterdam heeft dezer dagen een 40-jarig machinist zijn schoonvader-in spe, die naar zijn meening te veel zat te eten, met den stoel omgegooid en daarna met zijn vuisten bewerkt. Assink de schoonvader—bleef in half bewusteloozen toestand liggen, terwijl hem het bloed uit den mond liep. In het Wilhelmana-gasthuis is de man, zon der geheel tot zijn bewustzijn te zijn teruggekeerd, overleden. De schietlustige landweerman. De fabriekarbeider B. op den Braker te Lonneker, die eenigen tijd geleden zonder eenige aanleiding een schot loste uit een landweer-infanteriegeweer op een troepje jongens en een er van verwondde heeft wederom de buurt onveilig gemaakt door uit een revolver 6 schoten te lossen door de ruiten van de woning van zekeren V., gelukkig zonder iemand te treffen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1